دسته بندی

برقگیر

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

برق گیر

برقگیر یک نوع محافظ است که از آن برای محدود کردن ولتاژ تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود. این ابزار کاربردی قادر است جریان برق را تخلیه کند یا دور بزند. برق گیر رعد و برق را جذب و یا متوقف نمی‌کند. بلکه با انحراف آن، از بروز خطر آتشسوزی پیشگیری می‌کند. این ابزار با محدود کردن ولتاژ، قادر است از تجهیزات نصب شده محافظ کند. در ادامه بیشتر به معرفی این ابزار و انواع آن می‌پردازیم.

خرید برقگیر

 

چرا به برق گیر نیاز دارید؟

برقگیر کاربردهای زیادی دارند و برای منزل تا اداره برق استفاده می‌شوند. برای مثال در یک ساختمان مسکونی از آن بر روی کلیدهای مدار استفاده می‌شود. همچنین اداره برق آن‌ها را بر روی ترانسفورماتورهای نصب شده روی پایه و یا روی تیرهای رایزر استفاده می‌کند.

خطر برق به دلیل نوسان ولتاژ همیشه وجود دارد. زمانی هم که رعد و برق اتفاق می‌افتد، نوسان ولتاژ بیش از قبل  اتفاق می‌افتد. در برخی از مناطق کشور هم که صاعقه زیاد اتفاق می‌افتد، خطر آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی در کمین است. از سوی دیگر منابع دیگر شامل نوسانات سوئیچینگ و اضافه ولتاژهای موقت هم باعث افزایش ولتاژ می‌شوند.

ولتاژهای سوئیچینگ اضافه ولتاژهایی هستند که در اثر تغییر شرایط عملیاتی در سیستم ایجاد می شوند و بنابراین نوسان ولتاژ را به دنبال دارند. همین مشکل باعث به دام انداختن انرژی و متعاقب آن، آزاد شدن انرژی می‌شود. در نتیجه خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی را اتفاق می‌افتد. حال آنکه برقگیر می‌تواند به راحتی از این نوسان و اتفاقات بعد از آن پیشگیری کند.

نحوه عملکرد برقگیر

برقگیر از یک سری بلوک واریستور اکسید فلزی تشکیل شده است. این بلوک‌های MOV درست مثل یک کلید کنترل شده با ولتاژ هستند که به عنوان یک عایق با ولتاژ خط عمل می‌کنند. زمانی که برقگیر یک ولتاژ بالاتر از مرجع را تجربه می‌کند، بلوک‌های MOV وارد رسانایی می شوند. این بلوک‌ها که غیرخطی هستند، با کاهش ولتاژ برقگیر به پایین‌تر از مرجع، جریان الکتریسیته را پایین می‌آورند. در نتیجه آتش‌سوزی اتفاق نمی‌افتد.

این وسیله کاربردی (برقگیر) می‌تواند ولتاژ فرکانس برق پیوسته‌ای را که برای کار در نظر گرفته شده است، تحمل کند. ضمن اینکه انرژی گذرا را به صورت جریان از سیستم تخلیه دریافت و از ولتاژ بیش از حد در تجهیزات جلوگیری می‌کند.

خرید برقگیر

 

انواع برقگیر موجود در بازار

برق گیر انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

  • برقگیر خازنـی: این وسیله برای ولتاژهای فشار ضعیف کاربرد دارد و می‌تواند انرژی اعمال شده حاصل از موج ولتاژ را در خازن ذخیره کند.
  • برقگیر فیوزی: این وسیله به عنوان حفاظت ثانویه کاربرد دارد و از اضافه‏ ولتاژ زیادی که باعث سوختن برقگیر شود، پیشگیری می‌کند. به نحوی که جرقه داخل آن توسط گاز یا مواد نسوز درون آن خاموش می‏شود.
  • برقگیر میله‏ای: این وسیله در مقابل ولتاژ حداکثر سیستم مقاوم است و تخلیه الکتریکی فقط در برابر ولتاژهای زیاد صورت می‌گیرد. برقگیر میله‌ای در یک باند ولتاژ عمل می‏کند.
  • برقگیر با فاصله هوایی: برای پست‌های فشار قوی استفاده می‌شود و اگر ولتاژ بالا رود، این برقگیر قادر است بین شاخک‌ها قوس برقرار کند. در این صورت انرژی صائقه به زمین منتقل می‌شود تا از بروز خطر آتش‌سوزی و از بین رفتن تجهیزات پیشگیری شود.
  • برقگیر بدون فاصله هوایی: این برقگیر در ولتاژهای پایین کاربرد دارد و می‌تواند سطح ولتاژ حفاظت تجهیزات را پایین آورد. با این حساب در صرفه‌جویی هزینه‌ها کاربرد زیادی دارد. نکته مهم آن‌ها کم بودن و یا صفر بودن جریان نشتی است.
  • برقگیر با مقاومت غیرخطی: این ابزارهای غیرخطی در برابر ولتاژ نامی شبکه، امپدانس بالایی دارند. همچنین در برابر ولتاژهای بالاتر از ولتاژ نامی شبکه، امپدانس کمی را از خود نشان دهند. بنابراین تخلیه الکتریکی به راحتی انجام می‌شود.

قیمت برقگیر

معایب برقگیر چیست؟

با وجود تمامی کاربردها و مزیت‌هایی که یک برق گیر دارد، باز هم ممکن است نتواند موج پیشرانه با شیب بسیار بالا را بررسی کنند. در نتیجه موج به ترمینال برسد. یکی دیگر از معایب برقگیر این است که تحت تاثیر رطوبت محفظه قرار می‌گیرد. بنابراین باید محفظه همیشه بررسی شود تا خشک بماند.

حرف آخر

این مطلب به معرفی برقگیر، مزیت‌ها، انواع و معایب آن پرداخت. امیدواریم با خواندن آن پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. هر پیشنهاد یا انتقادی که دارید، با ما درمیان بگذارید.

شما می‌توانید برای خرید انواع برقگیر ب سایت نید صنعت مراجعه نمایید