دسته بندی

شیر منطقی پنوماتیک

شیر منطقی پنوماتیک

در ابتدا نیاز است تا به توضیح شیرهای پنوماتیک بپردازیم. شیر های پنوماتیک، شیرهایی هستند که با وارد کردن نیرو به آن ها می تواندند جریان هوا را تغییر داده و آن را قطع و یا وصل کنند. وارد کردن نیرو به شیر پنوماتیک، به دو روش دستی و برقی انجام میشود. اما زمانی که به صورت برقی اعمال نیرو می شود، با وارد کردن جریان الکتریکی، اقدام به کنترل و تحریک شیر می نمایند. در این موارد، این شیر، شیر برقی پنوماتیک نامیده میشود. از شیرهای پنوماتیک برقی در انواع تجهیزات صنعتی، داروسازی و صنایع غذایی استفاده می شود. از طریق استفاده از شیرهای برقی پنوماتیک، سیستم های کنترلی الکتریکی طراحی و ساخت می شوند. بوبین شیرهای برقی، قابلیت تحریک با ولتاژهای گوناگون را دارند. با اعمال جریان الکتریکی در بوبیت شیر برقی، یک خاصیت آهن ربایی در شیر ایجاد شده که منجر به تغییر وضعیت شیر پنوماتیک میشود. شیر پنوماتیک ابزاری بسیار پر کاربرد و یکی از اعضای محبوب و پر طرفدار در صنعت میباشد که برای بهبود بخشیدن به کارکرد منطق مداری سیستم پنوماتیک استفاده میشود. این ویژگی موجب صرفه جویی در هزینه ها، افزایش ایمنی، افزایش کیفیت و راندمان کار و افزایش دقت کنترل  چرخه مکانیسم ها میشود. به طور کلی وظیف اصلی  شیرهای پنوماتیک، کنترل جهت مسیر هوا میباشد. دو نوع از انواع شیر های پنوماتیک، شیرهای or پنوماتیک و شیرهای and پنوماتیک میباشنداز شیر OR، در مواقعی که لازم باشد یکفرمانثابتاز یک محل متفاوتصادر شود، استفاده میشود. شیر تعویضکننده، نام دیگر این شیر میباشد. اینشیر ها برایآسان کردن کار کاربرانی که وظیفه کنترل قسمت های مختلف ماشین را به عهده دارند، استفاده میشود. از شیر های OR، در ساخت شیر های منطقی که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت، استفاده میشود.

شیر منطقی پنوماتیک

شیر منطقی پنوماتیک چیست؟

شیر OR، شیر منطقی پنوماتیکی را ایجاد میکند. در این شیر ها زمانی خروجی وجود دارد که حداقل یکی از دو ورودی شیر ها، پر فشار باشند. شیرهای منطقی به شیرهایی گفته میشود که جهت به وجود آوردن یک منطق به خصوص در مدار پنوماتیک تولید و استفاده می شوند.

این مدل شیرها در طراحی مدار پنیوماتیک ابزاآلاتی مورد استفاده قرار میگیرند که احتمال خطراتی مانند آتش سوزی و  و انفجار وجود داشته باشد. شیرهای پنوماتیکی AND نیز از خانواده شیر های منظقی پنوماتیکی هستند. یکی از مکان هایی که شیر های منطقی در آن استفاده میشود، دستگاه پرس است. این شیر ها در دستگاه پرس به جهت ارتقای سیستم ایمنی، به شرط داشتن دو ورودی، کار ساز میباشند.

در پروژه ها و کارخانه هایی که نیاز به قطعات ضد اشتعال و انفجار مورد  نیاز است، اغلب از محصولات خانواده پنیوماتیک استفاده میشود. اصلی ترین نوعی هم که مورد استفاده قرار میگیرد، شیرهای منطقی پنوماتیک هستند.این شیر ها در دمای کاری ۱۰- تا ۶۰ درجه سانتی گراد، توانایی کار کردن را دارند. علاوه بر این، فشار کاری ۱ تا ۱۰ بار را نیز می توانند متحمل شوند. مقدار جریان عبوری در این شیر ها ۵۰۰ لیتر بر دقیقه است و اغلب در سایز ۱.۸ اینچ ساخته میشوند. شیر منطقی پنوماتیک، دارای اتصال پنوماتیک PK-4  است.

امروزه، با گسترش و پیشرفت سیستم های الکترونیکی، مدارها و برنامه های کنترلی مختلف تولید شده در صنعت، به جای این شیرهای منطقی مورد استفاده قرار میگیرند، اما هنوز هم در برخی از ابزارالات، از این گونه شیر ها در مدار ها استفاده میشود. در طی این سال ها شرکت های مختلفی نیز اقدام به تولید انواع شیر های منطقی در کیفیت ها و ظرفیت های مختلف کرده اند که هر کدام از آنها با ویژگی ها و قیمت های مختلف قابل خریداری هستند.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید