دسته بندی

لنت ترمز خودرو‌ی سنگین

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

بررسی انواع لنت ترمز ماشین‌های سنگین

ماشین‌های سنگین با ظاهر غول آسا و بزرگی که دارند در دل جاده‌های آسفالت و گاهی خاکی و پیچ و خم دار در طول شبانه روز به حرکت می‌پردازند و بارهای سبک و سنگین را جابه جا می‌کنند‌.

این سلطان‌های جاده اگرچه بسیار قدرتمند هستند و توانایی زیادی در حمل و نقل کالا و انواع بار دارند اما مانند خودروهای کوچک و سواری از کنار هم قرار گرفتن لوازم و تجهیزات مشترک ساخته شده اند‌. یکی از این قطعات که تاثیر بسیار زیادی بر ایمن بودن ماشین و سلامت سرنشینان دارد ترمز و لنت آن است‌.

ما در این مقاله قصد داریم لنت ترمز ماشین سنگین و انواع آن را به شما معرفی کنیم‌. اما بهتر است قبل ازهر چیزی شما را با لنت آشنا کنیم‌.

خرید لنت ترمز ماشین سنگین

لنت ترمز ماشین سنگین

لنت ترمز ماشین سنگین همان طور که از نامش معلوم است یکی از قسمت‌های مهم ماشین بوده و در زمان‌های مناسب امکان کاهش سرعت و توقف ماشین را فراهم می‌کند‌.

در حالت کلی لنت‌ها به دو دسته دیسکی و کفشکی تقسیم بندی می‌شوند‌.  لنت‌های کفشکی و دیسکی از نظر قدرت ترمز، شکل ظاهری، نوع عملکرد، دمای ایجاد شده، طول عمر، قیمت و زمان تعویض با یکدیگر تفاوت دارند‌.

قیمت لنت دیسکی نسبت به لنت کفشکی بسیار بالاتر می‌باشد‌. از لنت کفشکی فقط برای ماشین‌های سنگین استفاده می‌کنند‌. زیرا لنت‌های دیسکی بسار حساس بوده و در صورت رانندگی طولانی مدت به آن‌ها آسیب وارد می‌شود‌.

همچنین لنت‌ها را بر مبنای مواد سازنده آن‌ها به لنت‌های نیمه فلزی، فلزی، سرامیکی و ارگانیگ دسته بندی می‌نمایند‌.

قیمت لنت ترمز ماشین سنگین

لنت فلزی

لنت فلزی از الیاف فلزی تهیه شده است‌. از نظر عملکرد بسیار مناسب بوده و عمر طولانی دارد‌. معایب لنت فلزی صدایی است که هنگام ترمز گرفتن ایجاد می‌کند‌.

لنت نیمه فلزی

 اگر بخواهیم لنت‌های کاربردی و پرطرفدار را به شما معرفی کنیم لنت‌های نیمه فلزی یا سمی متالیک رتبه اول را دارند‌. از آنجایی که این لنت از مس ساخته شده است، نسبت به سایر لنت‌ها هنگام ترمز گرفتن قدرت بیشتری داشته و حرارت را خیلی سریع تر انتقال می‌دهد‌. قیمت مناسب لنت نیمه فلزی، توانایی تحمل دمای بالا و طول عمر زیاد از مزایای آن می‌باشد‌. لازم به ذکر است این لنت نیز مانند لنت فلزی صدای زیادی دارد‌.

لنت ترمز سرامیکی

 لنت سرامیکی ساخته شده از خاک رس چینی و رشته‌های مس است‌. سابیده شدن در این لنت مدت زمان بیشتری طول می‌کشد‌. از نظر وزنی لنت ترمز سرامیکی سبک تر بوده و گرد و خاک کمتری تولید می‌کند‌.

لنت سرامیکی مزایای مانند عملکرد عالی، طول عمر بالا، تحمل دمای بالا و بی صدا بودن است‌.

از معایب لنت سرامیکی می‌توان به قیمت زیاد آن اشاره کرد‌.

لنت ارگانیک

کاملا از نام آن مشخص است که مواد استفاده شده در ساخت این لنت متناسب با محیط زیست است‌. این لنت‌ها در دمای بالا مقاوم نبوده و مرتب نیازبه تعویض دارند‌.

لنت ترمز ماشین سنگین

 چه زمانی باید لنت را تعویض کنیم؟

لنت‌ها بعد از ترمز گرفتن‌های مکرر جهت کاهش سرعت توقف خودرو سنگین باید تعویض شوند‌.  اگر هنگام ترمز گرفتن صدای قیژ قیژ کردن ویا سوت مانندی توجه شما را به خود جلب کرد به این معنی است که زمان تعویض لنت ماشین سنگین فرا رسیده است‌. در ماشین‌های سنگینی که به تازگی تولید و روانه بازار شده اند‌. سنسوری تعبیه شده که تمام شدن لنت را به راننده خبر می‌دهد‌.

طول عمر لنت‌های ماشین سنگین

لنت‌ها تقریبا تا مدت زمان خاصی، بسته به مقدار اصطکاک آن، عمر می‌کنند اما آنچه که تاثیر بسیار زیادی بر زمان تعویض لنت‌ها دارد نحوه رانندگی، تعداد سرنشینان و نوع لنت است‌.

در حالت کلی لنت‌ها تا 100 هزار کیلومتر نیاز به تعویض ندارند‌.

امروز لنت‌های تقلبی و غیر استانداردی در بازار وجود دارند که طول عمر کمتری دتاشته و زودتر آسیب می‌بینند‌. در نتیجه بهتر است هرچند وقت یکبار جهت حفظ سلامت خود و سرنشینان لنت ترمز ماشین سنگین خود را چک نمایید‌.

برای اینکه لنت خوب و مناسب با کیفیت بالا را تشخیص دهید به شما توصیه می‌کنیم که دست خود را بر روی لنت بکشید اگر زبر بود و شما را به یاد سوهان یا سنگ پا انداخت یعنی قدرت بیشتری در کم کردن سرعت و یا توقف ماشین دارد‌.

فروش لنت ترمز ماشین سنگین

هنگام خرید لنت ترمز ماشین سنگین چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

برای اینکه در زمان خرید لنت ترمز ماشین های سنگین دچار اشتباه نشوید، موارد زیر را درنظر داشته باشید:

دوام و طول عمر

اگر قرار باشد به طور ماهیانه یا دو ماه یکبار لنت ماشین خود را تعویض کنید، بسیار هزینه بر است‌. در نتیجه لنت‌های سرامیکی از این نظر مقرون به صرفه بوده و طول عمر بیشتری دارند‌.

صدای لنت ترمز

صدای لنت‌ها هنگام توقف موجب نارحتی راننده و سرنشینان می‌شود‌. اگرچه تعدادی از لنت‌ها مقاوم و بادوام هستند اما صدای آن‌ها زیاد است‌. در نتیجه اگر صدای لنت‌ها شما را اذیت می‌کند بهتر است نوع سرامیکی را انتخاب نمایید‌.

دما

از آن جایی که ماشین‌های سنگین مسافت زیادی را طی می‌کنند، اصکاک قابل توجهی بین لنت ترمز و دیسک چرخان ایجاد می‌شود‌. به همین علت لنتی برای ماشین سنگین مناسب است که تحمل بالایی در برابر دما داشته باشد‌.

وزن لنت ترمز ماشین سنگین

یک لنت خوب و با کیفیت نباید سنگین بوده و به ماشین وزن بیشتری را اضافه کند‌. لنت‌های سرامیکی از نظر وزنی انتخاب بسیار خوبی هستند ‌.

لنت ترمز ماشین سنگین

سخن پایانی

لنتهای ترمز جزء لوازم ضروری ماشین سنگین هستند و نقش بسیار زیادی بر امن بودن خودرو دارند‌. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم به طور مرتب اقدام به بررسی آن‌ها نموده و در صورت مشاهده هر گونه صافی و یا آسیب، فورا لنت را تعویض کنید‌. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما لذت بخش بوده باشد‌. هرگونه انتقاد و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید‌.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید