دسته بندی

پکیج

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

پکیج

پکیج به دستگاهی گفته می‌شود که برای تهیه آب گرم ساختمان کاربرد دارد. این دستگاه جایگزین موتورخانه‌های قدیمی است و می‌تواند گرمایش ساختمان را نیز تامین کند. امروزه به جای استفاده از بخاری‌های گازی و برقی می‌توانید از پکیج استفاده کنید. این دستگاه کاربردی تا حد زیادی گرمایش و تامین آب گرم منزل را راحت کرده است. در ادامه با نید صنعت همراه باشید تا شما را بیشتر با پکیج، کاربرد و انواع آن آشنا کنیم.

قیمت پکیج

 

پکیج چیست؟

امروزه در سراسر دنیا به جای استفاده از وسایل دست و پاگیر مثل آبگرمکن یا موتورخانه از پکیج استفاده می‌شود. مهم‌ترین دلیلی که باعث شده تا استفاده از پکیج رایج شود، سادگی و سهولت استفاده، ایمنی بالا و اشغال کردن فضای کم است. همچنین برای انبوه‌سازان هم یک گزینه بسیار مناسب است تا هر واحد مسکونی به طور مجزا این دستگاه استفاده کند.

پکیج بهترین جایگزین برای آبگرمکن گالنی و دیواری است و تا حد زیادی هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. انواع مختلفی از این دستگاه در بازار موجود است که بهترین نوع آن فن‌دار است. این نوع دستگاه با استانداردهای جهانی ساخته شده است. البته انواع دیگری هم دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

کاربرد پکیج برای چیست؟

دستگاه پکیج نه تنها برای تامین گرمای منزل، بلکه حتی برای تامین آب گرم موردنیاز ساختمان نیز کاربرد دارد. به نحوی که حمام، سرویس بهداشتی و سایر قسمت‌های خانه با استفاده از همین آب گرم تامین می‌شوند. در داخل دستگاه‌های پکیج یک سنسور وجود دارد که باز شدن شیر آب گرم را تشخیص می‌دهد. سپس بلافاصله مشعل جرقه می‌زند و شعله مبدل حرارتی گرم می‌شود. بعد از چند ثانیه هم آبی که از شیر آب خارج می‌شود، گرم خواهد بود.

این دستگاه به دو شکل تک مبدله و دو مبدله در بازار وجود دارد. پکیج‌های دو مبدله با کمک گرمای مواد حاصل از احتراق، آب گرم را از قبل گرم می‌کند. سپس این آب وارد مبدل اولیه می‌شود. شما وقتی شیر آب گرم را باز کنید، بدون فوت وقت، با آب داغ روبرو می‌شوید.

به طور کلی دستگاه پکیج با کمک ترموستات قادر است میزان گاز مشعل را کنترل کند. همین موضوع ضمن صرفه‌جویی در مصرف سوخت، از داغ شدن بیش از حد آب هم جلوگیری می‌کند.

خرید پکیج

 

پکیج چگونه کار می‌کند؟

پکیج با استفاده از سوخت فسیلی یا برق کار می‌کند. این دستگاه قادر آب موردنیاز برای منزل را گرم کند. ضمن اینکه گرمایش منزل هم از طریق گردش آب داغ در لوله‌های نصب شده صورت می‌گیرد. برای پکیج هم دودکش درنظر می‌گیرند تا دود ناشی از آن خارج شود. البته در انواع برقی خبری از دودکش نیست.

سوخت موردنیاز پکیج شامل گاز، گازوئیل، برق و یا دوگانه سوز است. نوع سوختی که برای این دستگاه درنظر گرفته می‌شود، در نحوه عملکرد آن تاثیرگذار است. همچنین ظاهر دستگاه هم با توجه نوع سوخت متفاوت است. در هر صورت نتیجه‌ای که از کارکرد این دستگاه‌های پکیج بدست می‌آید، گرم شدن خانه است.

زمانی که دستگاه روشن می‌شود و شروع به کار می‌کند، مشعل روشن و مبدل روی آن، آب سرد را به آب گرم تبدیل می‌کند. مهم‌ترین مزیت استفاده از پکیج برای گرم کردن ساختمان، گرمایش یکدست است. مبدل دستگاه از جنس مس تهیه می‌شود تا با سرعت بالایی، گرما را در لوله حرکت دهد و آب در مدت زمان کوتاه داغ شود. سپس آب داغ وارد لوله‌ها به حرکت درمی‌آید. حرکت آب داغ باعث انتقال گرما به محیط می‌شود. این گرما به صورت یکنواخت است. در حالی که سایر وسایل گرمایشی (مثل بخاری) بخشی از ساختمان را گرم و بخش دیگری از آن همچنان سرد باقی می‌ماند.

دستگاه پکیج در تابستان چطور کار می‌کند؟

پکیج در تابستان زمانی که به آب گرم نیاز باشد، به صورت اتوماتیک عمل می‌کند. به این صورت که با باز کردن شیر آب گرم، سنسور فشار فعال می‌شود. سپس مشعل روشن و آب گرم راهی لوله می‌شود. وقتی شیر آب گرم را می‌بندید، مشعل پکیج هم خود به خود خاموش می‌شود. این فرآیند به صورت کامل از طریق برد کنترل الکترونیک صورت می‌گیرد تا مبدل حرارتی بتواند در طی چند ثانیه آب گرم موردنیازتان را تأمین کند.

پکیج در زمستان چطور کار می‌کند؟

در فصل تابستان، دستگاه پکیج فقط آب گرم مورد نیاز برای شستشو و ... را تامین می‌کند. اما در زمستان علاوه بر این مورد، باید گرمای ساختمان هم تأمین شود. پکیج دارای سنسور برقی مدار رادیاتور است. در زمستان باید آب رادیاتور و مدارهای گرم کننده هم تامین شود.

در پکیج مخزنی آب گرم برای شستشو همیشه در دسترس است. در پکیج‌های دیگر با باز شدن شیر آب گرم، مدار آب گرم رادیاتور متصل می‌شود. به محض بسته شدن شیر آب گرم، دوباره فرآیند داغ شدن آب قطع می‌شود. برای گرمای خانه، پروسه گرمایش آب در رادیاتور به طور دائم است تا ساختمان گرم شود.

قیمت پکیج

 

مزیت استفاده از پکیج

پکیج‌ها را می‌توان با سیستم‌های گرمایشی سنتی مثل بخاری (گازی یا برقی) و موتورخانه‌های قدیمی مقایسه کرد و به مزیت‌های بی‌شمارشان پی برد. به طور خلاصه مزیت‌هایی که پکیج برای ساختمان دارد، عبارتند از:

 •  امکان استفاده هر واحد از این دستگاه
 • کاهش هزینه‌های مصرف سوخت گرمایشی
 • بدون نیاز به موتورخانه و اشغال فضای زیاد
 • هزینه کم تعمیر و نگهداری
 • هوای مطبوع و گرم برای منازل در فصل زمستان
 • امنیت بالا و بدون خطر وقوع حوادث تلخ
 • امکان استفاده فوری از سیستم گرمایشی حتی بعد از خالی بودن ساختمان برای مدت زمان طولانی
 • سازگار با محیط زیست و بدون مواد آلاینده

انواع پکیج‌های موجود در بازار

به طور کلی پکیج از نظر نحوه قرارگیری و نصب به دو نوع زمینی و دیواری دسته‌بندی می‌شود. البته دسته‌بندی‌های دیگری هم از انواع پکیج شده است که به طور کامل عبارتند از:

  پکیج دیواری

یکی از رایج‌ترین پکیج‌هایی که برای ساختمان‌ها استفاده می‌شود، از نوع دیواری است. همانطور که از اسم آن مشخص است، این نوع پکیج بر روی دیوار نصب می‌شود. این پکیج اندازه کوچک دارد و اغلب در آشپزخانه نصب می‌شود. از آنجایی که فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند از آن برای ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌کند.

پکیج دیواری که با نام آبگرمکن دیواری هم شناخته می‌شود، تنها برای گرم کردن آب مصرفی خانواده استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه هیچ کاربردی برای گرم کردن منزل در فصل سرد زمستان ندارد. این نوع پکیج در صرفه‌جویی سوخت گازی نسبت به آبگرمکن‌های گالنی برتری دارند.

به طوری که با باز کردن شیر آب گرم، بلافاصله آب گرم می‌شود. به محض اینکه شیر آب گرم را می‌بندید، مشعل هم خاموش می‌شود و بدین طریق از مصرف سوخت اضافه جلوگیری می‌کند.

پکیج دیواری با ظرفیت حرارت دهی 22 تا 36 کیلو وات تولید و عرضه می‌شوند. ایمنی بالا، امکان استفاده مستقل برای واحدهای مسکونی تجاری از جمله مزیت‌های این دستگاه آبگرمکن است. به دو شکل برقی و گازی در بازار موجود است. برای ساختمان‌هایی با حداکثر 300 متراژ می‌توانید از این نوع پکیج استفاده کنید.

خرید پکیج

 

پکیج زمینی

نوع دیگری از پکیج‌های بازار برای ساختمان‌ها با متراژ بالا کاربرد دارد. در صورتی که در ساختمان مصرف آب زیاد باشد، این محصول بهترین گزینه است. یک ویژگی اصلی پکیج‌های زمینی عملکرد آن‌هاست که می‌تواند با کمک مشعل و یا بدون مشعل باشد. پکیج‌های مشعل‌دار برای ساختمان‌هایی که متراژ بالا دارند، مناسب‌تر است. از نوع بدون مشعل هم برای ساختمان‌هایی با متراژ کمتر از 300 متر استفاده می‌شود.

این نوع پکیج در زیر کف نصب می‌شود. یک مخزن هم برای آن‌ها تعبیه شده است که آب گرم موردنیاز ساختمان را با باز کردن شیر آب گرم تأمین می‌کند. دستگاه‌های پکیج زمینی قدرت ذخیره آب را هم دارند و اگر برای مدتی برق یا گاز قطع شود، باز هم آب ساختمان تا چندین ساعت گرم خواهد بود. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه‌ها می‌توان به قدرت بالای حرارت آن‌ها برای گرم کردن آب اشاره کرد.

این پکیج‌ها علاوه بر تأمین آب سرویس‌بهداشتی، حمام و یا آشپزخانه، می‌توانند برای تأمین آب گرم رادیاتور هم کمک کنند. به طوری که برای گرمایش ساختمان در فصل سرد زمستان کاربرد دارند.

پکیج‌های زمینی ایستاده

پکیج‌های زمینی ایستاده برای ساختمان‌های بزرگ و یا آپارتمان‌های چند طبقه کاربرد دارد. این دستگاه علاوه بر تأمین آب گرم ساختمان، قادر است گرمایش فضای داخلی را هم تأمین کند. بنابراین گزینه مناسبی است تا آن را جایگزین بخاری‌های برقی و گازی کنید. از آنجایی که این دستگاه حجم بالایی دارد و فضای زیادی را اشغال می‌کند، اغلب آن را در زیرزمین و پارکینگ‌ها قرار می‌دهند.

در واقع می‌توان گفت پکیج‌های زمینی ایستاده جایگزین همان موتورخانه‌های قدیمی است. این سیستم گرمایشی با گاز و یا گازوئیل کار می‌کنند. از مشخصات این دستگاه می‌توان به ظرفیت بالای آن برای تأمین آب گرم اشاره کنیم. اگر برای ساختمان با متراژ بالای 300 متر به پکیج نیاز دارید، بهترین گزینه دستگاه زمینی ایستاده است.

خرید پکیج

 

پکیج‌های چگالشی

یکی از جدیدترین سیستم‌های گرمایشی برای جلوگیری از مصرف سوخت در ساختمان‌های بزرگ، پکیج چگالشی است. استفاده از این دستگاه‌ها برای تأمین آب گرم و همچنین گرمای فضا به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند. اگر در پکیج‌های دیواری بخشی از انرژی گرمایی در اصر بیرون راندن احتراق از بین می‌رود، در این محصول گرما به منظور گرم کردن اولیه آب ورودی استفاده می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت یکی از به صرفه‌ترین سیستم‌های گرمایشی محسوب می‌شود.

سیستم پکیج تک مبدله و دو مبدله

یکی از دیگر از پکیج‌های موجود در بازار که به صورت دو مبدله و تک مبدله طراحی و تولید می‌شود، برای تامین آب گرم و گرمای محیط کاربرد دارد. این سیستم‌ها راندمان بالایی دارند و تا حد زیادی به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کنند. از سوی دیگر میزان رسوب‌گذاری در محیط را کاهش می‌دهند. یکنواختی گرمایش مورد نیاز محیط هم از دیگر مزیت‌های استفاده پکیج تک مبدله و دو مبدله است.

تفاوت این دو محصول در سرعت گرم کردن آب است. پکیج تک مبدل در مدت زمان بسیار کوتاه محیط و آب موردنیاز را گرم می‌کند.

پکیج‌های فن‌دار و بدون فن

از دیگر انواع پکیج موجود در بازار باید به دو نوع فن‌دار و بدون فن اشاره کنیم. شاید بپرسید تفاوت این دو نوع پکیچ چیست و چه کارایی دارند؟ از هر دو نوع پکیج برای گرم کردن فضای ساختمان و تأمین آب گرم استفاده می‌شود. اگر از پکیج فن‌دار استفاده کنید، باید آن را در محیط‌های باز مثل تراس یا حیاط قرار دهید. این دستگاه دارای یک فلنج فن است که دود ناشی از سوختن گاز را به سمت بیرون هدایت می‌کند. همچنین این سیستم در اثر کارکرد فن، آلودگی صوتی هم در محیط ایجاد می‌کند که بهترین مکان برای نگهداری آن، فضای باز است.

اگر قصد دارید پکیج را فقط در داخل ساختمان قرار دهید، پکیج بدون فن است. نه تنها فضا را آلوده نمی‌کند بلکه سر و صدایی هم ندارد.

قیمت پکیج

 

چطور از پکیج نگهداری کنیم؟

منبع سوخت پکیج‌های حال حاضر برق یا گاز است. استفاده از این دستگاه‌ها برای گرم کردن محیط و آب به مراقبت و رعایت چند نکته نیاز دارد تا شاهد وقوع حوادث ناگوار نباشید. هرچند سیستم‌های گرمایشی پکیج نسبت به موتورخانه‌های قدیمی و بخاری‌های برقی و گازی امنیت بیشتری دارند، اما باز هم رعایت چند توصیه ضروری است:

 • از نصب کردن دستگاه پکیج در کنار گاز یا سایر دستگاه‌های اشتعال‌زا خودداری کنید. همچنین نباید در نزدیکی پریز برق باشد.
 • پکیج‌های دیواری را جایی دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • اگر از پکیج دیواری یا فن‌دار استفاده می‌کنید که در فضای باز قرار دارد، باید آن را به نحوی قرار دهید که وزش باد باعث خاموش شدن شمعک نشود. همچنین دستگاه باید در فصل سرد زمستان به طور دائم روشن باشد تا یخ نزند.
 • در مورد پکیج‌های برقی هیچ‌گاه با دست خیس به آن دست نزنید.
 • برای افزایش طول عمر پکیج حتما از سختی‌گیر پلی فسفات و یا فیلترهای مخصوص استفاده کنید. با این کار از ایجاد رسوب در دستگاه پیشگیری می‌کنید. در مناطقی که آب‌ شهری رسوب زیادی دارد، تعویض کردن سختی‌گیر یا فیلتر به صورت دوره‌ای ضرورت دارد.
 • برای تمیز کردن پکیج باید شمک آن خاموش باشد. در صورتی که دستگاه با برق کار می‌کند، سیم آن را از برق جدا کنید.
 • پکیج را برحسب توانایی برای واحد مسکونی و متراژ انتخاب کنید. برای مثال پکیج‌های دیواری برای متراژ‌های زیر 300 متر کاربرد دارند. حالا استفاده از یک پکیج برای چند واحد فشار زیادی به آن وارد می‌کند. زیرا ظرفیت کمی برای تأمین آب گرم دارد.
 • اگر برای محیط‌های بزرگ از پکیج برای گرمایش محیط استفاده می‌کنید، در کنار آن به سراغ داکت اسپیلت، فن کوئل و رادیاتور هم فکر کنید.
 • زمانی که از پکیج با فن کوئل یا رادیاتور استفاده می‌کنید، حتما به میزان هد یا فشار پمپ دقت داشته باشید تا آب گرم بتواند به راحتی به مدار گرمایشی فن کوئل یا داکت اسپیلت برسد.
 • برای بالا بردن طول عمر پکیج‌های دیواری و زمینی همیشه دما را کمتر از 60 درجه قرار دهید. زیرا با افزایش دما از 60 درجه، آب رسوباتی را آزاد می‌کند که به دستگاه پکیج آسیب می‌زند.

اگر پکیج خراب شد چکار کنیم؟

پکیج هم ممکن است بعد از مدتی به تعمیر نیاز داشته باشد. تعمیر پکیج‌های زمینی و چگالشی و ... به تعمیرکار و متخصص نیاز دارد. در مورد پکیج‌های دیواری شرایط بهتر است و گاهی می‌توانید خودتان هم دست به کار شوید. اگر پکیج دیواری خراب شد، به این موارد دقت داشته باشید:

خرید پکیج

 

 • قبل از فشار بار دستگاه را بررسی کنید. در صورتی که عقربه بار آن از عدد 1 کمتر شده است، به قسمت زیر دستگاه بروید. در زیر پکیج شیر پرکن قرار دارد. این شیر به صورت گرد و به رنگ آبی یا مشکی است. حالا آن را باز کنید تا عقربه بار پکیج روی عدد 1.5 بیاید. بعد آن را ببندید.
 • در صورتی که با باز کردن شیر پرکن عقربه فشار باز تغییر نکرد، باید نافی‌پرکن را بررسی کنید. حتما این قسمت رسوب گرفته است که باید آن را برطرف کنید. برای این کار شیر ورودی آب سرد را ببندید. بعد با کمک یک آچار تخت شماره 13 و یا 14 شیرپرکن را باز کنید. حالا با استفاده از یک سیم مفتول مقاوم، سوراخ نافی شیرپرکن را تمیز کنید تا رسوبات آن خالی شود. در نهایت شیرپرکن را ببندید.
 • باید اطمینان حاصل کنید که شیر ورودی گاز و تمامی شیرهای زیر دستگاه باز هستند. دسته شیر باید در امتداد شیر قرار بگیرد.
 • اگر پکیج با برق کار می‌کند، باید پریز برق ورودی را با استفاده از یک فازمتر بررسی کنید.
 • توجه داشته باشید که در فصل زمستان باید شیرهای بالا و پایین رادیاتور باز باشند.
 • در صورتی که پکیج را در بالکن یا فضای باز نصب کرده‌اید، باید دودکش آن را بردارید و بررسی کنید. همچنین دریچه‌های پلاستیکی اطراف دودکش را هم باز کنید.
 • اگر دستگاه دچار نشتی شد، باید تمامی شیرهای زیر آن را ببندید. آن را از برق جدا کنید و کار تعمیر را به یک فرد متخصص بسپارید.

اگر پکیج خاموش شد چکار کنیم؟

انواع پکیج‌هایی که برای تأمین گرمایش ساختمان و آب گرم نصب می‌شوند، به ندرت دچار مشکل خاموشی ناگهانی می‌شوند. البته اگر دچار این مشکل شدید، نگران نباشید. چون نشانه خرابی دستگاه نیست. کم شدن فشار بار یکی از دلایلی اصلی خاموش شدن پکیج است که بیشتر در نوع دیواری اتفاق می‌افتد.

برای رفع این مشکل باید مثل همان روشی که قبل توضیح دادیم، شیرپرکن زیر دستگاه را باز کنید تا عقربه فشار روی عدد 1.5 قرار بگیرد. برای برطرف کردن مشکل خاموشی پکیج، باید فشار آب کافی باشد. پس بهتر است این کار را در ساعات پایانی شب انجام دهید.

توجه داشته باشید که فشار پکیج نباید بیشتر از عدد 2 باشد. در این صورت یکی از رادیاتورها را باز کنید تا آب تخلیه شود و فشار به حد 1.5 برسد.

قیمت پکیج

 

چند نکته برای خرید پکیج

برای اینکه بهترین دستگاه پکیج را برای ساختمان خریداری کنید، توجه به چند نکته ضرورت دارد که عبارتند از:

خرید متناسب با فضای ساختمان

پکیج باید با فضای ساختمان و متراژ آن همخوانی داشته باشد. برای این منظور:

 • برای ساختمان‌هایی با زیربنای 150 متر از یک پکیج با توان 26 کیلوات استفاده کنید.
 • برای ساختمان‌هایی با زیربنای 240 تا 400 متر از دستگاه‌هایی با توان 35 کیلو وات استفاده کنید.

درنظر گرفتن دودکش پکیج

یک نکته مهم زمان خرید این دستگاه توجه به دودکش آن است. برای طبقات آخر آپراتمان‌ها باید پکیج فن‌دار خریداری کنید. زیرا طول عمودی لوله دودکش ساختمان از 3 متر کمتر می‌شود. برای طبقات اول نوع بدون فن را تهیه کنید تا در فصل زمستان از صدای فن آن در امان باشید. برخی از محصولات بازار به سنسور حرارتی دودکش هم مجهز هستند که علائم انسداد و گرفتگی دودکش، از بروز خطر جلوگیری می‌کند.

در نظر گرفتن مبدل حرارتی

در زمان انتخاب پکیج برای ساختمان به مبدل حرارتی آن نیز توجه داشته باشید. برای گرمایش از کف ساختمان، پکیج‌های کندانسیک مناسب‌تر هستند. زیرا مصرف گاز را کاهش می‌دهند. ضمن اینکه اگر از فن کوئل برای گرمایش استفاده می‌کنید، به سراغ پکیج منبع‌دار بروید تا زمان استفاده از آب گرم، فن کوئل باد سرد ایجاد نکند.

توجه به آب گرم مصرفی

میزان آبی که قرار است در ساختمان مصرف شود، چقدر است؟ اگر میزان آب گرم مصرفی زیاد است، باید از پکیج مخزن‌دار یا نوع حرارتی با قدرت بیش از 31 کیلووات استفاده کنید تا دچار کمبود آب گرم نشوید.

خرید پکیج

 

پکیج دیواری بخریم یا زمینی؟

اگر انتظار دارید پکیج ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشد، نوع زمینی مناسب‌تر است. برای ساختمان‌هایی با بیش از 300 متر مربع متراژ نوع زمینی را پیشنهاد می‌دهیم. البته پکیج‌های دیواری عمر طولانی‌تری دارند و کم‌مصرف‌تر هستند.

نشان دادن خطای پکیج

برخی از پکیج‌ها به نحوی طراحی ‌شده اند که سیستم عیب‌یاب اتوماتیک با کد دارند. بنابراین با داشتن سنسورهای کنترل عملکرد قادرند خطاهای عملکرد دستگاه را در مانیتور نشان دهند. پس اگر دچار مشکل شدید به راحتی می‌توانید به دفترچه راهنما مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

حرف آخر

آنچه در این مطلب در رابطه با کاربرد پکیج، انواع آن و مزیت‌هایی که به همراه دارد، گفتیم همه برای افزایش اطلاعات شما در زمینه این دستگاه بود. پکیج یک وسیله کاربردی به جای موتورخانه‌های قدیمی و سیستم گرمایشی برقی و گازی است. استفاده از آن مقرون به صرفه است و به کاهش مصرف سوخت کمک زیادی می‌کند. از سوی دیگر گرمای تولید شده هم به طور یکنواخت فضای ساختمان را گرم می‌کند. امیدواریم خواندن این مطلب به سوالات شما پاسخ داده باشد. هر نوع انتقاد یا پیشنهادی دارید، با ما درمیان بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید