دسته بندی

کنتاکتور خلأ

مشاهده فیلترها

کنتاکتور خلاء

با رشد و پیشرفت فناوری، بسیاری شروع به نگاه دقیق‌تری به فناوری خلاء کرده اند. فناوری خلاء در حال تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای کاهش زمان توقف است. کنتاکتور خلاء وسیله ‌ای است که حاوی کنتاکت‌های الکتریکی در داخل یک «محفظه خلاء» مهر و موم شده به نام بطری خلاء است. محفظه قطع جرقه در این دستگاه‌ها از خلاء پر شده که باعث خاموش شدن جرقه و قوس‌های الکتریکی به هنگام قطع و وصل شدن جریان می‌شود و به علت این ویژگی در مداراهایی با ولتاژ متوسط و بالا کاربرد بسیار زیادی دارند.

خرید کنناکتور خلا

کنتاکتور خلاء چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور عمده کنتاکتورهای خلاء برای قطع کردن جرقه و قوس از محفظه خلاء خود استفاده می کنند. این محفظه ایزوله شده باعث می شود که دستگاه به علت سرعت بالای خاموشی جرقه و اتصال های کوتاه در خلاء و فضای کوچک مورد نیاز کنتاکت ها برای دفع جرقه و اتصال، دارای اندازه بسیار کوچکی باشد و فضای کمتری را اشغال کند. همچنین خلاء موجود در کنتاکتور باعث جلوگیری از برخورد مجدد اتصال در کنتاکت های باز  می‌ شود و به علت ویژگی‌ها و مزایای کنتاکتورهای خلاء نسبت به سایر کنتاکتورها، این دستگاه در جاهایی که به سوئیچینگ با سرعت بسیار بالا نیاز است، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها معمولا در ولتاژهای متوسط  و بالا بین 600 ولت تا 5000 استفاده می‌شوند.

اما کنتاکتور خلاء چگونه باعث خاموش شدن جرقه و قوس در مدارها می‌شود؟ هنگامی که کنتاکت های بسته حامل جریان از هم جدا می شوند، جریان به جریان در فضا حرکت می کنند که به صورت یک قوس مشاهده می شود. هر کنتاکتوری باید به موضوع اتلاف انرژی بپردازد. محفظه خلاء کنتاکتور خلاء می تواند محیطی بهتر از هوای آزاد برای شکستن قوس فراهم کند. در داخل بطری خلاء ، قوس و اتصال از بین می رود و قوس سریعتر خاموش می شود.

از آنجایی که قوس روی کنتاکت می سوزد، مهم است که مواد و ساختار مجموعه ای از کنتاکت های خلاء برای رفع خاموش شدن قوس طراحی شده باشد. برای کنتاکتورهای خلاء ولتاژ پایین (زیر 1500 ولت) اغلب از آلیاژ دو ماده مانند WCu (مس تنگستن) یا WAg (نقره تنگستن) استفاده می شود. این ماده به کاهش احتمال اتصال کمک می کند. علاوه بر این، کنتاکت ها بزرگتر هستند و اجازه می دهند گرما سریعتر از بین برود. کاهش زمان قوس، فرسایش تماسی را کاهش می دهد. سرعت جداسازی تماس می تواند بر عملکرد تماس تأثیر بگذارد. برخی از تماس‌ها و اتصال‌ها به دلیل قرار گرفتن در محیط های عادی ممکن است منجر به "شکستن آهسته" کنتاکت های قطع هوا پس از تعدادی عملیات شود. از آنجایی که محفظه خلاء به طور کامل ایزوله شده است، محفظه قوس در معرض ناخالصی های محیط قرار نمی گیرد و سریعتر خاموش می شود.

کنتاکتور خلاء یک محیط ایزوله شده است که در آن کنتاکت های الکتریکی می توانند اتصالی بین منبع برق و بار داخل بطری خلاء ایجاد کرده و یا آن را قطع کنند. خلاء محیطی امن و تمیز را فراهم می کند که در آن قوس می تواند مهار شود و از آلاینده ها جلوگیری شود.

وظیفه اصلی کنتاکتور خلاء ایجاد و قطع اتصال بین منبع تغذیه و بار است. یک طرف کنتاکتور ثابت و طرف دیگر متحرک است. پس از روشن شدن، نیروی الکترومغناطیسی ایجاد شده، کنتاکت متحرک را به سمت تماس ثابت می کشد و فنر پس از قطع انرژی، کنتاکتورها را از هم جدا می کند. در یک کنتاکتور خلاء، این فرآیند در یک محفظه خلاء قرار می‌گیرد که می‌تواند قوس را در درون خود و آلاینده‌ها و مواد خارجی را بیرون از خود نگه دارد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید