دسته بندی

دژنکتور گازی

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

دژنکتور گازی

دژنکتور‌ها یک کلید قدرت هستند که دارای قابلیت قطع زیر بار می باشند، به این صورت که اگر مصرف کننده روشن باشد و جریانی از دژنکتور عبور کند با توجه به ساختار و‌کاری کت انجام می دهد میتواند در حالیکه مصرف کننده روشن است، مدار را قطع کند. دژنکتورها علاوه بر قطع مدار به صورت دستی، در مواقع بروز اتصال کوتاه از مدار محافظت می کند . دژنکتورهای گازی ، کلیدهای برق فشار قوی هستند که به طور خودکار کار می کنند تا از مدارهای الکتریکی ولتاژ بالا در برابر آسیب های ناشی از اضافه بار یا اتصال کوتاه محافظت کنند.

خرید دژنکتور گازی

دژنکتور گازی چیست؟

دژنکتور گازی وسیله ای است که باعث قطع مدار برق به هنگام روشن بودن مصرف کننده از طریق یک گاز می شود. عملکرد اصلی تشخیص وضعیت خطا و قطع جریان در شبکه های انتقال برق با ولتاژ بالا 72.5 کیلو ولت یا بالاتر است. هگزا فلوراید گوگرد (SF6) یک دی الکتریک گازی عالی برای کاربردهای برق ولتاژ بالا است و به طور گسترده در قطع کننده های مدار ولتاژ بالا مانند دژنکتورهای گازی و سایر تابلوهای برق مورد استفاده در صنعت برق استفاده می شود. خواص برجسته گاز SF6  مانند استحکام دی الکتریک بالا و توانایی منحصر به فرد خاموش کردن قوس ، استفاده از آن را در کاربردهای ولتاژ بالا مطلوب می کند.

در ژنکتورهای گازی SF6 ، کلیدهای مدار هگزا فلوراید گوگرد از نیروگاه های برق و سیستم های توزیع با قطع جریان های الکتریکی، هنگامی که توسط یک رله محافظ خاموش می شود، محافظت می کنند. به جای روغن، هوا یا خلاء، یک قطع کننده مدار هگزا فلوراید گوگرد از گاز هگزا فلوراید گوگرد (SF6) برای خنک کردن و خاموش کردن قوس هنگام باز کردن مدار استفاده می کند. کلیدهای مدار SF6 که در دهه 1950 و به بعد توسعه یافتند، به طور گسترده در شبکه های الکتریکی در ولتاژهای انتقال تا 800 کیلو ولت، به عنوان قطع کننده مدار ژنراتور و در سیستم های توزیع با ولتاژ تا 35 کیلو ولت استفاده می شوند. قطع کننده های مدار هگزا فلوراید گوگردی ممکن است به عنوان دستگاه مستقل در پست های عایق هوا در فضای باز استفاده شوند یا ممکن است در تابلو برق عایق گاز گنجانده شوند که امکان نصب فشرده در ولتاژ بالا را فراهم می کند.

دژنکتورهای گازی برای محافظت در برابر جریان خطا در سیستم های الکتریکی استفاده می شوند. آنها به طور ناگهانی مدار را می شکنند و قوس را خاموش می کنند. قسمت قطع کننده مدار آسان است زیرا فقط تماس را جدا می کند، اما قوسی که پس از آن ایجاد می شود و از قطع شدن مدار جلوگیری می کند و باعث آسیب می شود،  باید با بیشترین سرعت ممکن خاموش شود. قدرت قوس به متغیرهای زیادی مانند ولتاژ، شکاف بین کنتاکت ها، دما، فشار و غیره بستگی دارد. قوس را می توان با استفاده از تکنیک ها و محیط های مختلف خاموش کرد. دژنکتور گازی SF6 یکی از انواع مختلفی از کلیدهای مدار است که از گاز SF6 به عنوان رسانه خاموش کننده قوس برای شکستن ایمن مدار ولتاژ بالا استفاده می کند.

سولفور هگزا فلوراید یا کلید قطع کننده مدار SF6 نوعی از کلیدهای مدار است که از گاز SF6 تحت فشار برای خاموش کردن قوس استفاده می کند. این یک گاز دی الکتریک است که دارای خواص عایق و خاموش کننده قوس برتر است که بسیار بهتر از هوا یا روغن است. برای خاموش کردن قوس در قطع کننده های مدار فشار قوی تا 800 کیلو ولت در نیروگاه ها، شبکه های برق و غیره استفاده می شود.گاز SF6 دارای الکترونگاتیوی بسیار بالایی است. تمایل زیادی به جذب الکترون آزاد دارد. هنگامی که یک قوس بین کنتاکت ها ایجاد می شود، الکترون های آزاد را از آن جذب می کند. به یون های منفی تبدیل می شود که از الکترون ها سنگین تر هستند. به دلیل وزن زیاد، تحرک آن کاهش می یابد. بنابراین، تحرک بارها در گاز SF6 تحرک کمی دارد که قدرت دی الکتریک محیط را افزایش می دهد زیرا حرکت بارها مسئول جریان جریان است.

گاز SF6 فشرده شده و در داخل یک مخزن ذخیره می شود. در شرایط خطا، کنتاکت ها از هم جدا شده و قوس بین آنها ایجاد می شود. گاز SF6 با فشار بالا نیز در همان لحظه آزاد می شود.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید