دسته بندی

سیم و کابل برق

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

سیم و کابل برق

سیم و کابل برق از پرکاربرد ها در صنعت و تجهیزات برقی است، که به عنوان انتقال دهنده انرژی الکتریکی و جریان برق بین دو نقطه است.
اکثر مردم سیم و کابل را با هم یکی میدانند، در صورتیکه سیم از یک تک هادی از جنس مس یا آلومینیوم با عایق یا روکش که برای جلوگیری از آسیب به سیم است، تشکیل شده است.
کابل از چند هادی از جنس مس یا آلومینیوم با روکش یا عایق که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
بهترین قیمت سیم و کابل و فروشگاه آنلاین کابل برق، فروشگاه نید صنعت است.

برندهای سیم و کابل

خرید سیم و کابل برق با کیفیت به برند تولید کننده آن بسیار بستگی دارد، زیرا کیفیت مواد اولیه و رعایت استانداردها مهم است. از برترین برندها میتوان:

سیم و کابل خراسان افشار نژاد
سیم و کابل سیمیا
سیم و کابل البرز الکتریک نور
سیم و کابل ابهر
سیم و کابل سیمکو
رسانا
یزد
راد افشان سحر
مغان
پینو
کرمان
مسین
مشهد
زرکابل کرمان
را نام برد.

انواع سیم و کابل برق

سیم و کابل برق با توجه به پارامتر های زیر به انواع سیم و کابل برق  متفاوت، تقسیم میشوند.

 • کاربرد
 • عایق و روکش
 • جنس هادی
 • داشتن محافظ الکتریکی یا همان شیلد
 • داشتن محافظ مکانیکی یا همان زره
 • استاندارد ها و علائم اختصاری
 • برند تولید کننده
  برای مطالعه انواع سیم و کابل و کاربرد آنها مبتوانید این مقاله را در آکادمی نید صنعت مطالعه کنید.

انواع سیم و کابل برق

انواع کابل برق

کابل ها از چند رشته سیم در کنار یکدیگر قرار میگیرند.
میتوان گفت هر هادی که جریان برق را از خود عبور میدهد و عایق دارد و ولتاژ روی عایق آن نسبت به زمین صفر ولی ولتاژ سطح سیم فازی است، را کابل میگویند.

 • انواع کابل برق با توجه به پارامتر ها فنی:
 • کابل ها از نظر نوع هادی: به کابل افشان، مفتولی تقسیم میشوند.
 • کابل ها از نظر جنس هادی: دو نوع کابل آلومینیومی، مسی هستند.
 • کابل ها با توجه به کاربرد: آنها به کابل خودنگهدار، کنترل، ضد حریق، مخابراتی، جوشکاری، تخت، کیسه ای، کولری تقسیم می شود.
 • کابل ها از نظر سطح ولتاژ: به سه دسته کابل فشار ضعیف، فشار متوسط (20 کیلوولت و 33 کیلوولت)، کابل فشار قوی(کابل 63 کیلوولت و 132 کیلوولت) تقسیم میشود.
 • کابل ها باحروف اختصاری:
 1. کابل هادی مسی با حرف N
 2. کابل با هادی آلومینیوم با حرف NR
 3. هادی دایره ای شکل با حرف R
 4. هادی یک رشته دایره ای با حرف E
 5. هادی چند رشته با حرف M
 6. هادی به شکل مثلث با حرف S
 7. کابل با عایق پرتو دور با حرف Y
 8. حفاظت فولادی نواری شکل با حرف R
 9. ورق متالیزه با حرف H
 10. روکش کمربندی پرتور دور با حرف Y
 11. سیم تحمل کننده هوایی با حرف T
  برای بررسی بیشتر علائم اختصاری سیم و کابل به مقاله آکادمی نید صنعت مراجعه کنید.

انواع کابل برق

کابل برق افشان

کابل افشان از پر فروش ترین انواع کابل برق است، که از کنار هم قرار گرفتن چند سیم افشان در یک عایق پی وی سی تشکیل شده است.
انعطاف پذیری بالا کابل برق قیمت مناسب و عایق با کیفیت از مزیت های برتر کابل افشان است.
از مهمترین نکاتی که در خرید کابل افشان باید توجه کرد، انتخاب سایز مناسب کابل افشان است. سایز کابل با توجه به مقدار آمپر کشیده شده از آن تعیین می‌گردد.

کابل برق مفتولی

کابل خشک، کابل NYY  و کابل سخت همگی نام هایی هستند که به کابل مفتولی نسبت داده اند.
این کابل به دلیل داشتن انعطاف پذیری پایین در پروژه هایی که مسیر کابل کشی دارای پیچ و خم کمتر و نیاز به جابه جایی ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قیمت کابل مفتولی معمولا از کابل افشان بیشتر است، البته استحکام بیشتری نسبت به کابل افشان دارد.

کابل خود نگه دار

کابل خودنگهدار کابلی مناسب برای توزیع برق به صورت هوایی است.
قیمت کابل خود نگهدار با توجه به کارایی بالا و هزینه های کمتر نسبت به کابل‌های مشابه جایگاه خوبی در میان سایر کابل های خطوط انتقال توانسته است، کسب کند.
جنس هادی این کابل آلومینوم سخت است و در دو مدل 5 رشته و 6 رشته تولید می‌شود.

کابل 20 کیلوولت

کابل ۲۰ کیلوولت کابلی که ولتاژ 20 کیلو ولت براحتی را انتقال میدهد. در این کابل شیلد، عایق و محافظ استفاده می شود، تا جریان برق موجود در رشته های کابل را جدا کند، تا از آتش سوزی جلوگیری کند.

کابل زره دار

سیم و کابل زره دار یا آرمور دار دارای لایه ای محافظ از جنس فولاد گالوانیزه، آلومینیوم و سایر فلزات محکم هستند، که محافظ در برابر فشار های مکانیکی است.
در مکانهایی که فشار مکانیکی دارند، به دنبال خرید کابل زره دار برای جلوگیری از آسیب به کابل ها باشید.

کابل آلومینیومی

البته باید به این نکته توجه که در سایز یکسان، کابل مسی توانایی عبور جریان الکتریکی بیشتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد. بنابراین جهت عبور بهتر جریان برق در خرید کابل آلومینیومی باید سطح مقطع بزرگتری نسبت به مسی انتخاب کنید.
کابل‌ها معمولا از مس یا آلومینیوم است. اگر ارزان قیمت کابل برای شما اهمیت دارد، قیمت کابل آلومینیومی نسبت به مسی ارزانتر و سبکتر است،  پس برای هادی کابل مناسب است. اما مقاومت ویژه آن بیشتر است و افت ولتاژ بیشتری ایجاد می‌کند.

کابل ضد حریق

کابل ضد حریق، ضد آتش یا نسوز کابل هایی اند، که تحمل دمایی بالاتری نسبت به کابل های دیگر در مقابل شعله آتش دارند، همچنین برای سیستم های روشنایی اضطراری و اعلام حریق استفاده میشوند.
عوامل موثر بر قیمت کابل ضد آتش هادی، عایق، برند، سطح مقطع عایق،  هستند.

کابل کنترل

کابل کنترل برای انتقال سیگنال آنالوگ یعنی جریان های عبوری در تجهیزات و سیگنال های دیجیتال یعنی فرمان ها در تابلو برق و برای باز و بستن کلید ها در مداراستفاده می شود.
با این کابل ها خسارت و آسیب کمتری به دستگاه و تجهیزات ایجاد می شود.

کابل مخابراتی

سیم و کابل هایی مخابراتی وظیفه انتقال داده را در شبکه های مخابراتی دارند، خرید کابل مخابراتی به صورت مسی و فیبر نوری و نصب هوایی و زمینی با توجه به نیاز و مکان مورد استفاده انجام میشود.

کابل تخت

کابل تخت نقطه مقابل کابل گرد هستند و در کابل های تخت رشته های سیم به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار میگیرند.
انواع کابل تخت: کابل تخت آسانسوری، جرثقیل، شبکه، تلفن

کابل جوشکاری

کابل جوشکاری انتقال جریان برق را از دستگاه تا انبر جوش را برعهده دارد. برای انتقال مناسب جریان برق و جلوگیری از برق گرفتگی هنگام خرید کابل جوشکاری به کیفیت بالای کابل توجه کرد.

کابل کولری

کابل برق کولری که ارتباط بین کلید کولر تا موتور کولر برقرار می کند، از جنس مس و با روکش پی وی سی و با رنگ مشکی یا سفید است.

کابل کیسه ای

کابل کیسه ای از دو رشته سیم متشکل از تعدادی رشته های نازک از جنس مس آنیل شده با انعطاف بالا و عایقی از جنس پی وی سی ساخته شده است، که در لوازم برقی سبک و مواردی که نیاز به تحمل بالایی از دما ندارند، استفاده می شود.

معرفی ساختمان کابل

ساختمان کابل هایی که در برق فشار ضعیف و فشار قوی استفاده میشوند با کابل های مخابراتی متفاوتند. کابل ها دارای دو قسمت هادی و عایق اند. جنس، سطح مقطع، نوع هادی، عایق آنها متفاوتند. هادی سیم و کابل مفتولی، انعطاف پذیر و رشته ای میتواند باشد که با توجه به شرایط نصب و شرایط الکتریکی انتخاب میشوند.

زره کابل برق چیست؟

زره کابل یک لایه بر روی عایق برای محافظت در برابر فشار مکانیکی، نور خورشید، رطوبت، حیوانات جونده است. از جنس سیم فولادی و سیم آلومینیومی در زمین دفن و در فضای باز استفاده میشود.

عایق کابل برق

عایق ها معمولا از جنس پلی اتیلن اند. بهترین ماده برای عایق پلی وینیل کلراید است. بستگی به نوع کابل از عایق هایی با جنس پی وی سی و پلی اتیلن تولید مشود.

انواع سیم برق

سیم برق افشان
سیم ارت
سیم برق مفتولی
سیم برق نایلون
سیم لاکی

انواع سیم برق

سیم برق افشان

از کنار هم قرار گرفتن رشته سیم های مس آنیل شده در کنار یکدیگر با عایق تشکیل شده است. بسیار انعطاف پذیر و پرفروش در سیم کشی های پر پیچ و خم به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. قیمت سیم افشان نسبت به سیم مفتول در یک سایز مشخص، ارزان‌تر است.

سیم ارت

سیم زرد و سبز رنگ که به سیم ارت و سیم اتصال به زمین هم شهرت دارد. به صورت افشان و مفتول با هادی مسی وجود دارد.
انتقال جریان نشتی به سمت زمین باعث حفاظت از تجهیزات الکتریکی در برابر آسیب دیدگی و جان انسان در برابر برق گرفتگی می‌شود. با کاربرد زیادی که سیم ارت دارد خرید آن از برترین برندها مهم است، در نید صنعت بهترین قیمت سیم ارت از برترین برندها به صورت خرده و عمده قرار دارد.

سیم لاکی

سیم لاکی با انعطاف پذیری بسیار بالا، حجم بسیار کم و تحمل گرمایی بالا که دارد، در سیم پیچی موتورهای الکتریکی، بلندگو، القاگر و آهنرباهای الکتریکی و خیلی از وسایلی که نیاز به سیم پیچی الکتریکی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم برق مفتول

سیم برق مفتولی از یک رشته سیم از جنس مس در عایق پی وی سی، بسیار غیر قابل انعطاف است، در اتصالاتی که معمولا به صورت ثابت هستند و نیاز به جابه جایی ندارند از این سیم استفاده می‌شود. به سبب انعطاف پذیری بسیار پایین به سیم خشک معروف است.

سیم برق نایلون

سیم برق دولا با روکشی سفید رنگ سیم برق نایلون میگویند. سیم برق نایلون در مکان هایی که فشار مکانیکی بسیار پاییینی دارند و در وسایل الکتریکی که براحتی قابل حمل هستند، بکار میروند.

انواع سیم برق بر اساس نام اختصاری و کاربرد آنها

 • سیم NYA:
  نوع سیم با جنس هادی مسی تک لایه نرم با روکشی پلاستیکی که در رنگ های آبی، قهوه ای، سیاه، زرد، سبز تولید میشود. برای استفاده در زیر گچ مناسب نیست. به صورت ثابت در محل های خشک در داخل لوله های پی وی سی یا فولادی نصب شوند.
 • سیم NYAF:
  نوع افشان تشکیل شده از رشته های نازک سیم مسی که بهم پیچ خورده و با روکش پلاستیکی به رنگ های سبز، سیاه، آبی، زرد و قهوه ای موجودند.
  نصب این سیم به صورت ثابت در محل خشک و بدون رطوبت در داخل لوله هایی به جنس پی وی سی یا فولادی صورت میگیرد.
 • سیم NYM:
  به صورت تک لایه مسی مقاوم در برابر رطوبت و دارای عایق پی وی سی به رنگ های قهوه ای، سیاه، آبی است.
  علاوه بر محل های خشک با نصب ثابت در محل مرطوب مانند کولر هم استفاده شود. برای استفاده در زیر گچ هم مناسب است.
 • سیم Y:
  این سیم به صورت 2، 3 و 4 رشته ای با روکش پی وی سی به یکدیگر تابیده اند.
  نصب این سیم باید در لوله های پی وی سی یا فولادی قرار بگیرد. برای تلفن و زنگ اخبار و دستگاههای دیگر علامت دهنده استفاده میشود.

قیمت و خرید کابل برق

نکات هنگام خرید سیم و کابل برق

برای خرید سیم و کابل و استعلام هر لیست قیمت سیم و کابل باید به پارامتر های زیر توجه کرد:

 • شرایط و فشار مکانیکی
 • شرایط و فشار فیزیکی و محیطی
 • ولتاژ اسمی
 • افت ولتاژ
 • مشخصات فنی
 • اندازه و ​​ضخامت 
 • ظرفیت انتقال بار

خرید انواع کابل برق

قیمت سیم و کابل برق

بسیاری از خریداران سیم و کابل به دنبال قیمت سیم و کابل ارزان در بازار فروش سیم و کابل هستند. اما باید به نکات مهم زیر توجه کرد:

 • سایز (سطح مقطع)
 • طول سیم و کابل
 • جنس هادی
 • نوع هادی
 • تعداد رشته
 • ​برند
 • کاربرد، نیازی که با خرید از هر نوع سیم و کابل رفع خواهد شد.

قیمت کابل و سیم تا حد زیادی به نوسانات قیمت در بازارهای داخلی و بین‌المللی بستگی دارد. اگر به دنبال قیمت بروز سیم و کابل و خرید سیم برق عمده هستید، در نید صنعت، فروشگاه کابل برق، فروش سیم برق، قیمت کابل برق روکش دار، کابل برق صنعتی به صورت خرده و عمده امکان پذیر است.
خرید کابل برق، کابل برق متری چند، بهترین کابل فروشی کجاست؟
قيمت سيم برق و قیمت کابل برق به جنس هادی، نوع هادی، کاربرد و سطح مقطع و طول سفارشی بستگی دارد. فروش عمده سیم و کابل برق در فروشگاه آنلاین سیم و کابل نید صنعت فراهم هست.
سیم و کابل صنعتی همان‌طور که از اسم آن مشخص است، طوری طراحی شده تا برای تجهیزات و دستگاه‌ها در مکان‌های صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند. این محصولات با کیفیت و استانداردی تولید می‌شوند، که قادر به تامین نیازهای دستگاه‌های صنعتی به جریان برق و عبور اتصالات به طور منظم و ایمن باشند. قیمت کابل برق صنعتی به این دلیل که تجهیزات نصب شده در مکان‌های صنعتی بسیار مهم و گران‌قیمت هستند، در صورت انتخاب محصول با کیفیت کمی گران‌تر از سیم و کابل معمولی خواهد بود. زیرا در تولید انواع سیم و کابل صنعتی به دلیل حساسیت محیط و دستگاه‌ها از مواد اولیه با‌کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی استفاده می‌شود. برای خریدی بهتر و متناسب با نیاز خود راهنما خرید سیم و کابل برق در آکادمی نید صنعت مطالعه کنید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید