دسته بندی

رنگ خوراکی

مشاهده فیلترها

فروش رنگ خوراکی

رنگ خوراکی یا رنگ غذا یک ترکیب افزودنی در غذا یا نوشیدنی است که باعث می شود ظاهر غذا بهتر شود. استفاده از رنگ خوراکی در اشکال گوناگون از جمله پودر، مایع، خمیر و ژل در شیرینی پزی و آشپزی بسیار رایج می باشد. تاثیر رنگ خوراکی در روانشناسی رنگ ها نیز اهمیت دارد که باعث بهبود روحیه و میل به غذا نیز می شود بنابراین فروش رنگ خوراکی برای فروشندگان سود بالایی دارد.

رنگ خوراکی

انواع رنگ خوراکی

به طور کلی دو نوع رنگ خوراکی وجود دارد :رنگ های طبیعی و رنگ های مصنوعی

رنگ های طبیعی

رنگدانه ای است که از گیاهان، جانوران و مواد معدنی استخراج می شود و قابلیت رنگ دادن به غذا و مواد خوراکی را دارد. رنگ های خوراکی مانند کاروتنوئید، آنتوسیانین، زعفران، زردچوبه و کلروفیل بسیار رایج می باشند. رنگ های طبیعی نسبت به رنگ های مصنوعی گران تر هستند، غلظلت کمتری دارند و نسبت به شرایط محیط پایداری کمتری دارند. گاهی اوقات می توان با مواد غذایی موجود در خانه رنگ خوراکی طبیعی درست کرد.

رنگ های مصنوعی

ساختار تشکیل دهنده رنگ های مصنوعی مواد شیمیایی می باشند و در تولید شکلات، آبنبات و غیره به کار می روند. رنگ های مصنوعی برخلاف رنگ های طبیعی برای انسان به ویژه کودکان بسیار مضر هستند. این نوع رنگ خوراکی بیش تر در صنایع بهداشتی، آرایشی و داروسازی کاربرد دارد. رنگ های مصنوعی قبل از عرضه در بازار تحت آزمایش های مختلف  قرار می گیرند تا استفاده از آن ها مورد تایید قرار گیرد. این رنگ ها نسبت به رنگ های طبیعی قیمت پایین تری دارند ولی غلظت آن ها بیش تر است.

کاربرد های رنگ خوراکی

امروزه استفاده از رنگ های خوراکی و اسانس ها بسیار رایج است که کاربرد آن در تولید مواد غذایی صنعتی و همچنین شیرینی پزی و آشپزی حائز اهمیت است. در زیر به برخی از کاربرد های دیگر آن اشاره میشود از جمله:

  • تقویت رنگ طبیعی در مواد غذایی و تزئین کیک و شیرینی (رنگ خوراکی قنادی)
  • در صنایع دستی مثل صنعت نساجی
  • در محصولات پزشکی صنایع دارویی مثل خمیر دندان و روکش دارو ها
  • در لوازم آرایشی بهداشتی با توجه به سازگاری آن با پوست بدن و صورت
  • در ادویه ها

ویژگی رنگ های خوراکی

رنگ های خوراکی مجاز ماندگاری زیادی دارند و اگر در آب حل شوند رنگ آن ها ثابت می ماند. رنگ های خوراکی طبیعی تنوع کمتری نسبت به رنگ های خوراکی مصنوعی ولی قیمت بالاتری دارند. طعم های میوه ای را می توان در رنگ های طبیعی یافت. استخراج رنگ های طبیعی بسیار دشوار است و با توجه به کاربرد آن در مواد غذایی مخصوصا میوه و سبزی برای سلامتی مناسب هستند.

مضرات رنگ خوراکی

برخی از رنگ‌ های مصنوعی ممکن است برای سلامتی مضر باشند زیرا استفاده بلند مدت از آن ها باعث ایجاد حساسیت و حتی سرطان در انسان می شود. میزان استفاده از رنگ های خوراکی در کودکان بالا می باشد، بنابراین دلیلی بر بیش فعالی آن ها می باشد.

خرید رنگ خوراکی

رنگ خوراکی به منظور ایجاد رنگ مورد نظر در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ خوراکی جهت استفاده در صنایع غذایی و همچنین غیر خوراکی خریداری می شود که تاریخ تولید و مصرف آن ، کیفیت بالا و برند معتبر در انتخاب این محصولات بسیار مهم است. خرید اینترنتی رنگ خوراکی همانطور که به منظور رنگ دادن به غذا انجام می گیرد دلیل دیگری هم می تواند داشته باشد که همان عطر و طعم خاصی است که به غذا ها و نوشیدنی ها می دهد.

قیمت رنگ خوراکی

قیمت رنگ خوراکی با توجه به طبیعی یا مصنوعی بودن آن متغیر می باشد برای مثال رنگ های طبیعی غلظت کم تری دارند بنابراین قیمت آن ها بالاتر است. قیمت اسانس نیز با توجه به نوع آن نوسان دارد. رنگ های خوراکی به دلیل استفاده در مواد غذایی و نوشیدنی ها باید کیفیت بالایی داشته باشند پس دقت در خرید آن ها بسیار مهم است. نوسان قیمت رنگ خوراکی برای کیک و سایر مواد غذایی به عوامل دیگری از جمله شکل ظاهری آن ها که می تواند مایع، رنگ و پودری باشد، متفاوت است. قیمت رنگ خوراکی مایع با توجه به طبیعی یا مصنوعی بودن آن بالا و پایین می رود. بسته بندی رنگ خوراکی نیز باید مطلوب باشد تا دوره نگهداری آن بالا رود.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید