دسته بندی

رله حفاظت جریان نشتی زمین

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

رله ‌‌های حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین

یک جریان خطای شناسایی نشده ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد کابل ها و آتش سوزی شود. اگر جریانهای نشتی زیاد باشد، ولتاژهای خطرناک نیز ممکن است روی تجهیزات  ظاهر شوند که جان انسانها را به خطر میاندازد. به همین دلیل است که برای قطع انرژی و بار به یک وسیله حفاظتی ویژه نیاز است. برای این منظور از رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین استفاده می شود.

رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین چیست؟

رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین، یک دستگاه الکترونیکی است که جریان اتصالات نشتی زمین را تشخیص می دهد. این رله رله برای اندازه گیری جریان نشتی زمین از یک توروئید استفاده می کند.‌مشخصه کارکرد زمان مشخص رله حفاظتی جریان نشتی زمین با تاخیر زمانی قابل تنظیم ارائه شده است. هنگامی که یک خطا یا جریان نشتی رخ می دهد، عملکرد رله فعال می شود.‌ رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین برای تشخیص جریان نشتی به ترانسفورماتور حلقوی نیاز دارد. ترانسفورماتور حلقوی حول یک هسته مغناطیسی با کیفیت بالا طراحی شده است که جریان های خطا را حتی در مقادیر بسیار پایین تشخیص می دهد.

ترانسفورماتور تعادل هسته تعبیه شده در ساختار این رله، امکان اندازه گیری مستقیم جریان های باقیمانده (جریان نشتی زمین) را فراهم می کند. وجود یک جزء هم قطب برای پیش فرض زمین قابل توجه است. این جزء از طریق یک ترانسفورماتور حلقوی که در اطراف 3 فاز + خنثی یا فاز + خنثی که در اتصال به زمین قرار می گیرد، اندازه گیری می شود. مجموع برداری این جریان ها در صورت عدم وجود خطا صفر است. هنگامی که جریان نشتی زمین وجود داشته باشد، این تعادل شکسته می شود. در این زمان، مجموع بردار جریان ها دیگر صفر نیست و ترانسفورماتور حلقوی این تفاوت را اندازه گیری می کند. همه فازها باید از قسمت داخلی حلقوی عبور کنند، حتی اگر فاز خنثی توزیع شده باشد.

قیمت حفاظت

رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین چگونه کار می کند؟

اندازه گیری جریان نشتی اتصال زمین، به کمک رله حفاظتی امکان پذیر است. این رله در ارتباط با یک توروئید خارجی مجزا کار می کند. هادی های فعالی که از حلقۀ حلقوی عبور می کنند، میدان مغناطیسی متناسب با جریان ایجاد می کنند. در شرایط عادی و در صورت عدم وجود جریان نشتی، مجموع بردار جریان صفر است. هر شرایط خطا باعث عدم تعادل در مجموع بردار متناسب با مقدار جریان نشتی می شود. مقدار جریان خطا به طور مداوم توسط تورید شناسایی می شود. هنگامی که رله جریان باقیمانده سیگنالی از تورید دریافت می کند، کنتاکت های خروجی خود را تغییر می دهد.

رله ارت فالت

خطای جریان اتصال زمین یک خطای سهوی بین هادی برق و زمین است. هنگامی که خطای نشت جریان اتصال زمین رخ می دهد، سیستم الکتریکی اتصال کوتاه پیدا می کند و جریان اتصال کوتاه از طریق سیستم می گذرد. جریان خطا از طریق زمین یا هر تجهیزات الکتریکی باز می گردد که به تجهیزات الکترونیکی آسیب می رساند و تداوم عرضه را قطع می کند و ممکن است کاربر را با مشکلانی مواجه کند. برای محافظت از تجهیزات و برای ایمنی افراد از دستگاه های حفاظتی ارت فالت استفاده می شود. رله خطای زمین یا رله ارت فالت اساساً یک وسیله حفاظتی است که به طور انتخابی برای حفاظت از خطای اتصال زمین استفاده می شود. این رله ها می توانند برای حفاظت اولیه و پشتیبان در یک سیستم الکتریکی و ترانسفورماتورها، MCCBS، ACBها، موتورها و غیره استفاده شوند. رلههای ارت فالت معمولاً دارای تنظیمات جریان قابل تنظیم با مقادیر جریان متفاوت برای فعال شدن هستند که می توانند هم مشخصه زمان معین و هم معکوس داشته باشند.

خرید رله ارت

 

خرید رله نشتی جریان

دستگاه های رله نشتی جریان اتصال زمین در ابعاد و اندازه های متفاوت و تنظیمات گسترده و درجه حفاظتی بالا در بازار موجود هستند که بسته به نوع برند و کارکرد و کیفیت قیمت های متفاوتی دارند. برای خرید رله نشتی جریان می توانید به فروشگاه های معتبر الکترونیکی مراجعه کرده و با مشاوره تکنسین های فروشگاه، دستگاه مورد نیاز خود را خریداری نمایید. این دستگاه ها با ابعاد و اندازه های متفاوت و تنظیمات گسترده و درجه حفاظتی بالا در بازار موجود هستند. همچنین این نوع از رله ها را می توانید به صورت آنلاین از فروشگاهها و نمایندگی های معتبر تهیه کنید.

رله ارت فالت با رله حفاظتی نشت زمین چه تفاوتی دارد؟

خطای اتصال جریان زمین یک وضعیت نامطلوب است که در آن جریان از یک هادی به زمین جریان می یابد. این اتفاق زمانی می افتد که یک هادی حامل جریان بر روی زمین یا بدنه هر تجهیزاتی بیفتد یا زمانی که کسی با یک هادی برقی با PPE کافی یا به دلیل خرابی عایق تماس داشته باشد. رله حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین و رله ارت فالت برای تشخیص خطاهای زمین استفاده می شوند. تفاوت بین این دو دستگاه در بزرگی جریانی که حس می کنند و هدف استفاده از آنها است.

رلههای حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین برای تشخیص شدت جریانهای کوچک استفاده میشوند. رله های حفاظتی نشتی زمین معمولاً فقط در مدارهای ولتاژ پایین استفاده می شوند. این رلهها به گونهای طراحی شدهاند که هرگاه مقدار از پیش تعیینشده جریان را حس کنند (که معمولاً بین 10 میلی آمپر تا 3 آمپر قابل تنظیم است) قطع کننده مدار را خاموش کرده و جریان را قطع میکنند.

رله ارت فالت یا خطای زمین در سیستم های فشار قوی و متوسط ​​و در ترانسفورماتورها استفاده می شود. این رله ها می توانند جریان های خطای بیشتری را حس کنند. در صورت بروز خطاهای فاز به زمین، جریان های زیادی به سمت نول زمین شده ترانسفورماتور جریان می یابد. رله ارت فالت این خطاها را حس می کند. معمولاً کنتاکت های رله ارت فالت در سمت خروجی ترانسفورماتور به مدار تریپ کلیدهای مدار متصل می شوند و از این طریق با تشخیص یک خطا، رله ارت فالت مداررا خاموش می کند.

رله نشتی جریان

جمع بندی

جریان اتصال نشتی زمین می تواند خطری جدی برای زندگی باشد. مطالعات نشان داده است که درصد بالایی از مردم سالانه دچار برق گرفتگی می شوند و جان خود را از دست می دهند. رله های حفاظتی جریان نشتی اتصال زمین می توانند در سنجش و کاهش چنین حوادثی مفید واقع شوند و از خسارت های مالی و جانی به مقدار زیادی جلوگیری کنند.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید