دسته بندی

فرز لبه زن (بیسکوئیتی)

مشاهده فیلترها

فرز لبه زن 

فرزها ابزار پیشرفته‌ای هستند که برای صنایع مختلف مانند صنعت سنگ، صنعت چوب و صنعت آهن طراحی شده‌اند. یکی از صنایعی که به لطف ابزارهای مختلف رشد سریعی داشته و متحول شده، صنعت چوب است. در صنعت چوب ابزارهای مختلفی کاربرد دارد، اما مهم ترین آن اور فرز است که قابلیت استفاده و کاربرد آن بسیار زیاد است. علاوه بر اور فرز، فرز لبه زن که به آن فرز بیسکوئیتی هم می‌گویند یکی دیگر از ابزار کاربردی در نجاری است. فرز لبه زن با لبه‌ی چوب‌ها و انواع اتصالات لبه‌ها سر و کار دارد.

خرید فرز لبه زن

تاریخچه فرز لبه زن

دستگاه فرز لبه زن برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ در کشور سوئیس و به دست هرمان استینر اختراع و تولید شد. استینر یکی از نجارهای ماهر کشور سوئیس بود که برای راحتی و پیشرفت کار نجاری، دست به ابتکار عمل زد و این وسیله‌ کاربردی را به وجود آورد.

کار فرز لبه زن یا فرز بیسکوئیت زن چیست؟

برای این که بتوان دو قطعه چوب یا دو لبه را به هم متصل ساخت، ابتدا باید مکان مورد نظر برای قرار گرفتن بیسکوئیت درون آن، شکافته و شیار مخصوصی ایجاد شود. این شیار توسط فرز لبه زن با عمق و میزان لازم ایجاد می‌شود. سپس بیسکوئیت درون آن قرار گرفته و سمت دیگر چوب به آن متصل می‌شود. برای آن که بیسکوئیت خیلی بهتر درون شیار قرار گیرد و بسیار اتصال محکمی به ما بدهد، بهتر است آخر شیار را با مقداری چسب چوب آغشته ساخت و سپس بیسکوئیت را درون آن قرار داد.

خرید فر لبه زن

پبیسکوئیت و فرز بیسکوئیتی در اصطلاح نجاری به چه معنی است؟

در نجاری برای تهیه بیسکوئیت‌ها از چوب راش که استحکام بالایی دارد استفاده می‌شود. قطعه چوب‌هایی به صورت باریک، بیضی شکل و فشرده تولید می‌شوند. از این قطعات برای اتصال دو لبه در شیار دو لبه استفاده می‌شود. به خاطر شکل ظاهری آنها به آن بیسکوئیت می‌گویند. برای این که فرز لبه زن شیارهای مخصوص اتصال را ایجاد می کند تا بیسکوئیت‌ها در آن قرار گیرند، به فرز بیسکوئیتی یا بیسکوئیت زن معروف شده‌اند.

بیسکوئیت‌ها در سه سایز مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اولین سایز آن شماره صفر است. سایز دوم شماره ده ۱۰ نام دارد و بزرگترین سایز شماره ۲۰ است. هر کدام از این سایزها دارای قطر خاصی است که شیار نیز باید متناسب با آن ایجاد شود.

قیمت و خرید فرز لبه زن

اتصال لبه به لبه در چه مواردی کاربرد دارد؟

از فرز لبه زن برای اتصالات لبه به لبه استفاده می‌شود. این اتصالات شامل چسباندن یا اتصال میز، کابینت، تخته‌ها در عرض‌های مختلف یا اتصال دو لبه چوبی که باید به هم متصل شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت تنوع لبه‌ها و میزان استفاده از فرز لبه زن بیسکوئیتی بسیار زیاد است.

انواع فرز لبه زن

کار عمده‌ی فرز لبه زن اتصال دو لبه چوبی به یکدیگر است. اما تمام لبه‌ها و ‌سطوح مثل یکدیگر نیستند. گاهی نیاز است در گوشه‌ها و زوایا نیز شیاری ایجاد کرد تا دو لبه به هم متصل شود. به همین منظور فرز لبه زن، انواع مختلفی دارد:

  • فرز لبه زن اتصال بیسکوئیتی چوبی: این فرز همان نوع معمول فرز لبه زن است که در قسمت‌های قبل راجع به آن توضیح دادیم. فرز لبه زن دارای تیغه‌ی گردی است که شیارهایی تقریبا هلالی در لبه چوب یا محل مورد نظر ایجاد می کند. 
  • فرز بیسکوئیت زن اتصال دومینو: فرز لبه زن دومینو این قابلیت را به شما می‌دهد که شیارهایی متناسب با ابعاد و اتصالات دومینو ایجاد کنید. پس از ایجاد شیار مورد نظر دومینو درون شیار قرار گرفته و دو لبه چوب به هم متصل می‌شوند. 
  • فرز بیسکوئیت زنp2 : فرز لبه زن یا فرز بیسکوئیت زن p2 توانایی ایجاد شیارهای متناسب با اتصالات پی در زاویه های مختلف را دارد. این زوایا و گوشه‌ها از ۲۲ درجه تا ۱۸۰ درجه هستند. با استفاده از این فرز دیگر نیازی به سوراخ و استفاده از پیچ و میخ و چسب نیست.

قیمت و خرید فرز لبه زن

نتیجه 

 استفاده از دستگاه فرز لبه زن بیسکوئیتی، این امکان را به شما می‌دهد تا بدون استفاده از میخ و ... اتصالات چوبی را به هم بچسبانید و کاری تمیزتر ارائه دهید. امکان خرید دستگاه فرز لبه زن بیسکوئیتی به صورت آنلاین کار شما را جهت خرید مطمئن و بهره مندی از مشاوره آنلاین آسان تر می‌سازد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید