دسته بندی

مقره بشقابی

مشاهده فیلترها

مقره بشقابی جزء پرکاربردترین مقره‌های شبکه قدرت و انتقال نیرو است. این مقره عایق الکتریکی داشته و وظیفه متصل کردن کابل برق به برج انتقال را برعهده دارد.

خرید مقره بشقابی

مقره بشقابی چیست؟

مقره بشقابی، از  شیشه یا چینی ساخته می‌شود و در ترکیبات آن از آلکالین، پودر کوارتز و سیلیکات آلومینیوم استفاده می‌کنند.

علت نام گذاری آن شباهت زیادی است که این مقره به دیسک و بشقاب دارد. تعداد دیسک در زنجیره‌ها به سه عامل زیر بستگی دارد:

 • مقدار ولتاژ
 • محل استفاده
 • اضافه بار

همچنین دو فلزی که از شیشه و پودر سیمان ساخته می‌شوند، ارتباط بین دیسک‌های مقره بشقابی را برقرار می‌کنند.

انواع مقره بشقابی

انواع این محصول عبارت است از:

مقره بشقابی استاندارد

مقره بشقابی استاندارد خود به دو نوع مقره کلاهکی و مقره شیار دار تقسیم می‌شود.

مقره بشقابی آئوردینامیک

شکل این مقره آئوردینامیکی بوده و در نقاطی که باد زیاد می‌وزد کاربرد دارد. مقره آئوردینامیکی بادگیری کمی داشته و بین زنجیره‌های آن انحراف وجود دارد.

مقره بشقابی ضد مه

بیشترین کاربرد مقره بشقابی ضد مه، در مکان‌های آلوده، نمدار و مه آلود است. شیارهای که در پایین این مقره وجود دارد، از شیار‌های مقره معمولی بزرگتر است. همچنین وزن مقره بشقابی ضد مه بیشتر بوده و کاربرد آن بالا بردن نیروی مکانیکی هست.

قیمت مقره بشقابی

خصوصیات مقره بشقابی

 • ضریب اطمینان خوب و بالا
 • عدم وجود ناخالصی
 • استقامت بالا
 • مقاومت مکانیکی خوب
 • تلفات بسیار کم عایق
 • مقاوم در برابر هوای مرطوب و مه آلود
 • ایمن نمودن محل اتصالات

مزایای مقره بشقابی

هر  واحد مقره بشقابی، مناسب ولتاژ نامی کمتر از 11 کیلو ولت است. در نتیجه برای پشتیبانی از ولتاژ خط (هر اندازه باشد) می‌توان به تعداد کافی مقره بشقابی به مقره اضافه نمود و نصب کرد. چنانچه یک زنجیره دچار نقص شود، فقط همان بخش را تعمیر می‌کنند و دیگر قسمت‌ها نیاز به تعمیر یا تعویض ندارد.

در مقره بشقابی، زنجیره حالت آویزان داشته و به راحتی حرکت می‌کند. به همین علت فشار مکانیکی که به آن وارد می‌شود، بسیار کم است. با افزایش ولتاژ نامی، می‌توان یک بشقاب به مقره اضافه کرد و دیگر نیازی به تغییر کل مقره نیست. در اسپین‌های بلند، با افزایش بار مکانیکی خط،  هنگام عبور خط انتقال از زنجیره‌های دوتایی استفاده می‌کنند.

با ایجاد شکست الکتریکی در مقره بشقابی، سیم‌ها رها نشده و روی زمین نمی افتند.

قیمت مقره بشقابی

مقره‌های بشقابی چه کاربردی دارند؟

مقره بشقابی در صنعت برق بسیار پرکاربرد است که شامل موارد زیر می‌شود.

 • نگهداری یا جدا نمودن جریان برق و انرژی
 • گرفتن‌هادی فشار قوی
 • استفاد ه در شبکه تابلو برق و توزیع برق
 • استفاده در مکان‌های حساس و اسپن‌های عبوری مانند جاده‌ها

قمیت و خرید زنجیره بشقابی

نوع جنس و برند سازنده مهمترین عواملی هستند که بر روی قیمت مقره بشقابی تاثیر می‌گذارند. بدیهی است که جنس خوب مقره، قیمت بیشتری نیز دارد. همچنین یک برند معتبر، مقره مرغوب و با کیفیتی تولید کرده و به همین دلیل به مراتب قیمت بیشتری نسبت به برندی دارد که مقره تولید شده آن مرغوب نیست. قطعا محصولات داخلی قیمت مناسب تری نسبت به محصولات خارجی داشته و از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند.

چنانچه قصد خرید مقره بشقابی دارید، حتما به برند تولید کننده و جنس مقره دقت کنید و خرید خود را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید. جهت خرید نیز می‌توانید به صورت اینترنتی و با استفاده از سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اقدام نمایید و یا به نمایندگی‌های فروش بدون واسطه مراجعه کنید. حتما هنگام خرید مقره بشقابی به اصل بودن کالا، ضمانت نامه و خدمات پس از فروش آن توجه داشته باشید.

از دیگر مواردی که هنگام خرید مقره بشقابی باید مدنظر داشت، میزان ولتاژ عبوری، شرایط اقلیمی منطقه، ابعاد و مکان استفاده آن است که برای خریدی مطمئن به شما کمک می‌کند.

قیمت انواع مقره بشقابی

سخن پایانی

وظیفه مقره بشقابی، انتقال جریان در خطوط هوایی است. این مقره مقاومت مکانیکی و الکتریکی بالایی دارد. همچنین در انواع مختلف و ابعاد متنوعی تولید می‌شود. از مقره بشقابی برای عایق نمودن زمین، قطعه و‌هادی استفاده می‌کنند. مقره بشقابی با توجه به مزایای و کاربردهای که دارد، بسیار پرطرفدار است. امیدوارم خواندن مطالب این مقاله برای شما مفید و جذاب بوده باشد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید