دسته بندی

مقره سوزنی

مشاهده فیلترها

مقره سوزنی

مقره وسیله‌ای است که برای ایزوله نمودن ‌هادی از بدنه برج در خطوط انتقال نیرو استفاده می‌شود. در واقع مقره باید بدون هیچ گونه نشتی ولتاژ خطوط انتقال نیرو را از بدنه برج ایزوله کند. مقره‌ها اجزاء بسیار مهم و کاربردی در شبکه‌های قدرت و توزیع برق هستند.

قیمت مقره سوزنی

 

آشنایی مقره سوزنی

مقره سوزنی که به مقره میخی نیز شهرت دارد، یکی از رایج‌ترین نوع مقره است. این محصول را از جنس شیشه، پلاستیک و چینی می‌سازند. کاربرد مقره سوزنی اغلب در برج‌های وسط و در ولتاژهای 11، 20 و 33 کیلو وات است. همچنین مقره‌های سوزنی را به صورت یکدست و یکپارچه تولید می‌کنند. روی اولین شیار مقره،‌هادی خط را قرار داده و آن را محکم می‌کنند. شکل ظاهری مقره سوزنی مانند ناقوس کلیسا است.

نحوه اتصال مقره سوزنی

مقره سوزنی را با یک پیچ فولادی به بازوی دکل متصل می‌کنند. برای جلوگیری از شکسته شدن مقره در اثر حرکات ناگهانی، اطراف پیچ فولادی را با سرب یا سیمان پر کرده و همچنین، برای اتصال مقره به پایه فولادی از یک فلز با جنس منعطف کمک می‌گیرند. در ادامه تمام سیم‌هایی که از مقره سوزنی عبور کرده و در جای مناسب قرار گرفتند را با سیم مسی می‌بندند. در نتیجه سیم‌ها از داخل مقره بیرون نرفته و در صورت باد و تکان‌های شدید نیز از درون مقره خارج نخواهند شد.

کاربرد مقره‌های سوزن چیست؟

با استفاده از مقره سوزنی اگر چنانچه در قسمتی عیب و نقص وجود داشته باشد، تاثیری روی قدرت مکانیکی عایق نداشته و مقره در ولتاژ معمولی به طور الکتریکی تا زمان رفع عیب می‌تواند کار کند. گاهی از مقره تعلیق به جای مقره سوزنی هم استفاده می‌کنند.

از آنجایی که مقره‌های سوزنی در شرایط رطوبت و آلودگی تغییر می‌کنند، در نتیجه هنگام ساخت آن‌ها، چترهایی نیز در نظر می‌گیرند که نه تنها می‌توانند مسیر طولانی ایجاد کنند بلکه سطح مقره را لغزان نموده و مانع از جمع شدن باران می‌شوند.

اگر مقره خیس و نمدار باشد، فاصله جرقه مساوی است با مجموع کوتاه ترین فاصله از لبه چتر به نزدیکترین نقطه روی چتر پایین بعلاوه فاصله از لبه چتر پایینی تا پایه فلزی مقره. در صورت خشک بودن مقره، فاصله بین‌هادی تا پایه فلزی مقره در کمترین حالت قرار دارد. در این صورت می‌توان گفت ولتاژ مورد نیاز برای جرقه سطح برابر است با ضریب اطمینان مقره.

قیمت انواع مقره سوزنی

ولتاژ نامی مقره سوزنی چقدره است؟

در شبکه 11 کیلو ولت ضریب اطمینان هوای خشک مقره سوزنی 8/2 و برای هوای مرطوب برابر با 5 است. در شبکه 20 کیلو ولت نیز در هوای خشک 6 و در هوای مرطوب 4 می‌باشد.

مقره سوزنی به دو نوع تقسیم می‌شود:

  • مقره سوزنی سرگرافیتی
  • مقره سوزنی معمولی

قیمت مقره سوزنی

قیمت مقره سوزنی بر اساس نوع جنس و برند آن تعیین می‌شود. در واقع هرچقدر که برند معتبرتر باشد به همان میزان جنس مقره مرغوبتر و قیمت نیز بالاتر می‌رود. مقره‌های تقلبی نیز از قیمت کمتری برخوردار هستند. اما درحالت کلی مقره سوزنی جزء ارزان ترین مقره‌ها برای ساخت و ساز محسوب می‌شود. مقره‌های تولید داخل علاوه بر قیمت مناسب از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

قیمت مقره سوزنی

خرید مقره سوزنی

برای خرید مقره سوزنی یک برند معتبر را انتخاب نمایید. مقره‌هایی که ضمانت نامه دارند، گزینه بسیار خوبی هستند. همچنین هنگام خرید به خدمات پس از فروش مقره‌ها دقت کنید.

بهتر است خرید خود را در یک فروشگاه قابل اعتماد انجام داده و ریسک تقلبی بودن مقره را کاهش دهید.

سخن پایانی

مقره سوزنی یکی از انواع مقره‌هاست که در شبکه برق رسانی و توزیع برق کاربرد دارد. طراحی مناسب مقره سوزنی موجب شده تا در شرایط بارانی نیز قسمت داخل مقره خشک مانده و در برابر هر گونه نشتی مقاوم باشد. برای خرید مقره سوزنی می‌توانید به صورت حضوری و یا به صورت اینترنتی اقدام کنید.

 امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید