دسته بندی

کلید جداساز

کلید جداساز

کلید جدا ساز ایزولاتور یکی از انواع دستگاه های سوئیچینگ است و وظیفه اصلی آن ایجاد و قطع جریان الکتریکی در مدار و شبکه‌های برق است. کلیدهای حدا ساز مطابق با استاندارد IEC 60947-3 طراحی شده اند. کلیدهای جداساز برای جداسازی مدارها قابل تشخیص هستند. این کلیدها در صنایع، توزیع برق و مدارهای الکترونیکی قابل استفاده هستند. ایزولاتورها‌ یا کلیدهای جداساز معمولاً به صورت خودکار یا دستی فعال می شوند. در واقع کلید جداساز یک کلید مکانیکی دستی است که بخش قابل اتصال مدار  را ایزوله می کند و برای جدا کردن بخش خراب مدار برای تعمیر از یک بخش سالم به منظور جلوگیری از بروز خطاهای شدید استفاده می شود که به آن قطع کننده یا کلید جداساز نیز می گویند.

خرید کلید جداساز

کلید جداساز چیست؟

کلید جداساز از انواع کلیدهای مکانیکی است که برای جداسازی کسری از مدار الکتریکی در صورت نیاز استفاده می شود. کلیدهای جداساز برای باز کردن مدار الکتریکی در شرایط بدون بار استفاده می شوند و بهه طور کلی، در هر دو انتهای مدار بر روی قطع کننده مدار قرار می گیرند، بنابراین تعمیر قطع کننده مدار می تواند به راحتی و بدون هیچ خطری انجام شود. همچنین کلید جداساز یا ایزولاتور الکتریکی برای جدا کردن هر نوع قطعه الکتریکی از سیستم در زمانی که سیستم روشن یا خاموش است استفاده می شود. کلید جداساز هیچ نوع سیستمی برای جلوگیری از ایجاد قوس در طول قطع اتصال ندارد. کلیدهای جدا ساز در واقع یک وسیله مکانیکی برای قطع و وصل جریان هستند که در حالت قطع، فاصله لازم را بین کنتاکت ها ایجاد می کنند. کلید جداساز یا ایزولاتور هنگامی یک مدار را قطع یا وصل می کند که جریان های ورودی و خروجی قطع شده باشند و یا تغییر زیادی بین ولتاژ دو سر قطب های کلید جداساز  وجود نداشته باشد.

کلیدهای جداساز الکتریکی به روش های مختلف مانند دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک عمل می کنند و گاهی اوقات، مانند کلیدهایی به نام سوئیچ های جداکننده الکتریکی استفاده می شوند. این سوئیچ بسته به نیاز می تواند باز یا بسته شود. با این حال، چندین بار، اینها به طور دائم در یک موقعیت ثابت مرتب می شوند تا مانند ترانسفورماتورها، در خطوط انتقال برق، ایستگاه های شبکه را از جریان های خارجی و اتصال های کوتاه حفظ کنند. کلیدهای جداساز، کلیدی هستند که برای جداسازی بخشی از مدار از هر سیم هادی دارای برق با ارائه یک شکست قابل مشاهده در مدار استفاده می شود. کلیدهای جداسازها برای شکستن جریان های بار (مگر اینکه دارای ویژگی اختیاری شکستن قوس الکتریکی باشند) یا برای شکستن جریان های خطا طراحی نشده اند. در سیستم‌های ولتاژ بالا، کلیدهای جداکننده‌ همراه با قطع کننده ‌های مدار استفاده می‌ شوند. همانطور که گفتیم کلیدهای جداساز، برای جداسازی یک مدار خاص با حفظ و همچنین جلوگیری از جریان استفاده می شود. این کلیدها در وسایل برقی مانند ابزارآلات آشپزخانه، شبکه های برق و غیره استفاده می شوند. کلیدهای جداساز در انواع مختلفی مانند کلید جداکننده تک قطبی، دو قطبی، 3 قطبی، 4 قطبی، فیوزی و باطری در بازار موجود می باشند.

همانطور که گفتیم کلیدهای جداساز به طور معمول به صورت دستی کار می کنند اما در ولتاژهای بالا می توانند به صورت خودکار نیز عمل کنند. عملکرد یک ایزولاتور یا کلید جداساز از طریق دستی، با استفاده از مکانیزم مکانیکی از یک مکان دور انجام می شود. هزینه عملیات خودکار کلیدهای جداساز در مقایسه با روش دستی بیشتر است. بنابراین باید قبل از انتخاب یک جداکننده الکتریکی برای سیستمی که به صورت دستی یا مکانیکی و خودکار کار می کند، انتخاب شود. کلیدهای جداسازی که به صورت دستی کار می کنند می توانند با استفاده از سیستم تا 145 کیلو ولت کار کنند، در حالی که برای سیستم های فشار قوی با ولتاژ 245 کیلو ولت و 420 کیلو ولت،  از کلیدهای جدا ساز خودکار استفاده می شود.

 

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید