دسته بندی

کولیس و عمق سنج

مشاهده فیلترها

کولیس یا به زبان انگلیسی Caliper یکی از ابزارهای با اهمیت در انجام کارهای دقیق صنعتی و فنی است. نوع رایج و شناخته شده تر آن کولیس ورنیه است که در سال 1631 توسط پیر ورنیه اختراع شد و کاربرد آن برای اندازه گیری فاصله بین دو نقطه و عمق سنجی می باشد. این ابزار اندازه گیری از یک فک یا قسمت ثابت و یک فک متحرک تشکیل شده است که درجه بندی روی فک ثابت عدد صحیح را به ما نشان می دهد و درجه بندی روی فک متحرک میزان اعشار را از چند دهم تا چند صدم وابسته به دقت وسیله می تواند به ما نشان دهد.

کولیس و عمق سنج

به عنوان مثال اگر ابعاد وسیله شما 2.4 میلی متر باشد عدد 2 از روی فک ثابت و 0.4 از روی فک متحرک قابل خواندن است. در ادامه به معرفی انواع رایج این محصول و معیار های انتخاب مناسب آن خواهیم پرداخت:

انواع کولیس

یکی از موارد پر اهمیت در خرید کولیس مناسب شناخت انواع این محصول است با اینکار می توانید مناسب ترین گزینه برای کاربرد مدنظرتان را انتخاب نمایید. کولیس ها را از چند نظر می توان دسته بندی کرد:

نوع نمایش

این ابزار در سه نوع  دیجیتالی، معمولی و عقربه ای وجود دارد. در نوع معمولی اندازه گیری به صورت دستی انجام می شود، به این صورت که با جابجایی فک متحرک دهانه کولیس را اندازه می کنید و سپس از صفحه مدرج ابعاد خوانده می شود. در حالی که در نوع دیجیتال با جابجایی فک متحرک مقدار اندازه گیری شده روی صفحه دیجیتالی نمایش داده می شود و دیگر نیازی به خواندن اعداد از روی خط کش مدرج نخواهید داشت.

برخی از این محصولات از قابلیت ذخیره اطلاعات و نمایش اعداد به واحد های مختلف هم برخوردار هستند.در مدل عقربه ای به جای صفحه ی دیجیتال بر روی فک متحرک یک صفحه ی مدرج عقربه دار قرار گرفته که با جمع و باز شدن فک مقدار عددی که نمایش می دهد تغییر می کند و شما می توانید با استفاده از درجه بندی های روی آن مقدار اندازه گیری شده را متناسب با دقت کولیس خود بخوانید.

واحد اندازه گیری

از نظر واحد اندازه گیری می توان کولیس ها را به دو نوع با درجه بندی میلی متری و درجه بندی اینچی تقسیم کرد. برخی از کولیس های دیجیتال قابلیت اندازه گیری بر اساس هر دو واحد اینچ و میلی متر را دارا هستند.

نوع سنجش

کولیس ها به چهار دسته ی داخل سنج، خارج سنج، عمق سنج و پایه دار تقسیم می شوند و برخی از آن ها می توانند تعدادی از این ویژگی ها را داشته باشند مانند نوعی کولیس ورنیه که به طور همزمان عمق سنج، داخل سنج و خارج سنج می باشد.

کولیس های داخل سنج و خارج سنج

 کولیس های داخل سنج دارای قابلیت اندازه گیری ابعاد داخلی مانند قطر داخلی می باشند در حالی که کولیس های خارج سنج تنها می توانند ابعاد خارجی مانند قطر خارجی، ضخامت، طول و ... را اندازه گیری کنند.

عمق سنج

این وسیله از یک میله مدرج تشکیل شده که فک متحرک روی آن حرکت می کند. شما می توانید متناسب با عمق جسم مورد نظر فک متحرک را تنظیم کرده و به راحتی عدد را از روی خط کش بخوانید.

کولیس پایه دار (ارتفاع سنج)

ارتفاع سنج ها از یک پایه بلند و یک فک ثابت تشکیل شده اند که با تنظیم کردن آن متناسب با ارتفاع جسم مورد اندازه گیری می توانید مقدار آن را متناسب با نوع دیجیتالی یا ساده بودن محصول بخوانید.

معیار های خرید و انتخاب محصول مناسب

برای انتخاب محصول مناسب ابتدا لازم است کاربری آن را بدانید تا بتوانید نوع محصول را به درستی انتخاب نمایید. اما معیار مهم دیگر میزان دقت کولیس است که یکی از عوامل مهم در اندازه گیری صحیح و مناسب می باشد.

البته نمی توان از اهمیت قیمت کولیس به عنوان معیار خرید غافل شد اما درنظر داشته باشید که لزوما نمیتوان قیمت محصول را مدنظر قرار داد چون ممکن است برخی محصولات به علت ویژگی های خاصی که دارند قیمت بالاتری داشته باشند.

اگر می خواهید بیشترین راندمان را از کولیس خود داشته باشید باید این موارد را رعایت کنید:

  • خواندن درست: در صورتی که از کولیس معمولی استفاده می کنید باید برای خواندن درست ارقام دقت به خرج دهید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.
  • استفاده صحیح: برای استفاده صحیح باید کولیس را در حالت درست و زاویه مناسب قرار دهید.
  • تمیز بودن سطح: قبل از شروع به اندازه گیری و کالیبره کردن کولیس لازم است از تمیز بودن فک ها اطمینان حاصل کرده تا هیچگونه خطایی هرچند جزئی در اندازه گیری ایجاد نشود.

خرید کولیس با بهترین قیمت

یکی از شناخته شده ترین برندهای کولیس اینسایز می باشد. کولیس های اینسایز ابزارهایی بسیار مناسب برای اندازه گیری های دقیق صنعتی هستند. فروشگاه اینترنتی نید صنعت مجموعه ای از بهترین برند ها با بهترین کیفیت را فراهم کرده است تا بتوانید با خیال راحت از اصالت و کیفیت به سریع ترین شکل ممکن محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و با ارسال رایگان در محل مورد نظر تحویل بگیرید. شما می توانید بهترین محصولات ابزار دقیق از برند اینسایز را با بهترین قیمت از نید صنعت تهیه کنید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید