دسته بندی

رله PCB

رله pcb یا رله روی برد

حفاظت از مدار‌های الکتریکی برای ایمنی کاربر و محافظت از برد در برابر آسیب های الکتریکی حیاتی است. به طور معمول نوسانات برق یا خطاهای انسانی می توانند قطعات را از بین ببرند و برای کاربران خطرات و آسیب‌های جدی را به همراه داشته باشند. بهترین راه برای اطمینان از ایمن ماندن دستگاه در برابر ولتاژ بالا یا نوسانات شدید جریان، استفاده از یک رله PCB است.

خرید رله pcb

 

رله pcb چیست؟

رله روی برد یا برد PC یا رله PCB یک ماده غیر رسانا با خطوط رسانا چاپ شده است. قطعات الکترونیکی روی برد نصب می‌شوند و خطوط رسانا قطعات را به یکدیگر متصل می‌کنند تا یک مدار یا مجموعه را تشکیل دهند. یک برد PCB می تواند در یک طرف یا دو طرف دارای هادی باشد و می تواند چند لایه باشد که هر کدام از لایه‌ ها توسط لایه های عایق از هم جدا شده اند. رایج ترین رله‌های روی برد مدار از کامپوزیت های پلاستیکی یا الیاف شیشه و رزین ساخته می شوند و از خطوط مسی استفاده می کنند، اما طیف گسترده ای از مواد دیگر نیز ممکن است در ساختار رله‌های pcb استفاده شود.

رله ‌های PCB می توانند طیف متنوعی از رله های الکترومغناطیسی گرفته تا رله های ترکیبی، حرارتی و حالت جامد را شامل شوند. یک رله الکترومغناطیسی DC یا AC معمولی شامل یک آهنربای الکتریکی است که سیگنال الکتریکی را دریافت کرده و آن را به عمل مکانیکی باز و بسته کردن مدار تبدیل می کندروله روی برد مدار معمولاً شامل یک آرمیچر، سیم پیچ و کنتاکت است که با استفاده از آن‌ها جریان ورودی و خروجی مدار دستگاه را کنترل می‌کند. رله الکترومغناطیسی PCB با اعمال یک میدان الکترومغناطیسی هنگامی که برق به سیم پیچ وارد می شود، کار می کند و بدین ترتیب باعث حرکت آرمیچر و بسته شدن یا باز شدن کنتاکت ها می شود. رله‌های PCB بر اساس ساختار، نوع نصب یا عملکرد طبقه‌بندی می‌شوند.

رله pcb چگونه کار می کند؟

رله‌های روی برد یا رله pcb، حیاتی ترین و ضروری ترین عنصر در مدارهای الکترونیکی هستند. رله‌های PCB  از مواد خاصی مانند فیبر و شیشه تشکیل شده اند که رسانای الکتریسیته نیستند. مدارها به جای سیم برای هدایت الکتریسیته بین اجزای الکترونیکی روی بردها با مسیرهای مسی طراحی شده اند. قطعات الکترونیکی با سوراخ کردن روی برد، قرار دادن قطعات و در نهایت لحیم کاری در موقعیت های مناسب در موقعیت های مربوطه ثابت می شوند تا مسیرها و قطعات مسی با هم یک مدار را تشکیل دهند.

رله PCB می‌تواند مستقیماً به‌عنوان یک قطعه عبوری روی برد مدار شما نصب شود. رله‌های روی برد به شما یک راه ساده برای محافظت از برد و اجزای آن در برابر خطرات الکتریکی می دهد. رله PCB یا رله روی برد می تواند مستقیماً روی مدار نصب شود. این رله‌ها معمولاً دارای رتبه‌بندی ولتاژ بالایی هستند و ممکن است به دلیل اندازه و وزن خود روی برد نصب شوند. هر زمان که نیاز به کنترل یک مدار ولتاژ بالا با یک مدار کم توان دوم باشد از رله استفاده می شود.

رله pcb

 

انواع رله pcb

رله‌های PCB معمولا فشرده‌ هستند و ولتاژ پایین‌ تری نسبت به سایر انواع رله ها دارند. این قطعات همچنین در هر یک از ساختارهای مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع رله‌های pcb یا روی برد در زیر ارائه شده است.

رله ولتاژ بالا: این نوع از رله‌های روی برد برای کار با ولتاژ و جریان بسیار بالا طراحی شده اند.

رله جریان اضافه: این نوع رله روی برد جریان های زیاد را از جهت اشتباه در اطراف مدار متوقف می کند.

تأخیر زمانی: این رله ها برای مدت زمان محدودی فعال می شوند.

حرارتی: این رله ها زمانی که دما از یک آستانه خاص فراتر رود، خاموش می شوند.

حفاظت دیفرانسیل: این نوع رله PCB می تواند زمانی فعال شود که دو قسمت مختلف مدار دارای ولتاژ یا جریان متفاوتی باشند.

حفاظت فرکانس: این رله های حالت جامد زمانی که فرکانس جریان متناوب بیش از حد زیاد یا بیش از حد است، خاموش می شوند.

خرید رله pcb

کاربرد رله روی برد یا pcb

بسیاری از فناوری ها و محصولات الکترونیکی که امروزه استفاده می کنیم بدون اختراع رله روی برد یا (PCB) امکان پذیر نخواهد بود. PCB ها نه تنها به کاهش اندازه محصولات و دستگاه‌های الکترونیکی کمک کردند، بلکه باعث کاهش هزینه‌ها در تولید محصول نیز شدند.  از آنجایی که رله PCB تمام اجزای یک مدار را در خود جای می دهد، طراحی آن به پیچیدگی محصول یا مدار الکتریکی بستگی دارد. اگر یک مدار ساده باشد، یک برد تک لایه می تواند کافی باشد. اما اگر پیچیدگی مدار دستگاه افزایش یابد، از رله‌های روی برد دو لایه یا چند لایه استفاده می‌شود. با استفاده از یک برد چند لایه، کل سطح PCB را می توان کوچک نگه داشت. طراحی موثر PCB می تواند به کاهش احتمال خطا و همچنین احتمال اتصال کوتاه کمک کند.

رله روی برد یا PCBها نقش مهمی در عصر مدرن فناوری دارند، زیرا امروزه فناوری نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما دارد. این رله‌ها اساساً پایه اصلی مدارها را تشکیل می‌دهند زیرا تقریباً در همه دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. رله‌های pcb امروزه در اکثر دستگاه‌های الکتریکی قرار دارند، آنها می‌توانند در پیکربندی‌های مختلفی ارائه شوند که به آنها امکان می‌دهد اهداف مختلفی را انجام دهند و نیز قابلیت‌های مختلفی را برای کاربران ارائه دهند.  تقریباً همه انواع صنایع از توسعه PCB سود برده اند. PCB ها در لوازم الکترونیکی مصرفی، برنامه های کاربردی صنعتی، دستگاه های پزشکی، برنامه های کاربردی خودرو ، اپلیکیشن‌ها، گوشی‌های تلفن همراه ، رایانه های جیبی و رومیزی و غیره استفاده می شوند.

قیمت رلهpcb

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم رله‌های روی برد یا pcb ، بردهای الکترونیکی در مدارهای دستگاه‌های الکترونیکی هستند که با استفاده از مسیرهای رسانا، مسیرها یا علائم حک شده  ورقه‌ ‌های مسی بر روی یک برد غیر رسانا ایجاد می‌شوند. این دستگاه‌های الکترونیکی کوچک  برای کنترل منبع ولتاژ طراحی شده اند که امروزه در اکثر دستگاه‌های مورد استفاده درصنعت و زندگی روزمره یافت می‌شوند.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید