دسته بندی

اسانس‌ ها و طعم دهنده‌ ها

خرید اسانس

اسانس یا عصاره (عطرمایه) ترکیبی فرار می باشد که در مجاورت هوا تبخیر می شود. اسانس از جوهره سلول های گیاهی از جمله گیاهان معطر استخراج یا به صورت روغن تقطیر می شود. استخراج اسانس از انواع میوه به روش های گوناگون نیز رایج است. با پیشرفت علم، استخراج اسانس غذایی و عصاره های گیاهی اهمیت بیشتری پیدا کرد که در صنعت داروسازی برای مداوای بیماری های مزمن و عمومی مورد استفاده قرار گرفت. عطر و طعمی که اسانس ها به مواد خوراکی می دهند باعث شده خریداران زیادی داشته باشند.

کاربرد اسانس ها

اسانس ها ساختاری وابسته به تریپنوِید سیترال، زرانیل و لینالیل استات دارند بنابراین به راحتی در بدن جذب می شوند. آن ها به طور کلی به دو دسته اسانس های خوراکی و اسانس های شیمیایی تقسیم می شوند.

در زیر کاربرد اسانس ها در صنایع گوناگون به اختصار آورده شده است:

  • در صنایع غذایی (معطر و خوش طعم کردن غذا ها و خوراکی ها)
  • در صنعت عطر سازی (عطر و ادکلن)
  • در صنایع بهداشتی (در کرم، خمیردندان و خوشبو کننده ها)
  • صنعت داروسازی (مانند اسانس، رازیانه، بابونه، بادیان رومی و غیره)
  • صنایع شیمیایی (مثل حلال ها و کف کننده ها)
  • شمع سازی
  • آروماتراپی

ویژگی‌ اسانس‌ها

انواع اسانس و طعم دهنده خوراکی به شکل مایع، پودر، روغن و محلول وجود دارد. اسانس های خوراکی معمولا به سه بخش تقسیم می شوند: رنگ و اسانس محلول در آب (اسانس مایع) که بخش عمده کاربرد آنها در صنایع غذایی می باشد، اسانس محلول در روغن که در لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند و اسانس محلول در الکل.

اسانس ها و طعم دهنده های قنادی یا اسانس کیک به دلیل ماهیت روغنی ای که دارند قابل حل در آب نیستند اما عطر آنها می تواند به آب منتقل شود.

مضرات اسانس ها

از اسانس و طعم دهنده خوراکی برای اضافه کردن طعم یا بو به یک محصول استفاده می شود بنابراین تا حدی مضر هستند ولی کاربرد اصولی آن ها در مواد غذایی ضرر آنها را کاهش میدهد. مصرف بیش از حد اسانس ها باعث ایجاد مسومیت های غذایی، اسهال، استفراغ، سرگیجه و تب خواهد شد.

فروش اسانس

خرید و فروش اسانس های خوراکی عمدتا به شکل مایع می باشد و باید حتما در ظروف شیشه ای  و دور از دسترس اطفال نگه داشته شوند. اسانس به منظور کاربرد در صنایع غذایی و شیمیایی برای تولید محصولات گوناگون به فروش می رسد. فروش اسانس برای مصارف صنعتی نیز رایج است که در شرکت های عطرسازی، شوینده ها، صابون و غیره کاربرد دارد. 

 

 

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید