دسته بندی

تایمر و تایم سوییچ

مشاهده فیلترها

رله زمانی  )رله تایمر دار)

تبدیل یک ورودی الکتریکی کوچک به خروجی با جریان بالا کار ساده ای نیست، اما این کار برای کارکرد موثر طیف گسترده ای از تجهیزات و وسایل الکتریکی استاندارد ضروری است. بسیاری از مدارها با استفاده از رله های موجود در انواع تجهیزات الکترونیکی، این تبدیل ها را به دست می آورند.رله ها کلیدهای الکتریکی هستند که از الکترومغناطیس برای تبدیل محرک های الکتریکی کوچک به جریان های بزرگتر استفاده می کنند. این تبدیلها زمانی اتفاق میافتند که ورودیهای الکتریکی ، مغناطیسهای الکتریکی را فعال میکنند تا مدارهای موجود را تشکیل دهند یا آن ها را قطع کنند. با استفاده از ورودیهای ضعیف برای تامین جریانهای قویتر، رلهها بسته به کاربرد مورد نظر، به طور موثری به عنوان کلید یا تقویتکننده برای مدار الکتریکی عمل میکنندرله زمانی یا رله تایمر دار، ترکیبی از یک رله خروجی الکترومکانیکی و یک مدار کنترل است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

رله  تایمر دار چیست؟

رله زمانی یا رله تایمر دار یکی از انواع رله ها است که به دنبال روشن شدن سیم پیچ خود، وضعیت کنتاکت های خود را به صورت دوره ای تغییر می دهد. معمولاً، دوره زمانی که در طی آن کنتاکتها بسته یا باز میمانند، از بیرون قابل تنظیم است که این دوره میتواند از چند میلی ثانیه تا چند صد ساعت متغیر باشد. تعداد کنتاکت های کنترل شده و دوره در مدار رله به طراحی تایمر بستگی دارد. رله های تایمر دار می توانند مکانیزم های پنوماتیک، حالت جامد یا موتور محور باشند. رله های تایمردار حالت جامد معمولاً در داخل به اصطلاح کنترلکنندههای قابل برنامهریزی (PC) گنجانده میشوند، که میتوان آنها را طوری برنامهریزی کرد که دوره دوچرخهسواری مورد نظر را به هر تعداد مخاطب بدهد.

خرید تایمر و تایم سوییچ

تایم سوییچ چگونه کار می کند؟

اصل عملکرد رله های تایمر دار به شرح زیر است:

ابتدا ولتاژ تغذیه به رله تایمر اعمال می شود. دوم اینکه ریزپردازنده شروع به بوت شدن می کند. در مرحله بعد، ریزپردازنده اطلاعات را از رابط می خواند. رابط شامل امکانات مختلف تنظیم در جلوی تایمر است. در آنجا تابع زمان، محدوده زمانی و تنظیم دقیق زمان تاخیر مورد نظر باید از طریق کلیدهای چرخشی و پتانسیومترها تنظیم شود. در مرحله بعد، ریزپردازنده اطلاعات ورودی های کنترلی مانند ورودی کنترل را برای شروع تاخیر می خواند. این اطلاعات برای شروع عملیات تایمر است و "ضربه شروع" یا "ماشه" نامیده می شود. اکنون تایمر کار می کند. هنگامی که تأخیر زمانی انتخاب شده کامل شد، رله خروجی روشن/خاموش می شود. پس از روشن شدن رله خروجی، جریان بار مانند یک کنتاکتور، دستگاه متصل را تغذیه می کند.

خرید تایم سوییچ

انواع رله زمانی

رلههای زمانی در هر شرایطی که نیاز به تغذیه قطعات برای مدت زمان مشخصی دارد یا زمانی که قطعه باید پس از تأخیر خاصی روشن یا خاموش شود مفید هستند. این رله ها دارای قابلیت تاخیر زمانی هستند که آنها را برای طیف وسیعی از کاربردهای مبتنی بر زمان مطلوب می کند. این دسته شامل چندین نوع رله تاخیر زمانی است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. اکثر رله های تاخیر زمانی را می توان به یکی از دو دسته کلی طبقه بندی کرد:

رله زمانی با تاخیر

این رله ها زمانی که ورودی اعمال می شود، شروع به زمانبندی می کنند و مدار دوم را پس از مدت زمان انتظار تنظیم شده تغذیه می کنند. این نوع از رله زمانی می تواند برای تلنبار کردن برق چندین مؤلفه، جلوگیری از نوسانات برق، یا برای برنامه هایی مانند آلارم و سیستم های هشدار استفاده شود.

رله زمانی بدون تاخیر

 رله های زمانی بدون تاخیر،پس از روشن شدن ورودی منتظر یک ماشه هستند. هنگامی که ماشه حذف شد، خروجی روشن می شود و پس از تاخیر زمانی خاموش می شود. اعمال مجدد ماشه تاخیر را بازنشانی می کند. این رلهها میتوانند برای تامین انرژی دستگاهها در فواصل زمانی مشخص، مانند چرخههای ماشین لباسشویی و خشککن یا در وسایل بازی شهربازی استفاده شوند.

کاربرد رله زمانی

رله های زمانی یا تایمر دار بهطور گسترده در کاربردهای صنعتی، سیستمهای HVAC و خدمات ساختمان برای ارائه سوئیچینگ با تأخیر زمانی استفاده میشوند. به عنوان مثال برای راه اندازی یک موتور، کنترل یک بار الکتریکی. رله های زمانی برای نیازهای منطقی هدفمند نقش حیاتی دارند. نمونه رایجی که احتمالاً دیده اید در راهرو یا راه پله است که به ندرت استفاده می شود. ما نمی خواهیم چراغ به طور مداوم روشن بماند، بلکه می خواهیم به طور خودکار خاموش شود. بنابراین هنگامی که کلید چراغ فشار داده می شود، رله تاخیر زمانی نور را برای مدت زمان مشخصی روشن نگه می دارد. پس از اتمام این زمان، به طور خودکار برق نور را قطع می کند.

خرید رله زمانی

جمع بندی

همانطور که در این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، رله های زمانی یا تایمر دار یکی از انواع رله ها هستند که کاربرد گسترده ای در صنعت الکترونیک دارند. این رله ها مانند سایر انواع رله ها وظیفه کنترل جریان را از طریق باز و بسته کردن کانتکت ها دارند اما در این باز و بسته کردن کانتکت ها در رله های تایمر دار به صورت کاملا اتوماتیک و بر پایه زمان انجام می شود.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید