دسته بندی

ولت، آمپر و فرکانس متر

مشاهده فیلترها

فرکانس متر

برای کسانی که در رشته مهندسی برق و الکترونیک تحصیل می‌کنند و یا اینکه در این رشته‌ها کار می‌کنند، بسیار مهم است که ابزارهای مرتبط با این رشته را بشناسند، زیرا یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این زمینه می‌توانند انجام دهند نحوه کار با این دستگاه‌ها و استفاده از آن‌ها در زمان‌ مناسب است. یکی از این دستگاه‌ها فرکانس متر است. وجود این دستگاه برای مدار الکتریکی واجب است تا فرکانس سیگنال متناوب را اندازه‌گیری کند. در این مقاله قصد داریم درباره فرکانس متر بیشتر صحبت کنیم و درباره انواع این دستگاه بیشتر بدانیم پس با ما تا آخر این مقاله کاربردی همراه باشید.

فرکانس متر چیست؟

فرکانس متر ابزاری است که فرکانس یک سیگنال الکتریکی متناوب را نمایش می‌دهد. انواع مختلفی از فرکانس‌سنج‌های مکانیکی در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما از دهه 1970 این فرکانس‌سنج‌ها تقریباً به طور جهانی با فرکانس‌سنج‌های دیجیتال جایگزین شدند.

برای استفاده از فرکانس متر باید به محل استفاده و محدوده فرکانس نیز اهمیت داده شود. این مورد نیز بسیار قابل توجه است. زیرا اگر جریان فرکانس بالاتر از ظرفیت فرکانس متر داشته باشد، ممکن است به دستگاه هنگام اندازه‌گیری فشار وارد شود. بسیاری از این دستگاه‌ها معمولا برای اندازه‌گیری فرکانس‌های پایین استفاده می‌شوند اما گاهی اوقات برای فرکانس‌های بالا تا ۹۰۰ هرتز نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.  عملکردی که این دستگاه دارد به این صورت است که دو نیرو که متضاد با هم قرار دارند را در شرایط تعادل نگه می‌دارد. این دستگاه دارای دو سیم پیچ است که فرکانس‌های متفاوت را تشخیص می‌دهد. هم‌چنین عقربه‌ای نیز دارد که توانایی حرکت داشته و عدد مورد نظر برای فرکانس را نشان می‌دهد. از کاربردهای دیگر فرکانس متر کالیبره کردن بعضی از تجهیزات برقی است.

خرید فرکانس متر

انواع فرکانس متر به چه صورت است؟

برای اینکه فرکانس یک جریان اندازه‌گیری شود به انواع مختلف دستگاه‌ها در این زمینه نیاز است. معمولا هر دستگاه متناسب با نوع جریانی که می‌خواهیم داشته باشیم انتخاب می‌شود در زیر انواع فرکانس متر را برای شما نام می‌بریم تا با آن‌ها آشنا شویم.

فرکانس متر ارتعاشی

یکی از اساسی‌ترین اشکال فرکانس‌ متر، نوع ارتعاشی یا تنظیم‌شده است. این نوع شامل یک سیم پیچ الکترومغناطیس است که سیگنال را در نزدیکی انتهای یک میله فلزی تنظیم شده یا نوع چنگال تنظیم شده قرار می‌دهد. همانطور که سیگنال از طریق سیم پیچ حرکت می‌کند، یک میدان مغناطیسی با فرکانس نمونه ایجاد می‌کند، که یک قطعه کوچک فلز یا آهنربا متصل به آن را فشار می‌دهد و می‌کشد.

فرکانس متر سوزن متحرک

ای نوع فرکانس متر از نوع پیشرفته است که می تواند فرکانس بالای ۹۰۰ هرتز را هم تشخیص دهد. دو نوع رایج از این فرکانس متر وجود دارد. فرکانس متر BTH و Weston. هر دوی این دستگاه‌ها برای نشان دادن فرکانس از یک اشاره‌گر که همان سوزن آن است استفاده می‌کنند. البته ساختار آن‌ها کمی باهم متفاوت است.

نحوه کار با فرکانس متر به چه صورت است؟

برای اینکه بتوانیم با یک فرکانس متر کار کنیم باید چند مرحله را رعایت کنیم. انجام این مراحل پشت سرهم باعث می‌شود تا اندازه واقعی فرکانس برای شما پیدا شود و در محاسبات شما مشکلی پیدا نمی‌شود. این مراحل به شرح زیر است.

1. صفحه را روی هرتز بچرخانید.

معمولاً یک نقطه روی صفحه با حداقل یک عملکرد دیگر مشترک است.

برخی از فرکانس مترها  از طریق یک تابع ثانویه که با فشار دادن یک دکمه و تنظیم سوئیچ چرخشی روی ac یا dc به آن دسترسی دارید، فرکانس را وارد می‌کنند.

2. ابتدا اتصال تست سیاه رنگ را در جک COM قرار دهید.

3. سپس اتصال قرمز را داخل جک V Ω قرار دهید.

پس از اتمام، اتصال‌ها را معکوس بردارید: ابتدا قرمز، سپس سیاه.

4. ابتدا سیم تست مشکی را وصل کنید، سپس سیم تست قرمز.

5. اندازه گیری را در صفحه نمایش بخوانید.

علامت اختصاری هرتز باید در سمت راست قرائت ظاهر شود.

خرید انواع فرکانس مترپ

بهترین برند فرکانس متر برای خرید چیست؟

برای اینکه بتوانیم یک اندازه گیری دقیق را داشته باشیم، هم باید نحوه صحیح کار با فرکانس متر را بدانیم و هم باید یک محصول خوب را خریداری کنیم. برندهای زیادی از این محصول در بازار موجود است که ساخت کشور ایران یا کشورهای دیگر می‌باشد. به عنوان مثال اگر به دنبال یک محصول آنالوگ هستید و کار را با آن بهتر انجام می‌دهید، فرکانس متر آنالوگ برند IME بهترین انتخاب است. البته این فرکانس 50 الی 60 هرتز است و در این بازه را حساب می‌کند. برای نمونه دیجیتال هم می‌توان از فرکانس متر FC-3 استفاده کنیم. این دستگاه با کیفیت بوده و امکان خرید آن به صورت آنلاین هم وجود دارد.

سوالات متداول

1. فرکانس متر را از کجا خریداری کنیم؟

 برای خرید فرکانس متر می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر الکترسیته در سراسر کشور مراجعه کنیم، هم‌چنین امکان خرید اینترنتی این محصول از سایت‌های معتبر وجود دارد.

2. چرا استفاده از فرکانس متر برای مهندسان برق ضروری است؟

این دستگاه برای تمام مهندسان برق توصیه می‌شود زیرا معمولا احتیاج است فرکانس جریان متناب حساب شود تا به دستگاه‌های برقی فشار وارد نشود و جریان به صورت درستی بسته شود.

3. چرا انواع مختلف فرکانس متر وجود دارد؟

دستگاه‌های مختلف با مدارهای جریان متفاوت وجود دارد که هر کدام به گونه‌ای عمل می‌کنند که نیازمند یک دستگاه مخصوص به خود است.

 

قیمت انواع فرکانس متر

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید