دسته بندی

آروماتیک-بنزن

مشاهده فیلترها

بنزن (benzene) ساده ترین هیدروکربن آروماتیک و ترکیب مادر بسیاری از ترکیبات آروماتیک مهم است. بنزن ماده‌ای بی‌رنگ با بویی شیرین و اشتعال زا است که به شدت سمی و به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است. در ابتدا بنزن در تولید پلی استایرن به کار می‌رفت. تماس با بنزن می‌تواند موجب سرطان خون شود، به همین دلیل توزیع بنزن سختگیرانه کنترل می‌شود.

قیمت و خرید بنزن

در بازار آنلاین نید صنعت امکان بررسی مشخصات شیمیایی و خرید آنلاین انواع بنزن فراهم شده است. شما می‌توانید با جستجو کردن درصد خلوص و حجم مورد نیاز، محصول مورد نظر خود را به سهولت انتخاب کنید. ضمانت اصالت کالا ، ارسال سریع، مشاوره فنی در صورت بروز ابهام از ویژگی‌های خرید اینترنتی در فروشگاه اینترنتی نید صنعت است.

ویژگی‌های مهم بنزن که باید بدانید

مدل‌های پیوندی مدرن، ساختار و پایداری بنزن را توضیح می‌دهند. در این مدل‌ها به دلیل ناجایگزیده بودن الکترون ها در بنزن و جذب شدن هر الکترون با شش کربن به جای یک یا دو کربن، مولکول بنزن پایدارتر از آن چیزی است که برای یک هیدروکربن غیراشباع انتظار می‌رود. واکنش‌پذیری این مولکول به همین دلیل هم کمتر است. اکسید شدن و هیدروژناسیون بنزن نسبت به آلکان‌ها سخت‌تر است.

کاربردهای بنزن در صنعت

بنزن در گذشته به طور کامل از قطران زغال سنگ به دست می‌آمده است. اما از سال 1950 روش‌هایی که بر پایه نفت هستند جایگزین این روش شدند. بیش از نیمی از بنزن تولیدی در سال به اتیل بنزن تبدیل می‌شود. سپس اتیل بنزن به استایرن و در نهایت پلی استایرن تبدیل می‌شود. استفاده عمده دیگر بنزن برای تهیه فنول است. همچنین از بنزن برای تهیه آنیلین (برای رنگ‌ها) و دودکابنزن (برای شوینده ها) استفاده می‌شود.

واکنش‌های بنزن

مهمترین واکنش های بنزن واکنش جانشینی الکتروفیلی آروماتیک و واکنش جانشینی نوکلئوفیلی (هسته دوستی) آروماتیک است. بیشتر واکنش‌های بنزن واکنش‌های جابه‌جایی الکتروفیلی آروماتیکی هستند. در این واکنش‌ها یک گروه الکترون دوست جانشین اتم هیدروژن در ساختار بنزن می شود. واکنش های هالوژن دار کردن، نیترودار کردن، سولفوناسیون (سولفون دار کردن)، آلکیلاسیون و آسیلاسیون فریدل کرافتس از جمله واکنش های جانشینی الکتروفیلی آروماتیکی هستند. اگر در ساختار حلقه بنزن گروه ترک کننده وجود داشته باشد می تواند با یک گروه نوکلئوفیل یا هسته دوست جایگزین شود به اینگونه واکنش ها، واکنش های جانشینی نوکلئوفیلی آروماتیک می گویند. علاوه بر این واکنش ها زنجیره های جانبی حلقه بنزن می توانند در واکنش های اکسایش-کاهش و واکنش های متعدد شرکت کنند.

شرایط ایمنی کار با بنزن

بنزن سمی و سرطان زاست و کار با آن باید با رعایت اصول ایمنی در زیر هود انجام شود زیرا استنشاق آن سمی و باعث گیجی و خواب آلودگی می شود و از تماس طولانی مدت با آن خودداری کنید. در حین کار با بنزن از دستکش های مخصوص و عینک آزمایشگاهی استفاده کنید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید