دسته بندی

اره

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

اره چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اره از مهم‌ترین ابزارهایی که بیشتر با نام صنعت نجاری گره خورده است. البته فقط برای این صنعت کاربرد ندارد و امروزه در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی هم به این دستگاه نیاز داریم. اره دارای دو نوع دستی و برقی است. اره‌های دستی قابل حمل هستند و با نیروی دست کار می‌کنند. اگرچه کار کردن با آن‌ها ساده است، اما کارایی زیادی هم ندارند و برای انجام کارهای ساده از قبیل هرس کردن شاخه درخت و ... کاربرد دارند. اما اره‌های برقی که به اشکال مختلف طراحی و تولید می‌شوند، کاربردهای متنوعی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به کارکرد انواع اره بپردازیم.

خرید اره

 

انواع اره موجود در بازار

اره‌هایی که در بازار موجود است به دو نوع دستی و برقی تقسیم‌بندی می‌شوند. وجود اره‌های دستی برای هر خانه‌ای لازم است. به هر حال برای بریدن یک تکه چوب و یا هرس کردن درختان حیاط قطعا به چنین ابزارهایی نیاز پیدا می‌کنید. علاوه بر این، گاهی هم ممکن است برای بریدن یک لوله pvc به اره نیاز پیدا کنید.

اره‌های برقی برای انجام کارهای صنعتی کاربرد دارند. این نوع اره‌ها هم به دو شکل صنعتی و نیمه صنعتی در بازار موجودند. برخی از آن‌ها سبک و قابل حمل هستند و برای کارهای کوچک مثل بریدن چوب استفاده می‌شوند. برخی نیز دارای وزن سنگین هستند و یا بر روی یک میز ثابت شده‌اند که حمل و جابجایی‌شان را سخت می‌کند.

پرکاربردترین ارههای دستی

ساده‌ترین نوع اره موجود در بازار، اره دستی نام دارد که با نیروی دست عمل می‌کند. در واقع نه به برق، نه به باتری و نه به هیچ منبع دیگری نیاز ندارد. این اره برای مشاغل مختلف کاربرد دارد. در اغلب خانه‌ها هم نگهداری می‌شود. به هر حال برای انجام طیف وسیعی از کارهای خانه و باغ به چنین اره‌ای نیاز پیدا می‌کنید. مزیت اره‌های دستی اینست که به راحتی قابل حمل هستند. همچنین فضای کمی را اشغال می‌کنند. از سوی دیگر ارزان قیمت هم هستند.

البته ناگفته نماند که اره دستی برای انجام کارهای ساده و کوچک مناسبند. چند نوع مهم اره دستی شامل موارد زیر است:

کمان اره آهن

 

یکی از انواع اره دستی برای برش فلز کاربرد دارد. در این نوع اره از یک تیغه نازک برای بریدن مواد سفت پلاستیکی و فلزی استفاده می‌شود. برای مثال اگر بخواهید یک لوله UPVC را برش بزنید، بهترین کار استفاده از کمان اره آهن است. البته کاربرد دیگر این اره، برای برش چوب نیز هست. اما ممکن است براده‌های چوب به تیغه اره آسیب بزند. این اره دارای یک تیغه دندانه‌دار ریز است که بین 18 تا 32 دندانه در هر اینچ دارد. اره آهن یکی از ضروری‌ترین ابزارها برای انجام کارهای ساده در منزل است.

خرید اره آهن بر

کاربرد اره دستی متقاطع

اره متقاطع برای ایجاد برش‌های ناهموار روی چوب کاربرد دارد. به عنوان مثال برای اصلاح شاخه‌ها یا بریدن چوب به این نوع اره نیاز دارید. اره دستی متقاطع دارای تیغه‌ای نسبتا ضخیم با دندانه‌های بزرگ است. هدف از این کار، برش آسان‌تر چوب‌های خشن است. از این اره دستی می‌توانید با بریدن تخته‌های ضخیم استفاده کنید.

کمان اره دستی

 

یکی دیگر از انواع اره دستی «کمان اره» نام دارد. این اره با داشتن تیغه می‌تواند بر روی جسم مورد نظر محکم شود. سپس با حرکت عقب و جلو، برش‌های منحنی روی چوب ایجاد می‌کند. در واقع کمان اره نام خودش را از همین جا می‌گیرد. به طور ایده‌ال از این اره دستی می‌توان برای ایجاد برش بر روی اتصالات استفاده کرد. تیغه آن باریک است و حدود 15 تا 17 دندانه در هر اینچ دارد. همچنین دارای وزن سبکی و قابل حمل است.

قیمت کمان اره دستی

پرکاربردترین ارههای برقی

اره‌های برقی بهترین نوع اره موجود در بازار است. البته انواع مختلفی دارد و برای صنایع چوب، ساختمان سازی، تولید قطعات خودرو و .... استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم کاربردهای اره برقی را بررسی کنیم، باید چند نوع آن را نام ببریم. هر یک از انواع اره برقی برای کار خاصی طراحی شده است. برخی از کاربردهای اره برقی برحسب نوع آن عبارتند از:

اره عمود بر برای خودروسازی و نجاری

 

یکی از پرکاربردترین اره‌های برقی در صنعت نجاری است. البته از این نوع اره برای برش فلز هم استفاده می‌شود. بنابراین در صنایع ساختمان سازی، خودرو سازی و قطعات کشتی هم تا حدودی کاربرد دارد. از این دستگاه برای ایجاد برش‌های منحنی و مستقیم استفاده می‌شود. اره عمود بر می‌تواند برش‌هایی با زاویه 45 درجه روی چوب و فلز ایجاد کند.

البته این نوع اره برقی هم در دو نوع صنعتی و نیمه صنعتی در بازار موجود است. نوع صنعتی آن برای صنایع بزرگ خودروسازی و کشتی سازی کاربرد دارد. نوع نیمه صنعتی هم برای کارگاه‌های کوچک نجاری و صنایع ساختمان سازی استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این نوع اره می‌توان به ایجاد برش بر روی چوب‌ و فلز با ضخامت کم اشاره کنیم. همچنین اگر بخواهید روی سطوح مورد نظر خود الگوهای پیچیده ایجاد کنید، بهترین ابزار کار شما، اره عمود بر خواهد بود.

خرید اره عمودبر

اره همه کاره برای نجاری و آهنگری

اگر قرار باشد یک اره با کاربردهای متنوع را به شما معرفی کنیم، «اره همه کاره» بهترین گزینه خواهد بود. از این اره برقی می‌توانید برای تراشیدن، سنباده زدن و برش چوب و فلز استفاده کنید. از کاربردهای اره همه کاره می‌توان به استفاده در کارگاه نجاری، آهنگری و رنگ‌کاری اشاره کنیم.

اره همه کاره را می‌توان برای کارهای ساختمانی مثل برش زدن سنگ و سرامیک هم استفاده کرد.

کاربرد اره برقی نواری برای مبلمان سازی

 

یکی از اره‌هایی که برای برش زدن چوب کاربرد زیادی دارد، «اره برقی نواری» است. البته این نوع اره بیشتر برای صنعت مبلمان سازی استفاده می‌شود. دو نوع عمودی و افقی آن در بازار موجود است و می‌تواند روی چوب‌های نازک و حتی ضخیم برش‌های طولی ایجاد کند. همچنین از کاربردهای این نوع اره می‌توان به ایجاد برش اتصال فاق و زبانه هم اشاره کرد. اگر بخواهید برش‌های قوسی شکل روی چوب ایجاد کنید، بهترین کار استفاده از اره نواری است.

خرید اره برقی

اره فارسی بر زاویه زنی چوب و پروفیل

اگر بخواهید در صنعت نجاری برای چوب زاویه‌های دقیق بزنید، قطعا به اره برقی فارسی بر نیاز پیدا می‌کنید. این اره سرعت و دقت بسیار بالایی دارد. برای آن یک تیغ با حفاظ درنظر گرفته شده است که روی بازوی آن میله متحرک قرار دارد. با استفاده از این نوع اره می‌توانید زاویه را در جهت افقی به راحتی تغییر دهید. این نوع اره برقی به دو صورت ایستاده و رومیزی طراحی شده است. از آن نه تنها برای برش چوب، بلکه حتی برای پروفیل و فلز هم می‌توانید استفاده کنید.

از مشخصات اره فارسی بر باید وزن بالای آن اشاره کنیم. بدنه آن از چدن ساخته می‌شود که به راحتی قابل حمل نیست. از آن نمی‌توانید برای نصب لوازم ساختمان استفاده کنید و فقط باید در کارگاه برای زاویه زدن چوب و پروفیل به صورت ثابت قرار بگیرد. بهترین نوع اره فارسی بر موجود در بازار دارای موتورهای دینامی است که قدرت و سرعت بالایی ددارد. هر چند سر و صدای آن زمان کار بالاست. اگر قصد دارید برش‌های 45 درجه روی پروفیل، فلز یا چوب بزنید، این نوع اره بهترین گزینه خواهد بود.

اره گردبر برای ساختمان سازی و نجاری

یکی دیگر از کاربردهای اره در ساختمان سازی و نجاری به طور همزمان است. البته برای این کار باید به سراغ اره مناسبش بروید که همان «اره گرد بر» است. این اره قابلیت تعویض انواع مختلف تیغه را هم دارد. با کمک آن می‌توانید روی چوب یا فلز و یا سایر سطوح، شیار ایجاد کنید. همچنین اره گرد بر قادر است روی سطوح موردنظر شما برش‌های عرضی، طولی و مایل ایجاد کند.

برای برش زدن هم نیازی به جابجایی الوار یا فلز ندارید و براحتی می‌توانید اره گردبر را روی آن حرکت دهید.

کاربرد اره مویی برای منبت کاری

 

درست مثل اره نواری که برای صنعت مبلمان سازی کاربرد دارد، از اره مویی هم می‌توانید برای این کار استفاده کنید. این اره که برای منبت کاری استفاده می‌شود، به دو شکل دستی و برقی در بازار موجود است. البته اگر بخواهید با سرعت بیشتر و برای چوب‌هایی که ضخامت بیشتری دارند، از یک اره مناسب استفاده کنید، ما اره مویی برقی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برش تخته سه لایی از جمله کاربردهای این نوع اره است.

اره دستی مویی هم برای برش زدن چوب‌هایی که کمتر از 10 میلیمتر ضخامت دارند، مناسب است. ضمن اینکه برای برش زدن کامپوزیت نازک و پلاکسی گلاس هم استفاده می‌شود.

خرید اره مویی

برش لوله و پروفیل با اره افقی بر

اگر بخواهید روی پروفیل و لوله برش ایجاد کنید، حتما به یک اره افقی بر نیاز پیدا می‌کنید. روی این نوع اره برقی می‌توان از تیغه‌های مختلفی استفاده کرد. از جمله کاربردهای آن برای برش زدن چوب و فلز است. همچنین با کمک این نوع اره می‌توانید درختان را نیز هرس کنید. برش بتن، پلاستیک‌های تقویت شده و حتی آجر از دیگر قابلیت‌های استفاده از اره افقی بر است. به طور کلی اره افقی بر برای کارهای ساختمان سازی و باغداری یک محصول تمام عیار است.

برش زاویه دار چوب با اره دورکن یا نجاری

یکی از پرکاربردترین اره‌های صنعت نجاری، اره دورکن است. این اره روی یک میز قرار دارد و می‌تواند قطعه‌های عرضی چوب را به راحتی برش بزند. همچنین برای دور کردن و یا دو راه زدن قطعات چوب می‌توانید از این نوع اره برقی استفاده کنید. برای آن یک گونیا درنظر گرفته شده که زاویه را با آن تنظیم کنید. یک اهرم مخصوص هم دارد که بتوانید بعد از هر بار برش زدن، تیغه را با کمک آن تمیز کنید. فرمان تغییر زاویه هم به شما کمک می‌کند قبل از برش زدن، زاویه مورد نظر را روی چوب تنظیم کنید.

خرید اره دورکن

اره برقی مناسب باغ‌داری و هرس درخت (اره زنجیری)

اگر می‌خواهید کارهای باغ‌داری مثل هرس درخت و تهیه هیزم را انجام دهید، اره زنجیری یا اره درخت بر را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این اره دارای تیغه‌هایی با سایزهای مختلف است و به همین دلیل می‌توانید برای قطع کردن، زدن شاخ و برگ یا هرس کردن درختان از آن استفاده کنید. تیغه 40 و 45 سانتیمتری آن برای قطع کردن، تیغه 35 تا 85 سانتیمتری هم برای هرس کردن و تیغه 80 سانتیمتری برای بریدن درختان تنومند کاربرد دارد.

همچنین برای بریدن شاخ و برگ درختان می‌توانید از اره تاشو هم استفاده کنید. این نوع اره غلاف‌دار، محافظ دارد و با داشتن تیغه کم عرض و انعطاف پذیر برای هرس کردن درختان پیشنهاد می‌شود. تفاوت آن با اره درخت‌بر در وزن و حجم دستگاه است. جز ابزارهای دستی و قابل حمل محسوب می‌شود و به دلیل داشتن تیغه‌های تیز می‌توانید از آن برای برش‌های روان استفاده کنید.

اره مناسب تجهیزات صنعتی (اره آتشی)

 

نوعی اره برقی موجود در بازار برای تجهیزات صنعتی کاربرد دارد. اگر بخواهید قطعات فلزی، سنگی یا چوبی را به صورت سریع و دقیق برش بزنید، بهترین دستگاه برای شما «اره آتشی» است. از این ابزار برای برآورده کردن نیازهای مختلف صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود. این اره روی یک میز ثابت شده است و گیره نگهدارنده دارد.

وقتی بخواهید یک قطعه با متریال چوبی، فلزی یا سنگی را برش بزنید، باید آن درون این گیره محکم کنید. سپس با روشن کردن دستگاه، عملیات برش‌کاری به شکلی که می‌خواهید انجام می‌شود. از آنجایی که در ساختمان سازی برش زدن سنگ و سرامیک به دقت و سرعت بالایی نیاز دارد، این محصول بهترین دستگاه است. البته در کنار برش زدن سنگ و چوب، قادر است پروفیل‌های صنعتی را نیز به راحتی برش بزند.

قیمت و خرید اره

سخن پایانی

آنچه در این مطلب در رابطه با اره گفتیم مختصری از انواع اره دستی و برقی بود. همچنین کاربردهای متنوع انواع اره دستی و برقی هم ذکر شد. امیدواریم با خواندن این مطلب، پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. هر نوع انتقاد یا پیشنهادی که دارید، با ما درمیان بگذارید.