دسته بندی

اره مویی

مشاهده فیلترها

 

اره مویی چیست و چه کاربردهای دارد؟ (نحوه کار با آن)

اره مویی یا اره منبت کاری یکی از انواع اره‌های پرکاربرد در صنایع چوب و نجاری است. از این دستگاه برقی برای ایجاد برش‌های پیچیده و منحنی بر روی چوب استفاده می‌شود. به طوری که در ساخت تابلوها و مبلمان‌های چوبی پر نقش و نگار این اره کاربرد زیادی دارد. البته این تمام ماجرا نیست و از آن برای ایجاد برش‌های مستقیم هم استفاده می‌شود. این اره به دو صورت دستی و برقی در بازار موجود است که نوع آن بیشترین کاربرد را در صنایع چوبی دارد. با نیدصنعت همراه شوید تا شما را با نحوه کارکرد این دستگاه آشنا کنیم.

خرید اره مویی

 

اره مویی چیست؟

این اره برقی دارای دو بازو است که با کمک یک تیغه به هم متصل می‌شوند. دستگاه‌های اره منبت کاری به شکل U طراحی می‌شوند تا بیشترین عمق برش را بر روی چوب ایجاد کنند. البته U شکل بودن در همه دستگاه‌ها یکسان نیست و برخی عمق بیشتری دارند تا قطعاتی با سایز بزرگ را برش بزنند.

اره مویی برقی برای معرق کاری مناسب نیست و ظرافت برشی که ایجاد می‌کند، فقط برای منبت‌کاری مناسب است. البته قدرت و سرعت این دستگاه در ایجاد برش‌های صاف در قطعات مشبک بی‌نظیر است.

برای این دستگاه می‌توانید از تیغه‌های فلزی معمولی استفاده کنید. در این صورت با کمک دستگاه می‌توان حتی ماکت‌سازی و نازک‌سازی را هم بر روی چوب انجام داد.

نحوه عملکرد اره منبت کاری

اره مویی یا اره منبت کاری با حرکت بالا و پایین تیغه بر روی سطح مورد نظر برش ایجاد می‌کند. در این دستگاه یک موتور کوچک و کم حجم درنظر گرفته شده که قادر است برش‌های اریبی با زاویه 45 درجه ایجاد کند. دستگاه اره منبت کاری بر روی یک میز ثابت می‌شود تا زمان کار دچار مشکل نشوید. به این صورت که تخته مورد نظر را زیر تیغه قرار داده و با حرکت دادن آن می‌توانید روی آن برش ایجاد کنید.

نوع دیگری از اره مویی هم به صورت ایستاده است که برای قطعات چوبی بزرگ کاربرد دارد. کار کردن با این دستگاه به مهارت خاصی نیاز ندارد و فقط دقت و صبر و حوصله زمان کار را می‌طلبد. از دیگر مشخصات این دستگاه برقی باید به سرعت بالا و صدای کم آن اشاره کنیم.

قیمت و خرید انواع اره مویی

 

چطور با اره مویی کار کنیم؟

  • برای کار کردن با اره منبت کاری ابتدا باید برش‌های موردنظر را بر روی تخته با ماژیک مشخص کنید. برای جلوگیری از کج شدن برش‌ها، حتما از گونیا استفاده کنید.
  • تیغه دستگاه باید از قبل تنظیم شود. در صورتی که تیغه کُند عمل کند، به تعویض نیاز دارد و قابل تیز شدن نیست. تیغه باید به درستی در جای خودش محکم شود. شیب تیغه باید به سمت پایین باشد. سپس پیچ پشت دستگاه را سفت کنید تا زمان کار، تیغه در نرود.
  • برای اینکه اره مویی برش‌ها را با دقت و کیفیت بهتری ایجاد کند، سرعت دستگاه باید کم باشد.

قیمت اره مویی

 

حرف آخر

اره مویی دستگاهی است که برای ایجاد برش‌های هنری بر روی قاب تابلو، چوب مبلمان و کابینت استفاده می‌شود. این محصول به دو شکل دستی و برقی در بازار موجود است. نوع دستی اگر چه برای کارهای هنری ریز کاربرد دارد، اما کار کردن با آن نیازمند زمان و صبر زیادی است. اره مویی برقی می‌تواند عملکرد صنایع چوب را تا حد زیادی بالا ببرد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید