دسته بندی

اور فرز

مشاهده فیلترها

آشنایی بیشتر با اور فرز

پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزار صنعتی نجاری اور فرز است. اور فرز از دو کلمه انگلیسی over و fres تشکیل شده و به معنای فراترر یا بیشتر از فرز است. همین دو کلمه نشان می‌دهد اور فرز نجاری علاوه بر کارهایی که یک فرز معمولی انجام می‌دهد، کاربردهای وسیع‌تری دارد. اور فرز به طور اختصاصی در صنعت چوب استفاده می‌شود و سرعت کارها را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. علت افزایش سرعت و کارایی بالای اور فرز به خاطر تنوع تیغ‌هاو قابلیت تغییر آن‌ها است. اور فرز نجاری به دو صورت ثابت و متحرک در بازار موجود است. قدرت موتور و صفحه چرخش اور فرز نجاری به سرعت ۳۰۰۰۰ دور در دقیقه می‌باشد. از اور فرز برای کارهایی چون: برش دادن، فرم دادن، سوراخ کردم و شکل دادن لبه‌ها و… استفاده می‌شود.

قیمت و خرید اور فرز

کاربرد اور فرز در صنعت چوب و نجاری چیست؟

همان‌طور که اشاره شد اور فرز دارای انواع تیغ و صفحه برش است و همین باعث شده با اور فرز نجاری بتوان کارهای زیادی انجام داد. از اور فرز نجاری برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  1. سمباده زدن سطح
  2. برش سطوح چوبی
  3. شیار دادن و شکل دهی به قطعات چوبی
  4. منبت کاری
  5. معرق کاری

خرید اور فرز

اور فرز از چه اجزایی تشکیل شده؟

اور فرز انواع مختلفی دارد. اگر چه بین اور فرزها تفاوت‌هایی وجود دارد، اما قالب اجزا شبیه به هم است. اگر اور فرز قابل حمل باشد، دو دسته برای حمل و جهت دهی فرز طراحی شده است. موتور بخش اصلی و مشترک اور فرزها است. گیربکس، بدنه‌، کولت و کفی از بخش‌های دیگر اور فرز نجاری است.

خرید اور فرز

انواع اور فرز در صنعت چوب

  1. اور فرز ثابت: اور فرز با پایه ثابت جزو قدیمی‌ترین فرزهای تولید شده در صنعت چوب هستند. اور فرز ثابت میز مخصوص دارد و به همین دلیل به آن فرز رو میزی نیز می‌گویند. با این فرز می‌توان عمق مورد نظر را تنظیم کرد و هنگام استفاده عمق تنظیم شده تغییر نمی‌کند. ایجاد برش‌های بسیار دقیق و کنترل آسان دستگاه از مزایای استفاده از فرز رو میزی است. از اور فرز ثابت بیشتر برای صاف کردن قسمت‌های تیز، نرم کردن و شکل دهی لبه‌ها استفاده می‌شود.
  2. اور فرز تعویض پذیر: همان‌طور که از نام اور فرز متوجه شده‌اید، این اورز فرز دارای پایه‌های ثابت و تغییر پذیر است. در اور فرز ثابت، عمق تنظیم شده و در حین استفاده ثابت می‌ماند. اما با اور فرز تغییر پذیر می‌توان عمق را هنگام استفاده تغییر داد.
  3. اور فرز نفوذی: برای برش‌های عمیق، کنترل حرکات و برش عمودی، استفاده از قالب‌ها و الگوهای برش‌زنی از اور فرز نفوذی استفاده می‌شود. بسیاری از ظرافت‌ها و نقش‌های داخلی توسط این فرز انجام می‌شود. برای مثال، حکاکی، زبانه دم چلچله‌ای و… با اور فرز نفوذیقابل طراحی و اجرا است.
  4. اور فرز مشتی: این دستگاه بدنه‌ای استوانه‌ای دارد و با یک دست می‌توان آن را کنترل کرد. اور فرز مشتی نسبت به سیار اورفرز ها کوچکتر است و به همین دلیل به راحتی می‌توان آن را جابه‌جا کرد.

قیمت اور فرز

بهترین اور فرز نجاری چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای آنکه بتوانید بهترین اور فرز نجاری را بخرید باید در ابتدا بدانید هدف شما از خرید اور فرز چیست؟ اگر فرزی نیاز دارید که برای بر‌ش‌های عمیق و عمودی است، باید فرزی را انتخاب کنید که برای این قابلیت طراحی شده و مناسب‌تر است، اگر قصد شما اجرای الگوهای ظریف و طرح‌های داخلی روی طح چوب است، اور فرز نفوذی برای این کار مناسب‌تر است.

کیفیت فرز و تولیدکننده‌ی آن بسیار مهم است. بسیار واضح است که هرچه کیفیت یک دستگاه بیشتر باشد، عمر طولانی‌تری خواهد داشت. به لرزش دستگاه حین فعالیت توجه کنید. اگر اور فرز در حال استفاده لرزش دارد، عمر مفید آن بسیار کمتر از حد معمول خواهد بود. اندازه و طول سیم اور فرز بسیار مهم است. هر چقدر طول سیم بلندتر باشد، حرکت و مانور بهتری خواهید داشت. تیغه‌ی دستگاه اور فرز، قدرت موتور آن از جمله عواملی است که باعث بالا بردن کیفیت کار نجاری شما می‌شود.

خرید انواع اور فرز

 

نتیجه‌

خوشبختانه در ایران انواع اورفرز تولید یا وارد کشور می‌شود. نکته مهم هنگام خرید آن است که به استاندارد و کیفیت محصول توجه کنید. اورفرز مورد نظر خود را مطابق با هدف شغلی خود بخرید. هنگام خرید به خدمات پس از فروش و گارانتی محصول توجه داشته باشید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید