دسته بندی

بهترین قیمت و خرید بی متال

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

بی متال یا رله حرارتی، تجهیزی است که به منظور حفاظت موتور های الکتریکی در برابر اضافه بار (اضافه جریان) استفاده می‌ شود. اضافه بار شرایطی است که، یک موتور در یک دوره طولانی بیش از مقدار نامی جریان بکشد و باعث آسیب به سیم پیچی الکتروموتور می‌شود.

 اساس کار این رله بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز غیر همجنس به کار رفته در آن است. تشخیص جریان خطا (جریان اضافه بار) به نمودار مقدار جریان عبوری، دمای محیط و عوامل دیگر بستگی دارد. اما به صورت کلی میزان جریان اضافه بار و زمان تشخیص خطا در شرایط عادی بر اساس جدول زیر است:

جریان عبوری

زمان تشخیص خطا

جریان تنظیم شده

مدار قطع نخواهد شد

5 درصد بیشتر از جریان تنظیم شده

تشخیص خطا بیشتر از 2 ساعت

20 درصد بیشتر از جریان تنظیم شده

تشخیص خطا کمتر از 2 ساعت

50  درصد بیشتر از جریان تنظیم شده

تشخیص خطا کمتر از 2 دقیقه

600  درصد بیشتر از جریان تنظیم شده

تشخیص خطا کمتر از 5 ثانیه

خرید و قیمت بی متال ال اس

خرید بی متال با بهترین قیمت

با توجه به اهمیت تجهیزات حفاظتی از جمله بی‌متال، انتخاب دقیق تجهیز نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات فنی کافی از آن است. شما می‌توانید برای خرید، مقایسه قیمت، بررسی اطلاعات فنی و پارامترهای مهم برندهای معتبر نظیر بی متال زیمنس، اشنایدر الکتریک، هیوندای، ال اس و فدرال، رله حرارتی در فروشگاه اینترنتی نید صنعت به بررسی بپردازید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره، استعلام قیمت و خرید بی متال با همکاران ما در ارتباط باشید.

باید توجه شود که بی متال صرفا جهت حفاظت اضافه بار الکتروموتور استفاده می‌شود و برای حفاظت اتصال کوتاه باید از فیوز یا بریکر در مدار استفاده شود.

آشنایی اجزای تشکیل دهنده بی متال

اجزای تشکیل دهنده بی متال

 • تیغه‌های اتصال به کنتاکتور
 • ترمینال‌های خروجی (برای اتصال به موتور)
 • کنتاکت های باز و بسته مدار فرمان
 • پیچ تنظیم جریان (حساسیت) بی متال
 • دکمه ریست یا بازگشت به حالت اولیه
 • پیچ تغییر وضعیت حالت اتوماتیک و دستی
 • دکمه تست (TEST)

3 راهکار طلایی برای انتخاب بی متال مناسب

در مدارات صنعتی، فیوز وظیفه حفاظت در برابر اتصال کوتاه را دارد و برای حافظت الکتروموتور در برابر اضافه بار باید از تجهیزی مانند بی متال استفاده کرد. برای انتخاب رله حرارتی باید به موارد زیر دقت کرد:

 1. تعیین جریان بی متال بر اساس جریان نامی الکتروموتور
 2. عملکرد ریست به صورت دستی یا اتوماتیک
 3. نحوه نصب

تعیین جریان بی متال

مهمترین معیار انتخاب رله حرارتی، رنج جریان آن است. با اطلاع از جریان موتور میتوان محدوده جریان رله را تعیین کرد. معمولا شرکت‌های معتبر با دراختیار گذاشتن جدول انتخاب بی متال بر اساس ولتاژ و توان نامی الکتروموتور رنج جریانی مناسب برای کاربرد مورد نظر را تعیین کرده‌اند.

در صورتی که جدول در دسترس نباشد، بازه جریان رله حرارتی از 90 تا 110 درصد جریان نامی موتور انتخاب می‌شود.  به عنوان مثال جریان نامی الکتروموتور 5.5 کیلو وات 11.2 آمپر است. محدوده جریان بی متال به صورت زیر تعیین می‌شود:

= حد پایین جریان      10.08 = 0.9 × 11.2 = 0.9 × جریان نامی الکترو موتور

= حد بالای جریان      12.32 = 1.1 × 11.2 = 1.1 × جریان نامی الکترو موتور

در نتیجه مناسب ترین رله حرارتی برای حفاظت اضافه بار این الکتروموتور، بی متال 9 الی 13 آمپر است.  در برخی موارد بر اساس  شرایط بار موتور بازه جریان رله از 70 الی 120 درصد جریان اسمی تعیین می‌شود.

خرید بی متال زیمنس

انواع بی متال بر اساس ریست  

 رله حرارتی در صورت بروز خطا و اضافه جریان، مدار را قطع (تریپ) می‌کند. برای راه اندازی مجدد مدار، پس از رفع خطا باید تجهیز را ریست کرد. بی متال بر اساس نوع ریست شدن به  سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ریست به صورت دستی
 • ریست به صورت اتوماتیک
 • ریست به صورت دستی و اتوماتیک

که انتخاب هر کدام با توجه به نوع و حساسیت کاربرد صورت می‌گیرد.

در بی متال های دستی با هنگام رخ دادن خطای اضافه بار، رله مدار فرمان را قطع می‌کند. پس از سرد شدن فلز و بازگشت به حالت اولیه، برای وصل شدن مدار فرمان باید دکمه ریست (Reset) به صورتی دستی فشار داده شود.

در بی متال اتوماتیک بعد از رخ دادن خطا و قطع مدار توسط بی متال، با رسیدن به دمای مشخص به صورت اتوماتیک به حالت اولیه برمی‌گردد.

بی متال دستی و اتوماتیک هر دو عملکرد ریست را در یک مجموعه دارد. با استفاده از کلید تعیین وضعیت میتوان عملکرد ریست رله حرارتی را انتخاب کرد.

روش نصب بی متال

بی متال مستقیما روی کنتاکتور وصل میشود. نحوه نصب آن به این صورت است که شاخک‌های این تجهیز به خروجی کنتاکتور متصل می‌شود. خروجی کنتاکتور معمولا در قسمت زیرین آن تعبیه می ‌شود. باید به این نکته توجه شود که برای اتصال مستقیم باید هر دو تجهیز از یک برند باشند. در صورتی که برند هر دو تجهیز متفاوت باشد، باید از پایه نصب مجزا استفاده شود.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید