دسته بندی

درپوش (کپ) پنوماتیک

مشاهده فیلترها

درپوش (کپ) پنوماتیک

درپوش یا کپ به عنوان یکی از انواع اتصالات پنوماتیکی  در شکل‌های مختلف به منظور محافظت از انتهای لوله‌ها به کار می‌رود. در واقع این قطعه برای مسدود کردن، محافظت و پوشش انواع انشعابات و لوله‌ها طراحی شده است. با توجه به متغیر بودن سایز و ضخامت لوله‌ها درپوش (کپ) پنوماتیک نیز در سایزهای  و با استاندارهای مختلفی تولید می‌شونداغلب سایز کپ بین ۱/۲ الی ۱۲۰ اینچ است. درپوش پنوماتیکی به شکل گود و دارای لبه بلند و گاهی به صورت عدسی و لبه‌های کوتاه طراحی می‌شوند. در مدل دارای لبه در واقع هدف نصب افقی و موازی بر لوله‌ها است.

خرید درپوش پنوماتیک

درپوش (کپ) پنوماتیک چگونه نصب می‌شود

به طور کلی درپوش پنوماتیک  به سه شکل بر روی لوله‌ها نصب می‌شوند.

1- اتصالات جوشی که به صورت جوش لبه به لبه به انشعاب وصل می‌شود و در انتها شکلی اوریب می‌گیرد.

2- کپ به صورت کپ ساکتی (سوکتی)  که به شکل پله یک برآمردگی روی سطح خود دارد.

3- کپ رزوه‌ای  که شکل دایره‌ای و اغلب رزوه مادگی دارد و نوع رزوه مخروطی یا NPT است.

دسته بندی انواع درپوش (کپ) پنوماتیک

بر اساس جنس و ساختار کپ پنوماتیک در پنج دسته قرار می‌گیرد:

کپ جوشی فولادی

کپ جوشی فولادی از فولاد کربنی یا استیل کربن با آلیاژ تولید می‌شود. در ساخت این کپ از استانداردهای مربوط به درپوش‌های مانیسمان استفاده می‌گردد. این درپوش پنوماتیک  در دو نوع تخت وعدسی عرضه می‌شود. به دلیل جنس مواد تحمل خوبی در برابر دما و فشار دارد و به دلیل اینکه در انتهای لوله جوش داده می‌شود استحکام خوبی دارد.

کپ نوع استنلس استیل

در تولید این کپ استیل استنلس و ترکیباتی مثل کروم و نیکل به کار می‌رود. این کپ در برابر مواد شیمیایی، رطوبت و بخار مقاومت خوبی دارد و به دلیل عنصر مولبیدن  نسبت به دماهای زیاد و کم تحمل بالایی دارد. از نکات خوب این درپوش وجود مقدار کمی از کربن است که جوش دادن آن را آسان‌تر می‌کند.

کپ جوشی درزدار

برای ساخت این نوع از درپوش ورقه‌های فولادی خم شده و سپس به هم جوش داده می‌شوند.  این دسته از کپ‌ها مانند درپوش مانسیان یکدست نیستند.

کپ مانیسمان یا بدون درز

کپ‌های مانیسمان یا بدون درز بدون استفاده از جوشکاری تولید می‌شوند. در فرآیند ساخت این درپوش  شمش‌های فولادی  تحت حرارت و عبور از غلتک و نیروهای مرکزگرا به شکل دلخواه در می‌آیند.  در بعضی مواقع از این کپ برای مسدود کردن ابتدا و انتهای لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان بدین طریق کپسول تولید کرد.

کپ پلی اتیلن

فرآیند تولید کپ پلی اتیلن، با استفاده از مواد پلی اتیلن طی مراحل تزریق و  فشار صورت می‌گیرد. این مدل در رنگ مشکی یا بی رنگ و در ابعاد ۵۰mm  تا mm ۳۱۵ تولید می‌شود. درپوش پلی اتیلن می توان در سیستم  آبرسانی، تاسیسات، فاضلاب، سامانه آبیاری بارانی به کار می‌رود.

نوع دیگری از کپ‌ها وجود دارند که به آن کپ فشار قوی گفته می‌شود و در مواردی که فشار وارده بر سیستم بالا باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشکال درپوش (کپ) پنوماتیک

یکی از موارد مهمی که در خرید درپوش (کپ) پنوماتیک شناخت اشکال مختلف آن است. شکل‌های رایج این قطعه به صورت دایره‌ای، مربع، مستطیل، u شکل، I شکل، کپ هگز و غیره می‌باشد. البته علاوه بر این درپوش‌هایی ضدغلتیدن نیز وجود دارند که شکل دایره‌ای با انتهای مربعی دارد و موجب جلوگیری از غلتیدن لوله‌ها می‌شوند.

قیمت درپوش پنوماتیک

خرید درپوش (کپ) پنوماتیک

علاوه بر جنس مواد به کار رفته در تولید که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد می‌بایست ابعاد درپوش و شکل آن نیز توجه کرد. با توجه به مکان قرارگیری قطعات، می‌تواند ضخامت و سایزهای مختلفی برای هر یک در نظر گرفته می‌شود بنابراین کپ‌ها باید با این قطعات همخوانی داشته باشند. همچنین فشار وارد آمده به سیستم می‌تواند در انتخاب کپ موثر باشد.

 قیمت درپوش (کپ) پنوماتیک با توجه به نوع و شرکت تولیدی متفاوت است. از طرفی به دلیل تغییرات قیمت بهتر است قبل از خرید قیمت‌ها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که در یک سیستم اجزای پنوماتیک نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بنابراین نیاز است تا قطعات با کیفیت را از مراجع دارای اعتبار خریداری کنید. در غیر این صورت ممکن است با خسارت‌های زیادی مواجه شوید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید