دسته بندی

دستگاه جوش آرگون (TIG)

مشاهده فیلترها

دستگاه جوش آرگون (TIG)

جوشکاری آرگون یا همان جوشکاری تیگ یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌های جوشکاری در صنایع مختلف است که به دلیل استفاده از گاز آرگون در این فرآیند، به این نام شناخته می‌شود. این فرآیند برای جوشکاری فلزات سخت و غیرسخت در تمامی ضخامت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از دستگاه جوش آرگون می‌توان از صفحات نازک و ظریف مانند آلومینیوم تا لوله‌های تحت فشار را جوشکاری کرد. در این روش جوشکاری قوس و حوضچه مذاب کاملا قابل مشاهده هستند. این دستگاه جوشکاری انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. نتیجه فرآیند جوشکاری با این دستگاه وابستگی بسیار زیادی به مهارت اپراتور آن دارد. دستگاه جوشکاری آرگون در برندهای مختلفی از قیبل آروا، ادون، رونیکس، توسن و... در بازار موجود هستند.

انواع دستگاه جوش آرگون

جوشکاری آرگون درواقع نوعی جوشکاری ذوبی است که با کمک یک گاز محافظ انجام می‌شود. انجام این عملیات به مهارت و تخصص نیاز دارد تا فرآیند جوشکاری با کیفیت بالایی صورت گیرد. در این روش برخلاف سایر روش‌های جوش ذوبی الکترود مصرف نمی‌شود، بلکه الکترودهای مصرف نشدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع جوش در بین صنعت‌کاران ایرانی با نام جوش آلومینیوم نیز شناخته می‌شود. دستگاه جوش آرگون قیمت مطلوبی با توجه به کارایی آن دارد. دستگاه جوش صبا الکتریک یکی از بهترین برند ها در زمینه دستگاه جوش می باشد که دستگاه جوش آرگون صبا الکتریک نمونه ای بسیار موفق در زمینه موتور جوش های آرگون می باشد.

جوشکاری آرگون با اینورتر

برای انجام فرآیندهای متفاوت جوشکاری دستگاه‌های بسیاری مورد نیاز است. اینورتر جوشکاری یکی از دستگاه‌هایی است که می‌توان با کمک آن جوشکاری آرگون را با سرعت و کیفیت بالایی انجام داد. جوشکاری آرگون با اینورتر یکی از متداول‌ترین روش‌های انجام جوشکاری است که برای این کار لوازم دیگری نیز مورد نیاز است. برای نگهداری گاز آرگون به یک سیلندر نیاز است که در کنار اینورتر قرار می‌گیرد و وظیفه محافظت از گاز آرگون را برعهده دارد. در این روش کنترل فشار گاز و کاهش یا افزایش آن توسط رگولاتور انجام می‌شود. مولدها که همان منبع تغذیه هستند، انرژی مکانیکی را برای انجام این فرآیند به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. دستگاه‌های جوشکاری اینورتر قابلیت استفاده در تمامی مشاغل را دارند و امکان جوش فلزات با آلیاژهای مختلف را برای کاربران فراهم می‌کند.

مزایای موتور جوش آرگون

جوشکاری آرگون یک روش پیشرفته در جوشکاری است که با استفاده از آن می‌توان جوشکاری‌های متنوعی را انجام داد. این امر نشان دهنده مزیت‌های فراوان جوشکاری آرگون است. به همین منظور در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های جوش آرگون اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از دستگاه جوش آرگون در فرآیند جوشکاری، یک جوشکاری تمیز و یکدست را فراهم می‌آورد.
 • این جوشکاری در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، کشتی‌سازی، ساختمانی و... کاربردهای فراوانی دارد.
 • دستگاه جوشکاری آرگون قابلیت جوشکاری در مدت زمان طولانی را دارد و یک جوشکاری رسوبی با کیفیت بالا را به ارمغان می‌آورد.
 • جوشکاری انواع فلزات با استفاده از جوش آرگون با دقت و کیفیت بسیار بالا انجام می‌شود.
 • این روش جوشکاری برای اتصال انواع فلزهای بسیار نازک و ظریف قابل استفاده است.
 • در این روش به دلیل عدم وجود دود و جرقه حوضچه مذاب و منطقه قوس کاملا قابل مشاهده است.
 • با استفاده از جوش آرگون امکان جوشکاری با دقت بسیار زیاد برای کارهای ظریف و هنری امکان‌پذیر است.
 • در این روش از جوشکاری به پاکسازی کمی نیاز است.

معایب دستگاه جوش آرگون

استفاده از جوشکاری آرگون علاوه‌بر داشتن ویژگی‌های مثبت، دارای معایبی نیز می‌باشد. اما این معایب به اندازه‌ای نیست که مزایای فوق‌العاده این روش از جوشکاری را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از مهم‌ترین معایب جوش آرگون عبارت است از:

 • ممکن است در اثر کار کردن طولانی مدت با دستگاه جوش آرگون، کاربران دچار گرمازدگی شوند.
 • در برخی مواقع کاربران ممکن است در اثر گرمازدگی ناشی از جوشکاری دچار خستگی و تهوع شوند.
 • وجود گازهای سمی می‌تواند در دراز مدت به سلامت کاربران آسیب برساند.
 • وجود اشعه مادون قرمز در جوشکاری آرگون می‌تواند باعث آسیب به سلامت کاربران شود.