دسته بندی

رله شیشه ای ( رله صنعتی )

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

رله شیشه ‌ای (رله صنعتی)

رله شیشه ‌ای برای قطع و وصل بارهای کوچک ( مانند بارهای روشنایی ) و برای اضافه کردن تیغه های فرمان در مدار فرمان استفاده می شود. این رله با عناوین گوناگون مانند رله صنعتی، رله فرمان، رله ماژول و رله الکترومکانیکی شناخته میشود. ابعاد کوچک، طول عمر بالا، مصرف انرژی پایین و قیمت ارزان از ویژگی های آن‌ها هستند.

رله شیشه ای

ساختمان رله شیشه ‌ای

اساس کار رله شیشه‌ ای بر مبنای میدان مغناطیسی است، از این جهت در ساختمان آن از بوبین استفاده می‌شود. با اعمال ولتاژ تحریک به بوبین، میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. در نتیجه نیرو مکانیکی ناشی از میدان مغناطیسی باعث تغییر وضعیت تیغه (کنتاکت) ها می‌شود. هر رله یک کنتاکت مشترک (COM) دارد که این تیغه در سیستم AC به فاز و در سیستم‌های DC به سر مثبت متصل می‌شود. در ساختمان رله دو تیغه متحرک وجود دارد که با توجه به وضعیت تحریک بوبین موقعیت متفاوتی دارند. تیغه باز (NO) در وضعیت عادی باز است و با اعمال تحریک بوبین به تیغه مشترک وصل می‌شود. تیغه بسته (NC) در صورت عدم تحریک بوبین به کنتاکت مشترک متصل است و پس از اعمال ولتاژ تحریک به بوبین قطع میشود. تیغه های متحرک به مصرف کننده وصل می‌کنند. ولتاژ بوبین از ولتاژ تیغه ها مستقل است و میتواند متفاوت باشد.

معیارهای انتخاب رله شیشه ‌ای

برای خرید رله شیشه ‌ای به چند پارامتر مهم باید دقت شود که به بررسی هر مورد می‌پردازیم.

نوع ولتاژ بوبین

برای انتخاب رله باید دقت شود که بوبین با چه نوع ولتاژی تحریک میشوند. ولتاژ تحریک بوبین می‌تواند از نوع DC یا AC باشد.

رنج ولتاژ بوبین

از دیگر ویژگی‌های این رله وجود رنج‌های ولتاژی متفاوت برای تحریک رله است که انتخاب رله برای کاربرد مورد نیاز را آسان‌تر می‌کند. معمولا رنج ولتاژ تحریک شامل 5، 12، 24، 48، 110 و220 ولت است.

تعداد کنتاکت

با توجه به تعداد المان‌هایی که قصد کنترل آن‌ها را داریم تعداد کنتاکت رله را در نظر می‌گیریم. هر کنتاکت شامل مجموعه کنتاکت مشترک، کنتاکت باز و کنتاکت بسته است. هر کنتاکت می‌تواند 2 المان را به صورت همزمان با استفاده از تیغه‌های باز و بسته کنترل کند.

حداکثر جریان کنتاکت

یکی از مشخصه‌هایی که برای انتخاب هر رله‌ای در نظر گرفته می‌شود جریان قابل تحمل کنتاکت‌ها است. باید به این نکته دقت شود که حداکثر جریان اعلام شده توسط تولید کننده، مقدار مربوط به بارهای اهمی است. در صورتی که بار به صورت سلفی یا خازنی باشد این مقدار کمتر است. اگر در زمان کنترل بار روی کنتاکتور جرقه ظاهر شود، بار متصل شده غیر اهمی است.

نوع نصب

 رله شیشه‌ ای در 2 مدل نصب روی برد و نصب روی سوکت (پایه) تولید می‌شوند. رله‌های قابل نصب روی برد در قاب داخلی تجهیزات کنترلی استفاده می‌شوند و به صورت مستقیم در دسترس نیستند. رله های قابل نصب روی سوکت در تابلو برق استفاده می‌شوند.

انتخاب و خرید آنلاین رله شیشه ای

با توجه به کاربرد رله شیشه ای در کنترل سیستم‌های صنعتی انتخاب دقیق محصول مورد نیاز به پارامترهای مختلفی بستگی داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است. فروشگاه اینترنتی نید صنعت مجموعه‌ای از بهترین محصولات رله صنعتی را گردآوری کرده است و با در اختیار گذاشتن اطلاعات فنی مورد نیاز انتخاب کلای مناسب را برای کاربران سایت فراهم آورده است. شما می‌توانید برای مقایسه، انتخاب، خرید و بررسی قیمت رله شیشه‌ای انواع برندهای فیندر و ایتالیانا رله و ... به سایت نید صنعت مراجعه نمایید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید