دسته بندی

سیلندر (جک) دورانی (چرخشی) پنوماتیک

مشاهده فیلترها

سیلندر دورانی (چرخشی) پنوماتیک

سیلندر دورانی پنوماتیک که به آن جک دورانی پنوماتیک هم گفته می شود با استفاده از قدرت سیال تحت فشار عمل می‌کند. در این نوع از سیلندر پنوماتیک محور سیلندر دورانی در زاویه‌های ثابت و محدود می‌چرخد. این نوع سیلندر حجم کمی دارد و به راحتی نصب می‌شود. از آن می‌توان برای جهت‌های مختلف و وارد کردن گشتاورهای زیاد استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر این محصول را برایتان معرفی کنیم.

خرید سیلندر دورانی

سیلندر دورانی پنوماتیک چیست؟

این نوع سیلندر با استفاده از سیستم مکانیکی و الکترونیکی عمل می‌کند. به این صورت که با استفاده از جریان برق روشن می‌شود و بعد با کمک سیستم مکانیکی، زاویه دوران آن به چرخش درمی‌آید. محدود شدن چرخش زاویه سیلندر هم با کمک سیستم مکانیکی صورت می‌گیرد. این فرآیند به دو شکل داخلی و خارجی انجام می‌شود.

در انتهای کورس این محصول یک ضربه‌گیر قرار دارد تا بتوان با کمک آن سرعت را کم کرد.

کاربرد سیلندر چرخشی پنوماتیک

از این نو جک پنوماتیک دورانی برای حرکت‌های کنترل شده در زاویه‌های محدود استفاده می‌شود. برای مثال اگر بخواهید یک شیر پروانه‌ای بزرگ را که در خط لوله قرار دارد، به حرکت درآورید، به این سیلندر نیاز دارید. از دیگر کاربردهای این نوع سیلندر پنوماتیک می‌توان به خم کردن میلگرد و لوله اشاره کرد. با فشار بالایی که این محصول ایجاد می‌کند، می‌توان هر لوله یا میلگردی را به راحتی خم کرد.

ساختار جک پنوماتیک دورانی

سیلندرهای پنوماتیک چرخشی از چندین قطعه تشکیل می‌شوند که هر کدام از این بخش‌ها هم وظیفه خاصی را برعهده دارند تا سیلندر بتواند کارش را به درستی انجام دهد. قطعاتی که برای ساخت سیلندر دورانی پنوماتیک استفاده می‌شود، عبارت است از:

خرید سیلندر دورانی

بدن محصول

یکی از مهم‌ترین و اولین بخش‌هایی که در ساختار سیلندر پنوماتیک چرخشی باید بپردازیم، بخش بدنه است. این قسمت را عموما از آلیاژهای مقاوم مثل چدن می‌سازند. البته در مواردی هم از آلومینیوم ریخته‌گری برای ساخت بدنه این نوع سیلندر استفاده می‌شود.

برای اینکه کیفیت کار محصو افزایش یابد و نمای بهتری هم داشته باشد، بدنه آن به طور کامل پرداخت می‌شود. برای اینکه انتقال هوا به سمت جلویی پیستون صورت بگیرد، بر روی بدنه چند مجرا درنظر گرفته می‌شود. در برخی از انواع سیلندرهای دورانی پنوماتیک بدنه به صورت دو تکه است تا طول کورس سیلندر بلندتر از حالت معمول شود. در این صورت تخلخل در بدنه سیلندر کمتر می‌شود.

رویه سیلندر دورانی

یکی دیگر از اجزاء این نوع سیلندر پنوماتیک رویه است که در قسمت ابتدا و انتهای محصول قرار می‌گیرد. برای این کار از پیچ‌های مخصوص استفاده می‌کنند. در بعضی از موارد هم ممکن است به جای پیچ، از یک خار بلند سراسری استفاده شود تا بتوان رویه را روی بدنه ثابت نگه داشت.

رویه سیلندر از آلیاژی است که بدنه را از آن تهیه کرده‌اند. برای مثال اگر بدنه سیلندر دورانی چدنی باشد، رویه هم از همین آلیاژ تهیه می‌شود. خوب است بدانید که محور هوا در داخل رویه سیلندر دورانی قرار می‌گیرد.

میله پیستون سیلندر دورانی

یکی دیگر از قطعات مهم برای ساخت سیلندرهای چرخی میله پیستون است. برای اینکه پیستون به حرکت درآید، آن را به میله متصل می‌کنند. وقتی میله می‌چرخد، پیستون هم شروع به چرخیدن می‌کند. این قطعه از فولاد پرداخت شده تهیه می‌شود تا عمر کاسه نمد بیشتر شود.

خرید سیلندر دورانی

پین محرک سیلندر

از دیگر قطعاتی که در سیلندر چرخشی پنوماتیک استفاده می‌شود، پین محرک است. این قطعه از گردش پیستون نسبت به لوله سیلندر جلوگیری می‌کند. برای سیستم ترمز در ماشین‌هایی که محور گردنده دارند، از پین محرک استفاده می‌شود. اگر از این قطعه استفاده نشود، محور به طور ناگهانی متوقف می‌شود. در این صورت میله پیستون در بدنه به چرخش درمی‌آید و باعث لق شدن میله در جایش می‌شود.

پیستون‌های سیلندر

یکی دیگر از قطعات سیلندر دورانی پنوماتیک تعدادی پیستون است که در داخل سیلندر قرار دارند. این قطعات سطحی را ایجاد می‌کنند تا فشار سیال برای ایجاد نیرو تولید شود. همچنین یکی دیگر از کاربردهای پیستون‌ها آب‌بندی سیال است و از حرکت آن از سمت پرفشار به سمت کم فشار جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از کارکردهای پیستون‌ها، عمل کردن به عنوان راهنما و یاتاقان در سیلندر است.

کاسه نمد میله

یکی دیگر از اجزا سیلندر دورانی یک کاسه نمد میله است. این قطعه مهم می‌تواند زمانی که کورس رو به داخل است، فشار سیال بیشتری بر روی آن وارد می‌شود. در این صورت بیشترین کار سیلندر را برعهده می‌گیرد. اگر نشتی از این قسمت صورت بگیرد، فشار در کورس رو به داخل کمتر می‌شود. بنابراین باید به سراغ محصولاتی بروید که کاسه نمد بادوام‌تری دارند. عوض کردن کاسه نصب روی محور ماشین کار راحتی نیست. پس از همان ابتدا محصول باکیفیتی را خریداری کنید.

کاسه نمد محور

 در سیلندر دورانی پنوماتیک کاسه نمد محور برای جلوگیری از نشت سیال استفاده می‌کند. این کار با کمترین اصطکاک صورت می‌گیرد. برای اینکه کاسه نمد محور در این نوع سیلندر پنوماتیک داغ نشود، از سرب، گرافیت و یا آزبست برای ساخت آن استفاده می‌کنند.

خرید سیلندر پنوماتیک

محور هوا در سیلندرهای پنوماتیک چرخشی

محور هم یکی دیگر از قطعات مهم در این نوع سیلندر است که برای ساخت آن از فولادهای سخت و سنگ‌زده استفاده می‌کنند. در واقع این قسمت در چرخش پیستون‌ها نقش ایفا می‌کنند و اگر دچار مشکل شوند، پیستون از حرکت باز می‌ایستد.

یاتاقان سیلندر

یکی از قطعاتی که در این نوع سیلندر اهمیت زیادی دارد، یاتاقان است که بین بدنه محور و ساقه قرار دارد. این بخش همچون یک ستون عمل می‌کند. یاتاقان انواع مختلفی دارد که برای سیلندر چرخشی با توجه به نوع طراحی محور آن را انتخاب می‌کنند. یاتاقان می‌تواند بلبرینگ، بوش یا یاتاقان کف گرد باشد. در هر صورت نکته‌ مهمی که در انتخاب این قطعه اهمیت دارد، تحمل گرمای زیاد است.

در پایان

این مطلب که به معرفی سیلندر دورانی پنوماتیک اختصا داشت، قطعات آن را برایتان معرفی کردیم. برخی از این قطعات در صورت ضعیف بودن آلیاژ باعث خراب شدن سیلندر می‌شود. بنابراین با توجه به آنچه که گفتیم می‌توانید زمان خرید سیلندر چرخشی طبق برند و اطلاعات روی محصول آن را بررسی کنید. امیدواریم با خواندن این مطلب پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید