دسته بندی

سیلندر (جک) دو طرفه پنوماتیک

مشاهده فیلترها

سیلندر دو طرفه پنوماتیک

سیلندر دوکاره پنوماتیک که به آن جک دو طرفه پنوماتیک هم گفته می‌شود، در صنایع مختلف غذایی، دارویی، پلاستیک‌سازی و ... کاربرد زیادی دارد. سیلندر به دو شکل تک کاره و دوکاره در بازار موجود است. نوع تک کاره آن با فنر عمل می‌کند، اما سیلندر دوطرفه فاقد فنر است و حرکت رفت و برگشتی هوای فشرده را دارد. سیلندرهای دوطرفه با ویژگی‌ها و مشخصات منحصر به فرد برای انجام برخی از کارهای صنعتی کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با این نوع سیلندر پنوماتیک با ما همراه باشید.

خرید سیلندر دوطرفه پنوماتیک

سیلندر دوطرفه پنوماتیک چیست؟

سیلندر پنوماتیک دو کاره که به آن‌ها جک پنوماتیک دوطرفه هم گفته می‌شود، حرکات خطی ایجاد می‌کند و در مواقعی که به نیروی متوسط و یا کم نیاز داشته باشید، بهترین گزینه است. این محصول را می‌توان برای ایجاد سوراخ، برش زدن، پرس کردن و یا پایین آوردن قطعات از سیلندر استفاده کرد.

سیلندرهای دوطرفه پنوماتیک از چندین قطعه شامل سیلندر، کمپرسور، پیستون و یک واحد کنترل تشکیل شده است. عملکرد این قطعه کاربردی به این صورت است که مقداری از بخار آب آن برداشته می‌شود و به جای آن روغن مخصوصی را داخل سیلندر می‌ریزند. این کار برای ایجاد بهتر هوای فشرده صورت می‌گیرد.

سپس کمپرسور سیلندر دوطرفه قادر است هوا را فشرده کند و آن را به سمت پیستون حرکت دهد. این فرآیند باعث تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی می‌شود. به طوری که میله پیستون به حرکت درمی‌آید. نیروی برق در سیلندر دوطرفه پنوماتیک هم از طریق یک واحد کنترل در یک دریچه برقی تأمین می‌شود. به محض روشن شدن دستگاه، فرآیند ایجاد هوای فشرده و حرکت میله پیستون و به دنبال پیستون صورت می‌گیرد.

مشخصات کلی سیلندر پنوماتیک دو کاره

این محصول دو مجرا دارد که یکی برای ورود هوای فشرده و دیگری برای خروج هوای فشرده کاربرد دارد. برای حالت رفت و برگشت سیلندر پنوماتیک از جک استفاده می‌کند. شکل ظاهری این محصول ساده است و شباهت زیادی هم به سیلندرهای یک طرفه پنوماتیک دارد.

اگر بخواهید شفت را در چند نقطه موضعی متوقف کنید، باید دو عدد از سیلندر دو طرفه پنوماتیک را در کنار هم قرار دهید.

ساختار سیلندرهای دو طرفه پنوماتیک

جک پنوماتیک دو طرفه شباهت زیادی به جک یک طرفه دارد و فقط در نحوه عملکرد، این دو با هم متفاوت هستند. به طوری که در جک یک طرفه یک فنر وجود دارد که میله پیستون را از حرکت بازمی‌دارد. اما در سیلندرهای دوکاره چنین فنری وجود ندارد. این نوع سیلندر یک ورودی دارد که از طریق آن هوای فشرده برای حرکت دادن میله پیستون وارد می‌شود. سپس دهانه دیگر برای خارج کردن این هوا و متوقف کردن میله پیستون عمل می‌کند.

از مزیت‌های سیلندر دو طرفه پنوماتیک همین را بگوییم که در دو جهت قادر به انجام کار است. به همین دلیل در صنایع مختلفی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم کاربرد رایج‌تری دارد.

خرید سیلندر پنوماتیک دورانی

میله پیستون در سیلندر دوکاره

جک دو طرفه پنوماتیک دارای قطعه‌ای به نام میله پیستون است که با کمک هوای فشرده به حرکت در‌می‌آید و سپس پیستون را نیز حرکت می‌دهد. میله به دو شکل می‌تواند باشد: در یکی از انواع سیلندرهای دو طرفه میله می‌تواند از هر دو سمت سیلندر بیرون زده باشد. در نوع دیگر هم ممکن است میله تنها از یک سمت بیرون زده باشد.

اگر میله پیستون از هر دو سمت جک پنوماتیک به یک اندازه بیرون زده باشد، نیروی هر دو جهت برای حالت رفت و برگشت یکسان خواهد بود. اما اگر میله پیستون از یک سمت سیلندر بیرون زده باشد، نیروی حالت رفت و برگشت یکسان نیست. زیرا میله از یک سمت به خود پیستون متصل شده است. در این صورت بخشی از آن، نیروی هوای فشرده را از بین می‌برد.

هیچ یک از اشکال میله پیستون در سیلندرهای دو طرفه مشکل‌ساز نیستند و هر کدام مزیت‌ها و کاربردهای خاص خودشان را دارند.

جک پنوماتیک دو طرفه چطور عمل می‌کند؟

شاید برایتان سوال باشد که سیلندرهای دوطرفه پنوماتیکی چطور کار می‌کنند! همانطور که در بالا هم اشاره کردیم این دستگاه کوچک و کاربردی با کمک هوای فشرده عمل می‌کند. این هوا از طریق مجرای ورودی وارد جک می‌شود. سپس میله پیستون و بعد خود پیستون را حرکت می‌دهد. مرحله بعدی جریان هوای فشرده از طریق شیر کنترل برعکس می‌شود. در نتیجه هوای فشرده که در داخل سیلندر قرار دارد، از سمت دیگر خارج می‌شود.

همزمان با خارج شدن هوای فشرده، دوباره از درپوش بالایی سیلندر هوای فشرده وارد می‌شود تا پیستون و شفت سیلندر را به حالت اول بازگرداند.

قیمت سیلندر دورانی پنوماتیک

 

بهترین برندهای سیلندر دوطرفه پنوماتیک

برندهای ایرانی و خارجی زیادی در زمینه تولید سیلندرهای دوکاره کار می‌کنند. از جمله بهترین برندهای ایرانی که در این زمینه فعالیت دارند می‌توان به پارس پنوماتیک، فستو پنوماتیک، بادران، یکتا هیدرولیک صنعت غرب، ام اس سی (MSC) و پارکر (PARKER) اشاره کنیم.

ناگفته نماند که برندهای ایرانی از جمله پارس پنوماتیک توان رقابت با برندهای خارجی را دارند.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید