دسته بندی

سیلندر (جک) راهنما دار (دو شافت) پنوماتیک

مشاهده فیلترها

سیلندر راهنمادار (دو شافت) پنوماتیک

سیلندرها یکی از مهمترین اجزاء سیستم پنوماتیک هستند که به کمک باد یا هوا کار می‌کنند. به این صورت که با نیروی هوای فشرده، حرکت  رفت و برگشت و طولی را ایجاد می‌کنند. از آنجایی که این سیلندرها آلودگی ندارند در برهی صنایع از جمله صنعت نساجی، صنایع غذایی  و صنایع داروسازی بسیار کاربردی هستند.

سیلندرهای پنوماتیک انواع مختلف با کاربردهای گوناگون دارند. ما در این مقاله سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک را معرفی می‌کنیم.

خرید سیلندر راهنما دار

سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک

سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک از یک پیستون و دو راهنما ساخته شده است. به صورت مگنت دار و بدون مگنت تولید و روانه بازار می‌شود. البته اغلب این سیلندرها مگنتی بوده و اتصال سنسور روی آن‌ها امکان پذیر است.  همچنین این سیلندرها ترمز دارند که با درج علامت P روی آن نمایش داده می‌شود.

جنس بدنه سیلندر راهنمادار، آلیاژ آلومینیوم با آبکاری آودایز است. فشار کاری این سیلندر بین 1.5 تا 10 بار می‌باشد. همچنین در دمای 5- تا 60 درجه سانتی گراد قابلیت استفاده دارد. دهانه اتصال سیلندر دوشافت 5 میکرون است.

روی شافت این نوع از سیلندرها، یک صفحه قرار دارد که محل نصب سیلندر و ابزارهای آن است.

اجزاء سیلندر راهنمادار(دوشافت) پنوماتیک

 • پوسته یا بدنه
 • پیستون
 • میل پیستون
 • شفت
 • پکینگ
 • اتصالات

مشخصات سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک

 هر سیلندری از جمله سیلندر رهنمادار مشخصات خاصی دارد که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کرد. مهمترین مشخصات شامل کورس، قطر و ضربه گیر سیلندر می‌شود.

کورس:

کورس فاصله بین نقطه ابتدایی حرکت میل پیستون یا شفت سیلندر تا نقطه پایانی آن است که براساس میلی متر اندازه گیری می‌شود. کورس بین 1 تا 2000 میلی متر تغییر می‌کند.

قطر میل پیستون:

قطر میل پیستون تاثیر زیادی روی حرکت سیلندر در طولانی مدت دارد. اگر قطر میل پیستون کم باشد در اثر کارکردن مداوم خم شه یا می‌شکند. در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق، معمولا قطر میل پیستون را بیشتر می‌گیرند.

قیمت سیلندر راهنما دار

ضربه گیر:

باتوجه به حرکت میله پیستون ممکن است ضرباتی به سیلندر وارد شود که علاوه بر خراب شدن خود دستگاه به سایر سیلندرهای پنوماتیکی آسیب وارد کند.  از این رو در ابتدا و انتهای سیلندر راهنما دار از درپوش ضربه گیری استفاده می‌کنند.

انواع سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک

سیلندرهای دوشافت پنوماتیک در بازار عبارتند از:

سیلندر راهنمادار پنوماتیک یک طرفه یا یک کاره

در سیلندر راهنمادار، هوای فشرده فقط از یک سمت وارد پیستون شده و حرکت رو به جلو را ممکن می‌کند. حرکت برگشتی در این سیلندر به کمک فنر و یا عوامل خارجی مانند وزن قطعه است.

در سیلندر دوشافت به علت طول فنر، طول کورس را نیز کم می‌کنند. به همین علت معمولا حداکثر طول کورس 80 میلی متر است. معمولا این سیلندر  برای تقسیم کردن، مهار کردن و انتقال دادن محصولات کاربرد دارد.

سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک دوطرفه یا دو کاره

از نظر ساختمان، سیلندر دو طرفه همان سیلندر یک طرفه است با این تفاوت که در سیلندر دوکاره از فنر برای برگشت استفاده نکرده اند بلکه در سیلندر دو طرفه، دو درگاه یا دهانه برای خروج و ورود هوا وجود دارد که حرکت رفت و برگشت را ایجاد می‌کند. همچنین از آنجایی که دو طرفه است، در دو جهت نیز می‌تواند کار کند. همین عامل استفاده از  سیلندر دوشافت پنوماتیک را زیاد کرده است.

قیمت سیلندر راهنمادار(دوشافت) پنوماتیک

قیمت این نوع از سیلندر به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها برند، ابعاد و مدل سیلندر پنوماتیک هستند. ساده یا مگنتی بودن سیلندر، یا قرار گرفتن فنر رفت و برگشت نیز، بر روی قیمت سیلندر تاثیر گذار است.

قیمت سیلندر راهنمادار

خرید سیلندر راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک

برای خرید این نوع سیلندر باید به عوامل زیادی دقت کرد که مهمترین آن شامل موارد زیر است:

 • نیروی تولید شده به وسیله سیلندر
 • محل اتصال جک
 • ساده یا مگنتی بودن
 • قابلیت اتصال سنسور
 • قطر میل پیستون
 • کورس

سخن پایانی

سیلندرهای راهنمادار (دوشافت) پنوماتیک با دقت و کیفیت زیاد توسط شرکت‌های معتبر تولید و روانه بازار می‌شوند. روی آن‌ها ابتدا نام مدل، و در ادامه قطر سیلندر و کورس سیلندر درج شده است. ذکر علامت P روی کد، ترمز ثابت سیلندر و حرف A، مگنتی بودن آن را نشان می‌دهد. علامت S6 نشان دهنده میزان تحمل و مقاومت در برابر حرارت 120 درجه سانتی گرادی است. سیلندرهای که این علامت را ندارند، می‌توانند حرارت بین 5- تا 60 یا 80 درجه سانتی گراد را تحمل کنند.

امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید