دسته بندی

سیلندر (جک) قلمی پنوماتیک

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

سیلندر قلمی پنوماتیک

سیلندرها قطعات کوچکی هستند که به وسیله فشار هوا، حرکت رفت و برگشت را انجام می‌دهد و در کارهای صنعتی کاربرد دارد. سیلندرهای پنوماتیکی انواع گوناگونی دارند. ما در این مقاله شما را با سیلندر قلمی پنوماتیکی، اجزاء و انواع آن آشنا می‌کنیم.

خرید سیلندر قلمی پنوماتیک

سیلندر قلمی پنوماتیک چیست؟

سیلندر قلمی پنوماتیک که به آن جک قلمی هم می‌گویند، ساده‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین نوع سیلندر پنوماتیکی محسوب می‌شود. این محصول نسبت به سایر سیلندرها، از قدمت بیشتری برخوردار است. از آنجایی که این نوع سیلندر از یک استوانه کوچک و نازک که رفت و برگشت روی آن اعمال می‌شود، ساخته شده و شکل ظاهری آن مانند قلم است به آن سیلندر پنوماتیک قلمی می‌گویند.

در واقع سیلندر قلمی پنوماتیک، یک نوع از انواع سیلندر پنوماتیک است که توان تامین انرژی لازم برای رفت و برگشت دستگاه را به وسیله نیروی فشاری هوا ایجاد می‌کند.

این سیلندر ابعاد کوچکی دارد و اغلب به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید و به بازار عرضه می‌شود. از آنجایی که سیلندر قلمی، توانایی کمتری در تحمل فشار کاری دارد، برای کارهای سنگین گزینه خوبی نیست. همچنین به دلیل اصطکاک زیادی که دارد، نسبت به سایر سیلندرها، از راندمان کمتری برخوردار است.

عملکرد سیلندر پنوماتیک قلمی

بر روی سیلندر قلمی پنوماتیک یک سوراخ یا روزنه وجود دارد که هوا را با فشار خیلی زیاد وارد محفظه سیلندر کرده و اهرم را به سمت بیرون هدایت می‌کند. در این سیلندر هم زمان با بالا رفتن پیستون، قسمت انتهایی اهرم، از درون سیلندر خارج شده و انرژی ایجاد شده را منتقل می‌کند. در ادامه با خالی شدن گاز یا هوای داخل محفظه، اهرم جمع شده و به حالت اولیه خود بر می‌گردد.

قیمت سیلندر پنوماتیک قلمی

انواع سیلندرهای قلمی پنوماتیک

جک قلمی پنوماتیک انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

سیلندر قلمی پنوماتیک یک طرفه

در این سیلندر، فشار هوا از یک سمت یا ورودی، داخل پیستون شده و حرکت رو به جلو را ایجاد می‌کند. برای حرکت برگشت یا حرکت رو به عقب در سیلندر قلمی یک طرفه، از ابزاری مانند فنر کمک می‌گیرند. به این صورت که با چرخاندن فنر به سمت بیرون، هوا به عقب برمی‌گردد.

 در حقیقت سیلندر یک طرفه، یک تنظیم کننده گاز یا هوا است.

سیلندر قلمی پنوماتیک دو طرفه

در این نوع سیلندر قلمی، همان طور که مشخص است دو پیستون در ابتدا و انتهای آن تعبیه شده و داخل محفظه سیلندر، به وسیله نیروی کشسانی فنر، به هم متصل شده اند. در ادامه با وارد شدن هوا فشرده ، پیستون‌ها از یکدیگر جدا شده، هوا بین پیستون‌ها قرار گرفته و انرژی را منتقل می‌کند. به مرور زمان و با کم شدن میزان فشار هوا یا گاز داخل محفظه، پیستون‌ها به سمت یکدیگر حرکت کرده و دوباره به هم می‌چسبند. این نوع سیلندر قلمی پنوماتیک حرکت انقباضی و کششی دارد. هوای فشرده به وسیله دو وروری به اطراف هدایت شده و حرکت رفت و برگشت را ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های سیلندر قلمی پنوماتیک

سیلندر قلمی پنوماتیک دارای ویژگی‌های منحصربه فردی است که آن را از سایر سیلندرها جدا می‌کند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

کورس

فاصله بین ابتدایی ترین نقطه شفت سیلندر تا نقط انتهایی آن را کورس می‌گویند. که بر مبنای میلی متر اندازه گیری می‌شود. مقدار این فاصله نشان دهنده میزان جابه جایی تجهیزات چسبیده به سیلندر است. اندازه کورس‌های سیلندر قلمی 10، 20، 25، 50، 80، 100، 125، 150، 200، 250 و 300 است.

قطر پیستون سیلندر

 قطر پیستون ابعاد گوناگونی دارد که بر روی حرکت‌های طولانی و همچنین سلامت میل پیستون تاثیر می‌گذارد. سیلندر قلمی قطر 8، 10، 12، 16، 20، 25، 32 و 40 دارد. در حرکت‌های طولانی، چنانچه قطر میل پیستون کم باشد، خم شده یا می‌شکنند. در حقیقت اندازه قطر، طول کورس و توان سیلندر پنوماتیک را تعیین می‌کند.

خرید سیلندر قلمی پنوماتیک

ضربه گیر سیلندر قلمی

 اگرچه سیلندر قلمی پنوماتیک حرکت رفت و برگشتی دارد. اما بعد از هر جابه جایی و تکان خوردن، به داخل پیستون ضربه‌های وارد می‌شود. با گذشت زمان، این ضربات پیستون را تخریب می‌کنند. به همین علت هنگام ساخت سیلندر قلمی پنوماتیک از درپوش‌های ضربه گیر برای جلوگیری از خراب شدن پیستون استفاده می‌کنند.

مشخصات سیلندرهای پنوماتیک قلمی

این محصول با مشخصات زیر در بازار موجود است:

  • قطرسوراخ سیلندر بین 8 تا 25 میلی متر
  • فشار کاری 10 برابر
  • توانایی تغییر دما "براساس نوع واشر" از 35- تا 150 درجه سانتی‌گراد
  • بیشترین کورس "بر مبنای قطر" بین 0 تا 500 میلی‌متر

ساختار سیلندر قلمی پنوماتیک

قسمت بدنه سیلندر قلمی را از آلومینیم یا فولاد ضد زنگ می‌سازند. این مواد مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و از طول عمر زیادی برخوردار هستند.

یک بالشتک در برخی از این سیلندر‌ها وجود دارد که بین ماشین آلات و سیلندر قرار می‌گیرد. همچنین میله فولادی که روی سر آن، روزنه یا سوراخ وجود دارد، نیز جزیی از ساختار سیلندر قلمی محسوب می‌شود.

خرید سیلندر پنوماتیک

جک قلمی پنومکاتیک چه کاربردی دارد؟

از این نوع سیلندر اغلب برای جابه جایی لوازم و اشیایی که وزن کمی دارند، استفاده می‌کنند. در خط مونتاژ ماشین آلات تولید وبسته بندی نیز کاربرد دارد.

سخن پایانی

جک قلمی پنوماتیک برخلاف ابعاد کوچکی که دارد بسیار کاربردی است.. نوع یک طرفه و دو طرفه آن با وجود هوای فشرده، نیروی حرکتی رفت و برگشت را ایجاد می‌کند. اندازه کورس و قطر، مهمترین ویژگی‌های این سیلندر است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد. هرگونه انتقاد یا پیشنهادی دارید با ما درمیان بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید