دسته بندی

سیلندر (جک) کامپکت پنوماتیک

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

سیلندر کامپکت پنوماتیک

کامپکت به معنای فشرده شدن است. با توجه به معنی آن، سیلندرهای کامپکت لوازمی هستند که عملکرد آن‌ها با کمک فشار هوا امکان‌پذیر می‌شود.

این نوع از سیلندرهای پنوماتیک نسبت به سایر سیلندرها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. از این رو جز پرطرفدارترین سیلندرهای بازار هستند. لازم به ذکر است که ابعاد سیلندر پنوماتیک، تاثیر روی کارایی و عمل کرد آن ندارد. همچنین به علت کورس و قطر نزدیک به هم، جز پرطرفدارترین نوع سیلندر نیز محسوب می‌شود.

از آنجایی که ارتفاع پیستون‌ها کم است، به سیلندرهای کامپکت، کورس کوتاه نیز می‌گویند. در مکان‌هایی که از نظر فضا، محدودیت وجود دارد از سیلندرهای کامپکت یا "کورس کوتاه" استفاده می‌کنند. این سیلندرها تمیز هستند و بدنه گرد و قطر خارجی صاف دارند. در این نوع از سیلندرها یک اهرم در مرکز محفظه قرار دارد و لایه تخت پیستون به صورت متحرک روی آن است که نیرو را منتقل می‌کند.

خرید سیلندر کامپکت پنوماتیک

انواع سیلندر کامپکت پنوماتیک

سیلندرهای کامپکت در چندین نوع هستند که عبارتند از:

سیلندر کامپکت پنوماتیک یک طرفه

در این نوع از سیلندرهای پنوماتیک، جک کامپکت در یک طرف پیستون قرار دارد و با ورود فشار هوا از یک سمت، جک شروع به حرکت می‌کند. بعد از قطع شدن فشار هوا، به کمک فنری که در قسمت پشت پیستون نصب شده، هوای درون محفظه خارج می‌شود. سپس پیستون به حالت قبلی برمی‌گردد.

سیلندر کامپکت پنوماتیک دوطرفه

همان طور که از نامش پیداست در دو طرف فعالیت می‌کند. به این صورت که هوا از یک طرف وارد سیلندر شده و حرکت سیلندر را به دنبال دارد. سپس هوا تخلیه می‌شود که این فرآیند با نیروی هوای فشرده رفت و برگشت اتفاق می‌افتد.

اجزاء سیلندر کامپکت پنوماتیک

در این محصول قطعات را بر اساس کاربردی که دارند به اشکال مختلف می‌توان تغییر داد. این سیلندرها از بدنه، پوسته، پیکنیک، میله شفت، پیستون، اتصالات و ... ساخته می‌شوند. در سیلندرهای کامپکت با هوا یا گاز فشرده به صورت مگنت‌دار و بدون مگنت طراحی شده و قابل استفاده هستند.

سیلندر کامپکت پنوماتیک یک فضا یا محفظه برای نگهداری هوای فشرده دارد. همچین یک نقطه یا ورودی برای خارج شدن آن درنظر گرفته شده است.

جنس بدنه این نوع از سیلندر از پروفیل است و در برابر ضربات مقاومت بسیار بالایی دارد.

همچنین از دیگر ویژگی‌های این محصول باید به علت ابعاد کوچک آن اشاره کنیم که وزنش را هم سبک می‌کند. این ویژگی، به کارگیری و استفاده از آن را بسیار آسان کرده است. در برخی موارد کامپکت‌های پنوماتکی را می‌بینیم که جنس آن‌ها از آلیاژ آلومینیم و استیل است.

با ورود هوای فشرده به داخل سیلندر و جمع شدن در پشت آن به پیستون نیرو وارد می‌شود. این نیرو باعث خروج شفت شده و سیلندر شروع به حرکت می‌کند.

خرید سیلندر پنوماتیک کامپکت

عملکرد سیلندر کامپکت پنوماتیک

همان‌طور که گفتیم این سیلندر با جابه جایی هوای فشرده کار می‌کنند. حرکت میله پیستون و سپس مجموعه پیستون‌ها هم به صورت رفت و برگشت یا چرخشی خواهد بود. از این سیلندرها می‌توان برای جابه جا کردن، بلند کردن، کشیدن و پرس کردن قطعات استفاده کرد.

ویژگی سیلندر کامپکت پنوماتیک

سیلندر کامپکت پنوماتیک ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد که موجب مجزا شدن این سیلندر از سایر سیلندرهای موجود در بازار می‌شود. ویژگی‌های آن عبارت است از:

کورس سیلندر

 فاصله اولیه نقطه شفت تا انتهای آن را کورس می‌گویند که براساس میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. سیلندر کامپکت همان طور که ابتدای مقاله ذکر شد،کورس کوتاهی دارد از این رو نیرویی که به وسیلع آن تولید می‌شود، تاثیر مخربی ندارد.

قطر سیلندر کامپکت

قطر این جک‌ها بین 12 تا 100 میلی متر است. تاثیر بسیار مهمی روی عملکرد سیلندر دارد. با افزایش قطر میل پیستون، خطر شکستن و خم شدن آن کم می‌شود.

خرید سیلندر کامپکت

ضربه‌گیر سیلندر

در اثر تکان خوردن و جابه جایی سیلندر، ممکن است ضربات محکمی به پیستون وارد شود که به مرور زمان موجب خراب شدن آن خواهد شد. به همین علت هنگام تولید و ساخت این قطعات از ضربه‌گیر استفاده می‌کنند. به کمک این قسمت، طول عمر قطعات سیلندر بیشتر می‌شود.

کاربرد سیلندر کامپکت پنوماتیک

معمولا در صنایع مادر مانند کارخانجات و صنایع سرامیک، فولاد و غیره به دستگاه‌های اتوماتیک و صنعتی نیاز دارند. در نتیجه بیشترین استفاده از سیلندر کامپکت را در اینجا شاهد هستیم. همچنین در صنعت گاز و نفت نیز کاربرد بسیار زیادی دارد. در واقع زمانی که لازم باشد قدرت را در فضای کوچک انتقال داد، از این نوع سیلندر استفاده می‌کنند.

قیمت سیلندر کامپکت

سخن پایانی

سیلندر کامپکت پنوماتیک به علت ابعاد کوچک و وزن کمی که دارد، کاربرد زیادی در دستگاه‌های صنعتی داشته و جزء پرفروش‌ترین نوع سیلندرهای بازار محسوب می‌شود. از آن جایی که اصطکاک سیلندر کامپکت زیاد است، در نتیجه به طور مرتب به روغن کاری نیاز دارد. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید