دسته بندی

شیر تخلیه سریع پنوماتیک

شیر تخلیه سریع پنوماتیک

از انواع شیر های پنوماتیک، شیرهای تخلیه سریع پنوماتیک هستند که به عنوان شیر اطمینان شناخته میشوند. این شیر ها به نام دریچه تخلیه سریع پنوماتیک نیز خوانده میشوند. وظیفه ی اصلی این شیر ها کنترل فشار میباشد. در توضیح دقیقتر وظیفه این شیرها باید گفت که این شیر ها بر روی سیلندرها قرار گرفته و موجب حرکت سریعتر جک و بهبود عملکرد سیلندر و افزایش ضریب امنیتی سیلندر می شوند. وظیفه اصلی شیر های تخلیه سریع پنوماتیک ، در سیلندرهای یک کاره است. در این سیلندر ها جهت افزایش سرعت برگشت پیستون در سیلندر، از شیرهای تخلیه سریع پنوماتیکی استفاده میکنیم. این کار که توسط شیر تخلیه سریع پنوماتیک انجام میشود، به سیلندر ها برای تخلیه سریع هوا کمک میکند.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک چیست؟

وظیفه اصلی شیر های تخلیه سریع ، در سیلندرهای یک کاره است. در این سیلندر ها جهت افزایش سرعت برگشت پیستون در سیلندر، از شیرهای تخلیه سریع پنوماتیکی استفاده میکنیم. این کار که توسط شیر تخلیه سریع پنوماتیک انجام میشود، به سیلندر ها برای تخلیه سریع هوا کمک میکند.

صرفه جویی در زمان برگشت هوا در سیلندر از دیکر کارکرد های شیر تخلیه سریع میباشد. این شیر ها کارکرد زیادی در افزایش سیستم ایمنی دستگاهها دارند. شیر تخلیه سریع پنوماتیک، وسیله ای برای اتوماتیک کردن مسیر عبور جریان هوای فشرده است. کارکرد اصلی شیر تخلیه سریع پنوماتیک در صنعت می باشد. از جمله صنایع پر کاربردی که از این شیر ها استفاده میشود عبارت است از : صنایع تولیدمواد غذایی، صنعت شیشه، صنعت متالورژی، صنعت معدن و صنعت تولید مصالح ساختمانی. شیرهای تخلیه سریع پنوماتیکی، سه دهانه را دارا می باشند که عبارت است از: دهانه ورود هوا، دهانه خروج هوا و دهانه تخلیه هوا. این شیرهای تخلیه یک دریچه ورودی A و یک دریچه تخلیه R دارند. هنگام برقرار شدن جریان پرفشار هوا زائده درون شیر تخلیه، دریچه تخلیه R، به طور کامل بسته میشود و هوا نیز به خروجی A میرسد. همچنین این شیرها را میتوان بر روی دهانه های جک پنوماتیک نیز وصل کرد. همچنین  شیر های تخلیه سریع به دو نوع کوزه ای و کتابی دسته بندی میشوند که با توجه به نوع سیلندر از یکی از این دو نوع استفاده میشود.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک مدل کتابی

یکی از انواع شیرهای شیر های تخلیه سریع، نوع کتابی است که به شکل یک کتاب میباشد و  در ۳ سایز مختلف ۱۲،۱۴و ۳۸ میلی متری و وزنی سبک تولید میشود. شیرهای تخلیه سریع کتابی معمولا برای خروج هوای فشرده، در خط انتقال هوای فشرده استفاده میشود. این شیر ها معمولا از جنس آلومینیوم ساخته میشوند تا مقاوم در مقابل زنگ زدگی باشند و از استحکام خوبی نیز برخوردار هستند.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک کوزه ای

 دیگر مدل شیر تخلیه سریع پنوماتیک، مدل کوزه ای است که بسیار پرکاربرد میباشد. از ویژگی های این شیر قابلیت تحمل دمای ۰تا ۷۰ درجه میباشد. این نمونه از شیرهای تخلیه سریع، مانند مدل کتابی، جهت تخلیه سریع هوای فشرده در سیلندرها مورد استفاده قرار میگیرد. شیر تخلیه سریع پنوماتیک کوزه ای، نسبت به مدل کتابی، خروجی هوای بهتری دارد و محدوده فشاری آن عددی بین ۰/۵ الی ۹.۹ میباشد.

شیر تخلیه سریع شباهت بسیار زیادی به  شیر های OR دارد. اما تفاوت هایی را نیز دارا میباشد. برای مثال شیر OR، دو ورودی و یک خروجی دارد، اما شیر تخلیه سریع یک ورودی و یک خروجی دارد. یکی از مهمترین و بهترین ویژگی های شیر های تخلیه افزایش ایمنی است. چرا که از آن ها برای جلوگیری از بالا رفتن فشار سیال در یک تجهیزات و یا سیستم استفاده میشود. دیگر کارکرد های شیر تخلیه سریع پنوماتیک شامل مواردی مانند: حفظ ایمنی و سالم ماندن دستگاههای مرتبط با سیلندرها، جلوگیری از رخ دادن اتفاقات خطرناک و ناگوار، تخلیه فشار در سیلندر ها و مخازن، محافظت از فشار سیلندرهاو ممانعت از اشتعال و انفجار. انواع شیرهای تخلیه سریع پنوماتیک عبارتند از: شیر تخلیه کنترل دستی، شیر تخلیه کنترل مکانیکی، شیر تخلیه کنترل الکتریکی، شیر کنترل پنوماتیکی و شیر کنترل جهت دار

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید