دسته بندی

شیر پنوماتیک

مشاهده فیلترها

شیر پنوماتیکی وظیفه انتقال و کنترل هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور به عملگرها و یا سیلندرهای پنوماتیکی را برعهده دارد.

این شیرها به صورت دستی، مکانیکی، الکتریکی و بادی تحریک می شوند و با توجه به ماهیت کاربرد آن‌ها در مدارهای پنوماتیکی و نوع تحریک‌شان تعیین می شود. درفضاهایی که سلامت و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار باشد از شیرهایی با تحریک برقی و یا بادی استفاده می شود و در فضاهایی که به ایمنی بالا نیاز است و مواد اشتعال زا مانند رنگ و تینر وجود دارد از شیرهای تحریک باد استفاده می شود. شیرهای پنوماتیکی با توجه به ماهیت ساختاری خود و تراکم‌پذیری هوای فشرده از سوئچینگ (سرعت عملکرد) بالایی نسبت به دیگر شیرها برخوردار می باشند. صدای تولید شده در هنگام تخلیه و اگزوز هوای فشرده مساله ای است که در این تجهیزات وجود دارد و با نصب صدا خفه کن یا سایلنسر این مشکل حل شده است. نصب صدا خفه کن از راندمان تجهیزات پنوماتیک می کاهد و علت آن نیز ایجاد مقاومت در خروجی هوای فشرده عملگر یا سیلندر پنوماتیک می باشد. هر چه مسیر خروجی هوای عملگر و سیلندر پنوماتیک بازتر باشد عملکرد بهتری را از خود نشان می دهد. در ادامه به انواع شیرهای پنوماتیکی اشاره خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی نید صنعت درگاهی برای دست یابی به محصولاتی با قیمت مناسب و مطابق مشخصات فنی مورد نظر خریداران است.

انواع شیرهای پنوماتیکی

  • شیر کنترل جهت
  • شیر کنترل جریان
  • شیر کنترل فشار
  • شیر یکطرفه
  • شیر پروپرشنال (تناسبی)
  • شیر سروو
  • شیر دستی
  • شیر تخلیه سریع
  • شیرهای منطقی
  • شیر وکیوم (خلاء)

شیر کنترل جهت

در شیر کنترل جهت پنوماتیکی با جابجایی مسیر جریان هوای فشرده ایجاد شده توسط اپراتور، مسیر قبلی مسدود و مسیر انتخابی باز می شود.

شیر کنترل فشار

شیرهای کنترل فشار برای کنترل فشار مدارات و تجهیزات پنوماتیکی استفاده می گردد. با توجه به کاربرد مورد نظر به محدود کننده فشار، شیر تنظیم فشار و شیر تابع فشار تقسیم می‌شوند.

شیر یکطرفه

شیرهای یکطرفه برای عبور دادن جریان هوای فشرده در مسیری که نیاز است غیر قابل برگشت باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر پروپرشنال (تناسبی)

شیر پروپرشنال یا شیر تناسبی در مدارهای پنوماتیکی که نیاز است هوای فشرده به صورت صفر و یک کنترل نشود مورد استفاده قرار می گیرد. با تغییر ولتاژ شیر، مقدار دریچه شیر (اوریفیس) باز و بسته می شود. به طور کلی می توان نحوه باز و بسته شدن شیر و عبور هوای فشرده را خطی زاویه دار در نظر گرفت.

شیر سروو

شیر سروو کارکردی همانند شیر پروپرشنال دارد با این تفاوت که با توجه به باز خوردی که از خروجی دارد، عمل می نماید و به صورت مدار بسته کنترل می شود. شیر سروو با توجه به بازخوردی که می گیرد تغییر وضعیت داده و مقدار هوای فشرده را کنترل می کند.

شیر دستی

شیر دستی پنوماتیکی از جمله شیرهایی هستند که کنترل آن با دست انجام می گیرد و از ساختمان ساده‌تری نسبت به سایر شیرهای پنوماتیکی دیگر دارد.

شیر تخلیه سریع

شیر تخلیه سریع جهت تخلیه سریع هوای فشرده موجود در پشت یک عملگر یا سیلندر پنوماتیکی می باشد. زمانی که نیاز باشد سرعت جابجایی یک عملگر افزایش یابد و هوای فشرده آن جهت انجام مرحله بعدی سریع تخلیه گردد از شیر تخلیه سریع استفاده می شود.

شیر منطقی

شیرهای منطقی شامل شیر (و-AND) و شیر (یا-OR)  می باشند. شیر AND در مدارهای پنوماتیکی که وجود هر دو ورودی برای ایجاد خروجی لازم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و شیر OR در مدارهای پنوماتیکی که وجود حداقل یکی از دو ورودی جهت عمل کردن خروجی لازم است، مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر وکیوم

شیر وکیوم یا خلاء جهت مکش و ایجاد خلاء به کار می رود. نحوه کار کرد این نوع شیرها از قانون ونتوری تبعیت می نماید. هوای ورودی از خروجی شیر خارج شده و مسیر منتهی به گلویی شیر در اثر کاهش نسبی فشار ایجاد خلاء می نماید.

خرید شیر پنوماتیکی با بهترین قیمت و ارسال رایگان

 فروشگاه اینترنتی نید صنعت پاسخگوی نیازهای صنعتی شما در زمینه بررسی، انتخاب و تامین شیرهای پنوماتیکی می باشد و انواع شیرها در دسته‌بندی شیرهای پنوماتیکی قابل بررسی و مقایسه می‌باشند.

 

 

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید