دسته بندی

شیر کنترل جریان پنوماتیک

مشاهده فیلترها

شیر کنترل جریان پنوماتیک

کنترل جریان یک دستگاه پنوماتیکی است که میزان جریان هوا را در خطوط هوا تنظیم می کند و معمولاً برای کنترل سرعت و حرکت سیلندر هوا استفاده می شود. یک دستگاه شیر کنترل جریان پنوماتیک دارای یک شیر سوزنی متغیر است که می تواند برای تغییر میزان جریان هوا ، باز یا بسته شود. این دستگاه یک طرفه است، بنابراین وقتی هوا در جهت دیگر جریان دارد کنترل نمی شود. شیرهای کنترل جریان پنوماتیک ، جریان هوا را در یک سیستم پنوماتیک تنظیم و کنترل می کنند. از این شیرها همچنین می توان برای تنظیم سرعت عملکرد یک محرک استفاده کرد. دریچه های کنترل جریان موجود در این شیرها، برای تنظیم میزان جریان و فشار مایعات یا گازها از طریق خط لوله استفاده می شود. شیرهای کنترل جریان برای بهینه سازی عملکرد سیستم، بر یک خروجی با سطح جریان متغیر ضروری هستند.

خرید شیر کنترل چریان

شیر کنترل جریان پنوماتیک چیست؟

شیرهای کنترل جریان پنوماتیک ابزاری هستند که با تنظیم میزان عبور سیال در سیستمهای هیدرولیکی به مقاومت در برابر جریان روغن کمک میکنند. این شیرها در مدار قرار گرفته و زمانی که نیاز به مقاومت دارند مانند یک لوله عمل می کنند. زمانی که ورودی پورت های دستگاه باز می شود، مجرای آن شروع به افزایش مقاومت کرده و در نتیجه فشار ورودی نیز بیشتر می شود. هر چه اندازه ورودی شیر کمتر شود، مقاومت آن بیشتر شده و جریان عبوری و فشار مدار نیز بیشتر می شود. فلوکنترل ها با شیرهای کنترل جریان پنوماتیک به منظور تنظیم میزان عبور سیال به نقاط مختلف سیستم هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند. در شیرهای کنترل کننده جریان، کوچک تر شدن مسیر عبور ماده باعث افزایش فشار در مجرای ورودی شیر می شود.

به طور کلی شیر های پنوماتیک به سه دسته کنترل جریان، کنترل فشار و کنترل جهت تقسیم می شوند. شیر های کنترل جریان پنوماتیک در صنایع مختلف با عنوان فلوکنترل های بین راهی شناخته می شوند

که به کنترل سرعت مادههای جاری در سیستم هستند. در این شیر ها فشار سیال تغییری نمی کن ؛ به این معنا که حتی اگر سرعت ماده خروجی به کمک شیر کنترل جریان پنوماتیک در کمترین حالت خود قرار باشد، فشار در حد استاندارد تعریف شده خود خواهد بود و تغییری در آن ایجاد نمی شود و اگر تمایل به کنترل فشار در سیستم را داریم، باید از رگلاتور استفاده کنیم و در اینگونه موارد شیر کنترل جریان پنوماتیک کارساز نخواهد بود.

شیرهای کنترل جریان پنوماتیک کاربرد بسیاری دارند که از نمونه کاربرد آن  می توان به کنترل سرعت سیلندر های پنوماتیک نیز اشاره کرد. به طور کلی اگر میزان جریان ورودی به سیلندر شیر در همه جهات کنترل شود، سرعت حرکت پیستون سیلندر نیز قابلیت تنظیم خواهد داشت، که در این صورت می توانیم سرعت حرکت پیستون سیلندر ها را کنترل کنیم. در واقع می توان به دو روش سرعت سیلندر ها را تغییر داده و آن را کنترل کنیم. روش اول به این صورت است که سرعت را به کمک تنظیم میزان جریان در ورودی کنترل کنیم، و برای این کار باید شیر کنترل جریان را به گونه ای در مدار قرار دهیم که مقدار جریان هوای ورودی به سیلندر ، نیروی لازم برای حرکت پیستون را داشته باشد. این روش روش بی نقصی نیست و معایبی دارد که از جمله آن می توان به ایجاد شتاب منفی و غیر یکنواخت شدن سرعت سیلندرها اشاره کرد. روش دوم برای تنظیم سرعت سیلندر از طریق تنظیم جریان در قسمت خروجی شیر کنترل جریان است. در این روش شیر به گونه ای در مدار قرار می گیرد که میزان جریان هوای خارج شده از سیلندر قابلیت کنترل داشته باشد. این روش یک ویژگی مهمی دارد و آن این است که اگر حرکت بار و پیستون با یکدیگر هم جهت باشند، پیستون شتاب منفی پیدا نمی کند سرعت حرکت سیلندرها تقریبا یکنواخت می شود.

همانطور که گفتیم، فلوکنترل ها یا شیرهای کنترل جریان پنوماتیک برای تنظیم میزان عبور سیالات به نقاط مختلف سیستم های هیدرولیکی مورد استفاده واقع  می شوند. در شیرهای کنترل کننده جریان پنوماتیک ،کوچک تر شدن مسیر عبور ماده باعث افزایش فشار در مجرای ورودی شده و  به دلیل این افزایش فشار، فشار محدودکننده کاهش پیدا کردت و جریان آزاد می شودشیرهای کنترل جریان یک طرفه برای فراهم کردن امکان جریان آزاد سیال در یک جهت، لازم و ضروری هستند.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید