دسته بندی

شیر یکطرفه (چک ولو) پنوماتیک

مشاهده فیلترها

98.0شیر یکطرفه ( چک ولو ) پنوماتیک

 یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم های پنوماتیک، شیر ها هستند که با توجه به نوع کاربرد و محل استفاده، کاربرد های متفاوتی در صنایع مختلف، دارند. از انواع دیگر شیر های پنوماتیکی، شیرهای یک طرفه و یا چک ولو هستند. این شیر ها یک نوع شیر کنترل جهت میباشند. این شیر ها به نام های دیگر، شیر غیرقابل برگشت جریان نیز نامیده میشوند.  در این شیر ها جریان تنها از یک جهت و سمت توانایی عبور کردن دارد.  شیرهای یکطرفه به دو نوع فنردار و بدون فنر دسته بندی می شوند. جنس این شیرها نیز وابسته به نوع نصب و اتصال آن میباشد. ابزار اتصال این نوع شیر ها نیز به دو نوع پلاستیکی و فلزی از جنس آلومینیوم و استیل تقسیم میشوند. این شیر های یک طرفه در سایز های ۱/۸ اینچی تولید شد و تا ۸ بار فشاری کاری را می توانند متحمل شود. جنس اجزای سازنده این شیرها غالبا از جنس آلومینیوم  و آلیاژ برنج میباشد.

خرید شیر یکطرفه پنوماتیک

شیر یکطرفه پنوماتیک‌ چیست؟

از شیر های چک ولو یا شیرهای یکطرفه در سیستم های هیدرولیک و سیستم های پنوماتیک استفاده میشود. ‌در سیستم های پنوماتیک معمولا به علت فشار کاری پایین از جنس آلومینیومی شیر های یک طرفه استفاده می شود. اما در سیستم های هیدرولیک چون فشار کاری بسیار بالا است. باید برای ساخت بدنه ی آن دقت کرد و از جنس فلزی و محکم استفاده نمود.

کارکرد اصلی و اساسی شیر یکطرفه پنوماتیکی جلوگیری از برگشت هوای عبوری به داخل منبع مخزن و یا کمپرسور میباشد.

شیرهای یک طرفه ابزاری ساده اما در عین حال بسیار کاربردی هستند که به مانند یک سیستم هیدرولیک عمل میکنند. به طور کلی می توان گفت از این شیرها به جهت ثابت نگه داشتن جهت جریان سیال استفاده میشود. لازم به ذکر است که به دلیل قابلیت آب بندی مناسب با توجه به ساختمان داخلی این شیر ها، در شیرهای یک طرفه پنوماتیکی، نشتی وجود ندارد و از آنها برای مسدود کردن جریان خروجی از سیلندر هیدرولیک، میتوان استفاده کرد.

شیرهای یک طرفه که در صنعت به نام چک ولو نیز نامیده می شوند، در صنایع مختلف، کاربرد های مختلفی کاربرد دارند. از این شیر ها در سیستم های هیدرولیکی استفاده می شود و از بازگشت جریان جلوگیری میکنند.

شیرهای یکطرفه در گروه و خانواده شیرهای صنعتی و در دستۀ Self-automate جای می گیرند چرا که به صورت خودکار و اتوماتیک عمل می کنند و نه به صورت دستی. این به این معنا است که شیر های یکطرفه پنوماتیکی به صورت دستی یا با سیستم های کنترلی دستی قابل کار کردن نیستند و به صورت خودکار باز و بسته می شوند. امروزه در صنعت، طراحی های گوناگونی از شیر های یک طرفه پنوماتیکی توسط شرکت های مختلف با ویژگی ها و قیمت های مختلف انجام و در بازار عرضه شده است.

شیر های یک طرفه در انواع مختلفی تولید شده اند و با توجه به این تنوع، به سه نوع دسته بندی میشوند که عبارتند از: شیر یک طرفه لولایی، شیر یک طرفه پیستونی و شیر یک طرفه توپی و یا کره ای.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید