دسته بندی

فرز انگشتی

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

فرز انگشتی، ابزاری نسبتاً جدید است که عمدتاً برای ایجاد حفاری‌های ظریف و کوچک و طراحی در صنعت و هنر مورد استفاده قرار میگیرد. انواع مختلفی فرز انگشتی در بازار موجود است که هریک با توجه به نوع کابردش، مورد استفاده قرار میگیرد.  در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با انواع مختلف فرز انگشتی و نوع کاربرد آنها بیشتر آشنا کنیم.

معرفی ابزار فرز انگشتی

فرز انگشتی، نوع جدیدی از نسل فرز‌ برقی است که امروزه محبوبیت زیادی در صنعت و هنر پیدا کردهاست. فرز انگشتی ابزاری برقی است که عمدتا برای ایجاد حفاریهای کوچک بر روی چوب یا فلز مورد استفاده قرار میگیرد. فرزهای انگشتی دارای چندین مته در اندازهها و سایزهای مختلف هستند که با توجه به ظرافت کار مورد استفاده قرار میگیرند.

کاربرد فرز انگشتی

فرز انگشتی نوع جدیدی از فرزهای نسل قدیم است که در اندازههای کوچک و روشهای جدید تولید شدهاند.  فرزهای انگشتی امروزه کابرد فراوانی در اکثر زمینهها از جمله صنعت چوب و آهن، کارهای هنری و تولید صنایع دستی و همچنین فناوری و صنعت پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند.

فرزهای انگشتی از نظر سرعت، قدرت و اندازه بسیار متفاوت هستند و در ۳ نوع برقی، شارژی و باتری تولید میشوند. این دستگاهها قابل حمل بوده و استفاده از آنها بسیار آسان است و با توجه به اندازه و ایمنی بالای آنها قابل استفاده برای همه افراد در همه زمینهها میباشند.

فرزها در انواع مختلف و به طور گسترده در نجاری، فلزکاری، تولید ابزار، ساخت و ساز و طراحی و جواهر سازی مورد استفاده قرار میگیرند. فرزهای انگشتی و انواع آن به طور ویژه برای کاربردهای پزشکی و فضایی طراحی شدهاند.

نحوه کار فرز انگشتی

فرز انگشتی ابزاری است که در درجه اول برای ایجاد سوراخهای گرد یا بستها استفاده میشود. بسته به کاربرد و اندازه، این فرزها دارای یک مته یا درایور است که توسط یک بست محکم میشود. پس از اینکه مته مناسب با نوع کار، درون فرز انگشتی جای گرفت و سفت شد، با فشار دادن دکمه روی فرز مته حول یک محور عمودی چرخش کرده و آماده انجام کار است.

فرز انگشتی یکی از متداول ترین ابزارهای مورد استفاده کارگاهها و صنایع هستند، بنابراین دانستن نحوه کار ایمن در هنگام نمونه سازی و کار بر روی پروژه ها ضروری است.

دستورالعمل و نحوه کار فرز انگشتی به صورت زیر است؛

مرحله 1:  مته متناسب با نوع کار را انتخاب کنید.پیش از انتخاب مته، تعیین اندازه و عمق سوراخی که در حال حفاری آن هستید و یا نوع طرح و حکاکی که میخواهید انجام دهید، بسیار مهم است.

متههای پیچشی بیشترین استفاده را در صنعت و هنر دارند و عموماً برای برش سوراخ های کوچکتر و استانداردتر در مواد از جمله چوب و فلز استفاده می شوند. هنگامی که میخواهید یک سوراخ بزرگ را با مته پیچشی فرز کنید، مطمئن شوید که با مته کوچکتر شروع کنید و سوراخ را در مرحله باز کنید.

متههای فورستنر قادر به ایجاد سوراخهای بزرگ در چوب هستند و می توانند به طور جزئی یا کامل از مواد عبور کنند. متههای فورستنر همچنین می توانند برای ایجاد سوراخهای زاویه دار در مواد استفاده شوند.

مرحله ۲:  مته انتخاب شده را در فرز انگشتی قرار دهید.

مطمئن شوید که مته را در مرکز فرز قرار دادهاید. برای محکم سازی و ایمن‌‌ سازی فرز، می‌‌توانید با احتیاط و به آرامی مته را در جهت عقربههای ساعت درون فرز قرار دهید.

مرحله ۳:  تمام تنظیمات دیگر را بررسی کنید

تنظیمات سرعت گردش مته و فرز  را بررسی کنید.

حالت اول: سرعت کم و گشتاور زیاد است که برای استفادههایی مانند ایجاد پیچ و خم در مواد بسیار ایده آل است.

حالت دوم: سرعت بالا و گشتاور کم است که برای سوراخ کاری مناسب است.

با بررسی و تنظیم موارد بالا میتوانید به صورت کاملاً ایمن از فرز انگشتی استفادهکنید. با نگه داشتن قطعه به صورت عمود و صاف و وصل کردن آن به یک گیره یا بست، میتواند ظرافت و کیفیت کار شما را به هنگام استفاده از فرز انگشتی بهبود بخشد.

ویژگیهای فرز انگشتی

فرز انگشتی، خانواده جدیدی از فرزهای نسل قدیم است که در اندازههای کوچک و قابل حمل آسان برای کارهای با حجم کم تولید شده است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. فرزهای انگشتی در انواع برقی یا بی سیم (با باتری های برقی قابل شارژ تغذیه می شوند) تولید شدهاند که قابل تهیه هستند. فرز انگشتی بیسیم، دارای بستههای باتری قابل جابجایی است که می توان آنها را تعویض کرد تا استفاده از آن بدون وقفه در حین شارژ مجدد امکان پذیر باشد.

ویژگی های بارز فرز انگشتی:

  • کوچک و کم حجم
  • قابلیت حمل آسان
  • در دو نوع برقی و بیسیم (شارژی-باتری) موجود هستند
  • قابل استفاده در صنایع ظریف هنری مانند مجسمه سازی، جواهر سازی و ..
  • قیمت مناسب
  • قابل استفاده در خانهها برای انجام کارهای سبک
  • تولید شده در انواع اندازهها با توجه به نوع کاربرد

انواع فرز انگشتی

فرز انگشتی از نظر سرعت، قدرت، اندازه، توان و میزان گشتاور بسیار متفاوت هستند. آنها مشخصاً دستگاههای برقی با سیم و یا بیسیم (باتری-شارژی) هستند که امروزه در حال تکثیر می‌باشند.

فرز انگشتی در بازار در سه نوع گلو بلند و گلو کوتاه  یافت میشوند که اندازه این فرزهای انگشتی با توجه به نوع کاری که انجام میدهند متفاوت است.

از دستگاه فرز انگشتی گلو بلند برای مواردی استفاده میشود که دسترسی به مواد سخت است و یا نیاز است تا با فاصله بیشتری از آن کار انجام شود.

از فرز انگشتی گلو کوتاه برای کارهایی استفاده میشود که نیاز به کنترل و ظرافت بیشتری دارد مانند طلا سازی و جواهر سازی.

از فرز انگشتی در چه مواردی استفاده می شود؟

از فرز انگشتی معمولاً در نجاری، فلزکاری، ساخت و ساز، ساخت ماشین ابزار و پروژههای کاربردی استفاده میشود. همچنین نسخههای طراحی شده ویژه، برای کاربردهای پزشکی و فضایی ساخته شده اند.

فرزهای انگشتی نوع بسیار ظریفی از فرزهای موجود در بازار هستند که اغلب برای کارهای هنری مانند مجسمه سازی، حکاکی بر روی چوب، جواهر سازی و ساعت سازی و ... مورد استفاده قرار میگیرند.

از فرزهای انگشتی علاوه بر هنر، صنعت مجسمه سازی و فناوری و پزشکی در خانهها نیز برای انجام کارهای سبک مورد استفاده قرار میگیرد.

قیمت فرز انگشتی

قیمت فرزهای انگشتی نسبت به فرزهای نسل قدیم و بزرگتر، کمتر و مناسبتر است و از این رو این نوع فرزها انتخاب خوبی برای کاربران و هنرمندان و صنعتگران هستند.

قیمت فرز انگشتی بسته به نوع برند، کارکرد، ویژگی، توان و ساخت آن متفاوت است و نمیتوان قیمت دقیقی برای این وسیله ذکر کرد.

اگر شما به دنبال خرید فرز انگشتی هستید برای اطلاع از قیمت این ابزار میتوانید به فروشگاه اینترنتی نید صنعت مراجعه کنید و لیست قیمت انواع فرز انگشتی را مشاهده کنید. همچنین لازم به ذکر است قیمت هر نوع فرز انگشتی با توجه به کیفیت و ساخت آن متفاوت است.

نحوه خرید فرز انگشتی

برای خرید فرز انگشتی میتوانید به وب سایتهای معتبر فروش فرز  انگشتی مراجعه کرده و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید. به هنگام خرید فرز انگشتی باید به نکات زیر توجه کنید؛

از جمله نوع  کاربرد، توان مصرفی، برقی و یا بیسیم بودن آن با توجه به کاری که میخواهید با آن انجام دهید، ویژگیها وگلو کوتاه یا گلو بلند بودن فرز انگشتی، قدرت کولت و همچنین میزان گشتاور.

دقت به نکات بالا هنگام خرید فرز انگشتی میتواند به یک خرید خوب و اصولی منجر شود و محصول انتخاب شده توانایی انجام کار مورد نظر شما را داشته باشد.

در صورتی که برای انتخاب فرز انگشتی برای کاربرد مورد نظر خود مطمئن نیستید، میتوانید با کارشناسان و پشتیبانی فنی نید صنعت در تماس باشید. 

نتیجه گیری

فرزهای انگشتی نسل جدید قدرتمندتر از همیشه در بازار موجود هستند و به قدری کوچک و سبک تهیه شدهاند که احتمالاً میتوانید یکی از آنها را خریداری کنید، حتی اگر هرگز در زندگی خود به آن نیاز نداشته باشید. تولیدکنندگان این محصول تمایل دارند فرزهای انگشتی را به افراد حرفهای عرضه کنند، اما این نوع فرزها طوری ساخته شدهاند که قابل استفاده برای افراد آماتور و مبتدی نیز هستند.

از فرزهای انگشتی همچنین برای استفاده کارهای ابتدایی مانند نسب یک قفسه کوچک در خانه و یا نسب تابلو، مناسب هستند.

فرزهای انگشتی در انواع و اندازههای متفاوت طراحی و تولید شدهاند که کار بسیاری از هنرمندان در حوزه هنر و صنعت مجسمه سازی را راحتتر کردهاند. اگر شما هم در یکی از این حوزهها فعالیت دارید بهتر است نسبت به خرید این محصول اقدام کنید تا راحتی را در حرفه خود احساس کنید

 

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید