دسته بندی

لیست قیمت لامپ بخار سدیم از بهترین برند ها

مشاهده فیلترها

لامپ بخار سدیم

پس از ساخت اولین لامپ، روز به روز لامپ‌های جدیدتر با خصوصیات متفاوت تولید و به بازار عرضه شدند. یکی از این لامپ‌ها، لامپ بخار سدیم بود که تقریبا 100 سال بعد از پیشرفت در زمینه ساخت لامپ اختراع شد. ما در این مقاله سعی داریم به معرفی لامپ بخار سدیم و انواع آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

خرید لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم چیست؟

لامپ بخار سدیم یکی نوع لامپ تخلیه در گاز است. از نظر ساختاری، این نوع لامپ شباهت زیاد به لامپ بخار جیوه دارد. تفاوت دو لامپ این است که در لامپ بخار سدیم، به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده کرده‌اند. حباب خارجی این لامپ را از جنس شیشه بوروسیلیکات می‌سازند و همین طور قسمت داخلی شیشه با اکسید ایندیوم پوشیده شده است.

به علت وجود سدیم جامد در لامپ، به طور میانگین 15 تا 20 دقیقه فرآیند راه اندازی لامپ بخار سدیم طول می‌کشد. با این وجود چنانچه برق قطع شود لامپ سدیم روشن می‌شود.

بازدهی این لامپ نسبت به لامپ‌های دیگر تقریبا بیشتر است. در واقع بازدهی لامپ بخار سدیم در طول عمری که دارد ثابت بوده و بین 100 تا 180 لومن بر وات است. این لامپ برای هربار روشن شدن، حداقل باید 5 ساعت روشن باقی بماند. در نتیجه میانگین طول عمر آن را، برابر با 24000 ساعت تخمین می‌زنند.

شکل ظاهری لامپ بخار سدیم

شکل ظاهری این لامپ به صورت یک حباب استوانه‌ای شفاف و بیضی شکل بوده و ظاهر متفاوتی با سایر لامپ‌ها دارد.

انواع لامپ بخار سدیم

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، لامپ‌های بخار سدیم ظاهر متفاوت و همچنین کاربردهای گوناگونی دارند. اما در حالت کلی این لامپ‌ها را براساس مقدار فشار داخل لامپ به دو دسته تقسیم می‌کنند.

قیمت لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم کم فشار (SOX)

این لامپ از یک لوله U شکل با درجه حرارت 270 که پر از بخار سدیم بوده، دو الکترود و مقدار کمی گاز آرگون و نئون ساخته شده است. در لامپ بخار سدیم کم فشار با کمک یک حباب خارجی از هدر رفتن حرارت جلوگیری می‌کنند.

رنگ لامپ بخار سدیم در زمان روشن شدن جالب می‌شود. به طوری که هنگام روشن کردن این نوع لامپ، ابتدا نور قرمز توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. در ادامه با گذشت چندین دقیقه، مقدار سدیمی که داخل لامپ است تبخیر شده و نور زرد رنگ آن، خودنمایی می‌کند.

در واقع اصلی‌ترین ویژگی لامپ بخار سدیم کم فشار، نور زرد رنگ آن است. همچنین نسبت به لامپ پرفشار ابعاد بزرگتری دارند. این نوع لامپ را در توان‌های گوناگون بین 18 تا 180 وات تولید و روانه بازار می‌کنند. از آنجایی که منبع نور آن تک رنگ است، روشنایی زیر لامپ به رنگ خاکستری یا سیاه و سفید دیده می‌شود.

به علت کم بودن شاخص نمود رنگ لامپ کم فشار، از آن اغلب در محیط‌های استفاده می‌کنند که تشخیص رنگ چندان مهم نباشد. مانند مکان‌های مه آلود و پر از گرد و غبار، بندر و اسکله، تونل، فرودگاه، معبرهای شهری و محیط‌های باز. در لامپ کم فشار، میزان فشار گاز داخل تیوب بیشتر از یک اتمسفر است. بیشتر از 99 درصد اشعه مرئی این لامپ زرد رنگ و در طول موج 589-589.6 نالومتر است.

مزایای لامپ بخار سدیم کم فشار

  • نور این لامپ‌ها زرد بوده و کمترین میزان حساسیت را برای انسان دارد.
  • ضریب بهره وری لامپ بخار سدیم کم فشار زیاد است.
  • کیفیت نور در لامپ کم فشار بسیار پایین بوده و در مکان‌های که رنگ نور مهم نیست می‌توان از آن استفاده کرد.
  • ضریب درخشش لامپ تقریبا 10 است و چشم‌ها ر اذیت نمی‌کند.
  • در مکان‌های که حشرات به دور لامپ جمع می‌شوند، استفاده از لامپ کم فشار را به شما توصیه می‌کنیم.

خرید لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم پرفشار(Tubular)

این لامپ نیز مانند لامپ کم فشار اشکال مختلف و کاربردهای متنوع دارد. اگرچه نسبت به لامپ‌های کم فشار بازدهی آن‌ها کمتر است، اما در مقایسه با سایر لامپ‌ها بازدهی بهتر و قابل قبول تری دارند. در حقیقت به دلیل عمر طولانی و بهره نور بالا، استفاده زیادی در روشن نمودن معابر شهری دارند. از این رو در بیشتر کشورهای جهان از لامپ بخار سدیم پرفشار استفاده می‌کنند.

شاخص نمود رنگ در این نوع لامپ کم بوده به طوری که در گروه بدترین نوع لامپ قرار دارند. از این رو برای استفاده در مکان‌های شلوغ مانند ، پیاده رو ،پارک، مراکز خرید و نورپردازی سالن‌ها توصیه نمی شود.

این در حالی است که بهترن گزینه برای روشن نمودن معابر شهری، خیابان، اتوبان، پله و تونل هل هستند.

لامپ‌های بخار سدیم را در اشکال مختلف بیضوی، تیغه‌ای و تیوبلار برای مصارف گوناگون تولید و روانه بازار می‌کنند.

تنوع رنگ در این لامپ محدود است.

لوله ی U شکل این لامپ، از مواد سرامیکی تهیه شده و تا دمای 2372درجه فارنهایت ثابت است.

لامپ بخار سدیم براساس نوع عملکرد

لامپ‌های بخار سدیم را براساس نوع عملکردشان به دو گروه تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

نوع استاندارد

برای راه اندازی لامپ بخار سدیم پرفشار استاندارد، محدوده کنترل جریان (چوک) و ایگنایتور لازم است.

نوع ایگناتور سرخود

در این دسته از لامپ‌ها، درون کلاهک لامپ، ایگناتور وجود دارد و برای شروع به کار فقط "چوک" لازم است. از این لامپ می‌توان به عنوان جایگزین لامپ بخار جیوه استفاده کرد.

اجزا مورد نیاز برای راه اندازی لامپ بخار سدیم

  • بالاست
  • ایگناوتر
  • خازن

خرید لامپ بخار سدیم

قیمت لامپ بخار سدیم چقدره؟

برای برآورد قیمت این دسته از لامپ‌ها باید به مواردی مانند برند و توان لامپ دقت نمود. قطعا لامپ‌های که توسط برندهای معتبر ساخته می‌شوند، نسبت به برندهای ناشناخته قیمت بالاتری دارند. و همچنین لامپ‌های با توان کم، مانند 50 وات سدیم یا 70 وات سدیم قیمت کمتری نسبت به لامپ‌های 1000 وات دارند. اما در حالت کلی به علت طول عمر زیاد، نور خوب، قیمت مناسب و ابعاد کاربردی، پرطرفدار هستند.

سخن پایانی

لامپ بخار سدیم مقدار بسیار کمی جیوه دارد. همین طور چند جهته می‌باشند. به این معنی که می‌توانند در تمارم زوایا روشنایی ایجاد کنند. از آنجایی که مصرف این لامپ‌ها کم است و نور کمی دارند موجب شده در مکان‌های که نیاز به شناسایی رنگ‌ها نیست، کاربرد داشته باشند.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید