دسته بندی

موتور تک بنزینی و دیزلی

مشاهده فیلترها

موتور تک سیلندر

موتور برق به تجهیزی گفته می‌شود که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت را به انرژی الکتریسیته و برق تبدیل می‌کند. موتور برق بنزینی یکی از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین نوع موتور برق است که از سوخت بنزین تغذیه می‌کند.
این موتور برق نیروی کمتری تولید می‌کند و برای تامین برق تجهیزاتی که به توان کمتر نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیر که در موتور تک سیلندر، سیلندر محفظه‌ای به شکل استوانه است که عمل احتراق در آن صورت می‌گیرد.
موتور از سیلندر، پیستون و شافت انتقال حرکت تشکیل می‌شود که در آن حرکت گردشی پیستون به چرخشی تبدیل می‌شود، برای اطلاع بیشتر از سایر موتور برق ها و قیمت موتور برق به سایت نید صنعت مراجعه کنید.

قیمت موتور تک سیلندر

تفاوت در توان موتور برق در افزایش یا کاهش قیمت موتور برق موثر است، خرید موتور تک بنزینی و بهترین موتور برق باید متناسب با نیاز و دستگاه مورد استفاده باشد.
شما می‌توانید برای اطلاع از لیست قیمت موتور تک بنزینی و یا سایر موتور برق‌ها از جمله موتور برق واکسون از طریق وب‌سایت نید صنعت به جست‌وجو بپردازید و یا با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس بگیرید.
نید صنعت خدماتی از قبیل پشتیبانی فنی فروش، درج دقیق مشخصات فنی محصولات، توزیع عمده و خرده و ارسال اکسپرس را ارائه می‌دهد.

موتور تک بنزینی 5 اسب بخار روبین مدل EY20

انواع موتور تک

موتور تک از نظر سوخت به دو دسته موتور تک بنزینی و موتور تک دیزلی تقسیم می شود که این دو مدل از موتور تک سیلندر، باهم تفاوت هایی دارند که در قسمت بعدی به توضیح آن پرداخته ایم

موتور تک بنزینی

موتور تک بنزینی یا انجین بنزینی که به دلیل محبوبیت این نوع موتور برق، در دسترس بودن سوخت بنزین است. یکی از انواع موتور برق‌های بنزینی، موتور تک بنزینی است که به دلیل وجود یک سیلندر نسبت به سایر موتور برق‌ها از ابعاد کوچک‌تری برخوردار است.
بر قیمت موتور تک سیلندر بنزینی کوچک توان موتور یکی از دلایل با اهمیت می باشد، موتور تک سیلندر بنزینی دارای انواع چهار زمانه و دو زمانه می باشد و قدرت و حجم موتور بر اساس اسب بخار با یکدیگر فرق دارند. موتور تک بنزینی کلاچ دار نوعی موتور است که مشخصه اصلی آن حرکت با افزایش میزان است و در ماشین کارتینگ و موتورباگی کاربرد دارد.
توان خروجی موتور تک سیلندر بنزنی بنا بر فرمول زیر محاسبه می شود

rmp*t/5252= w (hp)

RPM: دور بر دقیقه موتور
T: گشتاور تولیدی موتور و عدد 5252 ثابت می باشد واحد رادیان برثانیه می باشد

موتور تک دیزلی

یکی دیگر از انواع موتور تک، موتور تک دیزلی می باشد که نسبت به مدل دیزلی ابعاد بزرگتری دارد که موتور تک سیلندر دیزلی بنا بر ظرفیت، توان خروجی تقسیم بندی می شود.
قیمت موتور دیزلی تک سیلندر بنا بر توان خروجی که اگر بیشتر باشد گران تر می باشد و اگر توان خروجی کمت باشد ارزان تر می شود، برند و کیفیت ساخت، نوع موتور دو زمانه یا چهار زمانه بودن، داشتن سیستم خنک کاری، نوع سیستم تنفس (طبیعی، توربو شارژ) و... بر قیمت موتور  موتور تک سیلندر دیزلی تاثیر گذار است.

ویژگی‌های موتور تک سیلندر

موتورهای تک بنزینی جایگزین مناسبی برای الکتروموتورها در زمان عدم وجود برق هستند. در این موتورها که موتور احتراق داخلی است، مشتعل شدن سوخت به کمک جرقه صورت می‌گیرد. طراحی موتورهای تک بنزینی به گونه‌ای است که نیروی محرکه آن‌ها از احتراق سوخت درون سیلندر به‌دست می‌آید.
در اغلب این موتور‌ها، سوخت و هوا قبل از ورود به سیلندر با یکدیگر ترکیب شده و سپس به محفظه احتراق وارد می‌شود، این فرایند در قسمتی به نام انژکتور انجام می‌شود. از آن‌جایی که هزینه نصب انژکتورها بالا است، معمولا از کاربراتور در موتورهای تک بنزینی استفاده می‌گردد.
موتورهای تک سیلندر به دلیل اندازه کوچک و بازدهی بالا، انتخاب مناسبی برای استفاده در محیط‌هایی با محدودیت فضا هستند، ساختار این موتور برق‌ها و تامین قطعات مورد آن‌ها در مقایسه با موتورهای چند سیلندر بسیار ساده‌تر است.

معایب موتور تک سیلدر

 • موتور تک سیلندر بنزینی دارای آلودگی زیاد همچون  تولید از کربن دی اکسید پس بهتر است در فضای باز قرار بگیرد
 • هزینه تامین سوخت بالا
 • توجه زیاد در نگهداری و تعمیر آن

نحوه عملکرد موتور تک سیلندر

در موتور تک سیلندر علاوه‌بر قطعاتی مانند فیلتر هوا، باک و مخزن روغن قطعاتی مانند پیستون، سرسیلندر، شمع و سوپاپ قرار دارد. میل‌لنگ به کمک پیستون که به آن متصل است، توسط احتراق کامل به حرکت درمی‌آید. در ادامه چهار عمل اصلی در موتور تک بنزینی را بررسی می‌کنیم:

 • یکی از فرایندهای اصلی در موتور تک سیلندر بنزینی، عمل مکش است. در این فرایند پیستون از بالا به سمت پایین حرکت کرده و با باز شدن سوپاپ مقدار مشخصی از سوخت و هوا وارد سیلندر می‌شود. سپس سوپاپ بسته شده و هوا داخل سیلندر حبس می‌شود.
 • در مرحله تراکم، سوپاپ از پایین به بالا حرکت کرده و سوپاپ‌ها بسته می‌شوند. سپس هوای داخل سیلندر متراکم شده و در اثر این تراکم حرارت هوای داخل سیلندر افزایش می‌یابد.
 • بعد از تراکم با جرقه‌ای که توسط شمع ایجاد می‌شود، در اثر انفجار پیستون به سمت پایین رفته و حرکت حاصل می‌شود.
 • در مرحله تخلیه، پیستون به سمت بالا حرکت کرده و دود حاصل از انفجار از طریق سوپاپ تخلیه خارج می‌شود.

در هر سیکل، این چهار مرحله تکرار شده و میل‌لنگ دوباره به حرکت درمی‌آید. در موتورهای دوزمانه سیکل در دو مرحله تراکم و انفجار صورت می‌گیرد. در این موتورها ورود روغن به پیستون باعث افزایش غلظت دود می‌شود.

موتور تک بنزینی گیربکسی کلاچ دار لانسین G200FB

مشخصات فنی موتور تک سیلندر

برای خرید موتور تک سیلندر باید به عوامل و مشخصات فنی از جمله موارد زیر توجه نمود:

 • قدرت موتور
 • حجم موتور
 • گشتاور
 • میزان قطر پیستون
 • میزان سوخت مصرفی
 • ظرفیت مخزن سوخت

سیستم خنک کاری موتور تک سیلندر

سیستم خنک کاری بصورت هواخنک استفاده از (فن)، بصورت آب خنک بصورت سیال( رادایاتور) می باشد که آب با اتیلن گلیکول یا پروپلین گلیکول ترکیب می شود. این ترکیب از خوردگی و پوسیدگی جلوگیری می کند.

کاربرد موتور تک بنزینی و دیزلی

موتور تک بنزینی به دلیل ساختار ساده و کارکرد آسان، برای بسیاری از دستگاه‌ها ازاین موتورها را می‌توان با ژنراتورهای موجود کوپل کرد و متناسب با توان موتور از آن‌ها برای بسیاری از جمله مکان های زیر استفاده نمود

 • ماشین‌آلات کشاورزی،علف زن ها، برای تیلر و زنراتور ها می توان از موتور تک سمپاش استفاده می شود
 • مناسب جوشکاری
 • مناسب کارواش‌های خانگی، پمپ آب خانگی و ژنراتورهای تک فاز استفاده  
 • مناسب امور نیمه سنگین مانند قایق موتوری، موتور سیکلت ها، کاتر و تجهیزات ساختمانی

موتور دیزلی تک سیلندر به دلیل وزن بیش از 30 کیلو هستند، برای کارهایی که گشتاور بالایی دارند مناسب مشاغل و کارهای زیر می باشد:شخمزن باغی،سمپاش های بزرگ، ژنراتور برق

پارامتر های مهم جهت خرید موتور تک بنزینی و دیزلی

 1. مشخص کردن توان مورد نیاز
 2. بررسی میزان سوخت و تولید آلایندگی
 3. میزان دما و ارتفاع از دریا و رطوبت هوا نیز بر میزان کارکرد موتر تاثیر گذار است
 4. برند و کیفیت موتور 

قیمت موتور تک سمپاش

با توجه به کاربرد هایی فراوانی که این موتور تک در نصب و راه اندازی انواع سمپاش های زنبه ای و فرغونی دارد در زبان عامیانه به آن موتور تک سمپاش گفته می شود که قدرت این موتور ها 7 اسب بخار می باشد و این دستگاه با تسمه بهپمپ سماشی متصل می شود.برای خرید موتور پمپ سمپاش همیشه 20 درصد بیشتر قدرت انتخابی را، از قدرت مورد نظر خود را در نظر بگیرید این کار به دلیل این است که موتور به راحتی شروع به کار کند.
موتور تک سمپاش در توان‌های متفاوتی عرضه می‌شود و در اموری مانند سمپاشی استفاده می‌شود. قیمت موتور تک سمپاش براساس توان و برند دستگاه متفاوت است.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید