دسته بندی

موتور پمپ آب

مشاهده فیلترها
در یک سری از زمان ها نیاز به انتقال آب وجود دارد که در شرایط عادی امکان پذیر نیست، در این زمان از پمپ های آب استفاده می کنند که باعث می شود تا آب به راحتی جابه جا شوند، موتور آب با بهره گیری از جریان برق کار می کنند و استفاده از آن ها می تواند دسترسی به آب را خیلی ساده و راحت کند. پمپ های آب دارای سازوکار مخصوص هستند و از انواع گوناگونی تشکیل شده اند که تمام آن ها را بررسی خواهیم کرد.

موتور پمپ آب چیست؟

موتور پمپ آب که به آن موتور آب هم گفته می شود یکی از وسایلی است که به منظور انتقال و ارسال جریان آب به کار می رود. موتور پمپ از دو قسمت پمپ و موتور تشکیل شده که اصلی ترین قطعات آن می باشند که با استفاده از کمک شاسی به هم دیگر متصل شده و جابه جایی آن ها خیلی راحت تر شده است.
در زمان به کار گیری از موتوراب، آن را بالاتر از سطح آب می گذارند و با استفاده از یک شیلنگ، لوله آب را به بالا منتقل می کنند. همین طور لازم به ذکر است که پمپ موتور آب می تواند سیالات را از چاه نیز بیرون بکشد به همین دلیل در برخی مناطق به کار می رود. 
موتور پمپ

انواع موتور آب

موتور آب با توجه به ساختاری که دارد از انواع مختلفی برخوردار است که عبارتند از:
1) انواع موتور آب از نظر میزان آب دهی و قطر: موتور پمپ آب از لحاظ قطر خروجی به اندازه 1 تا 4 اینچ در بازار عرضه می شوند. 
2) موتور آب از لحاظ سوخت:
موتور پمپ بنزینی
موتور پمپ دیزلی یا گازوئیلی
3) موتور آب از نظر کارکرد و مایع: موتور پمپ آب از نظر کارکرد به موتور پمپ آب خانگی و کشاورزی تبدیل می شود. همین طور موتور پمپ نیز از نظر آب به آب تمیز، فشار بالا، لجن کش، چاع عمیق، صنعتی و کشاورزی نیز تبدیل می شود. 

موتور پمپ بنزینی

موتور پمپ بنزینی یکی از انواع پمپ آب است که با بهره گیری از موتور احتراق داخلی بنزینی، قابلیت پمپاژ و ارسال آب را فراهم می آورد. این مدل پمپ آب در جاهایی به کار می رود که امکان دسترسی به برق وجود نداشته و از مصرف سوخت بنزینی استفاده می کنند تا آب پمپاژ شود. 
موتور پمپ آب بنزینی با توجه به ابعاد کوچک و وزن سبکی که دارد، می تواند خیلی ساده و راحت جابه جا شود. همین طور این موتور پمپ بنزینی یک سری ویژگی ها دارد، به عنوان مثال هزینه تعمیرات و نگهداری آن خیلی کم بوده و از طول عمر بالایی نیز برخوردار اس. انواع موتور پمپ بنزینی به موارد زیر تقسیم می شود:
  • موتور پمپ بنزینی 1 اینچ
  • موتور پمپ بنزینی 2 اینچ
  • موتور پمپ بنزینی 3 اینچ

موتور پمپ دیزلی

موتور پمپ آب دیزلی یکی از انواع موتور آب است که نیروی لازمه خود را با استفاده از سوختی مثل گازوئیل و از طریق احتراق آن به دست می آورد. موتور آب دیزلی یا موتور پمپ دیزلی یکی از مزایایی که به نسبت دیگر موتور های آب دارد، این است که مدت زمان کارکرد آب بیشتر بوده و می تواند به صورت مداوم کارایی داشته باشد. 

موتور پمپ نفت و بنزینی

موتور پمپ نفت و بنزینی از دیگر پمپ آب موتوری است که با استفاده از بنزین کار کرده و آب را منتقل می کند. اما از موتور پمپ نفت و بنزینی در کجاها استفاده می کنند؟ این مدل موتور ها برای جاهایی تهیه می شوند که امکان استفاده از برق شهری نیست یا استفاده از نفت به جای سوخت مناسب تر می باشد. فروش موتور اب بنزینی و نفتی باعث می شود تا در هر جایی امکان استفاده از این موتورها وجود داشته باشد. 
موتور پمپ های نفتی و بنزینی به صورت طراحی می شوند که از حجم متفاوتی برخوردارند که از 126 سی سی تا 300 سی سی می باشند. این موتور پمپ قابلیت این را دارد تا آب های کثیف و آلوده را به جاهای مختلف پمپاژ کند. موتور پمپ های نفتی و بنزینی از نظر ساختار و کارایی تفاوت زیادی در ساختار با موتور برق و پمپ آب نداشته و تنها از نظر سوخت رسانی فرق می کند.
موتور پمپ دیزلی

موتور پمپ آب خانگی

موتور آب خانگی یکی از تجهیزات پر استفاده و کاربری محسوب می شود که امروزه در هر ساختمانی وجود دارد.  پمپ های آب می توانند به صورت صنعتی و نیمه صنعتی باشند؛ پمپ آب در اصل نوعی از پمپ های آب محسوب می شود که فشار آب را در ساختمان های مسکونی به اندازه تنظیم می کند.
این مدل موتور پمپ آب خانگی برای ساختمان ها کارایی زیادی دارد و با استفده از جریان برق کار می کند، بنابراین به آن الکتروپمپ نیز می گویند. پمپ آب های خانگی و همین طور پمپ های آب صنعتی و دیگر مدل ها دارای کیفیت های مختلفی هستند.
قیمت خرید موتور آب مانند قیمت موتور آب کشاورزی به یک سری موارد ارتباط دارد که به شرح ذیل هستند:
کیفیت موتور
قطر ورودی
برند سازنده
ارتفاع پمپ
نوسانات روز قیمت موتور پمپ آب خانگی
تعرفه و هزینه های ارسال

موتور آب کشاورزی

در حال حاضر کشاورزان برای انتقال و ارسال آب به باغ و مزارع خود با مشکلاتی رو به رو هستند که تنها با استفاده از موتور پمپ آب کشاورزی حل می شود. موتوراب کشاورزی به پمپ هایی می گویند که با از دو بخش موتور و پمپ تشکیل شده و با سازوکاری که دارد آب را به بخش های مختلف انتقال می دهد.
موتور آب کشاورزی تجهیزاتی هستند که برای انتقال جریان آب از منبعی مشخص مانند روخانه، چاه یا مخازن به زمین های کشاورزی استفاده می شوند، موتور پمپ آب کشاورزی علاوه بر انتقال جریان آب به زهکشی و مدیریت استفاده از آب نیز کمک می کند.
این مدل پمپ آب دارای انواع مختلفی است به همین دلیل ما شاهد قیمت موتور آب کشاورزی در تعرفه های گوناگون هستیم که برای خرید حتما باید آن ها را استعلام بگیرید. همین طور موتور پمپ چاه آب کشاورزی نیز باید دارای کیفیت زیادی باشند تا بتوانند همیشه آب را به زمین ها و بخش های مختلف باغ ارسال کنند. 

موتور پمپ ارتفاع بالا

یکی دیگر از موتور پمپ آب برقی، موتور پمپ ارتفاع بالاست که همان طور که از نام آن مشخص است برای آب رسانی به ارتفاع های مختلف از آن استفاده می کنند.
این موتورها دارای قابلیت های بیشتری به نسبت موتور پمپ های معمولی هستند، موتور پمپ های ارتفاع بالا در کشاورزی نیز دارای کارکرد زیادی می باشند و همین طور در مدل های مختلفی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به بوستر پمپ، پمپ جتی و موتور پمپ اشاره کرد که از نظر قیمت موتور پمپ آب برقی با هم دیگر فرق می کنند. 

موتور پمپ آب تمیز

موتور پمپ آب تمیز یا موتور پمپ آب پاک یکی دیگر از موتورهای پمپ به شمار می رود که به منظور جابه جایی و انتقال آب های تمیز و بدون آلودگی به کار می رود. موتور آب تمیز برخلاف موتور آب کثیف می باشند.
موتور آب های کثیف برای پمپاژ و انتقال دادن آب های آلوده و ذرات به کار می رود. برای خرید موتور پمپ آب تمیز باید به یک سری نکات توجه کنید که عبارتند از:
پمپ آب تمیز بیشتر برای دیدن جریان انتخاب می شود.
جریان پمپ خط بزرگ ندارد و برای مکان هایی با جریان پایین به کار می رود.
پمپ های افقی به صورت مرتب انتخاب می شود و پمپ های عمودی هنگامی که نصب دچار محدودیت است به کار می رود. 

موتور پمپ آب لجن کش 

پمپ لجن کش یکی از انواع موتور چاه آب است که از نظر قیمت موتور پمپ با دیگر انواع مدل تفاوت دارد. پمپ های لجن کش به عنوان یکی از پمپ های گریز از مرکز محسوب می شود که با بهره گیری از آن می توان لجن های دارای ذرات جامد را به فضا دیگر انتقال دهد.
لجن کش کارکردی شبیه به پمپ آب کف کش داشته اما می تواند سیالات دارای ذرات جامد، املاح و ... را نیز انتقال دهد. پمپ های لجن کش نیز انواع مختلفی دارند که در زمان خرید موتور آب بهتر است به آن ها توجه کنید. این پمپ ها می توانند به صورت سه فاز و تک فاز باشند.
موتور پمپ لجن کش

برند های معتبر موتور پمپ آب

هوندا
روبین
لانسین
پنتاکس
گراندفوس
مارک داب
لیو 
کاما
استریم
کوشین 
کاما

قیمت موتور آب

قیمت موتور آبکشی، پمپ موتور یا هر نوع از مدل های دیگر با توجه به یک سری موارد تعیین می شود که در خرید آن ها اهمیت زیادی دارد.
قیمت موتور آب پاشی یا موتور آبکشی و دیگر مدل های موتور پمپ ها با توجه به یک سری موارد تعیین می شود که اگر آن ها را بدانید در خرید و قیمت گیری از آن ها کمک زیادی به شما می کند. این موارد عبارتند از:
برندسازنده
کشور سازنده
توان موتور
نوع موتور
میزان آب دهی
قطر دهانه موتور آب
نوسانات بازار
لازم به ذکر است برای اطلاع دقیق از موتور برق برای پمپ آب بهترین کار این است که پیش از خرید از مجموعه های تخصصی عرضه کننده استعلام قیمت بگیرید.
قیمت موتور آب

پارامترهای مهم جهت خرید موتور پمپ آب

برای این که موتور پمپ آب مناسب خریداری کنید بهتر است به یک سری نکات پیش از خرید توجه کنید تا به شما کمک کند تا بهترین برند و بهترین مدل از این محصول را تهیه کنید. این موارد عبارتند از:
مکش پمپ و ظرفیت تخلیه آن را در نظر بگیرید. 
فاصله عمودی پمپ و مقدار مکش آن را بررسی کنید.
اگر می خواهید موتور آب را جابه جا کنید، مخزن سوخت اضافی را نیز تهیه نمایید. 
مدت زمان کارکرد موتورهای آب کشاورزی یا موتور پمپ آب معمولا دو الی سه متر است به همین دلیل آن را برنامه ریزی کنید.
در زمان خرید سلامت پوسته را بررسی نمایید. 

کاربرد موتور آب

موتور آب به این دلیل استفاده می شود که در جاهایی که امکان استفاده و پمپاژ از آب وجود نداشته باشد؛ از آن ها بهره می گیرند. موتور آب ها همین طور در مناطق و جاهای خشک نیز استفاده می شوند که هم احتمال آتش سوزی وجود دارد و همین که نمی توان به آب به راحتی دسترسی داشت. پمپ های آب در مزارع کشاورزی نیز به کار می رود تا دسترسی کشاورزان به آب راحت باشد. 

مشخصات فنی موتور پمپ 

موتور پمپ ها دارای یک سری مشخصات فنی هستند این موتور پمپ ها دارای بدنه، محفظه، پروانه، شافت و بلبرینگ هستند.
موتور پمپ ها انواع مختلفی دارند، به همین دلیل مشخصات فنی هر موتور به نوع آن و ویژگی هایی که داخل آن قرار دارد بستگی دارد، به عنوان مثال موتور پمپ های خانگی با موتور پمپ های صنعتی از نظر ساختار تفاوت داشته و فرق می کنند.
موتور آب کشاورزی

نکات مهم جهت نگهداری موتور آب 

برای این موتور پمپ ها به خوبی کار کند و طول عمر بالایی داشته باشد باید به خوبی نگهداری شوند. برای نگهداری کردن از این پمپ ها به یک سری موارد نیاز است تا بتوان طول عمر آن ها را افزایش داده و ازشان بهره گرفت:
حتما از اتصالات با کیفیت برای نصب استفاده کنید.
پس از اتمام کار موتور پمپ، آب آن را تخلیه کنید.
در زمان خرید به میزان مکش توجه نمایید. 
پر شدن مخزن سوخت موتور پمپ آب از رسوب آن جلوگیری می کند. 
از موتور پمپ به منظور جابه جایی مایعات مانند اسیدها و حلال ها استفاده نکنید. 
در زمان خرید موتور پمپ و استفاده از آن ها حتما موتور روی شاسی را چک کنید. 

نحوه راه اندازی موتور آب 

برای این که موتور پمپ را راه اندازی نمایید باید یک سری مراحل را طی کنید که عبارتند از:
شیر بنزین را باز نمایید
اگر نیاز بود ساسات را نیز باز کنید.
کلید پاور را روشن کنید.
اهرم گاز کنترل را به بخش چپ برسانید. 
به سادگی هدل را بکشید و سپس هندل را به سمت بالا هدایت کنید. 

جنس موتور پمپ

موتور پمپ در واقع قلب این تجهیزات محسوب می شود که اگر جنس مرغوبی داشته باشد، می تواند از طول عمر زیادی برخوردار باشد. بیشتر موتور پمپ ها از جنس آلومینیوم تولید می شود. همین طور می توانند آن ها را از جنس کربن و سرامیک بسازند. 
خرید موتور پمپ

ساختار موتور آب 

موتور آب از اجزای مختلفی تشکیل شده است. موتور آب دارای دو قسمت اصلی اعم از موتور و پمپ است که این وظیفه را به پمپ می دهند تا بتواند انرژی لازم به سیالات را برای جابه جا کردن آن ها ارائه دهد. ساختار موتور آب به این صورت است که ابتدا فشار آبی که به پمپ وارد می شود را بیشتر کرده و سپس جریان آب ایجاد می کند که پمپ این نیرو را از موتور دریافت می نماید. 

نحوه کار موتور پمپ 

موتور پمپ به این صورت کار می کند که نیروی برق را به محرکه تبدیل کرده و مایعی که در دستگاه در چرخش است را منتقل می کند. پس از این که موتور پمپ با انرژی و فشار بالا سیالات را عبور می دهد؛ انرژی لازم از الکتروموتور اخذ شده و پس از آن به محفظه پمپ وارد می شود و پروانه دستگاه چرخش را آغاز می کند. 
 
نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید