دسته بندی

پمپ آب خانگی

مشاهده فیلترها

همه چیز در مورد پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی وسیله یا دستگاهی است که باعث تقویت فشار آب برای مصارف مسکونی شده و از افت فشار آب در مجتمع های مسکونی جلوگیری می‌کند. امروزه با توجه به خشک سالی های متوالی و گسترش زندگی شهرنشینی معمولا افت فشار آب به شکل محسوس در مناطق مختلف شهری و روستایی قابل مشاهده می‌باشد. معمولا این مشکل در ساختمان های چند طبقه شدید تر بوده و ممکن است در ساعاتی از شبانه روز یا حتی به شکل 24 ساعته آب از فشار لازم برای انتقال به طبقات بالا برخوردار نباشد. برای غلبه بر این مشکل کاربرد پمپ آب خانگی با توجه به میزان آب مصرفی در نقاط مختلف می‌تواند راه حلی مفید و راهگشا باشد.

آشنایی با محصول پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی نوعی تلمبه یا وسیله مکانیکی است که برای جابجایی و انتقال آب در فضا های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم طوری طراحی شده است که با افزایش فشار باعث جابجایی مایعات به ارتفاع بالاتر یا حتی در صورت استفاده در مخازن یا حوضچه ها به ارتفاع پایین تر منتقل می‌شود.

معمولا پمپ آب خانگی انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مثل موتور گرفته و به سیالات مایعی که در حال عبور از آن است انتقال می دهد. در نتیجه این فرایند انرژی سیالات در حین خروج از پمپ افزایش پیدا می‌کند. البته باید توجه داشت که میزان فشار آب یا سیال مورد نظر قابل تنظیم بوده و نوع موتور و پمپ در میزان فشار بسیار موثر است.

 به بیان ساده تر این گونه می‌توان گفت که از پمپ آب خانگی برای انتقال آب از نقطه ای به نقطهء دیگر در یک سیستم لوله کشی یا هیدرولیک استفاده می‌گردد.

 معمولا در ساختمان و فضاهای مسکونی و اداری که با افت فشار آب مواجه هستند، ابتدا باید پمپ مناسب برای آن محل با توجه به حجم آب ورودی،‌ سیستم لوله کشی و نوع شیرآلاتی که در آنجا استفاده می شود تهیه گردد سپس اگر ساختمان یا مجتمع مسکونی مجهز به موتور خانه است در گوشه موتور خانه فضای لازم برای جا نمایی و نصب آن در نظر گرفته شود.

 اگر ساختمان موتور خانه ندارد سعی شود در نزدیک ترین محل به کنتور فضایی برای نصب و جا نمایی پمپ آب خانگی در نظر گرفته شود تا فرایند تقویت آب برای مراکز هدف بر روال مشخص استوار گردد. به دلیل آنکه در زمان قطع برق ممکن است روند کار پمپ دچار اختلال شود در زمان نصب پمپ باید این مشکل در نظر گرفته شود.

 برای این کار می‌بایستی یک منبع ذخیره برق یا برق اضطراری برای پمپ در نظر گرفته شود و یا برای محکم کاری منبعی از جنس پلاستیک فشرده یا فلز در بالا ترین نقطه پشت بام در انتهای خط لوله اصلی نصب گردد که آب ابتدا به داخل منبع پشت بام پمپ شود و سپس از آنجا بین واحد ها و شبکه خروجی تقسیم گردد.

 در این شرایط قطع برق برای ساعت کوتاه نمی‌تواند مشکل ساز شود چون آب برای مصرف موقت در منبع پشت بام به شکل ذخیره وجود دارد.

قیمت پمپ آب خانگی

تجهیزات جانبی پمپ

پمپ های آب نقش مهمی در انتقال آب از یک نقطه به نقاط دیگر دارند به همین دلیل شناخت تجهیزات جانبی پمپ می‌تواند برای‌ خرید یک پمپ مناسب با راندمان بالا‌‌ یک امر بدیهی و لازم باشد.

شناخت کافی از تجهیزات جانبی پمپ باعث می‌شود هنگام خرید پمپ میزان کارایی دستگاه رصد شود و پمپی متناسب با شرایط خریداری و نصب گردد که حتی المقدور کارآیی مناسبی داشته باشد و در طولانی مدت کارآیی دستگاه دچار مشکل و اختلال نشود.

از مهمترین لوازم جانبی که در پمپ‌های آب خانگی در زمان خرید باید مورد توجه باشد و برای بالا رفتن کیفیت کار در هنگام راه اندازی پمپ آب خانگی باید مورد توجه قرار گیرد می‌توان به مواردی مانند لوله کشی و اتصالات لوله های پمپ آب خانگی، شیر یک طرفه، شیر اطمینان، ست کنترل، سو پاپ، منبع تحت فشار، پنج راهی، کلید های کنترل پمپ و لوازم یدکی پمپ مثل مکانیکال سیل، پروانه، دیفیوزر، شفت، بلبرینگ پمپ، نوار گرافیتی پمپ، واشر کاغذی پمپ، رینگ خنک کار پمپ، بوش پمپ، رینگ سایشی پمپ، گیج فشار پمپ، عینکی پمپ، پایه پمپ، کاسه نمد پمپ، دیسک کف گرد، پیستون، دیافراگم پمپ، دنده پمپ، سیت و بال پمپ و کلید اتوماتیک پمپ اشاره کرد.

اجزای پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی نظیر تمام لوازم مکانیکی از اجزا مختلفی تشکیل شده است که هریک از این اجزاء کار ویژه خاص خود را در طراحی کلی دارند و در صورت فعالیت و هماهنگی این اجزاء، پمپ روال کار عادی خود را انجام می‌دهد و در صورت درست کار نکردن یا معیوب بودن هر یک از این اجزاء کار دستگاه مختل می‌شود و در صورت آچار کشی و تعویض قطعات معیوب، پمپ آب خانگی به روال عادی کار باز می‌گردد.‌

اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی شامل مواردی نظیر رینگ مربوط به خنک کاری پمپ، واشر کاغذی، نوار گرافیتی پمپ، سیل مکانیکی پمپ آب خانگی، بلبرینگ پمپ، پروانه پمپ آب، بوش پمپ آب خانگی، رینگ ‌سایشی، گیج فشار پمپ آب، پیستون، دنده پمپ، دیافراگم و دنده پمپ آب، پایه و شافت پمپ، کلید اتوماتیک پمپ آب، پوسته پمپ، محفظه آب بندی پمپ، واشر کاغذی پمپ می‌شود.

تفاوت پمپ آب خانگی با سایر پمپ ها

پمپ های آب با توجه به کارکرد و ظرفیتی که برای آن ها تعریف می شود در دو گروه بزرگ پمپ های خانگی و صنعتی قرا می‌گیرند. پمپ های آب صنعتی معمولا به دلیل حجم بالای فشار آب برای استفاده در زمینه های کشاورزی و صنعتی مفید هستند و پمپ های آب خانگی برای استفاده در مصارف خانگی طراحی و ساخته می‌شوند.

 عمده ترین تفاوت پمپ آب خانگی با سایر انواع پمپ در میزان فشار و حجم آبی است که از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کنند.

 پمپ‌های آب خانگی از انواع متداول پمپ هستند که در یک فرایند مشخص نیروی جریان برق را به نیروی مکانیکی تبدیل می نمایند و از اصلی ترین پارامترهای پمپ آب خانگی در نوع کارکرد آن‌ها برای افزایش فشار آب در ساختمان های اداری و مسکونی است که با افت فشار آب مواجه هستند.

 از عمده ترین تفاوت پمپ‌های آب خانگی با سایر انواع پمپ در این است که پمپ‌های آب غیر خانگی باید از این قابلیت برخوردار باشند که بتوانند آب را برای مسافت طولانی تر و مقدار زیاد تر مدیریت و کنترل کنند که این ویژگی‌ها باعث می‌شود در ظرفیت‌های بالاتر تولید و عرضه شوند.

 پمپ‌های آب خانگی از نظر ابعاد و اندازه تقریبا کوچک تر و جمع و جور از انواع دیگر پمپ می‌باشند و به همین دلیل به فضای کوچکتری برای جا نمایی و نصب احتیاج دارند که می‌تواند در فضاهای آپارتمانی و کوچک مغتنم و مفید باشد.

خرید پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب خانگی

پمپ‌های آب خانگی براساس ویژگی‌های خاصی که برای آن ها تعریف می شود که می تواند شامل قدرت موتور، سرعت و حجم انتقال آب باشد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که میزان کیفیت و نوع شرکت های سازنده هم در انتخاب نوع مناسب آن می‌تواند تاثیر گذار باشد. در ادامه انواع مختلف پمپ آب خانگی مورد بررسی قرار داده می‌شود.

پمپ آب خانگی سانترفیوژ یا گریز از مرکز

پمپ آب خانگی سانترفیوژ یا گریز از مرکز به دلیل کارکرد و قدرت مناسب از پمپ های آب خانگی پر طرفدار است. این نوع پمپ از تنوع بالایی برخوردار بوده و با توجه به نوع پروانه و تعداد ممکن است کاربرد های مختلفی در بخش‌های خانگی، کشاورزی، آبیاری، صنعتی و .. داشته باشد. البته باید توجه داشت که نمونه ها و مدل‌های کوچک و با توان، متوسط به پایین برای مصارف خانگی و ساختمانی مورد استفاده قرار داده می‌شود.

پمپ آب خانگی محیطی

پمپ آب خانگی محیطی به شکل توربینی ساخته می‌شوند. پروانه های از جنس برنج دارند که تیغه‌های شعاعی متعدد در لب‌های آن تعبیه شده است و توسط این پمپ آب و سیالات را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می‌کند. این نوع پمپ از ساختار ساده‌ و سطح ایمنی مناسبی برخوردار است.

 این نوع پمپ از نظر قیمت و هزینه تمام شده تقریبا مناسب و مقرون به صرفه است. پمپ آب محیطی در دبی‌های پایین معمولا از افزایش فشار آب مناسبی برخوردار بوده و برای کاربری‌های فشار بالا و دبی کم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پمپ آب خانگی محیطی می‌توان برای افزایش فشار انتقال آب خانگی سرد و گرم و جابجایی سیالاتی که از نظر فیزیکی و شیمیایی شبیه آب هستند استفاده کرد.

پمپ آب خانگی بشقابی

پمپ آب خانگی بشقابی نوعی پمپ آب است که به دلیل طراحی ظاهری قسمت‌های از آن به شکل بشقاب به این نام شناخته می‌شود. از این نوع پمپ بیشتر در مصارف خانگی استفاده می‌شود که معروف ترین مدل آن بنتاکس می‌باشد.

 پمپ بشقابی مجهز به نوعی پروانه است که باعث ایجاد دبی بیشتر و فشار کمتر می‌شود و به دلیل داشتن پروانه پمپ‌تاکتمی یکی از انواع پرمصرف پمپ آب شناخته می‌شود.

 پمپ بشقابی به دو شکل بدون منبع تحت فشار یا با منبع دیافراگمی همراه با پرشر سوئیچ، درجه پمپ و پنج راهی نصب و راه اندازی می‌شود.‌ از دلایل استفاده از منبع دیافراگمی این است که سرعت اصطحکاک پمپ بشقابی را به حداقل ممکن کاهش داده و باعث افزایش عمر و کارایی دستگاه می‌شود.

پمپ آب خانگی جتی

پمپ ‌جتی نوعی پمپ سانتریفیوژی و یکی از پرمصرف ترین نوع پمپ می‌باشد که بیشتر در مصارف خانگی استفاده می‌شود. ساختار پمپ جتی به این شکل طراحی شده است که با ایجاد خلاء در قسمت مکش، هوا را از بین برده و پس از دفع هوای موجود سیال مورد نظر را که می‌تواند آب باشد پمپاژ می‌کند.

از این نوع پمپ می‌توان برای پمپاژ با مکش سیالاتی مثل آب از اعماق پایین استفاده کرد. پمپ های آب خود مکش در بازار با نام پمپ‌های جتی شناخته می‌شوند.

در این نوع پمپ برای انتقال آب تمیز یا سیالاتی که خورنده نباشند از مدل پمپ چدنی استفاده می‌شود و برای انتقال سیالاتی با خاصیت قلیایی و اسیدی از مدل پمپ پروانه استیل استفاده می‌شود تا خورندگی آن به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

خرید پمپ آب محوری

پمپ محوری

پمپ جریان محور نوعی پمپ سانترفیوژ است که دارای پروانه ای ملخی بوده یا چرخ محوری درون یک لوله جا نمایی می‌شود. این پروانه به چند شکل فعال می‌گردد یا به شکل مستقیم توسط موتور آب بندی شده درون لوله یا به وسیله یک موتور الکتریکی، بنزینی یا دیزلی که در خارج از لوله نصب و راه اندازی شده است و یا به وسیله یک شفت درایو با زاویه قائمه سیالات به بازشوهای لوله رانده شده و‌‌ پمپاژ می‌شوند.

 روال کار در این نوع پمپ به این شکل است که ذرات سیال در زمان عبور از پمپ‌ مکان شعاعی خود را تغییر نمی‌دهند چون فضای تغییر شعاع بین ورودی و مکش پمپ و خروجی بسیار کوچک و فشرده است که از دلایل نامگذاری این نوع پمپ به محوری هم می باشد.

پمپ آب خانگی بی صدا

 از پمپ آب خانگی برای ایجاد فشار لازم در شبکه آب مصرفی استفاده می‌شود و طبق روال معمولا اینگونه پمپ ها در طبقه همکف، پارکینگ و یا موتور خانه نصب می شود بنابراین صدای روشن و خاموش شدن سیستم کمتر موجب آزار و اذیت ساکنین و استفاده کنندگان می‌گردد.

اما گاهی به دلایل مختلف امکان جا نمایی پمپ آب خانگی در فضای مناسب فراهم نمی‌شود و ممکن است نصب در فضای داخلی موجب آلودگی صوتی شود به همین دلیل بکار گیری پمپ های بی صدا می‌تواند راهکاری مناسب برای خروج از بحران باشد.

 پمپ آب بی صدا دسته ای از پمپ های آب خانگی هستند که در هنگام فعالیت صدای بسیار کمی داشته و می توان از آن ها در داخل فضای مسکونی استفاده نمود. در میان پمپ های آب خانگی برند پمپ پنتاکس از لحاظ بی صدا بودن از شرایط بهتری برخوردار می‌باشد.

 پمپ‌‌های آب خانگی همانطور که گفته شده به دلیل ویژگی های مختلف و میزان توان و کارایی دارای انواع متنوعی هستند که از دیگر انواع شناخته شده و پرمصرف آن می‌توان به مواردی مانند پمپ شعاعی، پمپ خانگی دو پروانه ای، انواع پمپ خانگی ایتالیایی، پمپ ‌پلانجری، پمپ آب پیستونی، پمپ آب پنتاکس اشاره کرد.

 

بهترین برند های پمپ آب خانگی

پمپ‌های آب خانگی تحت نام و عناوین برندهای مختلف در بازار عرضه می‌شوند که برای انتخاب برندهای مناسب معیارهایی لحاظ می‌شود که می تواند کارایی و کیفیت محصول را تضمین نماید.

از معیارهای رایجی که می تواند باعث اقبال عمومی به یک برند خاص شود می‌توان به مواردی مانند کیفیت، میزان مصرف انرژی، تنوع مدل‌ها، نوع و میزان خدمات پس از فروش و ضمانت نامه معتبر اشاره کرد. البته باید توجه داشت که برند های معتبر و شناخته شده نسبت به برندهای نوظهور و یا بازار مشترک از شرایط بهتری در اقبال عمومی برخوردار می‌باشند.

 با توجه به مطالب گفته شده از برندهای معتبر موجود در بازار داخلی می‌توان به مواردی مانند پمپ خانگی پنتاکس، پمپ آب خانگی سایر، پمپ آب خانگی لوارا، پمپ آب خانگی داب، پدرولو، اسپرونی،  که همه آن ها ایتالیایی هستند.

 پمپ آب خانگی ابارا که ژاپنی است و پمپ آب خانگی گراندفوس یک شرکت دانمارکی است که در کشورهای چین، آلمان و صربستان هم تحت لیسانس شرکت اصلی تولید می شود. پمپ ‌آب خانگی ارس که یک شرکت ایرانی است. پمپ خانگی لیو که یک شرکت چینی است اشاره کرد.

نکات انتخاب پمپ آب ساختمان

از نکات مهمی که در زمان انتخاب و تهیه پمپ آب ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد می‌توان به میزان هد و دبی آب پمپ اشاره کرد که با توجه به نوع طراحی انواع پمپ، قدرت و دور الکترو موتور می‌تواند متفاوت باشد. هد به ارتفاع آبرسانی پمپ بر اساس ستون آب و دبی به میزان عبور و گذر حجمی آب از یک قطر مشخص اطلاق می‌شود.

 معمولا انتخاب نوع پمپ آب خانگی متناسب با یک فضای مشخص بر اساس دو پارامتر اصلی یعنی دبی و هد انجام می‌شود. باید توجه داشت که تعیین میزان هد و دبی برای انتخاب نوع مناسب پمپ آب خانگی کاری تخصصی است که برای انجام درست آن به تجربه و دانش کافی نیاز می‌باشد و برای انجام آن بهتر است از افراد وارد و زبده استفاده شود تا در آینده مشکل ساز نشود.

مقدار سیالات یا مایعی که در یک پرسه زمانی مشخص از یک نقطه خاص مانند خروجی پمپ یا سطح مقطع لوله خارج می‌شود با نام دبی شناخته می شود.

 که معیار محاسبه آن می‌تواند بر اساس لیتر بر دقیقه، لیتر بر ثانیه یا متر مکعب بر ساعت محاسبه گردد. هد یا فشار میزان ارتفاعی است که پمپ می تواند سیالات را تحت فشار به سمت بالا ببرد.

 برای پمپ های آب سانتریفیوژ حد یا فشار آب بر حسب متر یا فوت محاسبه می‌شود و برای پمپ‌های روتاری و جابجایی مثبت میزان فشار پمپ بر حسب بار bar و کیلو پاسکال محاسبه می‌شود.‌

از نکات مهمی دیگری که در هنگام خرید پمپ آب ساختمانی باید به آن توجه شود برخوردار کالا از خدمات پس از فروش و ضمانت نامه معتبر است که می‌تواند در یک دوره زمانی مشخص دستگاه خریداری شده را ساپورت نماید و خیال مصرف کنندگان را از روند کار دستگاه راحت نماید.

خرید پمپ آب خانگی

سخن‌پایانی

امروزه با رشد و گسترش زندگی شهرنشینی و تغییرات اقلیمی که در سطح جهان اتفاق افتاده است در شهرهای بزرگ و کوچک فشار آب از افت قابل توجهی برخوردار شده است و در خیلی از موارد در شرایط معمولی امکان انتقال آب به طبقات مختلف ساختمان ها وجود ندارد لذا برای غلبه بر این مشکل نیاز به نصب انواع پمپ های آب خانگی متناسب با شرایط و میزان آب مصرفی در فضاهای مختلف است تا به شکل مناسب نوسان و کاهش فشار آب جبران شود و آبرسانی به حد معقول و مناسب ارتقاء داده شود و شرایط به حد و سقف مطلوب برسد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید