دسته بندی

پمپ آب صنعتی

مشاهده فیلترها

همه چیز درباره پمپ آب صنعتی

پمپ آب وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند سپس این انرژی را برای جابجایی به سیالات منتقل می‌کند. پمپ‌های آب به طور کلی به دو گروه بزرگ پمپ آب صنعتی و پمپ آب خانگی تقسیم می‌شوند که این دو گروه بزرگ طیف وسیعی از انواع پمپ ‌را شامل می‌شوند. معمولا پمپ آب صنعتی از نظر میزان یا حجم آب و قطر لوله آبی که به آن ها متصل می‌شوند و شرایط انتقال آب نسبت به پمپ های خانگی متفاوت هستند و بطبع به دلیل حجم بیشتر انتقال سیالات از قدرت بالاتری برخوردار می‌باشند. انواع پمپ بسته به نوع کاربرد، جنس مواد استفاده شده در آن، نوع سیالی که پمپاژ می‌کند و وضعیت نصب به انواع مختلفی مثل پمپ های همه کاره، خلاء، فاضلاب، عمودی، افقی و ... تقسیم می‌شوند.‌

خرید پمپ صنعتی

آشنایی با محصول پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی نوعی پمپ یا تلمبه است که برای جابجایی حجم نسبتا زیادی از مایعات یا گازها به یک ارتفاع مشخص یا انتقال آن به یک پکیج لوله کشی استفاده می‌شود.

 یا به زبان ساده تر این گونه می‌توان گفت که از پمپ آب صنعتی برای انتقال سیالات غیر متراکم استفاده می‌شود و موتور این نوع پمپ از نیرو و توانی برخوردار است که می‌تواند حجم قابل توجهی از سیالات را در یک پروسه زمانی مشخص از جایی به جای دیگر منتقل کند.

از پمپ آب صنعتی معمولا در فضاها و مراکز غیر مسکونی برای جابجایی انواع سیالات استفاده می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که کار پمپ های آب صنعتی فقط انتقال آب نیست و این نوع پمپ‌ها با توجه به ساختاری که براساس آن طراحی و تعریف می‌شوند می‌توانند سیالاتی اعم از آب ، نفت، مواد شیمیایی صنعتی، فاضلاب، گل و لای ، دوغاب و هر محصول غذایی غیر متراکم و به شکل آبکی را می‌تواند جابجا کند.

پمپ آب صنعتی به طور کلی به دو گروه بزرگ پمپ دینامیکی و پمپ جابجایی مثبت تقسیم می‌شوند. در نوع دینامیکی جابجایی انرژی از پمپ به سیالات مداوم و بدون وقفه است که خود به دو گروه بزرگ گریز از مرکز و جریان محور تقسیم می‌شوند و در نوع پمپ جابجایی مثبت، فرایند انتقال انرژی به سیالات به صورت متناوب و با وقفه انجام می‌شود که این گروه هم به دو دسته پمپ رفت و برگشتی و پمپ دورانی تقسیم شده و از تنوع بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.‌

تفاوت پمپ دینامیکی و جابجایی مثبت در این است که در نوع دینامیکی یا سانتریفیوژی، پروانه وجود دارد و نوع پروانه نیروی گرفته شده از موتور را به سیال منتقل کرده و باعث انتقال آن به نقطه تخلیه می‌شود. اما در پمپ جابجایی مثبت، میزان معینی از سیال محبوس شده و سپس آن را از نقطه مکش به نقطه تخلیه منتقل می نماید.

خرید پمپ صنعتی

 

انواع پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی را بر اساس ساختار و نوع کارکرد یعنی نوع انتقال و جا بجایی انرژی که به صورت مداوم یا متناوب و با وقفه باشد به دو گروه بزرگ تقسیم بندی می‌کنند که عبارتند از پمپ دینامیکی و پمپ جابجایی مثبت

پمپ دینامیکی

ساختار این نوع پمپ یا تلمبه به شکلی طراحی شده است که در آن جابجایی انرژی از پمپ به سیالات به شکل مداوم و همیشگی است و در روند کار آن هیچ وقفه ای ایجاد نمی‌شود. پمپ های دینامیکی خود به دو دسته گریز از مرکز و پمپ جریان محور تقسیم می‌شوند.‌

پمپ گریز از مرکز یا دینامیکی

پمپ گریز از مرکز یا سانتریفیوژ از پرکاربردترین پمپ‌های متداول برای انتقال سیالات بخصوص آب است این نوع پمپ به کمک نوع خاصی از پروانه انرژی الکترو موتور را به انرژی سانتریفیوژ تبدیل کرده و با نیرویی که به این گونه شکل می‌گیرد اقدام به جابجایی سیالات می‌کند.

اکثر پمپ های متداول از نوع سانتریفیوژی هستند که با توجه به نوع پروانه و نوع نیروی سانتریفیوژی که در ساختار آن شکل می گیرد به چند مدل تقسیم می‌شوند که شامل پمپ جریان شعاعی، پمپ جریان مختلط است که این دو نوع برای ایجاد فشار بیشتر و پمپ جریان محوری برای تولید دبی بالاتر نصب و راه اندازی می‌شوند

پمپ جابجایی مثبت

در پمپ نوع جابجایی مثبت ساختار پمپ طوری طراحی می‌شود که انتقال انرژی از پمپ به سیالات به شکل پریودیک یا با وقفه و به شکل متناوب انجام می‌شود‌. تلمبه یا پمپ‌ جابجایی مثبت هم به چند دسته گوناگون مثل رفت و برگشت و دورا تقسیم می‌شود.

 پمپ هایی که با این ساختار طراحی و ساخته می‌شوند می‌توانند میزان معینی از سیالات مخلوط با آب یا گاز را بدون متاثر شدن از ارتفاع جابجا کنند اما باید توجه داشت که این جابجایی دوره‌ای و مقطعی بوده و به شکل دائمی نیست.

 پمپ های جابجایی مثبت هم به چند مدل شامل پمپ رفت و برگشتی، پمپ پیستونی شناور، پمپ دیافراگمی، پمپ دورانی، پمپ لب، پمپ پره ای، پمپ پیش رونده خلاء، پمپ پیش رس و پمپ پیچوار یا اسکرو تقسیم می‌شوند.

خرید پمپ آب صنعتی

ویژگی های پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی با توجه به تنوع زیادی که در ساختار انواع مختلف آن وجود دارد و به همین دلیل هر طیف از تولیدات آن ویژگی‌های خاص خود را دارند. پمپ های صنعتی نوع سانتریفیوژ دار از این ویژگی برخوردار هستند که می‌توانند جریانی هموار و یکنواخت را برای انتقال و پمپاژ آب به وجود بیاورند.

پمپ‌های سانتریفیوژ دار تنوع زیادی در نوع پروانه دارند. این نوع پمپ از شرایط مناسبی برای استفاده در کاربری‌های مختلف برخوردار هستند. اندازه های متناسب و جمع و جوری دارند و نصب و راه اندازی آن ها نسبتا آسان و راحت می‌باشد. پمپ های سانتریفیوژ دار از نظر قیمت با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارند در شرایط معقول و مقرون به صرفه‌‌ای هستند.

 در مقابل پمپ های نوع جابجایی مثبت از قابلیت و ظرفیت مناسبی برای انتقال سیالات مختلفی چون اسید ها، سیالات بهداشتی و صنعتی برخوردار می‌باشند. این نوع پمپ نیاز به آب بندی و هماهنگ سازی نداشته و فشار ایجاد شده در آن تحت تاثیر ارتفاع نیست و از این قابلیت برخوردار هستند که در تمام طول مسیر انتقال پمپاژ، فشار را ثابت و یکنواخت حفظ کنند.

معمولا پمپ‌های نوع دینامیکی یا سانتریفیوژ دار بیشتر برای سیالات تمیز و بدون نخاله و ذرات معلق مفید و کار آمد هستند ولی در نوع پمپ جابجایی مثبت شرایط برای انتقال آب‌‌های غیر صاف و دارای مواد اضافه و حتی مواد با تراکم بالا تر هم فراهم می‌باشد.

تفاوت پمپ آب صنعتی با پمپ های آب خانگی

پمپ آب صنعتی و پمپ های آب خانگی از نظر کارایی و ساختار طراحی با هم متفاوت هستند. انواع پمپ های آب با توجه به کارکردی که برای آن ها تعریف می‌شود در استاندارد های مختلفی تولید می‌شوند.‌ با توجه به این تفاسیر پمپ های آب خانگی از نظر قدرت انتقال سیالات یا از نظر ابعاد ظاهری کوچکتر بوده و از ظرفیت کمتری برخوردار می‌باشند.

پمپ های آب صنعتی به دلیل طراحی خاصی که در ساختار آن ها انجام می‌شود معمولا از کارایی و قابلیت های بیشتری نسبت به نوع خانگی برخوردار هستند چون از آن ها در مقیاس‌های بزرگتری استفاده می‌شود.

 پمپ های آب صنعتی با توجه به این فاکتور که باید فشار آب را در حجم زیاد و مسافت های طولانی مدیریت و انتقال دهند غالبا در ظرفیت های بالا تولید و طراحی می‌شوند.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که پمپ‌های آب خانگی فقط توان انتقال آب تمیز را دارند و در صورتی که آب دارای ذرات معلق باشد دچار مشکل شده و ممکن است از کار بیفتد.

 

قیمت پمپ آب صنعتی

کاربرد پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی با توجه به نوع کارکرد و شرایط از تنوع زیادی در طراحی برخوردار بوده و انواع مدل های مختلفی را برای کاربرد های متنوعی که برای آن تعریف می‌شود عرضه می‌کند. هرچند همه انواع پمپ‌ها از نظر ساختار کلی به هم شباهت داشته و برای تلمبه زدن و انتقال آب یا سیالات از نقطه‌ای به نقطهء دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 اما با توجه به شرایطی که قرار است به کار گرفته شوند ممکن است ساختار، ابعاد ظاهری، توان و نوع فعالیت آن ها متفاوت باشد.‌ مثلا با توجه به نوع کاربرد ممکن است لازم باشد پمپ به شکل مداوم و مستمر بدون وقفه کار کند که این نوع پمپ از شرایط خاص خود برخوردار بوده و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

 در این نوع پمپ از پروانه های سانتریفیوژی استفاده می‌شود به این شکل که انرژی الکتریکی الکترو موتور را به انرژی سانتریفیوژی تبدیل کرد و با نیروی ایجاد شده اقدام به جابجایی سیالات می‌کند. این نوع پمپ‌ها هم با توجه به نوع پروانه و نوع نیروی سانتریفیوژی به چند مدل تقسیم می شوند.

مثلا در نوع پمپ جریان شعاعی، فشار ایجاد شده به سیال فقط از طریق نیروی سانتریفیوژ تامین شده و معمولا سیال از طریق توپی وارد محفظه پروانه می‌گردد و در قالب شعاعی مشخص به بیرون از پمپ منتقل می‌شود. یا نیروی سانتریفیوژ از طریق تیغ‌ها ایجاد شده و تخلیه سیالات به شکل شعاعی و محوری انجام می‌شود.

از نظر کاربردی پمپ های سانتریفیوژ برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته کم استفاده می‌شوند، اما در عوض از شدت جریان بالا یا دبی زیاد بهره می‌برد. این نوع پمپ برای کاربری‌های که نیاز به انتقال و جابجایی حجم زیادی از آب دارد می تواند خاص و ایده آل باشد.

این نوع پمپ‌ها غالبا برای انتقال و جابجایی آب استفاده می‌شوند ولی ممکن است بنا بر شرایط برای جابجایی مواد شیمیایی و سوخت‌های رقیق با ویسکوزیته کم هم مورد استفاده قرار گیرند.

 پمپ های سانتریفیوژ دار بخصوص در نوع پروانه بسته آن می بایستی فقط برای پمپاژ آب تمیز و بدون هیچ نا خالصی استفاده شود اما در برخی مدل‌ها مثل پروانه ورتکس پمپ از این ظرفیت و قابلیت برخوردار است که بتواند آب را با درصد معینی از نا خالصی هم پمپاژ و منتقل کند.

البته باید توجه داشت که پمپ های جابجایی مثبت به دلیل ساختار و مکانیزم خاصی که دارند از ظرفیت  خوبی برای انتقال سیالات با ویسکوزیه بالا برخوردار هستند.

 این نوع پمپ برای کاربری‌های که برای انتقال سیالات نیاز به فشار بالا دارند و در تمام مسیر انتقال، فشار ثابت می‌ماند و کاهش فشار در آن تاثیری نداشته باشد می‌تواند مفید باشد.

 معمولا در فضاهای که شرایط مناسبی دارند از پمپ های سانتریفیوژ دار استفاده می‌شود و در جاهایی سخت یا فضاهایی که این نوع پمپ کارایی لازم را ندارد پمپ‌های جابجایی مثبت به کار گرفته می‌شوند و براحتی می‌توانند در جاهای سخت مفید باشند.

 پمپ های جابجایی مثبت بیشر برای انتقال انواع سیالات با ویسکوزیته بالا مانند روغن‌های غلیظ، لجن، خمیرها و ... استفاده می‌شوند.

 همچنین در برخی از مدل‌ها مثل پیش رونده خلاء به دلیل وجود صافی مخصوص در فضای داخلی پمپ این نوع پمپ‌ها از قابلیت و ظرفیت انتقال سیالات همراه با مقادیر زیادی از جامدات که به صورت معلق در آن شناور هستند برخوردار می‌باشند.

 از این نوع پمپ‌ها معمولا برای تخلیه آب‌های زیر زمینی یا لجن های نفتی استفاده می‌شود. همچنین از پمپ‌های جابجایی مثبت‌ در مدل‌های پیچی و ‌پره‌ای می‌توان برای انتقال سیالات تمیز و خالص مثل سوخت ها و روغن های روان کاری استفاده نمود.

 در کل پمپ های جابجایی مثبت که با وقفه و به شکل متناوب کار می‌کنند نسبت به پمپ های سانتریفیوژ که به شکل مداوم و بدون وقفه کار می‌کنند، سرعت پایین‌تری دارند.

 در مدل‌های همچون لوب، پیش برنده در خلاء و پمپ پیش رس که چمبر پمپ بزرگتر است یک‌ جریان هموار و یکنواخت ایجاد می‌شود که برای سیالاتی که به استحکاک و برش حساس هستند می‌تواند مناسب و مفید باشد.

مانند زیتون که اگر در شرایط نا متوازن و با استحکاک بالا منتقل شود ممکن است باعث له شدگی آن ها شود. یا چسب که نباید حالت چسبندگی آن دچار مشکل شود یا ژل که باید حالت ژ لی خود را در زمان انتقال در حجم بالا حفظ کند.

خرید پمپ صنعتی

 

قیمت پمپ آب صنعتی

قیمت پمپ صنعتی با توجه به نوسانات قیمت ارز های خارجی متغیر بوده و از یک رنج قیمت ثابت در یک بازه زمانی طولانی برخوردار نیست و ممکن در یک دوره زمانی کوتاه دچار تغییر و نوسان شود.

لذا برای اطلاع از قیمت های روز انواع پمپ بخصوص پمپ های صنعتی باید با مراجعه به فضای مجازی و جستجو در درگاه های اینترنتی شرکت های عرضه کننده انواع پمپ های مختلف، نسبت به انتخاب پمپ مورد نظر خود اقدام نمود. معمولا قیمت پمپ های صنعتی متناسب با شرکت‌های تولید کنند و نوع برند ممکن است متفاوت باشد. گارانتی مناسب و خدمات پس از فروش بعلاوه برند پمپ صنعتی می تواند از عوامل موثر در قیمت تمام شده کالا باشد.

 البته باید توجه داشت که محصولات جدید و نو ظهوری هم هستند که هرچند از عناوین تجاری معروف بهره نمی‌برند اما از نظر کیفی در سطح مطلوبی قرار دارند و متقاضیان می‌توانند با قیمت های مقرون به صرفه تر این نوع محصولات را تهیه نمایند، در ادامه به عنوان نمونه به قیمت تعدادی از پمپ‌های صنعتی موجود در بازار اشاره می شود.

- پمپ آب یک اسب چدنی تک فاز ابارا مدل CMC1.00 TIE2  قیمت 7.315.000 تومان

- پکیچ کامل پمپ آب 1/5 اسب ورتکسP15-27   قیمت 7.080.000 تومان

- پکیچ کامل پمپ آب  2 اسب ورتکس مدل P20-25   قیمت 7.680.000

- پمپ آب یک اسب بشقابی ابارا مدل CM A 1/00 M(LOCAL - PREMIUM) قیمت 2.330.000 تومان

- پکیج پمپ آب نیم اسب ورتکس  P05-24  قیمت 1.990.000  تومان

- پکیج کامل پمپ آب یک اسب بشقابی P1 -28 ست کنترل ایدرو  قیمت 3.100.000  تومان

- پکیج کامل پمپ یک اسب جتیP1-30 ست کنترل ایدرو  قیمت 2.520.000 هزار تومان

*قیمت ها دائما متغیر هستند.

 

خرید پمپ آب صنعتی

نکات مهم برای خرید پمپ آب صنعتی با کیفیت

از جمله نکات مهمی که در زمان خرید پمپ آب صنعتی با کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد می‌توان به مواردی مانند مدل و نوع برند انتخابی، گارانتی و خدمات پس از فروش و خرید از نمایندگی های مجاز اشاره کرد علاوه بر موارد یاد شده باید توجه داشت که ارتفاع با میزان آب دهی تقریبا رابطه عکس دارد و هرچه ارتفاع افزایش پیدا کند متقابلاً توان و قدرت انتقال آب کاهش پیدا می‌کند.

در نتیجه قدرت پمپ آب در حداکثر ارتفاع تقریبا به صفر می‌رسد. لذا در زمان خرید پمپ آب صنعتی باید پمپی انتخاب شود که هد یا ارتفاع انتقال آب آن از ارتفاع مورد نظر بیشتر باشد. مثلا اگر قرار باشد پمپ آب برای ارتفاعی در حدود ده متر تهیه شود باید سعی شود پمپی انتخاب گردد که حداکثر ظرفیت انتقال آب در آن 15 متر برسد.

نکته دیگری که باید در هنگام تهیه پمپ آب صنعتی مورد توجه قرار گیرد آن است که فرکانس برق مصرفی در ایران 50 هرتز است و باید پمپی انتخاب شود که برای این میزان برق طراحی شده است. چون این میزان ممکن است در کشورهای مختلف با توجه به نوع شبکه برق رسانی و سیستم به کار گرفته شده در آن متفاوت باشد.

 مثلا این میزان در کشورهای اروپایی در حدود 60 هرز است که طبعا وسایل برقی ساخته شده غیر صادراتی اروپایی که برای بازار داخلی ساخته شده است از شرایط لازم برای استفاده در کشورهای دیگر برخوردار نیست و حتی المقدور باید به این امر توجه شود تا کالای قاچاق غیر موجه و نا مناسب خریداری نشود.

هرچند کالاهایی که به کشور وارد می شوند با این معیار مطابقت دارند ولی با این وجود کار از محکم کاری عیب نمی‌کند.

جمع بندی

پمپ آب صنعتی نوع تلمبه یا پمپی است که برای انتقال سیالات از نقطه ای به نقطه دیگر نصب و استفاده می‌شود. پمپ های صنعتی با توجه به کارکرد و نوع ساختار از تنوع زیادی برخوردار هستند که هرکس باید با توجه به نوع نیاز و عملکردی که از پمپ انتظار دارد نسبت به تهیه و خرید آن اقدام کند.

 پمپ های صنعتی معمولا به دلیل نوع کاربرد و ساختاری که براساس آن طراحی می‌شوند از انواع دیگر پمپ سرحال تر و قدرتمندتر می‌باشند. از پمپ های صنعتی در هر صنعتی که نیاز به جابجایی انواع سیالات از نقطه ای به نقطه دیگر داشته باشد می‌توان استفاده کرد.

 منتهی مدل‌های مختلف پمپ از تنوع بالایی برخوردار هستند و برای افزایش راندم کار باید سعی شود از پمپ های متناسب با نوع کار استفاده شود تا روند کار در اثر کم اطلاعی و عدم شناخت دچار اختلال نشود.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید