دسته بندی

پمپ آب کولر

مشاهده فیلترها

پمپ آب کولر

پمپ آب کولر یکی از اجزای مهم در خنک کننده ها و کولرهای آبی هستند که باعث ایجاد هوای خنک از طریق پمپاژ و انتقال آب از محفظه کولر به پوشال ها می شوند و از آنجایی که این پمپ ها نقش اصلی را در سیستم خنک کننده کولر ایفا می کنند، سرویس سالانه و تعمیر قطعات آن در صورت خرابی نقش مهمی در سلامت و طول عمر پمپ و سیستم کولر دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی و نحوه کارکرد پمپ آب کولر بپردازیم.

خرید پمپ اب کولر

پمپ آب کولر چیست؟

از پمپ آب کولر برای تامین آب مبدل های سرمایشی استفاده می شود. نرخ جریان پمپ های آب کولر بسته به جریان گرمایی که باید از بین برود متفاوت است.

پمپ آب کولر یکی از مهمترین اجزا در کولرهای آبی هستند که در ایجاد و تولید هوای خنک نقش دارند. پمپ آب کولر از طریق انتقال و توزیع آب داخل محفظه کولر به پوشال ها باعث خنک شدن هوای داخل خانه ها می شود. به این صورت که هوای گرم در اثر برخورد با پوشال هایی که از طریق پمپ آب کولر خیس شده اند، خنک شده با چرخش پروانه های موتور کولر، هوای خنک از طریق محفظه هایی به داخل خانه ها فرستاده شده و باعث کاهش دمای خانه در فصل تابستان می شود.

 

انواع پمپ آب کولر

پمپ کولر آبی بر اساس نوع توان و قدرت و نیروی محرکه به پمپ های دینامیکی ( گریز از مرکز و محوری یا اکسیال) ، استاتور تک بویینی و دو بالشتکی و پمپ های مکانیکی در بازار موجود هستند که بسته به نوع کولر در آن نصب می شوند. پمپ های مکانیکی نوع جدیدی از پمپ های کولر هستند که از انرژی برقی موتور استفاده نمی کنند و بدون نیاز به آن آب داخل محفظه کولر را به پوشال ها هدایت می کنند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ آب کولر

پمپ آب کولر از جنس ورقه های آهنی سیلیس دار است و شامل دو اجزا مهم موتور و پمپ است. پمپ آب کولر همچنین شامل یک پایه اصلی، کفی پمپ و کلاهک پمپ، پروانه پمپ است که در آن پایه اصلی در آب قرار میگیرد و آب را پمپاژ میکند، کفی پمپ در زیر بدنه اصلی پمپ آب نصب شده است  و پروانه پمپ که مانند یک توربین عمل میکند.

مشکلات رایج در پمپ آب کولر

پمپ های آب در کولرها معمولا در بیشتر اوقات سالم هستند و تا چندین سال می توانند بدون هیچ مشکلی به عملکرد خود ادامه دهند. اما برخی اوقات ممکن است دچار مشکل و خرابی در سیستم خود شوند که در این صورت باید توسط کارکنان مجرب و متخصص تعمیر و سرویس شوند. مشکلات رایجی که معمولا برای پمپ های آب پیش می آید، شامل: مسدود شدن شیلنگ خروجی آب از پمپ کولر ، نفوذ جریان آب به قسمت داخلی واتر پمپ، قطع بودن جریان آب در شلنگ اصلی اب کولرکه باعث خشک شدن محفظه داخلی کولر میشود و نیز ورود اجسام ریز جامد به داخل پروانه پمپ است که می تواند به پمپ آسیب رسانده و سبب اختلال در عملکرد آن شود. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است قطعات کولر و پمپ آن توسط افراد متخصص در این حوزه به صورت دوره ای سرویس شوند. همچنین برای کارکرد بهتر آن می توان پمپ آب و قطعات کولر را روغنکاری کرد.

 

خرید پمپ آب کولر

جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر

همانطور که گفتیم مشکلات به وجود آمده در پمپ آب کولر می تواند منجر به بدکاری در عملکرد و حتی سوختن پمپ و موتور کولر شود. برای جلوگیر از سوختن پمپ آب کولر باید پمپ آب کولر به صورت مرتب روغنکاری شود، بدنه و کفی کولر در طول مدت استفاده شسته شود و از رسوبات ایجاد شده در کفی پاک گردد، همچنین باید سه راهی های توزیع کننده آب داخل کولر مرتبا چک شود تا آب نشتی وارد محفظه داخلی موتور نشود و پوشال ها به طور منظم و سالیانه عوض شده و از رسیدن آب کافی به کولر و پمپ آن اطمینان حاصل شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

پمپ آب کولر یک وسیله الکترومکانیکی و یکی از اجزای مهم در سیستم خنک کننده کولرها است که باعث انتقال فشار آب از محفظه کفی داخلی کولر به پوشال ها می شود. پمپ آب کولر نقش مهمی در سیستم کولر ایفا می کنند که باید برای عملکرد بهتر ان به صورت دوره ای سرویس شده و نقص و مشکلات ایجاد شده در آن توسط افراد متخصص برطرف شود. در صورت عدم کارکرد پمپ آب کولر  و سوختن آن نیز می توانید با مراجعه به نمایندگی های فروش پمپ آب کولر، یک پمپ آب جدید برای کولر خود خریداری نمایید.

خرید پمپ اب کولر

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید