دسته بندی

چمن مصنوعی تزئینی

مشاهده فیلترها

چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی تزئینی یکی از انواع پرکاربرد چمن است که به دلیل موارد استفاده متعدد به یکی از محصولات پرفروش در زمینه‌های مختلف تبدیل شده است. چمن تزئینی کاربردهای مختلفی دارد به خصوص در آپارتمان‌ها و اماکن تفریحی و در مکان‌هایی که امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم چمن مصنوعی تزئینی، ویژگی‌ها ان و اطلاعات لازم از جمله قیمت چمن مصنوعی  را در اختیار شما قرار بدهیم پس با ما همراه باشید.

چمن مصنوعی تزئینی چیست؟

چمن مصنوعی تزئینی در بخش صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزئین مناسب برای بخش چینش مبلمان، ایجاد منظره زیبا در بالکن (چمن مصنوعی برای بالکن) آپارتمان‌ها یا پشت بام ، چمن مصنوعی تزئینی کاربرد دارد. طرح‌های تزئینی که در پارک یا اماکن تفریحی مشاهده می‌کنید با استفاده از چمن‌های مصنوعی تزئینی ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های چمن مصنوعی تزئینی

از چمن مصنوعی تزئینی برای ایجاد فضاهای زیبا و شاداب بدون نیاز به آبیاری و هزینه‌های دیگر مانند کود و نگهداری از چمن‌های طبیعی استفاده می‌شود. ماندگاری زیاد و تنوع، باعث محبوبیت چمن مصنوعی تزئینی شده است. نصب راحت چم مصنوعی دکوراتیو یکی از جذابیت‌های این محصول برای اماکن مختلف است.

موارد کاربرد چمن مصنوعی تزئینی

 1. استفاده از ان در تراس منازل، هتل‌ها، حیاط خانه و محیط کار. در فضای کافه و رستوران‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد.
 2. استفاده از ان به عنوان کفپوش برای محیط آتلیه و دور استخرها
 3. چمن مصنوعی دکوراتیو در مهدکودک نیز کاربرد دارد و با نصب ان در محیطی که کودکان حضور دارند علاوه بر ایجاد نشاط، محیطی امن را برای بازی کودکان ایجاد می‌کند. زیرا کودکان در زمان بازی در صورت برخورد با زمین، دچار آسیب نخواهند شد.
 4. در مدارس و دانشگاه‌ها نیز چمن مصنوعی مشاهده می‌شود. در مدارس به دلیل فشار بالایی که به سطح چمن وارد می‌شود، باید از چمن مصنوعی دکوراتیو با مقاومت بالا استفاده کرد زیرا تعداد زیاد دانش‌آموزان و حضور هم‌زمان آن‌ها روی سطح چمن به هنگام ورود و خروج از مدرسه لزوم استفاده از چمن مصنوعی با کیفیت با را می‌طلبد.
 5. حتما در زمان مراجعه به فروشگاه‌ها نیز چمن‌های زیبایی را که باعث نشاط و زیبایی محیط شده‌اند مشاهده کردید؛ این چمن همان چمن مصنوعی دکوراتیو است که با هدف جلب مشتریان در محیط فروشگاه‌ها نصب می‌شوند.
 6. استفاده در پشت بام ها بعنوان چمن مصنوعی پشت بام

شیوه نگهداری از چمن مصنوعی دکوراتیو

شیوه نگهداری از چمن مصنوعی دکوراتیو موضوعی است که با طول عمر محصول ارتباط مستقیم دارد. اگرچه چمن مصنوعی مانند چمن طبیعی نیاز به مراقبت زیاد ندارد اما اگر نسبت به تمیز کردن آن بی تفاوت باشید زودتر از مدت زمانی که پیش‌بینی می‌کردید غیر قابل استفاده می‌شود. بنابراین برای طول عمر بیشتر چمن و زیبا به نظر رسیدن ان باید روش‌های مراقبتی زیر را رعایت کنید:

 1. فضولات حیوانات خانگی و پرندگان را جمع کنید
 2. شاخه و برگ‌های ریخته شده در لا به لای چمن را بردارید.
 3. از انداختن ته سیگار یا هر ماده آتش‌زا در چمن خودداری کنید زیرا چمن مصنوعی از پلاستیک تهیه شده است و با ورود کم‌ترین مقدار از مواد اشتعال‌زا نقص در چمن ایجاد می‌شود.
 4. از انداختن آدامس، شکلات و مواد خوراکی خودداری کنید.

 

طول عمر چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی طول عمر بسیار بیشتری دارد زیرا در مراحل تولید این نوع چمن از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که در مقابل تابش نور خورشید از مقاومت زیادی برخوردار است. قابلیت شست‌و شو و سازگاری چمن مصنوعی با شرایط آب و هوایی مختلف باعث شده است تا از این محصول برای مدت زمان طولانی بتوانید استفاده کنید. چمن مصنوعی تزئینی با توجه به کیفیت آن بین 5 تا 10 سال عمر می‌کند.

شیوه نصب چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی تزئینی زمانی زیبا است و باعث شادابی محیط می‌شود که با دقت و با رعایت نکات ظریف نصب شود. اگر چمن مصنوعی با توجه به اصول و رعایت ظرافت‌های خاص مربوط به نصب این محصول در سطح زمین قرار بگیرد هزینه ترمیم ان نیز به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. انجام زیرسازی صحیح اولین گام در نصب چمن است. پس از زیرسازی مناسب لازم است رول‌ها را در محل نصب پهن کنید و با توجه به الگوی از قبل تهیه شده ،کار برش را شروع کنید. بعد از برشکاری باید قواره‌های برش خورده را با احتیاط زیاد تا وسط بر گردانید. سپس بکینگ و سطحی را که قرار است چمن روی آن قرار بگیرد چسب‌کاری کنید. در مرحله بعدی  بایدچمن مصنوعی را سر جای خود قرار بدهید و سپس نیمه دیگر را بر گردانید و با همین ترتیب مرحله چسب‌کاری را به پایان برسانید. بعد از اتمام چسبکاری مرحله پرداخت چمن مصنوعی را با برش لبه های اضافی شروع کنید.

زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی

در مرحله زیرسازی چمن مصنوعی دکوراتیو از سیمان یا بتن استفاده می‌شود اگرچه نصب چمن مصنوعی دکوراتیو بر روی ایزوگام، کاشی، سرامیک، چوب و آسفالت هم امکان‌پذیر است. البته از قبل باید سطح مورد نظر را صاف کرده باشید. در این صورت آب در بخش زیرین چمن جمع نخواهد شد و نیاز به ترمیم پیدا نمی‌کند. اگر قصد نصب چمن مصنوعی تزئینی بر روی خاک را دارید ابتدا باید سطح مورد نظر کوبیده و صاف کنید در غیر این صورت، چمن روی سطح قرار نمی‌گیرد. برای نصب چمن روی دیوار نیز باید هرگونه برآمدگی یا تورفتگی موجود روی دیوار را محو کرده باشید. چمن مصنوعی به وسیله پیچ و روپیلاک روی دیوار قرار می‌گیرد.

بهترین نوع چمن مصنوعی تزئینی

چمن مرغوب محصولی است که با توجه به محل نصب و در واقع کاربرد آن مشخص می‌شود. شاید برخی چمن پر را به عنوان یک محصول باکیفیت معرفی کنند این در حالی است که همین چمن می‌تواند برای یک مکان مشخص کارایی بالایی داشته باشد اما برای جایی مثل تراس آپارتمان اصلا جلوه و زیبایی نداشته باشد. به طور کلی برای خرید چمن مصنوعی باکیفیت به مواد اولیه آن توجه کنید و در این مورد از فروشنده کسب اطلاع کنید. البته مواد اولیه معمولأ روی بسته‌بندی محصول درج می‌شود. شما می‌توانید با خرید محصول از یک برند معتبر با اطمینان خاطر برای اماکن مورد نظرتان چمن مصنوعی تزئینی انتخاب کنید. 

مواد سازنده چمن مصنوعی

وقتی از چمن مصنوعی تزئینی برای بالکن منزل، محل بازی کودک یا هر جای دیگری استفاده می‌کنید حتمأ این سوال برایتان به وجود می‌آید که این کف‌پوش چمن مصنوعی از چه موادی ساخته می‌شود. چمن مصنوعی تزئینی را از مواد اولیه زیر درست می‌کنند:

 1. پلی اتیلن(PE): این ماده نرمی و لطافت در چمن مصنوعی را ایجاد می‌کند. الیاف پلی‌اتیلن یک ماده پلاستیکی محبوب است که در ساخت چمن مصنوعی از آن استفاده می‌شود. پلی اتیلن در ابتدا به شکل گرانول‌های خام است که بعد از مخلوط شدن با مواد دیگر و رنگ‌ها برای به کار رفتن در ساخت چمن مصنوعی آماده می‌شود.
 2. پلی پروپیلن(PP): پلی پروپیلن ماده‌ای است که ویژگی قدرت ارتجاعی چمن و مقاومت در قبال فشار و ضربه را ایجاد می‌کند. از این ماده برای ساخت الیاف فیلر و خزه به منظور ایجاد قابلیت ارتجاعی در محصول استفاده می‌شود. همچنین به کار رفتن لایه محافظتی فیلر در چمن مصنوعی مقاومت آن را بالا می‌برد.
 3. نایلون(PA): نایلون قدرت زیادی را در محصول نهایی به وجود می‌آورد و به کار رفتن ان در چمن مصنوعی باعث می‌شود چمن همچنان ویژگی اولیه خود را  بعد از گذشت مدت زمان زیاد از زمان نصب آن حفظ کند.

 

فرایند ساخت چمن مصنوعی تزئینی

 1. مرحله اختلاط

اولین مرحله برای تولید چمن مصنوعی تزئینی میکس کردن مواد اولیه با یکدیگر است. ترکیب مواد اولیه به وسیله مستربچ‌های رنگی،  باعث بالا رفتن مقاومت چمن مصنوعی  تزئینی در برابر نورخورشید و شرایط جوی می‌شود. مواد اولیه با قرار گرفتن در معرض از حرارت بالا و فشار زیاد با هم ترکیب می‌شوند. ماده حاصل شده را وارد اکسترودر می‌‌کنند و با فشار و حرارت زیاد به شکل نخ‌های شبیه چمن از دستگاه خارج می‌شوند. در این پروسه و تا این مرحله نخ چمن مصنوعی سنتزی تولید می‌شود. دو نوع نخ فیبریلیت و نخ مونوفیلامنت محصول نهایی در این مرحله هستند. این نوع از نخ‌ها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند.

نخ‌های طویل به دست امده پس از خروج از اکسترودر و خنک شدن با ماشین‌های کارتینگ، در قرقره‌های مخصوص نخ چمن مصنوعی جمع‌آوری می‌شوند. سپس بافت آن‌ها بر روی بستر چمن مصنوعی شروع می‌شود. فرایند بافت در ماشینی به نام tafting machine انجام می‌شود.

مرحله سوم، پوشش‌دهی است که در آن چمن مصنوعی به وسیله ماشین RAM و با به کارگیری ماده‌ای به نام لاتکس پوشش داده می‌شود. این فرایند به منظور جلوگیری از ریزش چمن به هنگام فشار و ضربه انجام می‌شود. لاتکس SBR و لاتکس  PUاز انواع متداول برای ساخت چمن مصنوعی هستند.

در مرحله بعدی که حفره‌گذاری نام دارد برای تخلیه شدن آب از پشت بستر چمن مصنوعی سوراخ‌هایی در آن ایجاد می‌شود. این سوراخ‌ها بین 5 تا 8 میلی‌متر قطر دارند.

و در مرحله پایانی کیفیت محصول نهایی با اعمال استانداردهایی بررسی می‌شود. در این مرحله روی چمن تست‌های مختلفی انجام می‌شود تا از کیفیت محصول اطمینان حاصل شود. تست‌ها عبارتند از:

 1. تست برای ارزیابی میزان ضربه‌پذیری چمن مصنوعی
 2. تست برای تشخیص بهداشتی بودن مواد به کار رفته در چمن مصنوعی
 3. تست برای تشخیص استحکام الیاف چمن مصنوعی
 4. تست برای تشخیص سایش الیاف
 5. تست UV که در آن میزان مقاومت چمن در مقابل نور خورشید ارزیابی می‌شود.

 

اثاثیه از جنس چمن مصنوعی

جالب است بدانید که از چمن مصنوعی برای زیباتر به نظر رسیدن اثاثیه و لوازم منزل یا محل کار نیز می‌توان استفاده کرد.مثلأ اگر یک نیمکت یا میز را با چمن مصنوعی پوشش دهید و آن را در بخش‌های مختلف خانه قرار بدهید پس از مدتی متوجه تغییرات مثبت در روحیه خود و اعضای خانواده خواهید شد. انعطاف‌پذیری چمن مصنوعی این امکان را فراهم اورده تا بتوان آن را روی وسایل مختلف نصب کرد. تحقیقات روانشناسی حاکی از این است که به کار رفتن رنگ سبز در وسایل خانه تاثیر به سزایی در بالا رفتن روحیه و خنثی شدن انرژی منفی در محیط خانه دارد.

استفاده از چمن مصنوعی تزئینی روی پله

یکی دیگر از موارد استفاده از چمن مصنوعی تزئینی، نصب آن روی پله است. برای این کار باید بستر چمن مصنوعی را با ظرافت خاصی روی پله نصب کرد طوری که روی محل مورد نظر فیکس شود تا در زمان تردد، اشخاص دچار حادثه نشوند. برای این منظور باید چسب‌های مخصوص کف‌پوش به طور دقیق مورد استفاده قرار بگیرند.

نکاتی در مورد استفاده از چمن مصنوعی تزئینی

اگر در مناطق پربارش زندگی می‌کنید برای جمع نشدن آب در بخش زیرین چمن مصنوعی باید چمن زهکشدار را انتخاب کنید.

اگر قصد استفاده از چمن مصنوعی در باغ را دارید برای کاشت درخت روی آن باید به اندازه حلقه درخت مورد نظر از بستر چمن مصنوعی، بخشی را جدا کنید.

برای استفاده کودکان از چمن مصنوعی نرم و لطیف استفاده کنید. در چمن‌های جدید از الیاف ابریشمی استفاده می‌شود و به کارگیری فناوری جدید، باعث شده تا چمن مصنوعی از لطافت زیادی برای قرار گرفتن کودکان روی ان برخوردار باشد.

اگر قرار است چمن مصنوعی در یک منطقه پرتردد قرار بگیرد بهتر است از نوع مستحکم و ضخیم آن استفاده کنید تا از مقاومت لازم برخوردار باشد.

قیمت چمن مصنوعی تزئینی

قیمت چمن مصنوعی تزئینی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله قیمت مواد اولیه که با نوسانات در قیمت بازارهای بین‌المللی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همچنین هزینه به کارگیری فناوری‌های نوین و تکنولوژی نیز به قیمت نهایی محصول اضافه می‌شود. به طور کلی قرار گرفتن هزینه مواد اولیه در کنار خدمات، قیمت محصول را مشخص می‌کند. ما در این مجموعه با تهیه کاتولوگی جامع از محصولات، سعی در ارائه محصولات متنوع به همراه قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی به صورت شفاف داریم. چمن مصنوعی تزئینی با قیمت‌های مختلف در این مجموعه عرضه می‌شود.

جمع‌بندی

اولین گام برای خرید یک محصول با کیفیت، انتخاب تولیدکننده معتبر است. ما در این مجموعه با عرضه محصولات متنوع و مطابق با استانداردهای روز دنیا سعی در کسب رضایت مشتری داریم. در این فروشگاه امکان خرید آن آن ‌لاین و حضوری وجود دارد. در خرید اینترنتی با انتخاب هر محصول و کلیک روی آن مشخصات و قیمت برای شما نمایان می‌شود. در خرید حضوری نیز می‌توانید اطلاعات لازم در مورد محصول و تناسب آن با فضایی که جهت نصب چمن مصنوعی در نظر گرفته‌اید ارائه خواهد شد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید