دسته بندی

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی ورزشی

ممکن است ورزش کردن روی چمن طبیعی جذاب باشد اما فراهم نمودن شرایط مناسب برای انجام ورزش در شرایط مختلف باعث شده تا امروزه چمن مصنوعی به یک عامل مهم برای راحتی ورزشکاران تبدیل شود. چمن مصنوعی، ویژگی‌های آن، لزوم به کارگیری آن در سالن‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها همچنین معیارهای تشخیص چمن مصنوعی مرغوب از محصول نامرغوب موضوعاتی هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر قصد خرید و آگاهی از قیمت چمن مصنوعی را دارید لطفأ با ما همراه باشید.

چمن مصنوعی ورزشی چیست؟

وقتی بحث ورزش مطرح می‌شود ایمنی بازکینان یکی از موضوعات مهمی است که باید در انجام ورزش‌های مختلف مورد توجه قرار بگیرد. بسیاری از بازی‌های ورزشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باید روی چمن انجام شوند اما چمن طبیعی به دلیل مقاومت بسیار پایین با انجام چند بازی پیاپی دچار آسیب شده و بازی را برای ورزشکاران با مشکل مواجه می‌کند. همین موضوع باعث شد تا شرکت‌های معتبر برای ساخت چمن مصنوعی با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن اقدام کنند.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی ورزشی

دلایل زیادی باعث استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاه‌ها شده است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد:

 1. نگهداری آسان: چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی نیازی به کود، آبیاری و نگهداری‌های پرهزینه ندارد. تنها کاری که باید انجام شود این است که بعد از هر مسابقه با یک برس مخصوص تمییز شود.
 2. دوام بالا: چمن طبیعی وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد بعد از مدتی از بین می‌رود. همچنین انجام بازی‌های مختلف روی چمن طبیعی پس از مدت کوتاهی باعث آسیب دیدن آن می‌شود؛ این در حالی است که چمن مصنوعی شرایط را برای انجام مسابقات و تمرینات ورزشی در شرایط آب و هوایی مختلف فراهم می‌کند. وزش باد، باران و برف آسیبی به چمن مصنوعی وارد نمی‌کند. چمن مصنوعی فوتبال نمونه بارزی از توضیحات بیان شده است.
 3. ظاهر زیبا: چمن مصنوعی به دلیل داشتن ظاهری زیبا و با طراوت به طور دائم، گزینه مناسبی برای استفاده در ورزشگاه‌هاست. همچنین تشابه زیاد چمن مصنوعی با نوع طبیعی آن باعث شده تا ورزشکاران رغبت زیادی برای بازی و تمرین روی آن داشته باشند.
 4. افزایش زمان بازی برای ورزشکاران: چمن مصنوعی به دلیل کیفیت بالا این امکان را برای ورزشکاران فراهم می‌کند تا بتوانند برای مدت زمان بیشتری به تمرین خود ادامه بدهند. همین ویژگی باعث شده است تا بتوان چمن مصنوعی را به عنوان یکی از عوامل تاثیر‌گذار در نتایج ورزشی معرفی کرد.
 5. ایمنی بالا: چمن مصنوعی با فناوری‌های نوین تولید می‌شود. جمع نشدن آب روی چمن مصنوعی باعث می‌شود تا ورزشکاران به هنگام بازی تعادل خود را حفظ کنند و در نتیجه آسیب‌های ورزشی به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. همچنین نصب آن در چندین لایه باعث می‌شود تا ورزشکاران به هنگام برخورد با سطح زمین دچار آسیب نشوند.
 6. رشد نکردن چمن با گذشت زمان: این ویژگی در حفظ کارایی چمن برای انجام بازی‌های مختلف تاثیرگذار است و نیاز به مراقبت از چمن را کاهش می‌دهد.
 7. اثر زیست محیطی چمن مصنوعی و کمک آن به استفاده بسیار کم از آب آن را به یک محصول بسیار مفید به خصوص برای مناطق کم آب تبدیل کرده است.

 

تاثیر چمن مصنوعی در عملکرد بازیکنان

 هر ورزشکاری در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی به ایمنی و سلامت خود می‌اندیشد. اگر محیط انجام بازی از ایمنی کافی برخوردار نباشد، بازیکنان قادر به ارائه بازی باکیفیت نخواهند بود. در نتیجه به آرامش ذهنی بازیکنان باید به عنوان یک عامل بسیار مهم برای دستیابی به نتایج خوب اهمیت داد. چمن مصنوعی باکیفیت به دلیل ایجاد ایمنی برای ورزشکاران و حفظ شرایط مطلوب در موقعیت‌های مختلف یکی از محصولات مهم در حیطه ورزش به حساب می‌آید.

مواد سازنده چمن مصنوعی

شاید برای بسیاری از خریداران چمن مصنوعی این سوال ایجاد شود که برای ساخت این محصول از چه الیافی استفاده می‌شود. چمن مصنوعی از مواد اولیه زیر ساخته می‌شود:

 1. پلی اتیلن(PE): این ماده باعث ایجاد ویژگی نرمی و لطافت در چمن مصنوعی می‌شود. الیاف پلی‌اتیلن یک ماده پلاستیکی محبوب است که در ساخت چمن مصنوعی از آن استفاده می‌شود. پلی اتیلن در ابتدا به صورت گرانول‌های خام است که پس از ترکیب شدن با مواد دیگر و رنگ‌ها برای استفاده در ساخت چمن مصنوعی آماده می‌شود.
 2. پلی پروپیلن(PP): قدرت ارتجاعی چمن و مقاومت آن در قبال فشار و ضربه با این ویژگی ایجاد می‌شود. از این ماده برای ساخت الیاف فیلر و خزه به منظور ایجاد قابلیت ارتجاعی در محصول استفاده می‌شود. استفاده از لایه محافظتی فیلر در چمن مصنوعی باعث مقاومت محصول می‌شود.
 3. نایلون(PA): این ماده از قدرت زیادی برخوردار است و به کار رفتن ان در چمن مصنوعی باعث می‌شود تا با انجام بازی‌های متعدد، چمن همچنان ویژگی اولیه خود را حفظ کند.

 

چمن مصنوعی نسل سوم

این نوع از چمن مصنوعی با به کارگیری فناوری‌های نوین تولید می‌شود و بیشترین شباهت را با چمن طبیعی دارد به طوری که برخی از بازیکنان به هنگام انجام تمرین یا بازی تصور می‌کنند روی چمن طبیعی قرار دارند. استفاده از چمن زرد و قهوه‌ای  بین چمن‌های سبز به طبیعی به نظر رسیدن این نوع از چمن مصنوعی کمک کرده است. چمن مصنوعی نسل سوم در مقابل اشعه ماورای بنفش مقاومت زیادی دارد. این ویژگی باعث شده تا چمن با قرار گرفتن در معرض نورخورشید برای مدت طولانی مقاومت خود را از دست ندهد. مقاومت زیاد در مقابل خمیدگی یکی دیگر از ویژگی‌های چمن مصنوعی نسل سوم است.

چمن مصنوعی در فوتبال

فوتبال یکی از مهم‌ترین ورزش‌هایی است که ایمنی بازیکنان به هنگام بازی تا حد زیادی به کیفیت چمن مصنوعی بستگی دارد. اگر قصد خرید چمن مصنوعی فوتسال یا فوتبال را دارید لازم است به هنگام خرید به نکات زیر دقت داشته باشید:

 1. این چمن مصنوعی باید سه لایه باشد و در اصطلاح به آن لایه زیر بکینگ گفته می‌شود.
 2. تراکم طولی آن باید 140 تا 150 باشد
 3. ارتفاع الیاف از 45 تا 55 میل باشد.

وجود ویژگی‌های ذکر شده در چمن مصنوعی فوتبال به معنای استقامت بیشتر چمن در مقابل فشار و ضربه و قدرت و دوام آن در مقابل استهلاک است.

اغلب چمن برای حیاط مدرسه نیز همین چمن است.

چمن مصنوعی تنیس

تنیس جزء ورزش‌های متداولی است که علاوه بر سالن‌های ورزشی در ویلاها نیز پرطرفدار است در نتیجه کارایی زیادی دارد. اگر در زمان بازی تنیس به دنبال هیجان، آرامش و اطمینان خاطر هستید بهتر است میزهای تنیس را روی چمن مصنوعی نصب کنید. چمن مصنوعی آرامش بازکنان در زمان حرکت برای کنترل بازی را به همراه خواهد داشت. اگر در زمین تنیس از چمن مصنوعی با کیفیت استفاده شود بارش باران بازی را متوقف نخواهد کرد. برای تنیس از چمن مصنوعی با ارتفاع 10 تا 20 میل و متریال پرکننده سیلیس یعنی در هر متر بین 7 تا 10 کیلوگرم استفاده می‌شود.

چمن مصنوعی برای گلف، بستکتبال، هاکی و پنتبال

برای انجام هر یک از این بازی‌ها به دلیل تحرک زیاد بازیکن استفاده از چمن مصنوعی ضروری است.

فرایند ساخت چمن مصنوعی ورزشی

 1. مرحله اختلاط: اولین مرحله در تولید چمن مصنوعی مخلوط کردن مواد اولیه با یکدیگر است. ترکیب مواد اولیه با مستربچ‌های رنگی، مقاومت چمن مصنوعی در مقابل نورخورشید و شرایط جوی مختلف را به همراه دارد. مواد اولیه با استفاده از حرارت بالا و فشار زیاد با هم ترکیب می‌شوند. مخلوط به دست آمده وارد اکسترودر می‌شود و با فشار و حرارت زیاد در قالب نخ‌های شبیه به چمن تولید می‌شود. در این فرایند و تا این مرحله نخ چمن مصنوعی سنتزی شکل می‌گیرد. دو نوع نخ فیبریلیت و نخ مونوفیلامنت محصول نهایی در این مرحله هستند. این نوع از نخ‌ها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند.

نخ‌های طویل تولید شده پس از خروج از اکسترودر و خنک شدن به وسیله ماشین‌های کارتینگ جمع‌آوری و در قرقره‌های مخصوص نخ چمن مصنوعی قرار می‌گیرند. در این مرحله فرایند بافت شروع می‌شود. فرایند بافت در ماشینی به نام tafting machine انجام می‌شود که عملکرد ان تقریبأ مشابه با بافت موکت است. سوراخ کردن و حلقه‌زنی توسط سوزن‌های بزرگ بر روی بستر چمن مصنوعی انجام می‌شود.

مرحله سوم پوشش‌، پوشش دهی است که در آن چمن مصنوعی به وسیله ماشین RAM با استفاده از ماده‌ای به نام لاتکس پوشش‌دهی می‌شود. این فرایند از ریزش چمن به هنگام فشار و ضربه جلوگیری می‌کند. لاتکس SBR و لاتکس  PUاز انواع متداول برای ساخت چمن مصنوعی هستند.

در مرحله بعدی که حفره‌گذاری نام دارد به منظور تخلیه آب، در پشت بستر چمن مصنوعی سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود. این سوراخ‌ها بین 5 تا 8 میلی‌متر قطر دارند و به تخلیه آب از چمن مصنوعی کمک می‌کنند.

مرحله آخر در ساخت چمن مصنوعی، کنترل کیفیت است. در این مرحله روی چمن تست‌های مختلفی انجام می‌شود تا مطابقت ان با استانداردهای بین‌المللی و کیفیت ان تایید شود. تست‌ها عبارتند از:

 1. تست استحکام الیاف چمن مصنوعی
 2. تست برای تشخیص سایش الیاف
 3. تست برای ارزیابی میزان ضربه‌پذیری چمن مصنوعی
 4. تست بهداشتی بودن مواد به کار رفته در چمن مصنوعی
 5. تست UV که برای تشخیص میزان مقاومت چمن در مقابل نور خورشید به کار گرفته می‌شود.

شیوه نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی

برای بالا رفتن طول عمر چمن مصنوعی اقدامات مراقبتی زیر را انجام بدهید:

 1. برداشتن زباله‌های ایجاد شده بین شاخه‌های چمن. برگ درختان و چوب‌های جمع شده بین چمن مصنوعی علاوه بر ایجاد ظاهر ناخوشایند به مرور زمان چمن را تخریب می‌کند. برای تمییز کردن چمن مصنوعی از تکنولوژی و دستگاه‌های مختلفی با توجه به ابعاد و مساحت ان استفاده می‌شود. چنگک پلاستیکی، جاروی دورانی برقی، دستگاه دمنده و مکنده از جمله این وسایل هستند.
 2. شست‌و شوی چمن با آب سرد به طور منظم. در زمان شست‌و شو می‌توانید از شوینده‌های ضعیف هم استفاده کنید.
 3. شانه‌زدن نخ‌های چمن بر خلاف جهت خواب آن‌ها.

شیوه نصب چمن مصنوعی ورزشی

نصب چمن مصنوعی یک فرایند تخصصی است که هرگونه اشتباه در ان می‌تواند از کارایی چمن بکاهد. همچنین لازم است بدانید شیوه نصب چمن ورزشی با چمن تزیینی متفاوت است. به طور کلی چمن مصنوعی روی دو سطح مختلف نصب می‌شود:

 1. سطح خاکی و سیستم‌های نفوذپذیر: برای نصب چمن مصنوعی ورزشی روی چنین سطوحی باید  تکنینک زیرسازی با استفاده از لایه‌سازی به کار گرفته شود. همچنین باید با شیب‌سازی، سطح نفوذپذیر را به سطح نفوذ ناپذیر تبدیل کرد.
 2. نصب چمن مصنوعی روی سطوح سخت و نفوذناپذیر: چمن مصنوعی را روی موزائیک، سطوح سیمانی و ایزوگام نیز می‌توان نصب کرد. نکته مهم در زمان قرار دادن چمن مصنوعی روی چنین سطوحی ایجاد شیب مناسب برای خروج آب است. در این روش نیازی به زیرسازی نیست و نصب چمن روی ان در مقایسه با روش قبلی ساده‌تر است. در ایران معمولأ چمن مصنوعی روی چنین سطوحی نصب می‌شود.

 

روش نصب چمن مصنوعی بین موزاییک 

به طور کلی اندازه‌گیری چمن مصنوعی با توجه به محیط هندسی که قرار است چمن روی ان قرار بگیرد؛ قرار گرفتن چمن روی سطح مورد نظر با کم‌ترین پرتی و با توجه به خمیدگی‌ها و بخش‌های متقارن نکاتی هستند که در زمان نصب باید به ان‌ها توجه شود. اورلب کردن چمن مصنوعی در مکان‌هایی که دو بخش چمن روی هم قرار می‌گیرند نیز از نکات مهم نصب چمن است.

 

قیمت چمن مصنوعی ورزشی

در تعیین قیمت چمن مصنعی ورزشی عوامل مختلفی تاثیرگذار است و یکی از مهم‌ترین آن‌ها قیمت مواد اولیه است که به طور مداوم با تغییر و نوسانات مواجه می‌شود. کیفیت مواد اولیه باعث افزایش قیمت محصول نهایی می‌شود و البته تکنولوژی به کار رفته در ساخت محصول نیز به عنوان یک معیار مهم در تعیین قیمت تاثیرگذار است. برند شرکت سازنده نیز همان‌طور که در تعیین قیمت هر محصولی تاثیرگذار است؛ در قیمت چمن مصنوعی ورزشی نیز موثر است. ما در این مجموعه با ارائه محصولات متنوع و عرضه ان‌ها با قیمت شفاف سعی در ایجاد حق انتخاب وسیع برای مشتریان خود داریم.

جمع‌بندی

با توجه به متداول شدن استفاده از چمن مصنوعی در اکثر فعالیت‌های ورزشی، ما در این مجموعه سعی در ارائه محصولات باکیفیتی داریم که علاوه بر جلب رضایت مشتری، ایمنی ورزشکاران نیز در حین انجام فعالیت‌های ورزشی تامین شود. اگر تمایل به خرید و نصب فنس چمنی یا چمن مصنوعی دارید با توجه به مکان و مورد استفاده از ان می‌توانید محصولات ارائه شده در کاتالوگ را انتخاب کنید. این فروشگاه به صورت حضوری و اینترنتی در خدمت شماست. برای خرید اینترنتی کافی است محصول مورد نظر را انتخاب کنید و قیمت آن را به صورت آن‌لاین پرداخت کنید. در فروش حضوری نیز از راهنمایی این مجموعه برای خرید درست و متناسب با نیاز، برخوردار می‌شوید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید