دسته بندی

کابل شبکه

مشاهده فیلترها

کابل شبکه (LAN)

کابل شبکه نوعی سیم است که برای اتصالات شبکه دوربین‌های مداربسته، آنتن‌های هوایی و زمینی، انتقال داده در تجهیزات کامپیوتری، روترها و سوییچ‌ها استفاده می‌شود. رسانایی کابل مهمترین ویژگی آن است به همین خاطر عموما هسته آن‌ها از جنس فلزاتی مانند آلومینیوم و مس ساخته می‌شود.
تفاوت میان انواع کابل‌های شبکه به نوع کاربردشان باز می‌گردد. به همین دلیل آنها را در سایزهای مختلف به صورت پیچ خورده، هم محور و فیبر نوری می‌سازند. هر یک از این سیم‌ها به صورت کلاف‌های 300 تا 500 متری با هسته‌های رشته‌ای، ترکیبی و زوج تابیده به بازار عرضه می‌شود.
کابل شبکه پچ کورد یک کابل کوتاه است که طول آن از نیم متر تا بیست متر می باشد از یک سوکت استاندارد RJ45 استفاده می شود.

قیمت کابل شبکه

کابل شبکه بستر ارتباطی برای تبادل و انتقال اطلاعات و اتصال دو یا چند دستگاه در شبکه است. این کابل برای متصل کردن کامپیوتر‌ها، دوربین، سوئیچ شبکه، هاب، روتر، مودم و ... استفاده می شود. از آنجا که اطلاعات مبادله شده دارای اهمیت بالایی است می بایست در انتخاب و خرید کابل شبکه نهایت دقت را به عمل آورد.
برای قیمت و خرید سیم و کابل نیاز است تا اطلاعات کافی درباره ساختار کابل شبکه و نحوه قیمت گذاری آن کسب کنید. تعرفه خدمات و قیمت کابل کشی شبکه متاثر از فاکتورهای مختلفی است بنابراین در این محتوا قصد داریم تا به طور مفصل به خرید و قیمت کابل شبکه پردازیم. و مهمترین محصول آن که میتوان نام برد کابل شبکه cat6 sftp outdoor است، اگر میخواهید در مورد کابل شبکه بیشتر بدانید مقاله انواع کابل شبکه را مطالعه کنید.

 برآورد هزینه یکی از مهمترین مسائلی است که در تصمیم گیری برای روند هر پروژه ای تعیین کننده است. برای کابل کشی شبکه نیز این امر صدق می کند و چه بسا پروژه هایی که به علت تامین نشدن بودجه کافی در نیمه راه رها شده اند و یا به مرحله اجرا نمی رسند. برآورد دقیق قیمت و تعرفه کابل کشی شبکه نیازمند بررسی عوامل مختلفی از جمله ابعاد و گستردگی شبکه، تعداد نودها، ابعاد محل، قیمت کابل و تجهیزات شبکه و همچنین میزان کیفیت مد نظر می باشد.

خرید کابل شبکه

قیمت انواع کابل شبکه

همانطور که اشاره شد کاربرد کابل های شبکه در اتصال دستگاه ها و انتقال اطلاعات در شبکه های گوناگون می باشد که خود با توجه به کاربرد و عوامل دیگر در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. به طور کلی برای انتقال داده از سه نوع:

 • قیمت کابل کواکسیال (Coaxial)
 • زوج بهم تابیده (Twisted Pairs)
 • فیبرنوری (Fiber Optic)

استفاده می گردد که هر کدام عملکرد منحصر به فرد خود را دارند. امروزه کابل های زوج به هم تابیده و فیبرنوری به دلیل سرعت و پهنای بالا، بیشتر به کار برده می شوند.

کابل شبکه LAN

کابل شبکه lan قیمت های متفاوتی دارد که اگر بخواهیم بین این سه نوع قیمت کابل lanرا مقایسه کنیم می توان گفت؛ قیمت کابل شبکه زوج تابیده به صرفه تر و اقتصادی تر از انواع دیگر می باشد و از کاربرد بیشتری برخوردار است. همچنین تجهیزات لازم جهت نصب آن دارای قیمت مناسبی است و نصب آن نیز راحت تر می باشد.
ساختار این کابل شبکه lanشامل 8 رشته سیم که دو به دو به یکدیگر تابیده شده اند و یک روکش برای پوشش دهی است که برای تلفن یا انتقال داده در شبکه استفاده می شوند. از طرفی هزینه کابل کواکسیال که در دوربین مدار بسته، آنتن های داخلی و ... استفاده می شود، نسبت به سایر انواع بالاتر است به همین دلیل این روزها استفاده کمتری دارد.
کابل شبکه فیبر نوری برای انتقال اطلاعات در مسافت های زیاد استفاده می شود که متشکل از یک یا چند رشته الیاف شیشه ای و همچنین پوشش عایق محافظ می باشد که اغلب در شبکه های اینترنتی و تلویزیونی به کار می رود. این کابل خود دارای تنوع زیادی است که سبب می شود قیمت انواع مختلف آن با هم تفاوت داشته باشد.

قیمت کابل شبکه LAN متاثر از چه فاکتورهایی است؟

برای بررسی میزان هزینه لازم جهت کابل کشی شبکه ابتدا نیاز است تا با هزینه ی ناشی تجهیزات آشنایی پیدا کنید که قیمت کابل شبکه از تاثیرگذارترین موارد به شمار می رود. به طور کلی قیمت کابل شبکه به فاکتورهایی از قبیل جنس رشته ها یا همان مغزی، روکش، دسته‌بندی و نوع انتقال داده و برند تولیدی وابسته است. در ادامه به بررسی دقیق هریک از این موارد می پردازیم.

 بر اساس جنس مغزی

مواد به کار رفته در رشته های کابل شبکه دارای تنوع هستند به طوری که کابل های با کیفیت از مس خالص تولید می شوند، درحالی که کابل های شبکه ای که در رده دوم و سوم کیفیت قرار دارند اغلب دارای مغزی از جنس الومینیوم و یا آهن هستند. در این دسته از کابل ها معمولا یک روکش مسی، روی مغزی می کشند که نمی تواند در تست های ارزیابی عملکرد خوبی را نشان دهد.
به دلیل بالاتر بودن قیمت فلز مس طبیعتا قیمت کابل شبکه با مغزی تمام مسی بالاتر از کابل  های دیگر نظیر مغزی آلومینیومی با روکش مس است. متداول ترین انواع رشته مغزی در کابل های شبکه شامل موارد زیر می شود:

_ کابل شبکه تمام مسی CCC یا BC که جنس مغزی آن کاملا از مس است.

_ کابل شبکه CCA که دارای مغزی آلومینیوم با روکش مس می باشد. قیمت کابل شبکه CCA پایین تر از کابل CCC  بوده و در مقابل سرعت کمتر و اتلاف بیشتری دارد.

_ کابل شبکه CCS که در ساختمان خود دارای یک  رشته سیم از جنس فولاد با روکش مسی می باشد. این نوع کابل علی رغم قیمت پایین به دلیل عملکرد ضعیف تر معمولا برای استفاده در شبکه ها توصیه نمی گردد.

قیمت و خرید انواع کابل شبکه

 بر اساس نوع روکش

فاکتوری دیگری که در قیمت کابل شبکه و همچنین کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد جنس روکش استفاده شده در کابل می باشد. روکش کابل برای ایمنی و محافظت از آن در برابر عوامل بیرونی و محیطی از قبیل شرایط جوی، سیگنال مزاحم و خوردگی توسط جانواران یا عوامل درونی مانند نویز و سیگنال ناشی از سیم های به هم تابیده شده به کار می رود. بدین ترتیب مقاومت کابل بالا رفته و طول عمر آن افزایش می یابد. روکش کابل های شبکه اغلب شامل فویل، شیلد، روکش PE مناسب برای محیط سرباز و بیرونی و ... است. کابل هایی که روکش با کیفیت دارند دارای قیمت سیم شبکه بالاتری نیز می باشند که البته به دلیل طول عمر بالاتر توجیه اقتصادی خوبی نیز دارد.

 

بر حسب سرعت انتقال داده و پهنای باند

مشخصه ی دیگری که در تقسیم بندی کابلهای شبکه و در نتیجه قیمت گذاری آن موثر است میزان پهنای باند و سرعت انتقال کابل می باشد. به طور کلی کابل ها از نظر نوع ساختمان در انتقال دیتا به دسته های cat1 تا cat8 تقسیم می شوند.
با بالا رفتن Category  در واقع تکنولوژی ساخت آن جدیدتر و بهتر خواهد بود و در نتیجه قادر است داده ها را با سرعت بیشتری منتقل کند و از طرفی در برابر نویز نفوذپذیری کمتری داشته باشد. در بین این دسته بندی انواع ،cat5، cat5e، cat6، cat6a و کابل شبکه cat7 مرسوم هستند. البته CAT6 و CAT5  در بین سایر انواع کاربرد بیشتری دارند. کابل شبکه CAT6 نسبت به CAT5  مصرف بیشتری دارد و از پهنای باند بالاتر و سرعت بیشتری برخوردار است.

بر حسب محیط کاربری

کابل شبکه با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می گیرند که دو دسته ی Indoor و Outdoor  تقسیم می‌شوند. کابل شبکه INDOOR به دلیل مقاومت کمتری که دارند برای استفاده در فضاهای داخلی مناسب هستند. البته این نوع کابل در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی دارد که می تواند برای ساختمان های مسکونی انتخاب خوبی باشد.
با توجه به ساختاری که این نوع کابل دارد از قیمت پایین تری برخوردار است.میتوانید لیست قیمت سیم برق ساختمان را در نید صنعت مشاهده کنید. در مقابل کابل های شبکه Outdoor  به دلیل روکش مناسب و ساختار مقاوم  برای محیط های باز و با شرایط جوی نامناسب به کار برده می شوند. در این نوع کابل از روکش پلی اتیلن در کنار روکش های PVC یا LSZH  استفاده می‌شود که همانطور که در بالا اشاره شد این نوع روکش ها وجب بالاتر رفتن قیمت کابل شبکه مثل بالا رفتن قیمت کابل شبکه cat5 می شوند.

فروش کابل شبکه

 دو نوع جنس بدنه PVC و  LSZH در کابلهای شبکه مرسوم است.

 •  PVCدر واقع روکشی چند منظوره با انعطاف پذیری بالا و قیمت پایین تر است و در شبکه های کامپیوتری، ارتباطات و سیم کشی ولتاژ پایین به کار می رود.
 • کابل شبکه با روکش LSZH ایمنی بالاتری دارد به طوری که در آتش سوزی و ذوب شدن منجر به تولید گاز سمی نمی شود به همین دلیل برای مکان های بیرونی انتخاب بهتری است.

قیمت کابل شبکه با روکش LSZH از روکش PVC بیشتر است که با توجه ایمنی بهتر و قابلیت استفاده در محیط های باز کاملا به صرفه می باشد.

بر حسب مقاومت در برابر نویز

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که در شبکه ها با آن مواجه هستیم وجود انواع نویز و سیگنال مزاحم می باشد که در برخی موارد می تواند منشا داخلی داشته باشد. کابل شبکه به دلیل نوع ساختمانی که دارد می تواند خود تولید کننده نویز در بین زوج سیم های به هم تابیده باشد که در این صورت هر زوج را به صورت جداگانه روکش می کنند. از طرفی مجاورت با کابل های برق می تواند موجب بروز نویز گردد که به همین دلایل کابلهای شبکه به صورت شیلد دار تولید می گردند.

کابل شبکه

 انواع کابل شبکه شیلد دار و بدون شیلد

UTP 

کابل شبکه UTP این نوع کابل اغلب در مکان های با نویز کم استفاده می‌شود که جنس آن معمولا از مس می باشد. هر 4 زوج به هم تابیده در این نوع کابل بدون شیلد می باشد. لازم به ذکر است که قیمت کابل شبکه UTP نسبت به بقیه موارد ارزان تر است.

STP 

کابل STP این کابل کیفیت بهتری نسبت به کابل UTP دارد و صرفا یک شیلد در آن استفاده می شود. در ساختار آن از چهار زوج به هم تابیده با روکش فویل و یا فلز می باشد.

قیمت و خرید کابل شبکه

SFTP 

کابل SFTP در این سیم شبکه چهار زوج به هم تابیده توسط فویل و شیلد در برابر نویز محافظت می شوند. به دور هر زوج به هم تابیده یک فویل و یک لایه شیلد به دور کل کابل کشیده می شود. قیمت آن نسبت به دو نوع قبلی بالاتر است.

خرید و فروش کابل شبکه

FTP

کابل FTP که تنها دارای یک فویل می باشد و علاوه بر این کابل‌های با دو فویل (FFTP) و یا دو شیلد (SSTP) نیز تولید می شوند که کاربرد کمتری دارند.

انواع کابل شبکه براساس محیط

کابل شبکه داخلی (Indoor)

جنس این کابل ها از مس و پوشش PVC می باشد. کابل های داخلی انعطاف پذیری مناسبی دارند. این نوع کابل ها مفومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارند.

کابل شبکه خارجی (Outdoor)

جنس کابل خارجی از مس و آلومینیوم و پوشش آن از PVC، PE و ... می باشند. این نوع کابل برای افزایش مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، UV و... استفاده می شود. 

کابل شبکه مدفون (Buried)

جنس روکش این نوع کابل جوری طراحی شده است که دارای مقاومت بالایی در برابر خاک دارد. جنس آن از مس و آلومینیوم و پوشش آن از PVC یا PE می باشند.

کابل شبکه هوایی (Aerial)

این کابل طوری طراحی شده است که میتواند برای مدت طولانی در فضای باز آویزان بماند. جنس این کابل ها از آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ می باشد.

انواع کابل شبکه براساس دسته بندی

کابل شبکه CAT5

کابل cat5 نوعی کابل شبکه زوج به هم تابیده (UTP) است. کابل CAT5 رایج ترین نوع کابل شبکه است و برای طیف وسیعی از شبکه های خانگی، اداری، مدارس، هتل ها، صنعتی می باشد. این کابل از چهار جفت سیم مسی تشکیل شده است که به هم تابیده شده اند تا تداخل را کاهش دهند.

کایل شبکه CAT5e

کابل CAT5e یک پیشرفت نسبت به کابل CAT5 است و از آن پشتیبانی می کند. این نوع کابل یک انتخاب محبوب برای شبکه های خانگی و اداری است. نوع این کابل زوج به هم تابیده بدون شیلد (UTP) که حداکثر سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه می باشد.

کابل شبکه CAT6

این نوع کابل در مقایسه با کابل CAT5e، CAT6 دارای پیچش های بیشتر در هر فوت کابل است که به کاهش تداخل الکتریکی (EMI) و تداخل الکترومغانطیسی (RFI) کمک می کند. 

کابل شبکه CAT6a

هنگام انتخاب بین کابل CAT6 و CAT6A باید موارد زیر را در نظر گرفت.

 • سرعت شبکه: اگر بدنبال سرعتی بیش از 1 گیگابیت بر ثانیه هستید، به کابل CAT6A نیاز دارید.
 • طول کابل: اگر کابل شما بیش از 50 متر طول دارد، CAT6A عملکرد بهتری نسبت به CAT6 خواهد داشت.
 • بودجه: کابل CAT6A گران تر از CAT6 است.

کابل شبکه CAT7

کایل CAT7 یا کابل category 7 برای کارهایی که پهنای باند بالا و ایمنی بیشتر حفظ اطلاعات است مناسب می باشد. فرکانس های آن 600 مگاهرتز و سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه می باشد. بهترین ویژگی کابل CAT7 که میتوان نام برد محافظ مخصوص برای محافظت در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و ارائه سیگنال قوی و ثابت است. 

کابل شبکه CAT8

کابل CAT8 جدیدترین استاندارد کابل شبکه می باشد. که  از این کابل تعداد بسیار محدودی تولید می شود. کابل CAT8 دو برابر کابل شبکه CAT7a میتواند فرکانس را محافظت کند.

آیا قیمت کابل شبکه تحت تاثیر برند تولیدی است؟

از آنجا که شرکت های داخلی و خارجی زیادی این روز ها به تولید انواع کابل شبکه مشغول هستند و هر شرکت یا برند دارای محصولاتی با ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد اغلب در بین برندها تفاوت قیمت کابل را شاهد هستیم.
مواد اولیه به کار رفته، نوع بسته بندی و کیفیت ساخت می تواند در برندهای مختلف متفاوت باشد و این خود در قیمت تمام شده ی کابل موثر است. از طرفی برخی از کابل ها که از کشورهای دیگری وارد می شوند تحت تاثیر نوسانات ارز و ... کابل شبکه قیمت بیشتر نسبت به نمونه های داخلی دارند.

از برندهای تولید کابل شبکه موجود در بازار می توان به

 • کابل شبکه لگراند Legrand
 • کابل شبکه نگزنس Nexans
 • کابل شبکه یونیکام Unicom
 • کابل شبکه بلدن Belden
 • SHCNEIDERکابل شبکه سوئیچر 
 • کابل شبکهBREAND-REX اشاره کرد. این برندها از کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، آلمان و ژاپن می باشند.

در میان تولیدکننده های داخلی نیز شرکت هایی حضور دارند که کابل های با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کنند که برخی از آنها عبارتند از:

 • رویان
 • سیمیا

قیمت کابل شبکه متری

 برای خرید و فروش کابل شبکه می توان به صورت عمده یا جزئی اقدام کرد. قیمت کابل شبکه متری نیز متاثر از تمام عواملی است که در بالا ذکر شده و همچنین نوع برند و شرکت تولید در آن نقش مهمی ایفا می کند.
علاوه بر فاکتورهایی که در تخمین قیمت متری کابل شبکه تاثیر دارند، مقدار متراژ کابل شبکه خرید را تغییر می دهد که طبیعتا هرچه متراژ بیشتری تهیه گردد قیمت آن نیز افزایش می یابد. از دیگر موارد بسیار مهمی که در تعیین قیمت کابل شبکه متری نقش دارند، نحوه خرید کابل شبکه متری می باشد. نقش واسطه ها در قیمت هر متر کابل شبکه پر رنگ است و در صورتی که خرید به صورت مستقیم صورت بگیرد قیمت کابل کاهش می یابد
.

خرید کابل شبکه به صورت عمده

خرید کابل شبکه

برای آن که محصول تهیه شده مطابق با نیاز باشد لازم است تا در خرید کابل شبکه موارد زیر را در نظر بگیرید:
تمامی تجهیزاتی که برای کابل کشی تهیه می کنید دارای استاندارد مناسب باشند.
مسافتی را که برای کابل کشی نیاز دارید در نظر بگیرید چرا که نوع کابل lan در برد انتقال داده موثر است. شکل ظاهری کابل نیز در مسافت های زیاد متفاوت است به طوری که برای مسافت های طولانی کابل بایستی ضخیم تر باشد.
از طرفی صرف بالا بودن قیمت دلیل بر اورجینال بودن و کیفیت بالای کابل نیست و باید تست فلوک صورت گیرد.

فاکتورهای مهم در فروش کابل شبکه

براساس مقاومت در برابر نویز

کابل LAN یا همان کابل شبکه لگراند، به دو دسته utp و stp از نظر مقاومت در برابر نویز تقسیم میشود که ساختار این کابل تعیین کننده دسته بندی این نوع کابل است.

 • کابل utp
 • کابل stp
 • کابل ftp
 • کابل s/utp
 • کابل s/ftp

براساس جنس مغزی و روکشی که استفاده میشود

به سه دسته براساس جنس تقسیم میشود

 • کابل شبکه تمام مسی
 • کابل شبکه از نوع CCA

براساس سرعت انتقال داده

کابلهای شبکه براساس پهنای پاند و سرعت انتقال به دسته بندی های متفاوتی تقسیم میشوند که از CAT1 تا CAT8 شامل میشود. هرچه عدد بیشتر باشد پهنای باند و سرعت انتقال داده بالاتر می شود.

جمع بندی

امروزه انتقال داده به شکل های مختلفی صورت می گیرد که هر یک ابزار خاص خود را می طلبد. برای اتصال دستگاه ها و انتقال اطلاعات در شبکه های مختلف نیاز به استفاده از کابل شبکه می باشد. از طرفی برای کابل کشی نیاز است تا هزینه آن برآورد گردد.
به طور کلی قیمت سیم شبکه تحت تاثیر عوامل مختلف متغیر است که در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات کافی و مناسبی را درباره‌ی قیمت کابل شبکه ارائه دهیم.
در نید صنعت میتوانید قیمت انواع سیم و کابل های مخابراتی مشاهده کرده و براحتی با فروشگاه های دیگر مقایسه کنید. نید صنعت در زمینه فروش سیم و کابل بهترین و کاملترین دسته بندی را دارد. سیم و کابل البرز الکتریک نور با قیمت رقابتی و ضمانت اصالت کالا در وب سایت ما قرار دارد.

سوالات متداول

 قیمت کابل شبکه متری LAN چیست؟
در هنگام خرید کابل شبکه متری علاوه بر میزان متراژ کابل تهیه شده نوع کابل نیز درقیمت هر متر کابل موثر است. عواملی مانند سرعت انتقال، جنس هادی و روکش و همچنین برند تولید میتواند قیمت سیم را تغییر دهد.

قیمت کابل شبکه با جنس هادی مسی چطور است؟
جنس مغزی که در تولید کابل به کار می رود می تواند از فلزهایی مانند مس، آلومینیوم، فولاد و غیره باشد که هرکدام کیفیت متفاوتی در انتقال داده دارند. در این بین کابل CCC به دلیل قیمت بالاتر فلز مس گران تر است اما سرعت بالاتری نیز دارد.

قیمت کابل شبکه خارجی و داخلی فرق دارد؟
در سراسر جهان شرکت های زیادی به تولید کابل شبکه می پردازند و در ایران نیز برخی از برندهای معتبر در تولید این محصول مشغول هستند. تمامی این کابل ها مطابق با استاندارد تولید می گردند اما نمونه های خارجی به دلیل قیمت ارز و تعرفه های انتقال قیمت بالاتری دارند.

درهنگام خرید کابل شبکه به چه مواردی توجه کنیم؟
برای یک خرید رضایت بخش نیاز است تا مواردی از قبیل مسافتی که نیاز به انتقال داده دارد و نوع محیط را می بایست مدنظر قرار داد. همچنین مطابق با بودجه و نوع کابرد مد نظر خود از بین انواع مختلف کابل نمونه متناسب را انتخاب نمایید.

کابل شبکه دارای تست فلوک است یعنی چی؟
تست فلوک یک تست رایج است که بوسیله یک دستگاه عملکرد کابل های شبکه را بررسی میکند. با استفاده از ارسال و سیگنال و دریافت آن به درون هادی کابل شبکه و  بررسی مقاومت آن نتیجه را به صورت عدد هدروم به کاربر نشان میدهد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید