دسته بندی

کلمپ آمپر متر

مشاهده فیلترها

آمپرمتر

کسانی که در صنعت برق کار می‌کنند و با این انرژی سرو‌کار دارند، از وسایل و امکانات مختلفی استفاده می‌کنند تا کار آن‌ها ساده‌تر شود. این وسایل معمو‌لا برای اندازه‌گیری جریان، مشخص کردن جریان، و کاربردهای دیگر استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات آمپرمتر است که تقریبا تمام برق کاران برای جریان الکتریکی به آن احتیاج دارند. حتی کسانی که به صورت مستقیم نیز با برق در ارتباط نیستند، گاهی در کارهای خود به این وسیله احتیاج پیدا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم درباره آمپرمتر و انواع مختلف آن بدانیم و برررسی کنیم که این وسیله دقیقا برای چه موردی استفاده می‌شود. پس با ما تا آخر این مقاله کاربردی همراه باشید.

آمپرمتر چیست؟

آمپرمتر یک ابزار اندازه گیری است که برای اندازه گیری جریان در مدار استفاده می‌شود. جریان الکتریکی بر حسب آمپر (A) اندازه گیری می‌شود، از این رو نام این وسیله را آمپرمتر گذاشته‌اند. آمپرمتر به صورت سری به مدار متصل می شود تا کل الکترون های اندازه گیری و جریان از آمپرمتر عبور کنند. افت توان در آمپرمتر به دلیل جریان اندازه گیری و مقاومت داخلی آن‌ها اتفاق می افتد. مدار آمپرمتر مقاومت کمی دارد به طوری که افت ولتاژ کوچک در مدار اتفاق می‌افتد. مقاومت آمپرمتر به دو دلیل پایین نگه داشته می‌شود.

  • کل جریان اندازه گیری از آمپرمتر عبور می‌کند.
  • افت ولتاژ پایین در سراسر آمپرمتر رخ می‌دهد.

ابزارهایی که برای اندازه گیری جریان‌های کوچک‌تر، در محدوده میلی آمپر یا میکرو آمپر استفاده می‌شوند، به عنوان میلی آمپر یا میکرو آمپر تعیین می‌شوند. آمپرمترهای اولیه ابزارهای آزمایشگاهی بودند که برای کار به میدان مغناطیسی زمین متکی بودند. در اواخر قرن 19، ابزارهای بهبود یافته‌ای طراحی شدند که می‌توانستند در هر موقعیتی نصب شوند و امکان اندازه گیری دقیق در سیستم‌های قدرت الکتریکی را فراهم کردند.

خرید آمپر متر

انواع آمپرمتر به چه صورت است؟

طبقه بندی آمپرمترها به طراحی آن‌ها و نوع جریان عبوری از آمپرمتر بستگی دارد. در زیر انواع آمپرمتر بر اساس ساخت و ساز آن‌ها را برای شما تعریف می‌کنیم.

آمپرمتر سیم پیچ متحرک دائمی

در آمپرمتر PMMC یا سیم پیچ متحرک دائمی، هادی بین قطب آهنربای دائمی قرار می‌گیرد. هنگامی که جریان از سیم پیچ عبور می‌کند، شروع به انحراف می‌کند. انحراف سیم پیچ به میزان جریانی که از آن می‌گذرد بستگی دارد. آمپرمتر PMMC فقط برای اندازه گیری جریان مستقیم استفاده می‌شود.

آمپرمتر سیم پیچ متحرک

آمپرمتر  MI یا سیم پیچ متحرک، هم جریان متناوب و هم جریان مستقیم را اندازه گیری می‌کند. در این نوع آمپرمتر، سیم پیچ آزادانه بین قطب‌های آهنربای دائمی حرکت می‌کند. هنگامی که جریان از سیم پیچ عبور می‌کند، در یک زاویه خاص شروع به انحراف می‌کند. انحراف سیم پیچ متناسب با جریان عبوری از سیم پیچ است.

آمپرمتر الکترو دینامومتر

این نوع آمپرمتر برای اندازه گیری هر دو جریان متناوب AC و مستقیم DC استفاده می‌شود. دقت دستگاه در مقایسه با ابزار PMMC و MI بالا است. کالیبراسیون دستگاه برای جریان متناوب و مستقیم یکسان است، یعنی اگر جریان مستقیم دستگاه را کالیبره کند بدون کالیبراسیون مجدد، برای اندازه گیری جریان متناوب استفاده می‌شود.

آمپرمتر نوع یکسو کننده

برای اندازه گیری جریان متناوب از این دستگاه استفاده می‌شود. این آمپرمتر از ابزار یکسو کننده استفاده می‌کند که جهت جریان را تبدیل کرده و به دستگاه PMMC منتقل می‌کند. از این نوع ابزار برای اندازه گیری جریان در مدار ارتباطی استفاده می‌شود.

دستگاهی که DC را اندازه گیری می‌کند آمپرمتر DC و آمپرمتر که AC را اندازه گیری می‌کند به نام آمپرمتر AC شناخته می‌شود.

قیمت آمپر متر

 

نحوه استفاده از آمپرمتر به چه صورت است؟

برای اینکه بتوانیم از یک آمپرمتر به صورت اصولی استفاده کنیم نیاز داریم تا چند مرحله را با دقت انجام دهیم. در این صورت است که آمپرمتر به راحتی جریان رد شده از مدار الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کند و عدد واقعی را به ما نشان می‌دهد. در مرحله اول باید نوع آمپرمتر مورد استفاده را تعیین کنید. 2 نوع آمپرمتر مختلف وجود دارد: آنالوگ و دیجیتال. آمپرمتر آنالوگ از سوزنی مشابه سوزنی که در سوزن قطب نما یافت می شود استفاده می کند. سوزن به مقدار خاصی از جریانی که از آمپرمتر می گذرد اشاره می کند. آمپرمتر دیجیتال جریان اندازه گیری شده را روی نمایشگر کریستال مایع نمایش می دهد.

مرحله دوم رعایت نکات ایمنی است. کار با آمپرمتر به معنای کار با جریان الکتریکی است. هنگام برخورد با هر گونه تجهیزات الکتریکی که شامل سیم‌های برق دار یا سیم های متصل به منبع انرژی است، احتیاط کنید. در این قسمت بهتر است دستکش بپوشید و بررسی کنید که مدار الکتریکی، باتری و سایر مواد همگی سالم هستند.

در مرحله سوم باید مدار را قطع کنید. یک مثال ساده از یک مدار را می‌توان با استفاده از باتری متصل به یک لامپ نشان داد. باتری دارای هر دو قطب مثبت و منفی است. هر ترمینال به صورت سری به لامپ متصل می‌شود. مدار را در مکانی که می‌خواهید آمپر را اندازه گیری کنید، قطع کنید. قسمتی از مدار را جدا کنید تا راه را برای آمپرمتر باز کنید. دستگاه باید همیشه به صورت سری به مدار متصل شود.

در مرحله چهارم باید آمپرمتر را به مدار وصل کنیم. ۲ سر با رنگ‌های قرمز و سیاه وجود دارد. این سر ها را به دستگاه وصل کنید. قرمز باید به ترمینال مثبت و سیاه به ترمینال منفی وصل شود. با استفاده از گیره قرمز را به سیم نزدیک به قطب مثبت باتری یا منبع تغذیه وصل کنید. همین کار را نیز با سیاه انجام دهید اما آن را به ترمینال منفی وصل کنید. اتصال کابل اشتباه باعث اختلال در عملکرد دستگاه می‌شود.

قیمت آمپر متر

 

سوالات متداول

1. بهترین برند برای خرید آمپرمتر چیست؟

در بازار آمپرمتر‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام برای مدار به‌خصوصی طراحی شده‌اند. برندهای مختلف همیشه مشتری‌های خاصی دارند که به آن‌ها وفادار مانده و استفاده می‌کنند. یکی از بهترین برندها آمپرمتر هیوکی مدل CM4371 است. آمپرمتر SNT809F هم یکی از بهترین موارد شناخته شده است.

2. آمپرمتر را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید آمپرمتر می‌توانید به تمام فروشگاه‌های مخصوص لوازم برقی در سراسر کشور مراجعه کرد. هم‌چنین می‌توان از سایت‌های معتبر در این زمینه هم این محصول را خریداری کرد.

3. چرا وجود آمپرمتر برای مدار ضروری است؟

به وسیله این دستگاه می‌توان مقدار جریان عبوری از یک مدار را اندازه‌گیری کرد و آسیب احتمالی به وسیله برقی به خاطر جریان بالا یا ناقص الکترسیته جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید