دسته بندی

خرید و قیمت کلید مینیاتوری (فیوز مینیاتوری) - فیوز برق خانگی و صنعتی

مشاهده فیلترها

آشنایی با کلید و فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری چیست؟

فیوز مینیاتوری را با نام های کلید مینیاتوری، بریکر مینیاتوری و Miniature Circuit Breaker یا به اختصار MCB نیز می‌شناسند. فیوز مینیاتوری قطعه‌ای کوچک و بسیار مهم در حفاظت الکتریکی است. اهمیت و کاربرد به حدی زیاد و گستره است که به فیوز برق نیز شهرت یافته است. برای مشاهده این کلید کافیست جعبه فیوز منزل خود را باز کنید تا چندین فیوز مینیاتوری را ببینید. اگر نگوییم در همه، در 99 درصد از پروژه های برقی جهت حفاظت الکتریکی سیستم و یا بخشی از آن محال است از فیوز مینیاتوری استفاده نشود.این محصول که به صورت اتوماتیک، جریان اضافه برق را کنترل می‌کند و پس از قطع شدن نیز مجددا به مدار برمی‌گردد یکی از محصولات مهم و البته پرکاربرد در بخش‌های مختلف صنعتی محسوب می‌شود. اگر شما هم جزء مشتریانی هستید که قصد خرید این محصول را دارید اما از اطلاعات کافی در مورد ساختار و نحوه عملکرد آن برخوردار نیستید لطفا در این مقاله با ما همراه باشید.

خرید انواع فیوز مینیاتوری

اجزای کلید مینیاتوری

بریکر مینیاتوری یک کلید حفاظتی است پس انتظار می‌رود که در ساختمان آن از المان های حفاظت الکتریکی استفاده شود که به ذکر آنان می‌پردازیم. اجزای خارجی کلید مینیاتوری شامل یک بدنه است که سایر اجزا را در خود نگه داشته و از جنس پلاستیک یا سرامیک است. اهرم قطع و وصل، که با رنگ‌های مختلف مشخص شده است. رنگ اهرم در برخی برندهای فیوز مینیاتوری نشان دهنده جریان نامی فیوز نیز هست. این بریکر، دارای ترمینال های ورودی و خروجی نیز هست به طوری که ترمینال ورودی در قسمت بالایی و ترمینال خروجی در پایین فیوز قرار دارد.

از اجزای داخلی فیوز می‌توان به فلز بیمتال برای محافظت حرارتی مدار، سیم پیچ تریپ جهت حفاظت مغناطیسی سیتم، جرقه گیر و اتصالات مکانیکی و ضامن ها اشاره کرد. در تصور زیر می‌توانید اجزای داخلی و خارجی کلید مینیاتوری را مشاهده کنید.

نحوه عملکرد کلید و فیوز مینیاتوری

به طور کلی کلید مینیاتوری دو نوع حفاظت انجام می‌دهد که این دو نوع عبارتند از حفاظت در برابر اتصال کوتاه و دوم اتصال در برابر اضافه بار.

حفاظت در برابر اتصال کوتاه : اتصال کوتاه یا Short circuit و یا شارت، نوعی خطا در سیستم است که به صورت جریانی بسیار بزرگ در کسری از ثانیه به سیستم وارد می‌شود. این جریان که به صورت موج ضربه زخ می‌دهد باعث شوک شدید به سیستم شده و عملکرد آن را دچار اختلال و خرابی می‌کند. اتصال کوتاه یک نوع خطا محسوب می‌شود که با وقوع آن جریان برق با مقادیر زیاد از مدار عبور می‌کند که به دنبال ان حرارت زیادی هم ایجاد می‌شود که در مواردی همین وضعیت با ایجاد شوک در مدار منجر به آتش‌سوزی می‌شود.  در کلید مینیاتوری سیم پیچی وجود دارد تحت عنوان سیم پیچ تریپ که می‌تواند خطای اتصال کوتاه را تشخیص داده و پیش ورود صدمات به سیستم فرمان تریپ (قطع) را به کلید صادر می‌کند.

قیمت فیوز مینیاتوری

حفاظت در برابر اضافه بار: اضافه بار خطایی در سیستم است که با نام های اضافه جریان یا Over Current نیز مشهور است. سیستم الکتریکی همیشه باید با جریان نامی خود کار کند. در صورتی که جریان الکتریکی عبوری از مدار بیش از جریان نامی باشد، آنگاه خطای  اضافه بار رخ داده. یکی از اجرای فیوز مینیاتوری، بی متال است. بی متال از دو فلز با جنس متفاوت که روی هم قرار گرفته‌اند تشکیل شده است. در صورت که بروز اضافه جریان و در نتیجه گرم شدن بیش از اندازه آن ها، این دو فلز از هم فاصله می‌گیرند تا جایی که اتصال بین آن ها قطع می‌شود.

 

انواع کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری تیپ B (تندکار)

همانطور که از نام آن مشخص است برای حفاظت وسایلی مناسب است که در صورت بروز خطا در فیوز مینیاتوری باید سریع‌ترین زمان ممکن تریپ دهد. این نوع از MCBها به فیوز مینیاتوری روشنایی شهرت دارند. محدوده قطع جریان کم‌تر است و با اندک تاخیری جریان اضافه را برق را قطع می‌کند. از فیوز تندکار معمولا برای حفاظت از موتورها استفاده می‌شود. همچنین در تجهیزاتی که ضریب اتصال آن‌ها کوتاه است از فیوز تندکار استفاده می‌شود. این نوع MCB به شکل لحظه‌ای و به میزان سه تا پنج برابر جریان نامی‌عمل می‌کند. کلید‌های مینیاتوری نوع B در رابطه با بارهای مقاومتی  کوچک به کار می‌آیند و سوئیچینگ ناگهانی آن‌ها بسیار کم است. به همین دلیل MCBهای مدل  در بارهای خانگی یا تأسیسات روشنایی صنعتی استفاده می‌شوند.

کلید مینیاتوری تیپ C (کندکار)

بیشترین کاربرد کلید مینیاتوری نوع C در حفاظت از الکتروموترهاست. این نوع کلید در زمان راه اندازی الکتروموتور که جریان تا 5 برابر جریان نامی هم می‌رسد فرمان تریپ را صادر نمی‌کند. این نوع کلید ۵ تا 10 برابر جریان نامی فعالیت دارد و در بیشتر موارد برای موتورهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلید‌های مینیاتوری مدل برای جریانات اتصال کوتاهِ کاربرد بیشتری دارند. به همین دلیل این مدل کلیدها در محیط‌های تجاری و صنعتی برای محافظت از تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلید مینیاتوری تیپ D (خیلی کندکار)

به کلید مینیاتوری تیپ D، ترانسفومری هم می‌گویند. دارای جریان قطع بسیار بالا هست و برای حفاظت ترانسفورماتورها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیوز تیپ D برای دستگاه‌های جوش و تجهیزات بیمارستانی استفاده می‌شود. در این کلیدها جریان اضافه برق بین 10 تا 20 برابر جریان نامی می‌تواند باشد. بنابراین دامنه قطع جریان برق در این مدل‌ها از سایر انواع فیوزهای مینیاتوری بیشتر است. نکته‌ای که باید در مورد استفاده از کلید مینیاتوری تیپ D به ان توجه داشت عدم استفاده از آن برای وسایل برقی خانگی است زیرا برای این دسته از تجهیزات هیچ حفاظی ایجاد نمی‌کند.

کلید مینیاتوری تیپ Z 

 این نوع به عنوان، حساس‌ترین مدل کلیدهای مینیاتوری شناخته می‌شود. زیرا در کلید مینیاتوری تیپ Z جریان عبوری بین 2 تا 3 برابر بیشتر از جریان نامی است و در سریع‌ترین مدت زمان، اتصال کوتاه و جریان اضافه برق را قطع می‌نماید. چرا که این نوع کلیدها جریان‌هایی را هم که از جریان مدار به بخش بیرونی نشت پیدا کرده‌اند تشخیص می‌دهند. از فیوز مینیاتوری تیپ Z در مدارهای ارزشمند و با حساسیت زیاد به منظور حفاظت از مدارات PLC  استفاده می‌شود.

کلید مینیاتوری تک پل (SP)

دارای یک ترمینال ورودی و خروجی است و قابلیت حفاظت یک فاز را دارد.

کلید مینیاتوری دو پل (DP)

این کلید برای حفاظت دو فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلید مینیاتوری سه پل (TP)

فیوز مینیاتوری سه فاز یا سه پل، می‌تواند از سه فاز سیستم محافظت کند.

کلید مینیاتوری سه پل + نول (TPN = 3PN)

این فیوز مینیاتوری علاوه بر سه فاز حفاظت نول را می‌تواند تامین کند.

کلید مینیاتوری چهار پل (4P)

برای حفاظت چهار فاز در سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کلید مینیاتوری با تعداد پل متفاوت

مشخصات کلید مینیاتوری

روی کلید مینیاتوری حروف و اعدادی حک می‌شود که لازم است برای انتخاب درست محصول و استفاده از ان نسبت به ان‌ها اطلاعاتی را کسب کنید. یک کادر مستطیلی شکل روی بدنه  کلید مشاهده می‌شود که جریان لحظه‌ای کلید را نشان می‌دهد و بیانگر دو عدد 3000 و 6000 آمپر است. جریان لحظه‌ای به جریانی گفته می‌شود که کلید در یک ثانیه آن را تحمل می‌کند. مورد دوم جریان نامی است که توان کلید را برای عبور دادن حداکثر جریان نشان می‌دهد و با انتقال بیش از آن مقدار، کلید قطع می‌شود. به طور کلی حروف درج شده روی کلید نشان‌دهنده تیپ ان و عدد مندرج نیز قدرت کلید برای انتقال جریان برق را نشان می‌دهد.

نحوه انتخاب و خرید کلید مینیاتوری مناسب

پس از پی بردن به لزوم استفاده از فیوز مینیاتوری و شناخت انواع آن این سوال مطرح می‌شود که معیار خرید فیوز مینیاتوری چیست؟ نحوه انتخاب و خرید کلید مینیاتوری همیشه برای مشتریان این محصول چالش ایجاد کرده است. در این بند به چالش مهم پاسخ داده شده و شما می‌توانید پس مطالعه آن با خیالی تخت خرید فیوز مینیاتوری مد نظر خود را انجام دهید.

  • همانطور که در بالاتر بیان شد کلید مینیاتوری انواع مختلفی دارد. که این دسته بندی بر اساس کاربرد فیوز مینیاتوری صورت گرفته است. پس اولین معیار خرید کلید مینیاتوری نوع کاربرد آن است. پس اگر با انواع فیوز مینیاتوری آشنایی ندارید، قسمت قبل را با دقت مطالعه کنید.
  • معیار دوم میزان جریان الکتریکی مصرفی سیستم است. یکی از ملاک های انتخاب اکثر کلیدهای حفاظتی از جمله مینیاتوری میزان آمپر مصرفی بار است
  • معیار سوم تعداد پل های فیوز مینیاتوری؛ به صورت تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل وجود دارد. با توجه به تعداد فاز حفظتی تعیین می‌گردد.
  • یکی از معیارها مقدار سطح ولتاژ است
  •  قدرت قطع فیوز مینیاتوری ؛ همانطور که می‌دانیم کلید مینیاتوری پس از وقوع جریان اضافه بار و یا جریان خطا مدار را قطع می‌کند (تریپ می‌دهد). بنابراین پیش از خرید فیوز مینیاتوری، حداکثر جریان اضافه بار و جریان اتصال کوتاه سیستم را محاسبه کنید و سپس کلید مینیاتوری را انتخاب کنید.

معتبرترین برندهای کلید و فیوز مینیاتوری

بهترین فیوز مینیاتوری در بازار

به دلیل حساسیت کار فیوز مینیاتوری، یعنی حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه همواره کیفیت این تجهیز مهمترین اولیت در خرید کلید مینیاتوری است. از بهترین برندهای فیوز مینیاتوری می‌توان به فیوز مینیاتوری هیوندای، ال اس، اشنایدر الکتریک، و پارس فانال اشاره کرد که به ذکر چند مورد از این برند ها می‌پردازیم.

از با کیفیت‌ترین برندهای فیوز مینیاتوری می‌توان به فیوز مینیاتوری هیوندای الکتریک اشاره کرد. این برند زیر مجموعه شرکت هیوندای و ساخت کشور کره جنوبی است. کیفیت و قیمت فیوز مینیاتوری هیوندای باعث شده تا به یکی از پرفروش ترین محصولات در ایران تبدیل شود.

خرید فیوز منینیاتوری هیوندای

از دیگر برندهای معتبر در بازار صعنت برق ایران می‌توان به فیوز مینیاتوری ال اس اشاره کرد. برند ال اس زیر مجموعه شرکت ال جی و ساخت کره جنوبی است. قیمت مناسب کلید مینیاتوری ال اس و کیفیت بسیار بالای آن سبب شده تا بسیار مورد توجه قرار بگیرد. از دیگر ویژگی های فیوز مینیاتوری ال اس می‌توان به تنوع محصولات این برند در بازار صنعتی ایران اشاره کرد.  

قیمت کلید مینیاتوری ایرانی

قیمت کلید مینیاتوری ایرانی با توجه به کیفیت محصول و قطعات به کار رفته در آن مقرون به صرفه است. در برخی از کلیدهای مینیاتوری به دلیل استفاده از قطعات نامرغوب ظرف مدت زمان کوتاهی دچار اختلال می‌شوند این در حالی است که برخی از کلیدهای مینیاتوری ایرانی را با پرداخت قیمت‌های معقول می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. قیمت کلید مینیاتوری ایرانی در مقایسه با نوع خارجی ان ارزان‌تر است زیرا بدون پرداخت هزین گمرگ و سایر هزینه‌هایی که وارد کننده در زمان عرضه محصول در بازار ایران متحمل می‌شود در مورد محصول ایرانی اعمال نمی‌شود و در واقع با واسطه کم‌تر به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

قیمت کلید مینیاتوری ارزان

واقعیتی که در مورد قیمت کلید مینیاتوری ارزان باید در نظر داشت این است که محصول ارزان لزوما به معنای بی‌کیفیت بودن ان نیست و در عین حال با ارزیابی کارکرد و مورد استفاده آن در محل‌های صنعتی ممکن است نشان از تقلبی بودن محصول داشته باشد. در واقع شما باید بتوانید بین قیمت کلید مینیاتوری با کارکردهای آن تناسب برقرار کنید. اگر تناسبی وجود ندارد در مورد شفافیت قیمت و کیفیت محصول باید شک کنید.

قیمت کلید مینیاتوری خارجی

امروزه در بازارهای بین‌المللی انواع مختلف کلید مینیاتوری خارجی عرضه می‌شود. قیمت کلید مینیاتوری خارجی یکی از عواملی است که در تصمیم خریداران برای تهیه این نوع از محصول تاثیر به سزایی دارد. شرکت‌های معتبر خارجی، کلید مینیاتوری را در انواع مختلف ان تولید می‌کنند و با قیمت‌های متفاوتی نیز روانه بازار ایران می‌کنند. در بین مارک‌های مختلف، شما می‌توانید با توجه به اعتبار شرکت سازنده محصول خود را خریداری کنید. معمولا برای بخش‌های صنعتی مهم و تجهیزات گران‌قیمتی که آسیب به آن‌ها هزینه زیادی را تحمیل می‌کند از کلید مینیاتوری خارجی استفاده می‌شود. البته قیمت کلید مینیاتوری خارجی علاوه بر کیفیت محصول به شرکت سازنده نیز بستگی دارد. امروزه به دلیل وجود تحریم، قیمت این محصول برای مصرف‌کنندگان ایرانی تا حدودی گران محسوب می‌شود.

خرید کلید مینیاتوری به صورت اینترنتی از نید صنعت

فروشگاه اینترنتی نید صنعت با بیش از صدها فیوز مینیاتوری از برندهای معتبری چون اشنایدر الکتریک، ال اس، هیوندای الکتریک و... همراه با ارائه مشخصات فنی و بررسی تک تک محصولات به صورت تخصصی توانسته منبع بسیار مناسبی برای خرید فیوز مینیاتوری باشد. شما می‌توانید پس از مقایسه فنی مشخصات و یا قیمت فیوز مینیاتوری تجهیز مورد نظر خود را انتخاب کنید و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از مشاوره رایگان کارشناسان فنی تیم نید صنعت بهره مند شوید.  

نتیجه‌گیری

امروزه به دلیل افزایش قیمت وسایل برقی، هر شخصی در جست‌و جوی بهترین ابزار برای محافظت از آن‌ها در مقابل نوسانات جریان برق است که می‌تواند آسیب‌های جدی را به تجهیزات وارد کند. اگر برای ایمنی محیط کار و اجتناب از حوادثی مانند آتش‌سوزی که در اثر کم و زیاد شدن جریان برق در دستگاه‌ها رخ می‌دهد قصد خرید کلید مینیاتوری با کیفیت دارید پیشنهاد می‌کنیم با انتخاب محصول مورد نظر خود از داخل کاتولوگ به منظور انجام هماهنگ‌های لازم با واحد پشتیبانی تماس حاصل بفرمایید.

 

سوالات متداول در خرید کلید مینیاتوری


کدام تیپ فیوز مینیاتوری در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  • برای حفاظت از لامپ ها، چراغ‌ها و وسایل روشنایی خانه از فیوز مینیاتوری تیپ B باید استفاده کرد و برای حفاظت برق پریزها، پمپ آب و کولر فیوز مینیاتوری نوع C مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 فیوز مینیاتوری خانگی معمولا چند پل است؟

  • چون برق خانگی معمولا تک فاز است برای حفاظت الکتریکی خانگی معمولا از مینیاتوری تک پل استفاده می‌شود.
نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید