دسته بندی

گیج فشار (مانومتر)

مشاهده فیلترها

گیج فشار چیست؟ و چه کاربردی دارد

گیج فشار یا پرشر یک دستگاه خاص برای اندازه گیری فشار می‌باشد. از گیج فشار در سیستم های لوله کشی یا در مخازن مختلف برای اندازه گیری فشار در شرایط مختلف استفاده می‌شود. در واقع این وسیله شبیه به یک فشار سنج عمل می‌کند. و روال کار آن به این شکل است که تغییرات فشار در مکان قرار گیری را به شکل حرکت عقربه در صفحه نمایش نشان می‌دهد یا در شکل پیشرفته تر داده های دیجیتال را در یک نمایشگر به اوپراتور نشان می‌دهد. با توجه به اهمیت اندازه گیری فشار در سیستم ها و مخازن مختلف سیالات برای منظم شدن روال کار، بکارگیری ابزارهایی مثل گیج فشار و ترانسمیتر فشار می‌تواند نقش قابل توجهی در کنترل سیستم های مختلف داشته باشد.

قیمت گیج فشار

معرفی گیج فشار

گیج فشار یکی از تجهیزات مهم و پرکار برد است که برای اندازه گیری فشار در مخازن صنایع مختلف برای اندازه گیری فشار مایعات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشارسنج ها یا پرشر گیج یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی هستند که در صنایع گوناگون برای نمایش و تعیین مقادیر فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حقیقت این سازه در فضاهایی که قرار داده می‌شود. مانند یک فشار سنج عمل کرده و تغییرات فشار سیالات را در صفحه نمایش اطلاع رسانی می‌کند. فشار سنج ها با عناوین دیگری مثل گیج فشار و مانومتر هم شناخته شده و در طرح‌های عقربه ای و دیجیتالی تولید و روانه بازار می‌شوند.

 در ساخت فشار سنج ها از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می‌شود که از آن‌ها براساس تکنولوژی به کار گرفته شده و میزان کارایی استفاده می‌شود. در ساخت مانومترها از مواد مختلفی مثل استنلس استیل، استیل برنج، استیل آلومینیوم و ... استفاده می‌شود.

قیمت و خرید گیج فشار

کاربرد گیج فشار

گیج فشار یا پرشرگیج یک وسیله مناسب برای اندازه گیری میزان فشار در محیط های بسته مثل سیستم های لوله کشی است که بنابر شرایط مختلف در آن فضاها سیالاتی مثل مایعات و گازها به صورت سیال وجود دارند و با استفاده از این وسیله تغییرات فشار آن‌ها در شرایط مختلف زیر نظر قرار گرفته شده و اطلاع رسانی می‌گردد.

 در واقع این ابزار مانند یک فشارسنج عمل کرده و تغییرات فشار در محیط جا نمایی شده را به صورت حرکت عقربه و ایستادن روی درجات خاص نشان می‌دهد و یا به صورت پیشرفته تر در قالب داده های مکانیکی به نمایشگر ارسال شده و در آنجا به صورت دیجیتالی درجه فشار مشخص گردیده و به کاربران نمایش داده می‌شود تا آنها از میزان فشار در محوطه مشخص شده آگاه شوند.

 امروزه از سیستم های مختلفی برای اندازه گیری فشار استفاده می‌شود که وجود انواع مختلفی از این نوع دستگاه را در صنایع و مراکز مختلف تولیدی صنعتی به امری طبیعی و معمولی بدل کرده است. البته باید توجه داشت که وجود تنوع در گیج های فشار به دلیل شرایط و میزان دقت است وگرنه هدف همه آن‌ تعیین میزان درجه فشار و تغییرات ایجاد شده در آن می باشد.

 هرچند ممکن است دقت و سرعت انواع آن با توجه به تکنولوژی بکار گرفته شده در آنها در جزئیات به صورت ریز و کوچک متفاوت باشد.

قیمت گیج فشار

اجزای گیج فشار

 استفاده از لوله‌ بور دون ساده ترین و قدیمی ترین شیوه اندازه گیری فشار می‌باشد که در حال حاضر به عنوان اصلی ترین مبنای طراحی فشار سنج ها یا گیج فشار مورد استفاده و توجه می‌باشد. در اینگونه دستگاه‌ها برای اندازه گیری فشار از یک لوله منعطف استفاده می‌شود، که عبور یک سیال از آن باعث تغییر وضعیت لوله شده و متعاقباً حرکت عقربه دستگاه را در پی خواهد داشت.

در این روش عقربه دستگاه در منتهی علیه لوله قرار دارد و زمانی که یک سیال با فشار بالا وارد لوله منعطف شود لوله خمیده تمایل دارد که به شکل راست تغییر وضعیت دهد که این تغییر وضعیت باعث حرکت عقربه شده و پس از آنکه در یک وضعیت مشخص، ثابت گردد درجه فشار مشخص می شود.

 روال کار گیج بور دون به این شکل است که فشار را دریافت کرده و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند که این انرژی مکانیکی باعث حرکت عقربه روی صفحه شمارش گر گیج می‌شود.

انواع گیج فشار

انواع گیج فشار

شیوه اندازه گیری در انواع فشار سنج ها تقریبا با یکدیگر متفاوت می‌باشد. ولی همه آن‌ها بر مبنای اصول اولیه به کار گرفته شده در لوله بورد ون طراحی و ساخته شده‌اند و در نتیجه اندازه گیری فشار در همه آن‌ها به صورت یکسان می‌باشد.

 با این وجود سازوکار به کار گرفته شده در آن‌ها می‌تواند برای استفاده از پرشرگیج در محیط های مختلف تاثیر گذار باشد به همین دلیل مدل های مختلفی از آن ها تولید و عرضه شده است.

از نمونه های گیج فشاری که در بازار وجود دارد می‌توان به مواردی مانند، گیج عقربه‌ای، گیج دیجیتال، گیج فشار تست، گیج فشار روغنی، گیج فشار تفاضلی، گیج فشار منفی، گیج فشار خلاء، گیج فشار دیافراگمی و گیج فشار اکسیژن اشاره کرد.

 معمولا هر مدل از گیج فشار کاربرد خاصی دارد به همین دلیل هر گیج فشار باید متناسب با نیاز سیستم و شرایط فرایند مورد نظر انتخاب و تجهیز شود.

منتهی باید به این نکته توجه داشت که از نمونه های متداول و رایج گیج فشار، گیج عقربه‌ای و گیج دیجیتال است که به دلیل شرایط مناسب به صورت گسترده تر از طرف کاربران مختلف در جاهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت و خرید گیج فشار

معرفی گیج فشار دیجیتال

گیج فشار دیجیتال به دلیل برخوردار بودن از شرایط مناسب می‌تواند نسبت به گیج های قدیمی و عقربه‌ای از کیفیت و شرایط بهتری برخوردار باشد و حتی می‌تواند نتایج را در قالب داده های بسیار ریز هم ارائه دهد. همین ویژگی باعث می‌شود تا گیج دیجیتالی را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده صنایع حساس تبدیل کند.

 از آنجا که فشار می‌تواند نقش مهم و قابل ملاحظه ای در واکنش های مختلف داشته باشد استفاده از گیج دیجیتال می‌تواند مهم و تعیین کننده باشد. فشار سنج دیجیتال یک ابزار اندازه گیری و سنجش فشار است که از مکانیزم های مختلفی مثل لوله بور دون، مکانیزم دیافراگمی و در بعضی از نمونه‌های آن‌ها از سیستم های بیلوز المنت در ساختار اندازه گیری آن‌ها استفاده می‌شود.

 وجه تمایز گیج فشار دیجیتال نسبت به انواع دیگر وجود یک ترانسدیوسر و یک مبدل در ساختار آن می‌باشد وظیفه این ترانسیدیوسر یا مبدل تبدیل داده های آنالوگ و مکانیکی به داده های دیجیتال می‌باشد. در این روش در حقیقت نیروی وارد شده به سنسور به عنوان فشار در نظر گرفته شده آنگاه نسبت به محاسبه و ارائه آن اقدام می‌شود.

قیمت و خرید گیج فشار دیجیتال

معرفی گیج فشار عقربه ای

گیج فشار عقربه ای از نمونه های فشار سنج دقیق و متداول است که به صورت گسترده در فرایندهای صنعتی و غیر صنعتی استفاده می‌شود. از فشار سنج عقربه‌ای برای اندازه گیری و تعیین مقدار نیرویی استفاده می گردد که به سیالاتی مانند مایعات یا گازها در یک فرایند صنعتی یا غیر صنعتی وارد می‌شود.

 در فشار سنج عقربه ای معمولا از سنسور بور دون استفاده می‌شود. روال کار سیستم بور دون به این شکل است که یک لوله دارای خمیدگی را در منتهی علیه دستگاه جا نمایی می‌شود و وقتی که سیالات با فشار از آن عبور می‌‌کنند باعث می‌شود لوله به شکل راست تبدیل شده و میزان فشار سیالات را با حرکت عقربه بر روی درجات تعیین شده نشان داده شود.

 در فشار سنج‌هایی که با سنسور بور دون کار می‌کنند معمولا درجه فشار به صورت آنالوگ و با عقربه نشان داده می‌شود. برای تعیین مقادیر فشار در سیستم های کوچک استفاده از فشار سنج های مجهز به سنسور بور دونی به دلیل دقت کمتر ممکن است جوابگو نباشد به همین دلیل استفاده از آن در این شرایط از طرف متخصصان توصیه نمی‌شود.

خرید گیج فشار عقربه ای

تفاوت گیج فشار با سنسور فشار

‌گیج فشار سنج وسیله ای است که برای تعیین میزان فشار در مخازن سیالات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشار گیج فشاری است که با توجه به فشار اتمسفری محیط اندازه گیری می‌شود. این مقدار از شرایط و ویژگی‌هایی برخوردار است که می‌تواند برای فشارهای بالاتر از فشار اتمسفری مثبت و برای فشارهای پایین تر از فشار اتمسفری منفی باشد.

یک ‌سنسور فشار سنج گیج دارای دو پورت است و سنسور به عنوان یک واسطه بین فشار مرجع و مطلوب قرار می‌گیرد. از کارکردهای سنسورهای فشار سنج می‌توان به اندازه گیری سطح مایعات در مخازن دریچه دار با استفاده از اختلاف فشارهیدرو استاتیک و فشار اتمسفری محیط در یک شرایط ایده آل استفاده کرد.

 سنسور وسیله ای است که برای حس کردن یا تشخیص دادن کمیت فیزیکی مثل نیرو، فشار، کشش، نور و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این شکل که پس از حس کردن یا تشخیص کمیت مورد نظر آن‌ها را به خروجی مطلوبی مثل سیگنال های الکتریکی تبدیل می‌کند تا بتواند کمیت فیزیکی اعمال شده را اندازه گیری نماید.‌

خرید گیج فشار

برند های معتبر تولید کننده گیج فشار

برندهای معتبر زیادی در جهان وجود دارد که به تولید انواع گیج های فشار مشغول می‌باشند. خیلی از این شرکتها دارای سابقه ای طولانی هستند و بعضی از آنها جدید بوده و طی سال های اخیر وارد این چرخه و عرصه تولید انواع فشار سنج و گیج اندازه گیری شده اند.

 از برندهای معتبر گیج فشار که در بازار ایران عرضه می‌شود و تقریبا اکثر آن‌ها ساخت شرکت های خارجی می باشند می‌توان به مواردی که در ادامه می آید اشاره کرد. مانومتر رویگر تولید شده در کشور سوئیس یکی از برندهای تولید کننده و مطرح گیج فشار در بازار ایران است.

از برجسته ترین تجهیزات تولیدی این شرکت می‌توان به مانومتر، ترمومتر و ترانسمیترها اشاره کرد. از دیگر تولیدکنندگان برجسته و با کیفیت گیج فشار در ایران می‌توان به گیج فشار مانومتر اشکرافت اشاره کرد که ساخت کشور آمریکا می‌باشد. از متداول ترین محصولات این شرکت که در بازار ایران یافت می‌شود می‌توان به تولیداتی مانند مانومتر های تمام استیل اشکرافت، مانومتر استیل برنج و آلومینیوم برنج اشاره کرد.

از دیگر محصولات معتبر عرضه شده در بازار ایران می‌توان به تولیدات شرکت مانومتر ایندومارت تولید کشور کانادا اشاره کرد از محصولات با کیفیت این شرکت می‌توان به مانومترهای تمام استیل ایندومارت، گیج فشار سنج و گیج فشار سنج روغنی اشاره کرد. شرکت آلمانیوکا یا به شکل مخفف شده ویکا یکی از شرکت های معتبر تولید کننده انواع گیج های فشار است.

 امروزه شرکت ویکا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده ابزارهای اندازه‌ گیری دما و فشار شناخته می‌شود. از برندهای ایرانی تولید کننده گیج های فشار هم می‌توان به شرکت دانش بنیان سنگان صنعت اشاره کرد که از سال 1374 وارد این عرصه از تولید شده است.

شرکت دانش بنیان سنگان بر اساس دانش فنی روز کشورهای هندوستان و آلمان بنا شده و توانسته است در حیطه تولید انواع ابزارهای اندازه گیری صنعتی به خصوص گیج های فشار به موفقیت های خوبی دست پیدا کند.

خرید گیج فشار

قیمت گیج فشار

گیج های فشار در انواع و اندازه های مختلف به وسیله بسیاری از شرکت‌های فعال در این عرضه تولید و روانه بازار می‌شوند. در چگونگی و میزان قیمت گیج فشار عوامل بسیاری مثل نوع برند ، کشور تولید کننده، استانداردهای تولید، مواد بکار گرفته شده در ساخت گیج و ... تاثیر مستقیم و غیر قابل انکاری دارند.

قیمت گیج های فشار عرضه شده در بازار متناسب با کیفیت و شرکت سازنده معمولا متغییر بوده و بین 150/000 تا 10/000/000 میلیون تومان در نوسان می‌باشد. مثلا گیج فشار کوچک و بزرگ 155با قیمتی در حدود/000 هزار تومان و گیج اختلاف فشار سوئیچینگ 500 پاسکال با قیمتی در حدود 7/500/000 هزار تومان، فشار سنج مانومتر دیجیتالی تستو مدل510 به قیمت3/800/000 هزار تومان و ... در بازار عرضه می شوند.

نکات مهم در خرید گیج فشار

 در زمان خرید گیج فشار باید به نکات و پارامترهای مختلفی توجه شود تا بتوان گیج فشاری متناسب با شرایط تهیه نمود که کارکرد و بازده خوبی داشته باشد. از مهمترین نکاتی که باید در زمان خرید گیج فشار مورد توجه خریدار قرار گیرد می‌توان به مواردی مانند، مشخص کردن نوع سیالی که در فرایند وجود دارد، نوع جنس گیج فشار، نوع و شیوه اتصال گیج به فرایند، مشخص کردن مقدار لرزش و دمای سیستم، مشخص نمودن وجود یا عدم وجود فشارهای پالس و تخمین حداکثر فشار موجود در سیستم اشاره کرد.

 البته باید به این نکته توجه شود که پیش از خرید هر ابزار و وسیله فنی، ابتدا باید اطلاعات دقیق و کاملی در مورد ویژگی های آن کالا از منابع موثق دریافت گردد سپس با در نظر گرفتن اطلاعات و شرایط نسبت به خرید نوع مناسب آن اقدام شود تا در آینده فرد یا شرکت استفاده کننده دچار مشکل نشوند.‌

قیمت گیج فشار

نتیجه‌گیری

گیج های فشار از ابزارها و وسایلی هستند که برای اندازه گیری میزان فشار در مخازن و شبکه های مختلف سیالات شامل گازها و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 این سازه های در انواع مختلفی تولید می‌شوند که با توجه به شرایط تولید و کیفیت ساخت از نظر دقت و سادگی کار ممکن است باهم متفاوت باشند ولی بطور کلی هر نوعی از گیج های فشار که متناسب با کارها و شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرد می تواند از بازده مناسبی برخوردار باشد.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید