دسته بندی

خرید و قیمت PLC

مشاهده فیلترها

خرید PLC

PLC وسیله‌ای است که از ان به جای پنل‌های کنترل سنتی استفاده می‌شود. عملکرد پنل‌های کنترل سنتی به رله‌های الکترومغناطیسی سنتی وابسته بود اما پی ال سی با قدرت و کیفیت بالاتر که در ساخت ان نیز از تکنولوژی مدرن استفاده شده جایگزین مدل‌های قبلی گردیده است. مهم‌ترین ویژگی مثبت پی ال سی در مقایسه با سیستم‌های کنترل قدیمی در این است که کاربر می‌تواند بعد از برنامه‌ریزی طرح مورد نظر ان را تغییر بدهد. این فرایند نسبت به سیستم‌های قدیمی هزینه کم‌تری دارد و در واقع هزینه ان فقط صرف وقت بیشتر است.برای آشنایی با ویژگی‌های پی ال سی و کارکرد آن لطفأ در این مقاله با ما همراه باشید.

انواع پی ال سی

پی ال سی ماژولار:
یک PLC فشرده یا مجتمع به وسیله چند ماژول در یک کیس ایجاد می‌شود؛ بنابراین توانایی ورودی و خروجی ان توسط سازنده تعیین می‌شود نه از سوی کاربر. برخی از PLC‌های مجتمع برای کاربر تا حدودی امکان اتصال ورودی و خروجی‌های اضافه را ایجاد می‌کنند.  PLC ماژولار متشکل از کامپوننت‌های متعدد است که به یک راک یا باس معمولی متصل می‌گردد. در پی ال سی از نوع ماژول ، منبع تغذیه، ماژول پردازنده و سایر ماژول‌های ورودی یا خروجی تعبیه می‌شوند که همه در یک خط قرار دارند. این نوع از پی ال سی قابلیت ارزیابی اتصالات و ورودی و خارجی مختلف را دارد.

پی ال سی کوچک:

PLC کوچک همان طور که از نام ان مشخص است بر اساس اندازه به یکی از مدل‌های PLC تبدیل شده است.

این نوع از پی ال سی‌ها به صورت فشرده و با سایز کوچک طراحی می‌شوند و در کنار تجهیزات کنترلی قرار می‌گیرند. پی ال سی کوچک به منظور  جایگزینی منطق‌های رله سخت افزاری، شمارنده، تایمر و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پی ال سی متوسط:

PLC با اندازه متوسط معمولا در صنایعی کاربرد دارند که نیاز به اتصال ماژول‌های متعدد داخل یک پنل وجود داشته باشد. با استفاده از PLC متوسط، نقاط ورودی و خروجی متعدد با اضافه کردن کارت‌های ورودی و خروجی فراهم می‌‌شود. همچنین تسهیلات راجع به ماژول‌های ارتباطی از طریق این نوع PLC ارائه می‌‌گردد.

پی ال سی بزرگ:

در برخی از سیستم‌ها که نیاز به عملیات کنترل پیچیده وجود دارد؛ یس ال سی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد و توانایی این مدل پی ال سی در مقایسه با پی ال سی متوسط از نظر حافظه، زبان برنامه‌نویسی و غیره بیشتر است.  پی ال سی بزرگ بیشتر در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی بزرگ کاربرد دارد.

قیمت پی ال سی

قیمت یکی از موارد موثر در خرید محصول است و معمولأ خریداران این سوال را مطرح می‌کنند که چرا برای یک محصول قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شود. در پاسخ باید گفت شرکت‌ها برای تولید محصولات خود از مواد اولیه مختلفی  استفاده می‌کنند که مسلمأ قیمت ان‌ها متفاوت است و در نتیجه قیمت نهایی محصول متغیر می‌شود. البته مواردی مانند تحریم و کم شدن محصول در بازار نیز در مواردی باعث بالا رفتن قیمت می‌شود. ما در این مجموعه با عرضه محصولات متنوع و با قیمت‌های مختلف، کاتالوگ کاملی از محصولات را در اختیار مشتریان قرار داده‌ایم. قیمت‌های ارائه شده شفاف هستند و با توجه به قیمت‌های بازار بورس و بازار آزاد مشخص شده‌اند. اگر در جست‌وجوی محصولی هستید که علاوه بر کارایی خوب، مقرون به صرفه هم باشد لطفأ کاتالوگ محصولات را در سایت مشاهده کنید.

5 نکته که در زمان خرید میخکوب باید به ان دقت داشته باشید

  1. به برند محصول و شرکت سازنده ان توجه داشته باشید. در اغلب موارد، برند نشان از کیفیت محصول دارد.
  2. به ضمانت پس از فروش یا گارنتی محصول نیز دقت کنید. اگر محصولی از گارانتی برخوردار باشد در صورت وجود هرگونه عیب و نقص در آن به راحتی می‌توانید محصول را تعویض کنید.
  3. در صورت مشاهده هرگونه آثار اکسید شدن در قطعات پی ال سی از خرید ان صرف‌نظر کنید.
  4.  در زمان خرید از فروشنده درخواست کنید از تستر برای ایجاد اطمینان جهت سالم بودن محصول استفاده کند.

خرید پی ال سی یا کامپیوتر؟؟

 برای برخی از متقاضیان خرید پی ال سی این سوال مطرح می‌شود که پی ال سی را به کامپیوتر ترجیح بدهند یا خیر. در واقع اگر پی ال سی تمام ویژگی‌های یک لب‌تاپ را دارد چرا باید در محیط‌های صنعتی پی ال سی را به لب‌تاپ ترجیح داد؟ در پاسخ باید گفت که در محیط‌های صنعتی و کارخانه‌ها به دلیل شرایط محیطی، لب‌تاپ آسیب‌‌پذیری زیادی خواهد داشت در حالی که پی ال سی برای مدت‌ها در همان شرایط سالم بوده و می‌توان از ان استفاده کرد.

آیا پی ال سی شرکت‌های مختلف با هم تفاوت دارند؟

بسیاری از خریداران در زمان انتخاب محصول وقتی با برندهای مختلف مواجه می‌شوند این سوال را مطرح می‌کنند که آیا پی ال سی تولید شده از سوی شرکت‌های مختلف از نظر کیفیت با هم تفاوتی دارند؟ پاسخ این سوال به این موضوع بستگی دارد که شما از پی ال سی برای انجام چه کاری استفاده می‌کنید. اگر قرار است برای انجام کارهای حرفه‌ای از پی ال سی استفاده کنید توصیه می‌شود روی برندهای باکیفیت متمرکز بشوید. اما اگر قصد انجام کارهای کلی مانند برنامه‌نویسی، کانفیکگ‌های سخت‌افزاری یا غیره را داشته باشید تفاوت فاحشی بین برندهای مختلف وجود ندارد. البته خوب است بدانید که علاوه بر پی ال سی ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که در کنار پی ال سی، کیفیت کار را افزایش می‌دهند. به طور مثال، ماژول‌ها یکی از این موارد محسوب می‌شوند که شما ناگزیر به یادگیری آن‌ها هستید.

بهترین مارک پی ال سی موجود در ایران

معمولأبهترین مارک PLC در اکثر کشورهای دنیا یافت می‌شود و در ایران نیز شرکت‌های معتبری که در تولید PLC شناخته شده هستند با داشتن دفتر نمایندگی به عرضه محصولات در بازار ایران می‌پردازند. البته ان دسته از شرکت‌هایی هم که دفتر نمایندگی ندارند مجاز به عرضه محصولات هستند در نتیجه شما اگر قصد خرید پی ال سی تولید شده از سوی برندهای معتبر را دارید در بازار ایران ان‌ها پیدا خواهید کرد. اما برخی از برندها کم‌تر و برخی بیشتر در بازار ایران یافت می‌شوند. باید به این واقعیت توجه داشت که قرار گرفتن ایران در شرایط تحریم تا حدودی در واردات محصولات خارجی نیز تاثیرگذار بوده است. برخی از برندهای معروف مانند Allen Bradley به دلیل نبود روابط تجاری بین ایران و آمریکا به ندرت یافت می‌شوند و برخی دیگر نیز به دلیل قیمت بالا و متقاضی کم برای خرید در ایران کم‌تر وارد می‌شوند.

مینی پی ال سی چیست

مینی پی‌ال‌سی‌ها از یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه تشکیل می‌شوند که طریق نرم‌افزارها امکان برنامه‌نویسی روی آن‌ها وجود دارد. روی صفحه بیشتر مینی پی‌ال‌سی‌ها تعدادی دکمه وجود دارد که امکان برنامه‌ریزی از طریق همین صفحه کوچک را فراهم می‌کند. از نظر قدرت عملکرد و نیروی سخت‌افزاری،  PLC لوگو در مرتبه پایین‌تری قرار می‌گیرد به همین دلیل انتخاب خوبی برای شروع یادگیری و آموزش کار با پی ال سی نیستند. از پی ال سی‌های کوچک کم‌تر در مناطق صنعتی استفاده می‌شود.

PLC چگونه کار می‌کند؟

از طریق  PLC اطلاعات دستگاه‌ها و حسگرها از واحد ورودی دریافت می‌‌شود. پی ال سی، دادههای دریافت شده را پردازش می‌کند و سیگنال‌های فرمان را به واسطه واحد خروجی طبق برنامه‌های از قبل تعیین شده ارسال می‌کند. در پایان نیز تجهیزات وصل شده به بخش خروجی از طریق سیگنال‌های فرمان کنترل خواهند شد. برای برنامه‌نویسی  PLC یک رایانه با نرم‌افزار اختصاصی  PLCمورد استفاده قرار می‌گیرد. پرکاربردترین مدل برنامه‌نویسی نیز منطق نردبانی (ladder) است. در این روش، نمادها به جای کلمات به منظور شبیه‌سازی کنترل منطقی رله مورد استفاده قرار می‌گیرند  این نمادها به واسطه خطوط به هم متصل می‌شوند تا جریان را از طریق اتصالات و سیم‌پیچ‌ها منعکس کنند. این برنامه تکمیل شده به یک نردبان شباهت دارد اما در واقع نشاندهنده یک مدار الکتریکی است. بنابراین اگر قادر به درک نحوه عملکرد مدارهای الکتریکی اولیه هستید حتمأ می‌توانید منطق نردبان را هم متوجه بشوید.

مزایای PLC در مقایسه با مدار فرمان

پی ال سی در مقایسه با مدار فرمان از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

وقتی سیکل کاری افزایش پیدا می‌کند حجم مدارهای فرمان نیز بالا می‌رود این در حالی است که در پی ال سی فقط قسمت نرم‌افزار تغییر می‌کند و در بخش سخت‌افزار با تغییری مواجه نمی‌شوبد.

ویزهای حرارتی و صوتی جزئی از مدارهای فرمان قابل جدا شدن نیستند، اما با استفاده از PLC نویز حرارتی و صوتی ایجاد نمی‌شود و این ویژگی است که کیفیت و روند کار را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یک PLC طبق ورودی‌ و خروجی‌ خود قادر است داده‌هایی مانند دمای کار، بهره‌وری دستگاه، ایجاد زنگ هشدار هنگام خرابی دستگاه، شروع و توقف خودکار فرآیندها را رصد، ضبط و پیگیری کند. در نتیجه با استفاده از  PLC امکان مانیتورینگ آنلاین فراهم می‌شود.

با استفاده از پی ال سی ویژگی انعطاف‌پذیری مکانیزم کنترلی بالا می‌رود.

مزایای استفاده از PLC

با استفاده از پی ال سی امکان خواندن انواع ورودی‌ها از جمله دیجیتال، فرکانس بالا و غیره فراهم می‌شود.

به دلیل داشتن ابعاد کوچک ابزار مناسبی برای محیط‌های صنعتی است

با استفاده از ان ایمنی در محیط کار برقرار می‌شود

دقت بالای پی ال سی در انجام کارها آن را به یک ابزار کاربردی تبدیل کرده است.

قابلیت اتصال ان به شبکه کارایی ان را ند برابر نموده است.

پاسخگویی و بالا بودن سرعت عملکرد

جمع‌بندی

تولید انواع پی ال سی با برندهای مختلف خود نشان‌دهنده این است که شما این محصول  را با توجه به مورد استفاده آن انتخاب کنید. ما در این مجموعه با ارائه انواع پی ال سی که با به کارگیری تکنولوژی روز دنیا و استانداردهای بالای تولیدی عرضه شده‌اند در خدمت شما مشتریان گرامی هستیم. جلب رضایت شما هدف ماست. در صورت تمایل به خرید هر یک از انواع پی ال سی لطفأ  کاتالوگ را مشاهده کنید. با پرداخت ان لاین به راحتی می‌توانید محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید