برچسب

موتور پمپ آب روبین

موتور پمپ آب روبین

موتور آب روبین، از جمله پر استفاده ترین موتور پمپ بنزینی در داخل کشور است. موتور آب روبین نوعی موتور ژاپنی محسوب می شود که برای شرکت سوبارو است که به عنوان یک شرکت معتبر در زمینه موتور، پمپ و دیزل ژنراتور است.

موتور پمپ آب روبین

موتور پمپ آب روبین چیست؟

موتور پمپ روبین به دستگاهی گفته می شود که برای پمپاژ کردن آب به کار می رود. این موتور از دو بخش پمپ و موتور تشکیل شده که موتور پمپ ها دارای 4 دسته بنزینی، دیزلی، نفت بنزینی و دسته برقی طبقه بندی می شود. موتور پمپ روبین از آلیاژهایی مانند آلومینیوم ساخته می شود.

موتور پمپ های خانگی به صورت کوچک و برقی هستند و تنها آب را به بخش های بالاتر ارسال می کنند و در بخش موتورخانه های ساختمان ها نصب می شود. از طرفی موتور پمپ های کشاورزی معمولا با سیستم بنزینی، دیزلی و نفتی کار کرده و به صورت قابل حمل و پرتابل جابه جا می شوند و در فضاهای کشاورزی و در ارتفاعات بالاتر به کار می رود تا بتواند آب را به سطح زمین ارسال می کنند. معمولا پمپ های کشاورزی بین دو الی سه ساعت کار می کند.

انواع موتور پمپ روبین

موتور پمپ روبین با توجه به موارد مختلف به دسته بندی های گوناگون اعم از موتور پمپ شناور، طبقاتی، موتور پمپ آب تمیز، موتور پمپ آب کثیف و موتور پمپ با ناخالصی و با فشار بالا طبقه بندی می شود که هر یک از آن ها دارای یک سری قابلیت ها می باشد.

از طرفی باید به شما بگوییم که موتور پمپ آب با توجه به میزان مصرف سوخت خود به سه مدل پمپ بنزینی، نفت، بنزینی و موتور پمپ دیزلی طبقه بندی می شود. این مدل موتور پمپ یکی از پر فروش محصولات محسوب می شود. همین طور پمپ آب دیزلی با بهره گیری از گازوئیل فعالیت می کند و برای جاهایی که می توانند به این سوخت ها دسترسی داشته باشند، معمولا استفاده می شوند.

با توجه به طبقه بندی پمپ های آب بنزینی از مدل موتور به دو دسته بندی دو و چهار زمانه طبقه بندی می شوند. در موتورهای دو زمانه، سیلندر یک چرخه رفت و برگشت و در موتورهای 4 زمانه نیز، 2 چرخه رفت و برگشت دارای سیلندر می باشد. برای کارکرد موتورهای دو زمانه به ترکیب بنزین و روغن نیاز دارند، در صورتی که موتورهای 4 زمانه نیازی به ترکیب روغن نیست و تنها با استفاده سوخت عمل می کند.

همین طور موتور آب روبین با توجه به اندازه دریچه خروجی آب نیز طبقه بندی می شود که معیار اندازه گیری آن ها با توجه به اینچ می باشد.

از طرفی باید بگوییم که یک موتور دیگری در پمپ آب بنزینی دارای اهمیت است و تفاوت قدرت پرتاب و مکش آن به بیرون می باشد، این پمپ های دو و سه اینچی دارای قدرت مکش 8 و قدرت پرتاب 12 متر دارند، در حالی که پمپ آب روی سطح های شیب دار از نظر قدرت مکش و پرتاب دارای تفاوت می باشد و به نسبت شیب عوض می شود.

موتور پمپ آب روبین

قیمت موتور آب روبین

در خرید و استفاده از این موتورها، قیمت یکی از عوامل تعیین کننده است. باید بگوییم که موتورهای پمپ روبین انواع و اقسام گوناگونی دارند که هر یک از آن ها، از ویژگی های خاص خودش برخوردار است. به همین دلیل برای آن ها نمی توان قیمت یکسان در نظر گرفت. همین طور در کنار آن یک سری موارد دیگر مانند ویژگی های موتور، ضمانت و گارانتی شرکت، نوسانات بازار و ... نیز روی قیمت آن ها تاثیر می گذارد. به همین دلیل بهترین کار این است که قبل از خرید، قیمت پمپ آب روبین را استعلام بگیرید.

موتور پمپ آب روبین

خرید موتور پمپ آب روبین

پمپ آب روبین یکی از محصولات وارداتی است، به همین دلیل برای خرید آن باید به سراغ مجموعه ها و شرکت های تخصصی و عرضه کننده این موتور بروید. نمایندگی های فروش این محصولات نیز موجود هستند که خدمات واردات و عرضه این موتورها را انجام یم دهند.

کاربرد موتور پمپ روبین

موتور پمپ روبین در جنبه های مختلفی به کار می رود. پمپ های آبی که در گذشته به کار می رفتند با توجه به این که زمین های کشاورزی متراژ زیادی داشتند، حجم شان خیلی بیشتر بود و سوخت بیشتری هم استفاده می کردند. در صورتی که در حال حاضر زمین های کشاورزی تفکیک شده و متراژ آن ها هم کمتر است. در بسیاری از زمین های کشاورزی دسترسی به برق امکان پذیر نیست به همین دلیل از موتور های پمپ برقی استفاده نمی کنند و به سراغ پمپ های آب نفتی، بنزینی و دیزلی می روند که پمپ آب روبین در این زمان ها به کار می رود و آب رسانی را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. موتور پمپ آب می تواند در شبکه های زمینی، تونلی، دودکش های معدن و حتی ساختمان های مسکونی نیز کاربرد داشته باشد.

به صورت کلی کاربرد موتور پمپ روبین را می توان به شکل زیر بیان کرد:

 1. تغذیه و تخلیه آب در مزارع
 2. پمپاژ آب از چاه
 3. کشت های باغی
 4. کشاورزی
 5. تغذیه آب در مخازن
 6. کارهای ساختمان سازی

مشخصات فنی موتور پمپ روبین

موتور پمپ های روبین از حجم موتور گوناگونی برخوردارند که عموما از 126 سی سی شروع شده تا 300 سی سی نیز ادامه پیدا می کند. برای این که این موتورها شروع به کار کند، از هندلی که روی ان قرار می گیرد استفاده کرده و برای خاموش کردن نیز، یک دکمه در این موتورها قرار داده شده است.

در موتورهای روبین از قدرت 5 اسیب بخاز و سوخت های بنزینی و نفتی بهره می گیرند. سیستم خنک کننده موتور در آن ها نیازی به آب به منظور خنک شدن نداشته و برای تعویض کردن روغن نیز باشد از روغن های مخصوص آن استفاده کرد.

درمورد مخزن این موتور باید بگوییم که دو الی سه لیتر می باشد و به سادگی می توان از آن ها سوخت گیری کرد. این موتورها تا ارتفاع 26 متری آب را به سمت بالا می برند و در هر 60 ثانیه نیز 900 لیتر آب را ارسال می کنند. درمورد وزن آن هم باید بگوییم که وزن موتور روبین 34 کیلوگرم و ارتفاع آن 42 سانتی متر است.

موتور پمپ آب روبین

مزایای پمپ آب روبین

این موتور آب به دلیل مزایایی که دارد تا این حد مورد استقبال و فروش بالا قرار می گیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه تعمیر و نگهداری خیلی کم
 • کیفیت بالا
 • متریال اولیه مرغوب
 • طول عمر زیاد
 • قابلیت پرتابل بودن
 • کارکرد در شرایط مختلف
 • قابلیت حمل و جابه جایی راحت
 • ضریب تراکم کم
 • ابعاد کوچک و دسترسی راحت